Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Adam

Adam Bokvaj

O nejbohatším vrabci na světě

O nejbohatším vrabci na světěNapsal: Eduard Petiška
Ilustroval: Zdeněk Miler
Vydal Euromedia Group, k.s. - Knižní klub v Praze roku 2011.
Kniha má 32 stran.
Druh literatury: pohádka
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
Hlavní postavou je vrabec Rozcuchánek.
Pohádka vypráví o vrabci Rozcuchánkovi, který poznal, že přátelství je důležitější než všechno bohatství. Rozcuchánek se svými kamarády hledají potravu a on jako jediný se nikdy s kamarády nerozdělí. Když se nakládá zrní, Ruzcuchánek odmítne zobat s ostatními vrabci ze země a vletí na pás, který vede do vagonu, kde je veliká kupa zrní. Dveře se však najednou zavřou a Rozcuchánek zůstane uvězněný uvnitř. Nejprve je rád, že má vše jen pro sebe, ale když slyší, jak si venku hrají kmarádi, začne se mu stýskat. Naštěstí se dostane ven, když druhý den dělník otevře dveře. Rozcuchánek pochopil, že chamtivost se nevyplácí a od té doby se už vždy s kamarády rozdělil.
Kniha se mi líbila, zaujala mě svým názvem a obrázkem na přední straně. Četl jsem ji pět večerů.
Knihu bych doporučil všem ze třídy, aby viděli, že chamtivost se nevyplácí. Hlavně Agátě, protože má ráda zvířata.
Charakteristika jednajících postav: Vrabec Rozcuchánek byl lakomý, ale nakonec se rozdělil.

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčkaNapsal: Václav Čtvrtek
Ilustroval: Josef Quis
Vydalo Nakladatelství Fragment Praha roku 2019.
Druh literatury: pohádka
Kniha má 71 stran, je určena pro všechny čtenáře.
Hlavní postavy: Slávek a jeho kamarádka Jiřka, dubový mužíček
Názvy kapitol: Jak psal Slávek úkol a v tom se to začarovalo, Jak už se to nedalo napravit, Jak to bylo ráno, Jak Slávek dostal pětku, a mužíčkovi se stalo neštěstí, Jak se Slávek rozzlobil na Jiřku, Co se dělo s dubovým mužíčkem, Jak Slávka hledala taky Jiřka, Jak jim kocour Uhlík utekl dírou v plotě, Jak jim taky Princ utekl dírou v plotě, Jak dubový mužíček popadl Uhlíka za vousy, Jak se všichni ztratili, Jak je tátové a maminky marně hledali, Jak už všichni byli doma
Pohádka vypráví o Slávkovi, Jiřce, dubovém mužíčkovi, kocourovi Uhlíkovi a psu Princovi. Jednoho dne jde psát Slávek domácí úkol na zahradu pod veliký dub, ale neustále ho vyrušují okolní zvuky a nemůže se soustředit. Maminka se ho zeptá, zda už má úkol hotový a on řekne, že už jen podtrhne a má hotovo. Jenže kdo lže pod dubem a udělá u toho čáranici, přičaruje si dubového mužíčka. Mužíček přidělal Slávkovi a Jiřce spoustu starostí. Ve škole mu ho paní učitelka zabaví a pan školník vyhodí na smetiště. Po škole se Slávek s Jiřkou vydávají dubového mužíčka hledat, pomáhá jim i pes Princ a kocour Uhlík. Postupně se úplně všichni ztratí a pak se zase z ničeho nic najdou a rozběhnou se k domovu. Slávek ale klopýtl a mužíček mu vypadl z kapsy. Stojí na hrudce hlíny, mává čepičkou a říká, že za rok z něho vyroste doubek a za sto let dub. Když se rodiče vrátili domů, Slávek i Jiřka už spokojeně spí.
Kniha mě zaujala veselým příběhem.
Knihu bych doporučil Viktorovi, protože má rád dobrodružství.
Knihu jsem četl třináct večerů.
Charakteristika postav: Slávek je hodný a šťastný kluk, ale někdy trochu lže. Jiřka je dobrá kamarádka, ale nedokáže udržet tajemství. Dubový mužíček je neposedný, dělá samou neplechu a přidělává starosti Slávkovi i Jiřce.

