wz
Tereza

Tereza Hospodková

Kráska a zvíře

Kráska a zvířePočet stran: 45
Ilustroval: TOTEM
Autor: Agnieszka Papis
Vydalo nakladatelství Disney v Praze roku 2005.
Druh literatury: pohádka
V jednom zámku na vrcholu kopce žil krásný, ale chamtivý princ. Jednoho deštivého večera kdosi zaklepal na zámeckou bránu. Když princ otevřel, stála tam stařenka v černém plášti a chtěla po princi, aby ji u sebe nechal přenocovat. Odkryla plášť a podala mu krásnou růži. Princ však odmít a zavřel dveře. Ráno, když se probudil a podíval se do zrcadla, už neviděl krásnou tvář ale zrůdu. Mezitím ve vesničce dívka jménem Bela měla starostí nad hlavu. Musela odolávat zlému Gastonovi a zároveň se loučit se svým otcem. Jel totiž se svým vynálezem na soutěž. Jenomže v noci v lese ho vystrašili vlci a utekl mu kůň. Dotrmácel se až k hlavní bráně hradu. Tam ho zlý netvor uvěznil. Když se to Bela dozvěděla, spěchala na hrad, aby netvor uvěznil ji místo jejího otce. Jak šel čas, Bela a netvor se spolu spřátelili, ale jednoho dne se Gaston dozvěděl o netvorovi a vydal se s vesničany na hrad. Netvor a Gaston se spolu poprali na střeše hradu. Kráska na ně křikla, aby přestali a netvor se otočil na Belu. Gaston využil překvapení a bodl netvora do zad. Netvor bolestí hodil rukou a shodil ho ze střechy. Kráska políbila netvora a z něho se stal princ, ale tetokrát už hodný.
Charakteristika postav: Bela je hodná, protože zachránila netvora. Belin otec je chytrý, vynalézá vynálezy. Gaston je zlý, chtěl zabít netvora. Netvor je hodný, pustil Belu domů.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní velké obrázky. V textu mě zaujal napínavý příběh.
Knihu mi doporučila teta, protože už ji četla. Já bych ji doporučila Páje, protože je v ní její oblíbená postava Bela. Je určena pro děti od šesti let. Četla jsem ji jeden týden.

Jak se mají včelí medvídci?

Jak se mají včelí medvídci?Napsal: Jiří Kahoun
Ilustroval: Ivo Houf
Texty písní: Zdeněk Svěrák
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2009.
Počet stran: 101
Kniha je určena pro děti od osmi let. Četla jsem ji jeden týden.
Jednou na jaře, když svítilo sluníčko, se Brumda a Čmelda mohli učuchat, protože to u nich doma vonělo jako o posvícení. Mysleli si, že bude nějaký svátek, a tak začali hádat. Byl to svátek kytiček a maminka řekla, že dostanou dárek. Brumda chtěl to samé jako Čmelda, a tak se dohodli, že chtějí něco dobrého na zub. Maminka jim dala košíky, ať nasbírají pyl a za chvíli si byli pro další košíček a potom znova pro další, až měli plnou komoru. Maminka upekla veliký koláč a měli zásob na celé jaro.
Knihu bych doporučila Marušce, protože má ráda včely. V textu mě zaujalo, že tam jsou i písně. V knize mě zaujalo, že každý příběh se odehrává jinde.
Názvy kapitol: Košíčková, Broukavá, Vdolečková, Slovíčková, Kulhavá, a další.
Charakteristika postav: Čmelda je pracovitý, naplnil se svým bráškou celou komoru. Brumda se opiči, pořád chtěl to samé jako Čmelda. Maminka je hodná, dovolila klukům nějaký dárek.
Druh literatury: pohádka