Štaflík a Špagetka

Štaflík a ŠpagetkaNapsali: Alena Munková, Jiří Munk
Ilustroval: Zdeněk Smetana
Vydalo nakladatelství Albatros, ve společnosti s Albatros Media a.s. v Praze roku 2016.
Kniha má 53 stran.
Druh literatury: pohádka
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
Hlavní postavy: Štaflík, Špagetka, vrána
Názvy kapitol: Jak to začalo, Štaflíka Špagetka jdou do světa, Štaflík a Špagetka staví dům, Štaflík a Špagetka malují, Štaflík a Špagetka se zařizují, Štaflík a Špagetka kuchaři, Štaflíka Špagetka zahradníky, Štaflíka Špagetka pořádají slavnost, Štaflíka Špagetka - chůvy, Jak to všechno dopadlo
Pavlína a Péťa měli každý rok na Vánoce jedno velké přání. A konečně jim to vyšlo. Dostali dva pejsky. Jeden byl vysoký, tak mu dali jméno Štaflík a druhý byl dlouhý a měl krátké nohy, tak ho pojmenovali Špagetka. Pejsci museli doma poslouchat a nechat se od každé návštěvy drbat a hladit. Už je to přestalo bavit, tak se vydali do světa. Hledali, kde by mohli přenocovat. Dlouho nemohli nic najít, až nakonec našli starou psí boudu, která sotva držela pohromadě. Tam přenocovali a přidala se k nim vrána, která jim slíbila, že jim bude pomáhat, ale místo toho jim dělala pořád samé naschvály. Štaflík se Špagetkou se rozhodli postavit si vlastní dům, který za pomocí ostatních zvířátek z lesa postupně vymalovali, vybavili, upravili zahradu s jezírkem. Když bylo vše hotovo uspořádali zahradní slavnost se závodem v běhu, kde první cena byl mrkvový dort od paní Zaječice. Vrána jim dort chtěla sebrat, tak zjistili, že má malá vráňata. Pejskům se začalo stýskat po bydlení u lidí, tak svůj domek přenechali vráně s vráňaty a vydali se na cestu domů. Všechna zvířátka se s nimi přišla rozloučit a dala jim na cestu výslužku. Celerová bábovka od paní Zaječice, svetr od pana Jezevce, píšťalka od křečka a indiánská čelenka s vraním peřím od vrány. Když dorazili domů, Pavlínka, Péťa i rodiče se radovali a divili se, jak pejsci vyrostli.
Charakteristika postav: Špagetka je černý, dlouhý pes s krátkýma nohama. Má rád salám a svého kamaráda Štaflíka. Štaflík je vysoký bílý pes, který bez svého kamaráda Špagetky nikam nejde. Vrána je rozpustilá, dělá samé naschvály a neplechu, ale někdy pejskům pomůže.
Knihu bych doporučil Agátě, protože má ráda psy.
Knihu jsem četl tři týdny.
Kniha mě zaujala hezkými obrázky. Líbila se mi hezkým dějem.

Čtyři a půl kamaráda a poklad na školních záchodech

Čtyři a půl kamarádaNapsal: Joachim Friedrich
Ilustroval: Libor Páv
Vydalo nakladatelství BB/art s.r.o. v roce 2012 v Praze.
Kniha má 139 stran.
Druh literatury: detektivka
Hlavní postavy: Ferda, Ředkvička, Štefka, Kalle a pes Sedmikrásek
Názvy kapitol (jednání): 1.Záhadný dopis a zázrak přírody, 2.Kolíček na prádlo a muzikál s helikonem, 3.Jářku , ty máš potíže!, 4.Pusu!Pusu!Pusu!, 5.Papoušek, skutečný hrdina a falešný hrabě, 6.Falešný buřt, falešný bankovní lupič a útlocitný umělec, 7.Požární poplach a ucpaný záchod, 8.Umění, jak se naučit chrápat, a umění líbat, 9.Geniální metoda výslechu a vřeštící náhradní matka, 10.Režiséři a instalatéři, 11.Lejstra doby kamenné a zločinečtí příbuzní, 12.Nebezpečný plán a pěkně smrdutá past
5.jednání – Papoušek, skutečný hrdina a falešný hrabě: Ferda čekal na Ředkvičku a na Štefku v zahrádkářské kolonii. Vzal sebou i psa Sedmikráska, kterému dal misku s jídlem a vyprávěl mu u toho, jaký hrozný sen se mu zdál, proto nebyl schopný naučit se text na divadelní představení. Najednou přišli Štefka se Ředkvičkou, byli tam dříve než očekával. Zdál se jim ve škole divný, tak se ho zeptali, co se děje. Ferda se jim svěřil, že mu nejde naučit se text na divadelní představení. Nabídli mu, že se to budou učit společně. Ferda souhlasil. Hráli si dál se psem a v tom se objevil Kalle a řekl jim, ať se nediví, že pes není vycvičený, když si s ním pořád jenom hrají a dodal, že v divadle bude zkouška vystoupení a že by se mohli jít podívat. Když ale přišli k divadlu, všechny vchody byly zamčené. Když chtěli odejít, objevila za nimi osoba připomínající prazvláštního dospěláka. Byl to herec Titus Müller-Líbezný. Vzal je dovnitř, že se mohou jít podívat, jak probíhá zkouška, ale pokud možno ať sedí vzadu a jsou potichu. Měli dost příležitostí podívat se na scénu s pusou, kterou měl Ferda hrát také. Pozorně se díval, ale režisér musel odejít, proto vyhlásili přestávku. Herečka položila podnos s jídlem na zem a pes Sedmikrásek se okamžitě rozběhl k jídlu a začal ho jíst.
Kniha mě zaujala svým názvem a zajímalo mě, kdo je ten půl kamaráda.
Knihu bych doporučil někomu, kdo má rád napínavé příběhy, hlavně Štěpánovi.
Knihu jsem četl dva týdny.
Charakteristika postav: Kalle je zvědavý, Števka je dívka, Ferda si rád hraje se svým psem Sedmikráskem, Ředkvička je společný kamarád Kalleho, Štefky a Ferdy.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.

Dědeček Večerníček

Dědeček VečerníčekNapsal: Jozef Pavlovič
Ilustroval: Ladislav Čapek
Vydalo OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., Praha roku 2006.
Kniha má 96 stran.
Druh literatury: pohádka
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
Hlavní postavy: dědeček, pes Hafík, kočka Polárka
Názvy kapitol: Začátek, JARO – Jarní únava, Dědečkova strašidla, Dědečkova střecha, Jarní onemocnění, Ta nejlepší hvězdička, LÉTO – Jak si s dědečkem zašpásovaly houby, Nejdelší letní den, Jak dědeček vyléčil zahrádku, V tom největším vedru, Dědečkova bohatá úroda, PODZIM – Jak se dědeček vypořádal s vlkem, Jak byl dědeček proti výměnnému obchodu, Podzimní pláč, Jak dědeček rozdělil podzimní práce, Podzimní listy, ZIMA – Živý sněhulák, Dědečkův komín, Jak liška chtěla napsat knihu, Jak dědeček Večerníček zabil v zimě dvě mouchy jednou ranou, Vánoce
Kapitola Vánoce vypráví o tom, jak dědeček Večerníček slavil Vánoce. Ráno se dědeček probudil a uvědomil si, že jsou Vánoce. Vydal se ven pro stromeček. Potom si došel do špajzu pro snídani a všiml si, že mu z poličky padají jablka. Napadlo ho ozdobit s nimi stromeček. Kočka Polárka pejskovi Hafíkovi shazovala z poličky do čepice jablka a Hafík je nosil dědečkovi. Dědeček je následně věšel na stromek. Když byl ozdobený jablky, vyndali krabici s ozdobami a Hafík s Polárkou nimi stromeček dozdobili. Dědeček mezitím jel rozvést a pak jel za vnoučaty. Hafík s Polárkou si uvědomili, že nemají pro dědečka žádný dárek. Schovali se proto pod balící papír pod stromečkem a usnuli. Dědeček se vrátil domů později. Divil se, že pejsek s kočičkou mu pod stromeček zabalili dárek. Šel ho rozbalit a když to uviděl pronesl že je to ten nejcennější dárek, který kdy dostal. Dědeček jim dal dárky také. Každý dostal několik dobrot. Všichni měli velikou radost.
Charakteristika postav: Dědeček Večerníček je hodný, má každodenní povinnost rozsvěcet hvězdy. Pes Hafík a kočka Polárka rádi pomáhají dědečkovi.
Kniha je zajímavá kouzelným dědečkem. Bavila mě číst.
Knihu bych doporučil Agátě, protože má ráda zvířata.
Knihu jsem četl 14 dní.

Chumelení

ChumeleníNapsal: Jiří Kahoun
Ilustroval: Jiří Kahoun
Vydalo Euromedia Group, k. s. – Knižní klub, Praha 2011.
Kniha má 88 stran.
Druh literatury: pohádka
Kniha je pro čtenáře od 7 let.
Hlavní postavy: jezevčí kluk Štětinka, zajíc
Názvy kapitol: Chumelí – Vánoce jsou na cestě, Kouzelná hvězdička, Jak to jede, medvěde?, Dva machři, Nesvítivá hvězdička, Vláček náklaďáček, Jak kaprovi zvonilo v uších, A stříháme ušima, Mrzne a chumelí Vánoce klepou na dveře - Padací hvězdička, Nejhezčí sýkorka je kos, Umcáskovy jesličky, Něco na stromeček, Podívej, jak chumelí, Na ponocného, Cestovní vrabec, Zlobivé hodiny, Tři bubáci, Tichounké zvonění a další
Kapitola Tichounké zvonění vypráví o zajíci a jezevčím klukovi Štětinkovi. Zajíc se ptal jezevce, jak slaví Vánoce. Sám řekl, že zlomí tolik větviček, kolik dní zbývá do štědrého dne. Jezevec řekl, že on jde spát do pelechu a probudí ho tichounké zvonění. Oba šli tedy domů a jezevec šel spát. Najednou slyšel zvonění, tak se šel podívat. Viděl zajíce zvonit na rampouchy. Štětinka. Zalezl zpět do pelíšku. Když skoro spal, znova slyšel tichounké zvonění. Zase to byl zajíc. Štětinka zopakoval větu a šel zase spát. Znova uslyšel tichounké zvonění. Řekl si, že je to zajíc, otočil se na bříško a spal dál. Tentokrát to ale byly Vánoce. Kdyby Štětinku nevzbudila maminka, určitě by Vánoce zaspal.
Charakteristika postav: Zajíc je vánočně naladěný. Jezevčí kluk Štětinka je ospalý.
Kniha je zajímavá pohádkami. Líbila se mi.
Knihu bych doporučil Viktorovi, proto že má rád sníh. Četl jsem ji 14 večerů.