Deník malého poseroutky

Deník malého poseroutkyNapsal: Jeff Kinney
Ilustroval: Antonín Kisela
Vydalo nakladatelství COOBOO v Praze roku 2007.
Kniha má 218 stran. Je zajímavá tím, že to všecko jsou jen zápisky nějakého chlapce. V textu mě zaujalo, že Má Greg jenom bratry a ne sestru. V knize mě zaujaly ilustrace.
Druh literatury: román v obrázcích
Knihu mi doporučil strejda, protože už doma nějaké má a moc se mu líbí.
Názvy kapitol: Září, Říjen, Listopad, Prosinec a tak dál.
Ve škole Greg hodil tašku do nejbližší lavice a sedl si, potom přemýšlel, jestli už budou mít konečně zasedací pořádek. Přišla paní učitelka a řekla jim, že jejich místa jsou trvalá. Jenomže Greg si sedl mezi dva největší debily na škole, chtěl si přisednout další, ale Greg rychle zasáhl a naštěstí si vedle něho nesedl. Potom měli tělocvik a Greg se šel podívat, jestli na hřišti pořád leží sýr. Jednomu klukovi nebo holce asi vypadl ze svačiny a zůstal tam ležet a potom z toho vyšla hra o sýrovém doteku. Jednou takhle s Rowleyem u nich v suterénu vymysleli strašidelný zámek a pozvali lidi, kteří zaplatili 4 dolary, jenomže je tak vyděsili, že jeden zalezl pod postel a nechtěl vylézt. Přišel Rowleyho táta a zarazil to. Na týden měli zakázané hry a televizi.
Charakteristika postav: Rowley je hodný kamarád, dovolil Gregovi udělat strašidelný dům u nich doma. Greg je zlobivý, vymýšlí kdejakou ptákovinu. Rowleyho táta je spravedlivý, vymyslel dobrý trest.
Knihu bych doporučila Adamovi, protože by se mu mohla líbit.
Kniha je určena pro čtemáře od devíti let. Četla jsem ji jeden měsíc.

Klářin sen

Klářin senNapsala: Pia Hagmarová
Ilustrovala: Barbora Kyšková
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2011.
Počet stran: 147
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji jeden měsíc.
Druh literatury: dívčí četba
Klára snila o tom, že bude jezdit na koni a měla i kousek od domu jezdeckou školu. Jenomže maminka nebyla dlouhodobě zaměstnaná a neměli na to peníze. Jednou, když Klára šla ze školy domů, viděla, že její maminka je velice šťastná. Zeptala se tedy, co se děje, a maminka odpověděla, že si našla práci, ale dlouho se nesmála. Má to ale taky háček, musíme se přestěhovat. Klára samozřejmě protestovala, nechtěla si hledat nové kamarády, ale bylo jí to líto, že by tu práci musela odmítnout, a tak se hned druhý den začalo balit. Když přijeli, šla se Klára porozhlédnout po okolí a nedaleko stála také jezdecká škola a na zahradě za domem stála stará stáj. Hned, jak Klářina matka nastoupila do práce, mohli si dovolit tu jezdeckou školu. Klára nemohla ten den spát, jak se strašně těšila. Ráno potkala holku jménem Ellis a hned se spolu skamarádili. Klára nastoupila do nové školy. Na konci roku uspořádali dostihy a ona se umístila na třetím místě.
Charakteristika postav: Klára je hodně snivá a hodná, protože chtěla chodit do jezdecké školy. Máma je hodná, protože Kláře dovolila chodit do jezdecké školy. Ellis se chtěla kamarádit s Klárou.
Knihu bych doporučila Klárce, protože se podobá hlavní postavě. V textu mě zaujalo, jak Klára strašně touží po jezdecké škole. V knize mně zaujalo, že nemá příliš mnoho ilustrací.

Štaflík a Špagetka

Štaflík a ŠpagetkaNapsali Alena a Jiří Munkovi.
Ilustroval Zdeněk Smetana.
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016.
Kniha má 53 stran. Četla jsem ji jeden týden.
Jednoho dne se Štaflík a Špagetka vydali na procházku a zpívali si. Najednou Štaflík zakopl o nějakou trubku a z toho pádu mu asi přeskočilo. Chtěli postavit dům. Dali se do hledání idealního místa na stavění a našli si hezký plácek u dětského hřiště. Nejdřív si nakreslili plány. Jenomže co jeden nakreslil, druhý okamžitě smazal, protože se mu to nelíbilo. Nakonec si střihli o to, kdo navrhne baráček a kdo ho postaví. Vyhrál Štaflík, ale baráček přece jenom stavěli oba a vždycky, když si jdou děti na hřiště hrát, hrají si všichni spolu.
Charakteristika postav: Štaflík je veliký myslitel. Vymyslel, že budou stavět domek. Špagetka je poslušný. Přitakával ke všem Štaflíkovým nápadům. Děti jsou hodné. Dovolily Štaflíkovi a Špagetkovi si s nimi hrát.
V knize mě zaujaly krásné obrázky. V textu mě zaujalo, že i psi si můžou postavit baráček. Knihu bych doporučila Klárce, protože by se jí mohla líbit.
Kapitoly: Štaflík a Špagetka jdou do světa, Štaflík a Špagetka stavějí dům, Štaflík a Špagetka malují, Štaflík a Špagetka se zařizují, Štaflík a Špagetka kuchaři, Štaflík a Špagetka zahradníky, Štaflík a Špagetka pořádají slavnost, Štaflík a Špagetka - chůvy.
Kniha je určena pro děti od šesti let.
Druh literatury: pohádka.

Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky

Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a VochomůrkyNapsal Václav Čtvrtek.
Ilustroval Zdeněk Smetana.
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016.
Knihu jsem četla jeden týden. Je určena pro děti od šesti let.
Počet stran: 94
Druh literatury: pohádka
Kapitoly: Jak měli hodiny s jednou ručičkou, Jak otvírali studánku, Jak vařili šípkový čaj, Jak rozbili sluníčkovou basu, Jak zasadili semínko, Jak učesali vílu, Jak zahráli bez basy, Jak jim spadl ze stolu drobeček, Jak měli hodiny se zlou kukačkou, Jak šili kalhoty a 15 dalších.
Jak učesali vílu: Jednou k večeru jsi Křemílek a Vochomůrka vyšli na procházku a tu slyší tenounký nářek který vychází z ostružin. Šli se kouknout blíž a tam uviděli, že tam jsou malí větříčci, kteří byli zamotaní do trnů. Křemílek a Vochomůrka jim pomohli se vymotat a oni jim poděkovali a dali jim větvičku, která je přivolá, když budou potřebovat pomoct. Vochomůrka si ji strčil pod čepici a šli dál. O kousek dál potkali vílu, která strašně brečela, protože ztratila hřebínek a zrcátko a nemůže se učesat. A jestli nebude učesaná, nebude moct zatančit s měsíčkem a jestli si nebude moct zatančit s měsíčkem, tak na ni zavolá tmu. Křemílek a Vochomůrka nejdřív hledali, ale nenašli a najednou vyšel měsíček a když viděl, že není víla učesaná, na ni zavolal tmu. Vochomůrka se podrbal na čele a tu ho něco píchlo - ta větvička, co měl pod čepicí, se zlomila. V tu chvíli přiletěli větříčci. Vílu učesali a tmu zahnali. Křemilek a Vochomůrka se pak spokojeně vrátili domů.
Charakteristika postav: Křemílek a Vochomůrka jsou hodní, pomáhají, kde se dá. Víla je starostlivá, chce mít vždycky učesané vlasy. Měsíc je nespravedlivý, posílá neučesané víly do tmy. Větříčci jsou hodní, pomohli víle.
V knize mě zaujaly krásné ilustrace. V textu mě zaujala jména hlavních postav.
Kniha se mi moc líbila, doporučila bych ji Klárce, protože i jí by se mohla líbit.

Maková panenka a motýl Emanuel

Maková panenka a motýl EmanuelIlustrovala: Gabriela Dubská
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016.
Počet stran: 70
Kniha je určena pro děti od osmi let. Četla jsem ji jeden týden.
Jednou ráno našla Maková panenka a motýl Emanuel na trávě ztracenou písanku s bílým štítkem a na něm bylo napsáno, že ta písanka patří Janu Čunčovi, jenomže to si oni neuměli přečíst. Když zafoukal vítr, otočil stránku, na které byly divné klikyháky. Maková panenka si myslela, že se podle toho tancuje, ale motýlu Emanuelovi to připadalo jako kosí zobáky. Najednou znova zafoukal vítr a na druhé stránce byla ošklivá kaňka a ta najednou ožila. Skočila na sedmikrásku a ta zčernala. Motýl Emanuel jí chtěl pomoct, ale kaňka přeskočila na něj a on taky zčernal a Maková panenka začala plakat a motýla Emanuela smyla. Kaňka se naštvala a zašpinila sluníčko. Byla tma, ale najednou přiletěl mrak a vyčistil sluníčko.
Charakteristika postav: Maková panenka je zvídavá, chtěla vědět, co je v písance. Motýl Emanuel je hodný, pomohl sedmikrásce. Kaňka je zlá, zašpinila sluníčko. Mrak je hodný, pomohl vyčistit sluníčko.
Knihu bych doporučila Klárce, protože četla podobnou. V knize mě zaujaly krásné ilustrace. V textu mě zaujalo, jak kaňka ožila.
Kapitoly: Jak potkala motýla Emanuela, Jak rozsvítila luční světýlko, Jak je navštívil blesk Ámos, Jak se líbila motýlu Ibrahímovi, Jak uvízla v leknínu a osm dalších.
Napsal: Václav Čtvrtek
Druh literatury: pohádka

Totálně ulítlé prázdniny

Totálně ulítlé prázdninyNapsal: Thomas Brezina
Ilustrovala: Betina Gotzen-Beeková
Kniha má 132 stran. Četla jsem ji jeden týden.
Lissi si zkoušela čarodějnické kouzlo, aby nemusela zdlouhavě sekat trávu. Ale nějak se jí to nepovedlo a místo toho aby se tráva posekala, tak se každé stéblo změnilo na ostrou jehlu. A místo krásně posekaného trávníku se z toho stala fakírská podložka. A tak když bylo horko, museli nosit Lissi a její sestra Tinka k bikinám holinky, aby si uchránily nohy. Týden jim trvalo, než to dali do pořádku. Jednou holky dostaly chuť na popcorn, a tak ho chtěla Tinka udělat, protože je zkušenější čarodějnice, ale zavolala jí kamarádka, aby jí pomohla s úkolem. Tinka řekla Lissi, aby na nic nesahala, že až se vrátí, tak to udělají spolu. Lissi napadlo, že ho udělá sama a stala se katastrofa. Celý dům mohl prasknout, jak byl narvaný popcornem. Naštěstí se Tinka vrátila brzo a dala to do pořádku.
Charakteristika postav: Tinka je chytrá a šikovná, dala to všechno do pořádku. Lissi je nešikovná, všechno pokazí.
V knize mě zaujalo, jak když si někdo něco myslí, tak je to napsané jiným písmem. V textu mě zaujalo, jak Lissi všechno pokazí.
Kniha se mi moc líbila. Doporučila bych ji Páje, protože jsem si ji od ní půjčila a vím, že má více dílů.
Knihu vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2006.
Druh literatury: dívčí román
Kniha je určena pro děti od devíti let.
Názvy kapitol: Kanibalík, Domácí mazlíček, Popcornová katastrofa, Nemehlo z Nemehlova, Velký chaos začíná, Muž jako hroch a dvanáct dalších.

Pusheen - Já, košišta

Pusheen Já, košištaNapsala: Claire Beltonová
Ilustrovala: Kathleena Beltonová
Vydalo nakladelství CooBoo v Praze roku 2014.
Počet stran: 187
Pusheen je kočka, která si píše deník o svých vylepšovácích, například jak získat jídlo, jak se přestrojit za nobl Pusheen nebo Jakému dinosaurovi se podobá. Pusheen má sestru Stormy. Ta se liší od sestřičky, pořád někde běhá a neleží u telky a tím taky dokaže Pusheen pěkně naštvat.
Charakteristika postav: Pusheen je líná, pořád někde spí nebo jí. Stormy je otravná, dokáže Pusheen pěkně naštvat.
V knize mě zaujaly krásné ilustrace. V textu mě zaujalo, jak se sestry mohou pohádat.
Kniha se mi moc líbila. Doporučila bych ji Ádě, protože si myslím, že by se u ní zasmála.
Kapitoly: Já košišta, Tak líná, že se ani nehnu, Jak využít maršmeláky, Co byste měli vědět o kočkách, Stormy, Plná hlazení, Dokonalý víkend, Návod na život, Rok v životě Pusheen, Poděkování.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let. Četla jsem ji jeden týden
Druh literatury: komiksový příběh
Dokonalý víkend: Nejdřív půjdu na párty s kamarády (všechno sním). Potom si schrupnu a nakonec Bloguju. Kdyby byla Pusheen malá, tak by se česala kartáčkem, hrála by si s nití, koupala by se v hrníčku a spala by na maršmeláku. Kdyby byla Pusheen obr, spala by na střechách, chodila by vylučovat na pláž, hrála by si s ptáky a auty. Pusheen si vymyslela pět dokonalých her pro kočku - například olizovat studené věci, led, okno, dveře. Nebo spaní, kde nejvíc překážíš - na ovladači na klávesnici nebo na dětech.

Chaloupka na vršku

Chaloupka na vrškuNapsala: Šárka Váchová
Ilustrovala: Šárka Váchová
Vydalo nakladatelství Nové příběhy v Praze roku 2013.
Počet stran: 117
Názvy kapitol: Jak se narodila Barborka, Jak se Honzík postavil čelem, Jak se lodičky potopily, Jak kluci hledali poklad, Jak to bylo o žních, Jak bylo na svatého Václava a Jak to bylo na dušičky.
Nejvíc se mi líbila kapitola Jak se narodila Barborka: Jednou ráno bylo takové ticho. Všude bylo bílo a najednou od zamrzlého rybníka se linuly hlasy, to tam Honzík a Andulka Tomáškových a Apolenka s Martínkem Vojtových řádili na ledě. O kousek dál stojí Ševcova chalupa a z ní právě vyběhl Matěj. Běžel za babkou kořenářkou. Když to viděly děti, běžely pro dědečka, že se něco stalo. Když tam doběhli, vycházela už kořenářka s malým miminkem. Tak to všichni oslavili.
Charakteristika postav: Děti jsou splašené, zděsily se, když Matěj vyběhl ze dveří. Matěj je hodný, hezky se o Bětušku stará. Dědeček je taky splašený, vrací se do dětských let.
Kniha se mi moc líbila, doporučila bych ji Pavče, protože by se jí mohla líbit. Doporučila mi ji teta, protože se hezky čte.
V knize mě zaujalo, že na konci knihy je cédéčko. V textu mě zaujalo, že tam jsou i písničky.
Kniha je pro děti od osmi let. Četla jsem ji jeden týden.
Druh literatury: povídky.