Deník nindži ze šestky - Šach mat

Šach matNapsal: Marcus Emerson
Ilustroval: David Lee
Vydalo nakladatelství: BB/art s.r.o. Praha v roce 2017.
Počet stran: 159
Druh literatury: detektivka
Kniha vypráví o chlapci jménem Chase, který chodí do 6. třídy a je nováčkem na Buchananově škole. Postupně se seznamoval se svými přáteli. Každý žák šesté třídy tvoří svůj vlastní projekt na přírodovědecký veletrh. Na škole fungoval tajný klan nindžů, do kterého Chaseho pozvali a přijali mezi sebe. Jednoho dne najde Chase ve své skříňce šachovou figurku koně s lístečkem, na kterém byl nápis „hra začala“. Další figurku, tentokrát pěšce, našel jeho kamarád Brayden a u toho měl taktovku. Chase netušil, co to znamená, tak jako správný nindža začal pátrat. Postupně dostávali šachovou figurku i další děti. Jeho kamarádi Brayden a Faith už našli svůj projekt zničený. Nastal den, kdy všichni žáci měli představit své projekty, a v ten den našel Chase ve své skříňce lístek se vzkazem „osel je vinen“. Když i on sám se měj někam zařadit se svým projektem, vedle nikoho už nezbylo místo. Zavolala na něho Olive, se kterou byl ve dvojici v laborkách, že mu místo drží vedle ní. Přišel k ní a povídali si o šachových figurkách, které všichni dostávali a Olive se Chaseho pořád na něco vyptávala. Najednou se ho zeptala, co si myslí, že se stane, když všichni dostali figurku pěšce a on jako jediný koně. A Chasemu najednou všechno zapadalo do sebe, protože on nikomu neřekl o tom, že dostal figurku koně, tudíž to věděl jenom on sám a pachatel. Olive se mu přiznala, že to opravdu byla ona, že se mu podařilo ji odhalit včas, aby nedošlo ke zničení všech projektů, protože se chystala spustit požární poplach a všechny projekty by se tím zničily. Podpis „osel je vinen“ je přesmyčka jména Olive, kterou znal i ředitel Davis, protože vždy, když Olive dělala potíže, tak se pokaždé takto podepisovala.
Charakteristika postav: Chase je kluk ze šesté třídy, který má rád dobrodružství. Zoe je sestřenice Chaseho. Gavin a Braydon jsou nejlepší kamarádi Chaseho. Olive je tichá, nenápadná holka, která ale dělá ve škole každou chvíli nějaké problémy. Faith je holka, která se nebojí hodně komunikovat.
Kniha se mi líbila, je zajímavá napínavým příběhem s hledáním tajemného pachatele. Zaujal mě název knihy, zajímalo mě, jaký bude příběh nindži.
Knihu bych doporučil, všem, kdo mají rádi detektivky. Od nás ze třídy bych ji doporučil Vilémovi, protože má rád napínavé příběhy.
Kniha je určena pro čtenáře od 9 do 13 let.
Knihu jsem četl tři týdny.
Kniha nemá kapitoly, je rozdělena na jednotlivé vyučovací hodiny.

Napínavé příběhy ke čtení

Napínavé příběhy ke čteníNapsal: Hillienhof Arne
Ilustroval: Anke Dammann
Kniha byla vydána v v nakladatelství Třebonice v Praze roku 2020.
Počet stran: 96
Druh literatury: pohádka
Kapitola Srdce hory vypráví o klukovi Evženovi a jeho rodičích, jak šli do muzea. Starý Kustoda je provázel uličkami jeskyní, kde se mohli podívat na různé drahokamy. V jedné uličce se Evžen ztratil. Zabloudil až ke středu jeskyně, kde našel drahokam srdce jeskyně. Při bloudění nakonec našel cestu ven, kde předal srdce jeskyně starému Kustodovi.
Charakteristika jednajících postav: Evžen je zvědavý. Evženovi rodiče jsou starostliví. Starý Kustoda je spokojený.
Kniha je zajímavá svými obrázky. Zaujal mě obrázek na vrchu knížky.
Kniha se mi líbila. Doporučil bych ji Vilémovi, protože by ho to mohlo zajímat.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl jeden týden.
Názvy kapitol: Těžký úkol, Matyáš a vlk, Dračí les, Srdce hory, Štěstí v neštěstí, Dračí poklad, Balet, to je zábava!
V knize mě nejvíc zaujalo, jak Evžen vrátil zpátky srdce hory.