Osamělý králíček

králíčekAutorka: Jill Hucklesby
Ilustroval: Jon Davis
Počet stran: 139
Druh literatury: čtení pro dívky
Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2014.
Jednoho dne si vyjeli Sára, Zuzka a tatínek na cyklovýlet. Když projížděli okolo odpočívadla, Sára si všimla něčeho divného. U lavičky byla promáčená krabice a něco v ní škrabotilo. Okamžitě zastavila a upozornila na to tatínka. Opatrně přenesli krabici na cestu a Sára odklopila víko a v tu chvíli se jí rozzářily oči. V krabici totiž byl malý černobílý králíček. Sára okamžitě vytáhla mobil a zavolala veterinu. Mezitím než veterina přijela, vymýšleli králíčkovi jméno. Po dlouhém přemýšlení se Sára rozhodla, že ho nazve Muffi jako její oblíbené čokoládovo vanilkové Muffini. Protože jsou sladké a černobílé jako ten králíček. Když přijela veterina a odvezla si Muffi, Sára byla jako bez duše. O měsíc později se Sára vracela ze školy. Došla domů a otevřela dveře. Překvapená vyskočila radostí. Maminka seděla u stolu a držela v ruce malou černobílou a ušatou kuličku. Byla to Muffi. Konečně se zase shledala se svým králíčkem.
Charakteristika postav: Sára je všímavá, všimla si krabice. Muffi je dobrá, vydržela v krabici. Tatínek je hodný, vzal holky na cyklovýlet. Maminka je hodná, koupila Sáře Muffi. Zuzka je všelijaká, je to puberťačka.
V knize mě zaujalo, že tam jsou nádherné ilustrace. V textu mě zaujalo, jaký můžou lidi být.
Knihu mi doporučila sestra, protože už ji četla. Já bych ji doporučila Páje, protože už četla první díl. Je pro dětí až od osmi let, aby pochopily děj.
Knihu jsem četla dva týdny. Kapitoly jsou očíslované od 1 do 8.

Detektivové v sedlech

Detektivové v sedlechNapsala: Petra Wiese
Ilustroval: Imke Kretzman
Vydalo nakladatelství Víkend v Praze roku 2011.
Počet stran: 126
Lukáš, Fina a Mimi jsou nejlepší kamarádi. Založili si tajnou kancelář jménem Detektivové v sedlech a než se nadáli, vězeli až po uši v prvním velkém případu. Ze sluneční louky byl ukraden vzácný dostihový kůň Al-Karim. Detektivové spolu se svým přítelem Bastianem párají po zloději, ale tlačí na ně čas, protože Al-Karmi má za měsíc dostihy. Nakonec vše dobře dopadne a Al-Karmi odběhne ten nejlepší závod.
Charakteristika postav: Al-Karmi je nejlepší, vyhrál závod. Mimi je všímavá, všimla si první stopy. Lukáš je kluk, kterého zajímá jen Western. Fina je chytrá, přišla na zašifrovanou abecedu. Bastian je hodný, pomohl jim hledat.
Kniha se mi líbila, protože má krásné ilustrace. V knize mě zaujaly šifry a na různých stránkách šifrovací tabulka. Doporučila bych ji Adamovi, protože má rád záhady. Knihu mi doporučila Verča, protože už jednu čte.
Názvy kapitol: Tajné písmo, Strašné probuzení, Zajišťování stop, Ten nový, Všechno čisté, Lovci a lovení, Vyšetřování s překážkami, Nová stopa, Dobrá příležitost, Volný ring a dvě další.
Druh literatury: detektivka
Kniha je určena pro děti od šesti let. Četla jsem ji jeden týden.