Deník nindži ze šestky - Vzestup rudých nindžů

Vzestup rudých nindžůNapsal: Marcus Emerson
Ilustroval: David Lee
Vydalo nakladatelství: BB/art s.r.o. Praha v roce 2016.
Počet stran: 136
Druh literatury: detektivka
Kniha vypráví o chlapci jménem Chase, který chodí do 6. třídy. Líbila se mu spolužačka Faith, proto když měli společně tvořit úkol na hodinu přírodopisu, mu Zoe poradila, aby do toho úkolu přidal pro Faith vzkaz. Další den měli úkol odevzdat, ale Chasemu někdo ukradl školní batoh. Začal ho všude hledat a nakonec ho našel pohozený u šaten, ale bez jeho domácího úkolu a bez vzkazu, který byl připravený pro Faith. Zloděj rozkopíroval lístek, který byl určený pro Faith a vylepoval ho po celé škole. Chasemu se za to všichni smáli, proto začal na vlastní pěst po zloději pátrat. Přitom objevil klan rudých nindžů, kteří byli proti klanu černých nindžů. Jejich vůdcem byl právě Chase. Nakonec se přišlo na to, že vůdcem rudých ninndžů je Waiet, který byl problémovým žákem na Buchananově škole. Dělal vše pro to, aby zničil klan černých nindžů, které vede Chase. Chase vypátral, že za jeho ztracenou aktovkou stojí Waiet a také za vylepováním vzkazů po celé škole. Další den byla ve škole bruslařská párty, na které probíhal závod na bruslích. Chase se utkal s Waietem a dopadlo to remízou. Další úkol se jmenoval „zastřel kachnu“. Princip hry byl po vypnutí hudby co nejdéle vydržet skrčený na bruslích na jedné noze a Chase zvítězil.
Charakteristika postav: Chase je kluk ze šesté třídy, který má rád dobrodružství. Zoe je sestřenice Chaseho. Gavin a Braydon jsou nejlepší kamarádi Chaseho. Olive je tichá, nenápadná holka, která ale dělá ve škole každou chvíli nějaké problémy. Faith je holka, která se nebojí hodně komunikovat.
Od tohoto autora jsem již četl jeden deník nindži a moc se mi to líbilo, proto jsem si vybral další díl. A opět se jedná o napínavý příběh chlapce ze 6.třídy.
Knihu bych doporučil, všem, kdo mají rádi detektivky. Od nás ze třídy bych ji doporučil Vilémovi, protože má rád napínavé příběhy.
Kniha je určena pro čtenáře od 9 do 13 let.
Knihu jsem četl tři týdny.
Kniha nemá kapitoly, je rozdělena na jednotlivé vyučovací hodiny.

O chytré kmotře lišce

O chytré kmotře lišceAutor: Josef Lada
Ilustrátor: Jan Vrána
Vydalo nakladatelství Albatros Praha v roce 1981.
Počet stran: 88
Druh literatury: pohádka
Jednoho dne hajný Vobinuša přinesl svým dětem z lesa lišku. A ti ji upravili nejlepší psí boudu, ale byli tam i psi Hektor a Sultán, ti lišku vyhnali. A tak liška utekla, když měla příležitost. Potom kmotra liška narazila na myslivnu a tam žil tatínek myslivec, maminka a syn Venoušek. Jednoho dne učil tatínek Venouška telefonovat uzenáři panu Špejlíkovi a kmotra liška poslouchala. Tak panu Špejlíkovi zavolala a objednala si dvě celé šunky. Potom jednoho dne panu myslivci zavolal knížepán, že má nejchytřejší lišku ve svém revíru, že by jí dal hájovnu na malinovém vršku. Potom to pan myslivec hlásil své rodině a kmotra liška to zvenku slyšela, a tak knížeti pánu napsala žádost a knížepán její žádost přijal. Tak jí dal knížepán mysliveckou uniformu a hájovnu na malinovém vršku a nechal ji upravit, jak kmotra liška chtěla.
Charakteristika postav: Kmotra liška je hodně chytrá. Hajný Vobinuška je chovatel psů. Myslivec je hodný. Maminka je milá. Venoušek je šikovný. Pan Špejlík je výhodný uzenář. Knížepán je zkušený.
Kniha je zajímavá svým příběhem a obrázky.
Kniha se mi líbila, zaujal mě název a obrázek navrchu.
Knihu bych doporučil Viktorovi, protože by ho mohla zajímat.
Knihu jsem četl dva a půl týdne.
Názvy kapitol: V hájovně u pěti buků, Nový domov, Nezdařený rybolov, Dobrodružství s kouzelným stolečkem, Čertovský gramofon, sláva telefonu, Smělý dopis a sázka, Nebezpečná výprava do Nohavic, Poklad na silnici, Kmotra liška se stává slavnou, Podařená zkouška na hajného, Jak se kníže pán div nerozsypal smíchy, Šťastný život na Malinovém vršku.

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi

O hajném Robátkovi a jelenu VětrníkoviAutor: Václav Čtvrtek
Ilustrátor: Bohumil Šiška a Ladislav Čapek
Vydalo nakladatelství Albatros Praha 2016.
Počet stran: 78
Druh literatury: pohádka
Kapitola Jak si Josefka natrhala divnou svatební kytku vypráví, jak Josefka byla na houbách a nesla si plný košík hub. Viděl ji pan Kotrč a chtěl houby koupit. Josefka mu je prodala a Kotrč si ji chtěl vzít za ženu, ale ona nechtěla. Běžela do chalupy a jelen Větrník jí poradil, aby šla natrhat svatební kytku, tak ji šla natrhat. Další den přesně v poledne Josefka předala svatební kytku Kotrčovi. Objevily se tři polednice a roztočily Kotrče tak moc, že na svatbu s Josefkou zapomněl.
Charakteristika postav: Hajný Robátko je spravedlivý. Jelen Větrník je dobrý pomocník. Josefka je hodná. Pan Kotrč je lakomý.
Kniha je zajímavá svým dějem. Líbila se mi.
Knihu jsem četl, protože mě zaujal obrázek na obalu knihy.
Knihu bych doporučil Vilémovi, protože má rád lesní zvířata.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl tři týdny.
Názvy kapitol: Jak Robátko odešel z lesa do lesa, Jak medvěd Hromburác kácel a zas sázel, Jak pan Kotrč poslal krtky, Jak si Josefka natrhala svatební kytku, Jak pan Kotrč zasedl celou hájovnu, Jak se s Josefkou málem přetrhlo zelené vlákýnko, Jak divoké prase Karbous napravovalo skalku a další.