Kniha tajných přání

Kniha tajných přáníNapsala: Stephanie Dorr
Vydalo nakladatelství FRAGMENT v Praze roku 2013.
Počet stran: 139
Kniha je určena pro děti od 12 let. Četla jsem ji jeden týden.
Jednoho dne šla Lena vyvenčit jejího psa. Stalo se ale, že Goethe (pes) zaběhl do zahrádky s tulipány vykonat potřebu, ale je to mnohem lepší, než aby jí vykonal někde u dětské klouzačky a ona pod nevlídnými pohledy rodičů si navlékla igelitové rukavice a sbírala to. Takže záhonek vlastně ujde. Lena bydlí se svojí maminkou v paneláku ve městě. Když už jí maminka volala, že má jít domů, všimla si, že na zemi leží něco lesklého. Normálně by nic ze země do ruky nevzala, ale když už se to tak lesklo, rozhodla se to risknout a vzala to do ruky. Na první pohled si všimla, že je to pero. Bylo světle modré, mělo na sobě květiny s malým červeným kamínkem. Přemýšlela, kde ještě viděla tenhle vzor. A když už tam tak leželo, tak ho tam nemohla nechat. Když přišli domů, nasypala Goethovi do misky jeho oblíbené granule a šla důkladně umýt to pero a pak šla hledat něco, co se podobá vzoru na peru a našla, byl to deník od její tety a tak začala psát.
Charakteristika postav: Lena je trpělivá, vydržela narážky holek ze školy. Holky ze školy jsou zlé, uráží Lenu. Lenina maminka je hodná, ale dokáže ztrapnit. Je to prostě správná mamka. Gothem je celkově super maxi pes a je to Lenina spřízněná duše.
Knihu bych doporučila Klárce, protože se dostává taky do toho věku, a proto by se jí mohla líbit.
Knihu jsem si vybrala, protože jsem ji dostala ze školy, a tak mě zajímal text. V knize mě zaujalo to, že na začátku je něco o spisovateli. V textu mě zaujalo, že tam jsou problémy a trapasy třináctiletých holek.
Druh literatury: dívčí román.

Můj milý deníčku, kluci, škola a jiné šílenosti

Můj milý deníčku, kluci, škola a jiné šílenostiNapsal: Jim Benton
Ilustroval: Jim Benton
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2004.
Kniha je určena pro děti od 8 let. Má 109 stan. Četla jsem ji jeden týden.
Kniha vypráví o dívce ze základní školy jménem Jamie. Ta má ve škole hlavního nepřítele Angelina. Její nejlepší kamarádka se jmenuje Isabela. Jednoho dne, když šla Jamie do školy, potkala na chodníku nejkrásnějšího kluka ze školy Hudsona a on jí řekl ahoj. Najednou se za ní objevila Angelina, která je cítit na míle daleko díky jejímu čokoládovém balzámu na rty. Najednou sjely Hudsonovi oči na Angelinu. Koukal na ni jako pes na míček. Kvůli tomu byla celou dobu ve škole Jamie naštvaná na Angelinu a tak mezi nimi začala válka.
Charakteristika postav: Jamie je hodná, ale nechá se snadno vyprovokovat. Isabela je moc dobrá kamarádka, vždycky Jamii podrží. Angelina je namyšlená a zlá, protože si myslí, že je nejkrásnější a pošťuchuje Jamii.
Knihu mi doporučila Verča, protože ji četla a líbila se jí. Knihu bych doporučila Páje, protože by se jí mohla líbit.
Kapitoly jsou označené datumy, napříklat 1.ledna, 2.ledna, 3.ledna a tak dál.
Druh literatury: dívčí román
V textu mě zaujaly ilustrace. V knize mě zaujalo, jak se spolu pošťuchují. Kniha se mi moc líbila.

Deník malého poseroutky

Deník malého poseroutkyNapsal: Jaff Kinney
Ilustroval: Antonín Kysela
Vydalo nakladatelství COOBOO v Praze roku 2013.
Kniha má 217 stran. Četla jsem ji dva týdny.
Jednou takhle na Silvestra si Gregory dal předsevzetí, že bude pomáhat lidem, aby byli stejně dobří jako on. Jak tak začal, všiml si, že skoro nikdo neplní svá předsevzetí. Tak například jeho máma slíbila, že bude každý den chodit do posilovny a celý den proseděla u telky. Nebo jeho táta slíbil, že bude držet přísnou dietu a po večeři ho našel v garáži, jak se cpe koláčem. I jeho mladší bratr Manny si dal předsevzetí, že nebude už cumlat dudlík a to předsevzetí netrvalo ani minutu. Jediný, kdo si nedal předsevzetí, byl Gregův starší bratr Rodrick, tak mu Greg udělal kalendář třikrát a dost. Jenomže Rodrick nasbíral tři křížky dřív, než si Greg uvědomil, co znamená to a dost. Nakonec to vzdal i Greg.
Charakteristika postav: Greg je namyšlený, myslí si, že je nejlepší na světě. Máma je nezodpovědná, nedodržela slib. Táta je taky nezodpovědný, protože nedodržel slib. Manny je závislý na dudlíku. Rodrick je zlý, protože pořád otravuje Grega.
Kniha se mi líbila, doporučila mi ji sestra. V knize mě zaujalo, že je na začátku napsáno, jakou knihu plánují dál. V textu mě zaujalo, jak nikdo neplní předsevzetí. Doporučila bych jí Adamovi, protože četl i jiné díly.
Druh literatury: román v obrázcích
Názvy kapitol: Září, Říjen, Listopad, Prosinec a tak dál.

Sestra, co svět neviděl

Sestra co svět nevidělNapsala: Karen McCombieová
Kniha nemá ilustrace.
Kniha má 247 stran. Četla sem ji dva týdny.
Vydalo nakladatelství Fragment v Havlíčkově Brodě roku 2005.
Kniha je pro děti od devíti let.
Jednoho dne si takhle Laurel hrála v pokoji s peříčky, které vybírá podle dnů, co se přestěhovali se svými rodiči do města jménem Balgovine a potkala svou sestru jménem Růže Růžová. Ta vznikla tak, že Laurel chtěla sestru jménem Růže, ale její rodiče nechtěli další dítě a natož, aby se jmenovalo Růže, tak si jí Laurel vymyslela. Začala chodit do nové školy a s Růží podnikaly spoustz dobrodružství.
Charakteristika postav: Laurel je divná, vymýšlí si vlastní imaginární kamarády. Růže Růžová je kouzelná, umí lentilková kouzla.
V knize mě zaujalo, že nemá ilustrace. V textu mě zaujalo, že si Laurel vymyslela sestru.
Kniha se mi líbila. Doporučila mi ji teta, když jsem hledala knížku na referát. Doporučila bych ji Klárce, protože by se jí mohla líbit.
Názvy kapitol: Pšššt..., Jedno pírko denně, Kouzlo ale s lentilkovou příchutí, Lesní růže, Slunce, déšť a lehčí forma potrhlosti, Pozdrav z puntíkované planety, Piš M.A.G.O.R. čti Cionek a dalších devatenáct.
Druh literatury: román pro dívky.

Harry Potter a kámen mudrců

Harry Potter a kámen mudrcůNapsala: J. K. Rowlingová
Kniha nemá ilustrace.
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2015.
Počet stran: 334
Druh literatury: dobrodružný román
Harry Potter bydlel u své tety a strýce v Zobí ulici. Nikdy o Bradavicích nic neslyšel, jenže pak se na rohožku před domem začaly snášet dopisy. Strýc s tetou je před Harrym pečlivě ukrývali, ale v den jeho jedenáctých narozenin se objevil obr jménem Hagrid s velkou novinou: Harry Potter je čaroděj a má nastoupit na školu čar a kouzel v Bradavicích. Tam se naučil čarovat a kouzlit potkal tam kamarády Hermionu a Rona, nastoupil na kolej v Nebelvíru. Tam se setkal s učitelem obrany a učitelem lektvarů. Pořád podezříval učitele lektvarů z toho, že pomáhá Voldemortovi. Na konci celé knihy se postavil polorozpadlému Voldemortovi, který byl přirostlý k hlavě učitele obrany. Tak se to všechno vyřešilo ale Voldemor je pořád naživu.
Charakteristika postav: Teta Petunie a strýc Veron jsou zlí, chovají se k Harrymu jako ke špíně. Harry je odvážný, postavil se Voldemortovi. Voldemort je zlý, snaží se všechny zabít. Ron je zábavný, je s ním sranda. Hermiona je chytrá, umí skoro všechna kouzla.
V knize mě zaujalo, jak tam čarují. V textu mě zaujalo, jak Harry přežil kletbu smrti. Doporučila bych jí ostatním, protože je zajímavá. Konkrétně Páje, protože se se mnou ráda kouká na filmy.
Kniha se mi moc líbila, vybrala sem si ji, protože jsem ji viděla ve filmu. Je určena pro čtenáře od 9 do 99 let a víc. Četla jsem ji jeden měsíc.
Názvy kapitol: Chlapec který zůstal naživu, Sklo které zmizelo, Dopisy od nikoho, Klíčník, Příčná ulice, Nástupiště devět a třičtvrtě, Moudrý klobouk, Učitel lektvarů a dalších devět kapitol.

Deník malého poseroutky - Psí život

Deník malého poseroutkyNapsal a ilustroval: Jeff Kinney
Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2011.
Kniha má 217 stran.
Druh literatury: román v obrázcích
Začaly prázdniny a Gregory by raději zůstal doma a hrál videohry, než aby šel ven a to jeho mamka neměla ráda. Pořád ho vyháněla ven, ale on ji jenom odmlouval a říkal, že si chrání pleť. Aby pořád nebyl doma, přihlásila ho a ještě Rowleyho do čtecího kroužku, který se jmenoval „Čtení je zábava“. Jednou večer se táta zeptal, jestli by nechtěli štěně a druhý den už něco štěkalo na zápraží. Byl to jejich nový mazlíček a s ním prožili další dobrodružství a Gregory poznal, jak je těžké starat se o psa.
Charakteristika postav: Táta je hodný, přivezl psa. Gregory je líný, nechce chodit ven a bavit se. Máma je dolézavá, pořád nutí Grega, aby chodil ven.
Knihu jsem četla dva týdny. Vybrala jsem si ji, protože jsem četla i jiné díly. Doporučila bych ji Páje, protože má ráda tuto sérii.
V knize mě zaujaly ilustrace a v textu mě zaujalo, jaký má Greg pohled na prázdniny.
Názvy kapitol: Září, Říjen, Listopad, Prosinec a tak dál.