Človíčkova dobrodružství

Človíčkova dobrodružstvíAutor: Pavel Teisinger
Ilustrátor: Josef Lamka
Vydalo nakladatelství Albatros Praha roku 2015.
Počet stran: 58
Druh literatury: dobrodružný příběh
Kapitola Jak se poprvé řízl a píchl vypráví, že človíček si šel natrhat houby. Po cestě narazil na malého divočáka a tak človíček začal před divočákem utíkat. Když mu utekl, spadl na něj kokos, a tak človíček vzal kámen a hodil ho na kokos. A měl velkou žízeň, tak mléko z kokosu vyteklo pryč a ten kámen se rozbil a byly z něho jen střepy. Jeden vzal do ruky a řízl se. Tak ho přidělal ke klacku. Pak píchl do kokosu a mléko mu vyteklo přímo do pusy.
Charakteristika postav: Človíček je šikovný. Divočák je nenažraný.
Kniha je zajímavá svým dějem. Líbila se mi.
Kniha mě zaujala svým obrázkem navrchu.
Knihu bych doporučil Vilémovi, protože má rád dobrodružné příběhy.
Kniha je určená pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl jeden měsíc.
Názvy kapitol: Jak se poprvé probudil, Jak si vykřesal jiskřičku, Jak se poprvé řízl a píchl, Jak za sebou zabouchl dveře, Jak přinesl zajíce v koši, Jak si nabral vodu, Jak se svezl do kopečka.

Medové příběhy

Medové příběhyAutor: Ľubica Brezovická Šebeková
Ilustrátor: Ľubica Brezovická Šebeková
Vydalo nakladatelství Advent-Orion Praha v roce 2012.
Počet stran: 151
Druh literatury: vyprávění
Jednoho dne zavolal Lence, Tomášovi a Dominikovi dědeček a volal, protože měl nový druh medu. Lenka to hned šla říct mamince a ta řekla, že až se vrátí tatínek z pracovní cesty, tak se domluví a pojedou za dědečkem. Tomáš se rozzlobil na Lenku, protože mu nechtěla říct, kdo a proč volal. Když se vrátil tatínek z pracovní cesty, jeli za dědečkem. Dědeček jim dal každému jednu sklenici medu. Po příjezdu domů chtěl Tomáš od Lenky namazat chleba medem. Lenka mu ho nenamazala, a proto Tomáš vzal lžíci a snědl půl kila medu. Pak ho hodně bolelo břicho. A když jeli do cukrárny na zmrzlinu, Lenka s Dominikem si dali zmrzlinu a Tomáš jen bylinkový čaj. Pak maminka s tatínkem dětem oznámili, že na prázdniny budou u babičky a dědy. Děti nebyly moc rády, neboť si myslely, že to bude nuda. Když přijeli, tak si rozdělili práce. Potom přijeli rodiče a všichni šli k rybníku, děti se tam koupaly a tatínek s dědečkem udělali vor. Na něm pluli, a pak se vrátili zpátky. Dalšího dne našel Dominik zatoulaného psa a Dominik ho vzal domů a doma ho umyli a dali ho strejdovi Karlovi. Když se vrátili do školy, tak Tomáš všem ukázal svou encyklopedii.
Charakteristika postav: Tomáš je urážlivý. Lenka je chytrá. Dědeček je moudrý. Dominik je vtipný. Babička je milá. Maminka je starostlivá. Tatínek je hodný.
Kniha je zajímavá svým dějem a obrázky.
Kniha se mi líbila. Doporučil bych ji Viktorovi, protože má rád med.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl pět dní.
Názvy kapitol: Důležitý telefonát, Kdo se na koho rozhněval, Cesta směrem na jih, Jaký med je který a další.

Ariščina dobrodružství

Medové příběhyAutor: Markéta Mülerová
Ilustrátor: Jaroslav Tichý
Vydalo nakladatelství Advent Orion Praha roku 2018.
Počet stran: 92
Druh literatury: dobrodružný příběh
Kniha vypráví o pejskovi jménem Ariška, kterou si vzali z útulku. Doma poznala nového kamaráda. Kocoura jménem Mates. Rádi si hráli. Mates každou noc chodil na výpravy. Jednoho dne se Mates ztratil. Páníčci brali Arišku na pěkná místa, aby přišla na jiné myšlenky. Po nějaké době se přestěhovali. Tam poznala nové kamarády a skamarádila se s dvěma kocoury. Ti si také rádi hráli. Jeden se jmenoval Hltavec, protože když měl jídlo, tak ho hltal. Druhý se jmenoval Ocásek, protože měl stočený ocásek. Potom páníčci přivezli novou kočičku jménem Bára. Nejdřív na ni Ocásek prskal, ale pak už ne. Hltavec byl starší, proto Báru provedl zahradou a později ji vzal na lov.
Charakteristika postav: Ariška je hodná. Páníčci jsou hodní. Ocásek a Hltavec si rádi hrají. Bára je hodná.
Kniha je zajímavá svým dějem a obrázky.
Knihu bych doporučil Vojtovi, protože má rád psy.
Kniha se mi líbila. Je určená pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl tři dny.
Názvy kapitol: Jak jsem jako štěně cestovala čtyři sta kilometrů, Můj kamarád Mates, Učím se poslouchat a také toho už hodně umím a další.

Deník malého poseroutky - Radosti zimy

Radosti zimyAutor: Jeff Kinney
Ilustrace: Jeff Kinney
Vydalo nakladatelství CooBoo Praha roku 2018.
Počet stran: 217
Druh literatury: příběh
Když Gregovu školu zasypou hromady sněhu, promění se čtvrť v jedno velké bojiště. Nepřátelské skupiny soupeří o území, staví obrovské sněhové pevnosti a válčí v mnoha nezapomenutelných koulovačkách. Potom přijel sněžní pluh, cestu prohrnul, odhrnutý sníh roztál a velké boje přestaly. Jednoho dne měl Greg mít projekt, na který měl být dávno hotový, ale Greg ho neměl. A tak další den šel ten projekt udělat, ale byl uspěchaný a nebyl pravdivý. A tak další den měli projekt odevzdat. Další den se jim to podařilo.
Charakteristika postav: Greg bojuje o svou pevnost. Rowley je hodný a spolupracuje. Máma je hodná. Táta je šikovný. Rodrick je otravný. Manny je hravý.
Kniha je zajímavá svým dějem.
Kniha se mi líbila.
Kniha mě zaujala svým obrázkem na vrchu knihy.
Knihu bych doporučil Vojtovi, protože by se mu mohla líbit.
Kniha je určena pro čtenáře od deseti let.
Knihu jsem četl šest dnů.
Kniha nemá kapitoly.

Ruměnička Lipůvka a její kamarádi

Ruměnička Lipůvka a její kamarádiAutor: Radomír Socha
Ilustrátor: Zdeňka Studlarová
Vydalo nakladatelství Advent-Orion Praha roku 2022.
Počet stran: 158
Druh literatury: pohádka
Kapitola Jak ruměnice pospolná přišla na svět a poznala kamaráda cvrčka vypráví o tom, jak přišlo jaro a všichni se radovali. Cvrček viděl v hromádce zeleného listí malé bílé vajíčko, ze kterého se ozývalo ťukání. Najednou se z něho vylíhla ruměnice. Ruměnice se seznámila s cvrčkem Vrzálkem. Ruměnice si chtěla dát lipová semínka. Šli je najít a když je našli, tak si ruměnice pochutnávala. Vrzálek se jí zeptal, když má ráda lipová semínka, jestli jí může říkat Lipůvka. Lipůvka řekla, že jí to nevadí.
Charakteristika postav: Lipůvka má ráda semínka. Vrzálek rád vrže na housle.
Kniha je zajímavá svými obrázky a dějem.
Knihu jsem si vybral, protože mě zaujal obrázek navrchu.
Kniha se mi líbila. Doporučil bych ji Štěpánovi, protože má rád zvířata.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl jeden týden.
Nazvi kapitol: Jak ruměnice pospolná přišla na svět a poznala kamaráda cvrčka, Jak se Lipůvka seznámila s lučním koníkem, Jak si Lipůvka přála být hodně červená, ale musela se učit trpělivosti a další.

Deník malého poseroutky

Deník malého poseroutkyAutor: Jeff Kinney
Ilustrátor: Jeff Kinney
Vydalo nakladatelství CooBoo Praha roku 2020.
Počet stran: 218
Druh literatury: příběh
Jednoho dne měl Greg ve škole divadlo. V divadle hrál strom. Nechtěl hrát, ale jeho máma ho donutila, tak se musel zúčastnit. Když byl na řadě, měl zpívat, ale nezpíval, protože jeho starší bratr Rodrick ho natáčel, aby se mu mohl posmívat. Divadlo proto skončilo, jeho rodiče a bratři byli zklamaní, Greg se smál, protože už nemusel hrát divadlo.
Charakteristika postav: Greg je stydlivý. Rodrick je zlý. Máma a táta jsou zklamaní.
Kniha je zajímavá svým dějem.
Kniha se mi líbila.
Knihu jsem si vybral kvůli názvu.
Knihu bych doporučil Vojtovi, protože by ho mohla zajímat.
Kniha je určena pro čtenáře od deseti let.
Knihu jsem četl dva týdny.
Kniha nemá kapitoly.