Krysáci

KrysáciNapsal: Jiří Žáček
Ilustroval: Ivan Mareček
Vydalo nakladatelství Česká televize v Praze roku 2010.
Kniha je určena pro děti od pěti let.
Počet stran: 84
Jednoho dne na smetišti bylo ráno podezřele tiché. "Crrrrr" Hodan vypl budík a slezl po žebříku ze šicího stroje. Najednou se otevřely obě dvě zásuvky a vylezli z nich Huber, který držel Ludvíka, a z druhé zásuvky vylezl Eda, který si při vylézání ještě navléká brýle. Krysáci se vydali směrem k schránce na dopisy. Už už byli skoro tam, ale najednou se zpoza keře ozvalo jedno velké zlověstné mňouknutí. To starý kocour Bruno se vydal na lov. Rychle vlezli do schránky a zamkli se. Ještě slyšeli, jak kocour dole vrčí. Za ani ne hodinu se spustil déšť. A Eda je všechny strašil, že se do schránek vloupe kocour a všechny je sní. Najednou se otevřel otvor na dopisy a v něm kocourovy zelené oči. Náhle udeřil hrom a kocour byl tentam. Ráno po kocourovi nebylo ani vidu ani slechu jako po bouřce a oni se vydali spokojeně domů.
Charakteristika postav: Hubert je hloupý, nechal se oblbnout Edovými řečmi. Eda je parádník, nosí pořád červené sluneční brýle. Hodan je chytrý, předpověděl, že bude pršet. Ludvík je nijaký je to sádrový trpaslík.
Kniha je zajímavá tím, že zde vystupují mluvící potkani. V textu se mi líbilo, jak se šli schovat do poštovní schránky.
Kniha se mi moc se mi líbila. Doporučila bych ji Páje, protože si myslím, že by se jí mohla líbit. Vybrala jsem si ji, protože se mi líbil večerníček. Četla jsem ji čtyři dny.
Názvy kapitol: Ludvík a Eda, Telefon, Slimák Ferdinand, Lochneska, Pavouk Pech, Starosta, Moucha Helena, Dovolená, Krtek Hanuš, Maják, Kocour Bruno, Úklid a Praha.

Bob a Bobek

Bob a BobekNapsal: Pavel Šrut
Ilustroval: Vladimír Jiránek
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2003.
Kniha má 60 stránek. Četla jsem ji dva dny.
Druh literatury: dobrodružné pohádkové povídky
Obloha byla modrá a sluníčko zlaté. Bob zavolal na Boba, aby se podíval, že to ještě neviděl. Pod nimi byly silnice a na nich auta, motorky a autobusy. Bobek se ptal, kam všichni tak spěchají. Bob mu odpověděl, že spěchají na jih na prázdniny.Lanem zachytili na vrtulník, co letěl kolem a letěli s ním. Najednou se lano přetrhlo a oni spadli na něco měkkého. Když se konečně odvážili otevřít oči, leželi na nákladu v nákladní lodi. Tam mezi bednami v jedné velké seděl tulák, který se chtěl dostat do Afriky. Králíci se s ním skamarádili a celou cestu spolu jeli do Afriky. Ale potom je našli lodníci a museli rychle opustit loď.
Charakteristika jednajících postav: Bob je hodný, chtěl vzít Bobka na prázdniny. Bobek je zvědavý, ptal se, kam všichni spěchají. Tulák je mazaný, dostal se na loď.
V textu mě zaujalo, jak Bob a Bobek se snaží dostat do Třeboně. V knize mě zaujaly ilustrace. Ostatním ji doporučím, protože má nádherný děj.
Kniha je hezká, vybrala jsem si ji, protože jsem viděla večerníček. Konkrétně bych ji doporučila Páje, protože jako malé jsme koukali spolu na večerníček. Kniha je určena pro čtenáře od pěti let.
Názvy kapitol: V létajícím klobouku, Létají aneb tornádo Bob, Jsou hvězdy reklamy, Dělají dobré skutky, Nakupují v supermarketu, Cestují na jih a Zachraňují turisty a neb africká rychlá rota.