Hnědáček a nalezená podkova

Hnědáček a nalezená podkovaAutor: Michaela Hrachovcová
Ilustrátor: Alice Danielovská
Vydalo nakladatelství Adavent-Orion Praha roku 2021.
Počet stran: 90
Druh literatury: pohádka
Jednoho dne šel hospodář s koněm Toníkem a Hnědáčkem do lesa kácet stromy, ale Hnědáček byl ještě hříbě a nemohl tahat stromy, tak čekal u lesní cesty. Čekal dlouho a už ho to nudilo, a proto se šel proběhnout. Byl u řeky. Tam potkal tři koně, kteří pili. Když odešli, ztratil tam jeden z nich podkovu, a tak si ji Hnědáček nechal. Ta podkova byla vzácná, tak si ji Hnědáček ukryl a další den si ji chtěl nechat přidělat, ale byl moc malý. Když Hnědáček vyrostl, tak si ji nemohl přidělat, protože byl závodní kůň. Jednoho dne se Toník v lese zranil a potřeboval podkovu a Hnědáček chtěl jít podkovu vyměnit za čtyři normální, ale noví majitelé ho koupili, proto nemohl podkovu vyměnit, ale zvířata z lesa věděla, kam ji ukryl a nechala ji vyměnit.
Charakteristika postav: Hnědáček je rychlý. Toník je hodný a silný. Zvířata jsou hodná. Hospodář je milý.
Kniha je zajímavá svým dějem.
Kniha mě zaujala svými obrázky a dějem. Líbila se mi.
Knihu jsem si vybral, protože mě zaujal obrázek navrchu.
Knihu bych doporučil Vojtěchovi, protože by ho mohla zajímat.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi až osmi let.
Knihu jsem četl šest dní.
Kniha nemá kapitoly, ale jsou označeny čísly.

Staré pověsti české

Staré pověsti českéAutor: Jana Eislerová
Ilustrátor: Antonín Šplíchal
Vydalo nakladatelství Fragment Praha roku 2009.
Počet stran: 45
Druh literatury: pověst
Pověst O Horymírovi vypráví o tom, že Křesomysl přikázal, aby přestali obdělávat půdu a šli těžit stříbro a různé kovy. Horymírovi se to nelíbilo, protože se bál, že by byl hlad a bída, a tak požádal Křesomysla, aby obdělávali i půdu. Křesomysl slíbil, že doly na chvíli uzavře, ale nedodržel to. Kovkopové díky dolům mají větší výdělky, ale nelíbilo se jim, že Horymír chce doly uzavřít, a proto mu zapálili vesnici a jen tak tak utekl plamenům. Odjel na koni Šemíkovi. Horymír zato spálil vše, co patřilo kovkopům a za to měl být popraven. Pak požádal Křesomysla, aby mohl mít ještě jedno přání, a to bylo projet se na koni Šemíkovi. Horymír se Šemíkem přeskočil hradbu a utekl. Za statečnost mu to Křesomysl prominul. Ale s koněm se musel Horymír rozloučit a pohřbil ho.
Charakteristika postav: Horymír je odvážný. Šemík je statečný. Křesomysl a kovkopové chtějí hodně peněz.
Kniha se mi líbila.
Knihu jsem si vybral, protože se mi líbil název.
Kniha mě zaujala svými pověstmi.
Knihu bych doporučil Vilémovi, protože by ho mohla zajímat.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl jeden týden.
Názvy kapitol: O praotci Čechovi, Krok a jeho dcery, Libuše a Přemysl, Silák Bivoj, Dívčí válka, O Horymírovi, Oldřich a Božena, Břetislav a Jitka, Svatopluk a jeho synové, O Bruncvíkovi, O králi Ječmínkovi, O Daliborovi z Kozojed, O Karlu IV., Karlův most, Kouzelník Žito, Bílá paní, Staroměstský orloj, Golem, Faustův dům, Blaničtí rytíři, Jak propast Macocha dostala své jméno.

Pohádky z Větrné Lhoty

Pohádky z Větrné LhotyAutor: Daniela Fischerová
Ilustrátor: Marie Satrapová
Vydalo nakladatelství Albatros Praha roku 2008.
Počet stran: 53
Druh literatury: pohádka
Kniha vypráví o větříčku Vichurovi a Radovánkovi a s nimi se skamarádila holčička Jajda a ta si s nimi ráda hrála. Jednoho dne, když větříčci měli zkoušky a Jajda věděla, že nesmějí před zkouškami větrové bonbóny, protože jim to dá velkou sílu a stala by se nějaká pohroma. Jajda jim bonbóny přinesla a nabídla jim je. Radovánek chtěl, ale nemohl. Vichura si nasypal celý pytlík s bonbóny do pusy a na zkouškách byl první úkol byl vysušit prostěradlo. První šel Radovánek a ten prádlo skoro usušil. Vichura ho odfoukl až někam pryč. Další museli očesat jablka ze stromu. Radovánek očesal jenom dvě jablka a Vichura odfoukl i listí. Poslední úkol byl odfouknout mračna. Radovánek mraky jenom pohoupal a Vichura tak moc foukl, až způsobil krupobití.
Charakteristika postav: Radovánek je hodný, ale někdy i neposedný. Vichura je neposedný. Jajda dělá maléry.
Kniha se mi líbila. Vybral jsem si ji, protože mě zaujal obrázek na vrchu.
Knihu bych doporučil Vilémovi, protože by se mu mohla dobře číst.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl jeden týden.
Názvy kapitol: Jak se větříčci a Jajda skamarádili, Jak větříčkové učili lítat ptáčata, Jak do Lhoty přiletěl Meluzín.