Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Eliška

Eliška Kloboučníková

Našlo se koťátko!

Našlo se koťátko!Kniha je ze série příběhů se šťastným koncem. Vydalo ji nakladatelství Fragment v Praze roku 2019.
Kniha má 130 stran.
Autor: Sue Mongredien – alias Lucy Diamond. Tato britská spisovatelka se narodila roku 1970 v Nottinghamu. Vystudovala anglickou literaturu na univerzitě v Leedsu. Byla redaktorkou a cestovatelkou. Teď je spisovatelkou krátkých příběhů pro dospělé a knih pro děti.
Ilustrátor: Jon Davis
Druh literatury: krátký pohádkový příběh
Kniha je o devítileté dívce Lily a její rodině. Má dva brášky, dvojčata. Maminka pracuje jako ošetřovatelka v útulku. Jednou přinese domů tři koťátka (dva kluky a jednu holčičku). Koťátka jsou velmi malá a potřebují neustálou péči. Kočičí holčičce říká Mourinka. Je z nich nejmenší a nejslabší. Proto o ni má Lily velký strach. Časem i Mourinka se naučí pít z kapátka a začne sílit a růst. Když se všechna koťátka naučila jíst sama, musela se vrátit do útulku, kde čekala na nové majitele. Lily má narozeniny a čeká na ni velké překvapení. Dostane jako dárek právě koťátko Mourinku. Lily je velmi šťastná. Na konci knihy jsou rady a tipy, jak se správně starat o kočky, a také několik zajímavostí o koťátkách.
Charakteristika jednajících postav: Lily Hártová je devítiletá dívka, miluje zvířátka, je starostlivá. Maminka je ošetřovatelka v útulku. Tatínek je výtvarník. Ilustruje knihy pro děti, maluje pohlednice, má tvůrčí nadání. Max a Jakub jsou dvojčata, jsou si velmi podobní. Mají světle hnědé vlasy, modré oči a malý nos. Rozeznají se pouze tak, že Jabub má o pár pih víc a Max má na bradě mateřské znaménko. Pes Meg je fenka, kříženec kolie.
Kniha je zajímavá a poutavá svým dějem a humornými scénami.
Kniha se mi četla pěkně. Má poutavý děj a spoustu zajímavých informací o kočkách. Doporučuji ji všem, kteří mají rádi kočičky, hlavně Anežce, protože má ráda zvířata.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji celý měsíc.

Sofie a Duha

Sofie a DuhaKniha je ze série příběhů s názvem Akademie jednorožců, kde kouzla ožívají!
Vydalo nakladatelství Euromedia group Praha v roce 2019.
Kniha má 112 stran.
Autor: Julie Sykes - narodila se roku 1963 ve Velké Británii. Je to spisovatelka krátkých fantasy příběhů pro děti.
Druh literatury: napínavé fantasy (vymyšlené) příběhy
Sofie nastoupila do akademie jednorožců, kde jí byl přiřazen jednorožec Duha. Na akademii se začaly dít zvláštní věci. První den mohli na svých jednorožcích prozkoumat okolí školy. Objevili spolu stáje, hřiště s překážkami a kouzelné jezero. Druhý den měli s paní profesorkou výuku ve stájích. Tam se učili, jak se starat o koně. Koně mají rádi, když je hřebelcují a zaplétají hřívu a ocas. Sofie jednou zahlédla černou postavu, která vhodila do jezírka očarovaný kámen. Jezírko je důležité pro přežití jednorožců. Sofie a Ali začali rozplétat záhadu černé postavy. Při sledování zjistili, že černá postava je jejich spolužačka Valentina. S tou celou knihu soupeří v lepším zvládnutí zadaných úkolů.
Charakteristika postav: Sofie je milá, hodná, přátelská, má dlouhé černé vlasy, hnědé oči. Ali je také milá, hodná a přátelská, má černé krátké vlasy a hnědé oči. V knize jsou i dvě profesorky - Žahavá a Prvosenková, paní ředitelka Sedmikrásková a několik spolužáků.
Kniha je zajímavá svým napínavým dějem.
Knihu jsem si vybrala, protože mám ráda koně.
Doporučuji ji Anežce a Agátě, protože mají rády napínavé příběhy.
Kniha je určena čtenářům od sedmi let.
Knihu jsem četla tři týdny.
Kniha je rozdělena do kapitol nazvaných: Kapitola první, Kapitola druhá a další.
Knihu ilustrovala Lucy Trumanová.
V celé knize jsou černě kreslené obrázky. Obal knihy je třpytivě barevný.

Zachráněná sovička!

Zachráněná sovička!Kniha je ze série příběhů s názvem Zachráněná sovička!
Vydalo nakladatelství Fragment Praha v roce 2019.
Kniha má 117 stran.
Autor: Sue Mongredien – alias Lucy Diamond. Tato britská spisovatelka se narodila 1970 v Nottinghamu. Vystudovala anglickou literaturu na univerzitě v Leedsu. Byla redaktorkou a cestovatelkou. Teď je spisovatelkou krátkých příběhů pro dospělé a knihy pro děti.
Ilustroval: Jon Davis
Druh literatury: pohádkový příběh
Tom a Janek si hráli venku. V troskách staré stodoly našli mezi cihlami malé sovičky. Dlouho čekali, jestli přiletí jejich rodiče a nakrmí je. Nepřiletěli. Proto sovičky odnesly do záchranné stanice. Sovy zůstaly do rána tam. Hned ráno Janek volá na stanici, jak se daří sovičkám. Dozvěděl se, že bude nejlepší, když jim najdou hnízda sýčků, aby sovičky vychovali. Podařilo se. Našli jim nové domovy. Sovičky jsou zachráněné.
Charakteristika postav: Janek je hodný, milý, kamarádský, starostlivý. Tom je kamarádský, milý a hodný. Veterinář je ochotný, nápomocný, starostlivý. Maminka je hodná, milá, starostlivá.
Kniha je zajímavá svým napínavým dějem. Je poučná. Nejvíce mě zaujal dopis od tatínka.
Kniha má hezký obal. Pěkně se mi četla. Mám ráda zvířata, proto jsem si ji vybrala. Doporučila bych ji tomu, kdo má rád napětí, poučení a přírodu, zvláště Adamovi, Viktorovi, Anežce.
Kniha je určena pro děti od osmi let.
Knihu jsem četla asi měsíc.
Tato kniha má obrázky jen černobílé, ale hezké.

Čtyři a půl kamaráda a poklad na školních záchodech

Čtyři a půl kamarádaKnihu vydalo nakladatelství BB/art s.r.o. v roce 2012 v Praze.
Kniha má 139 stran.
Knihu napsal Joachim Friedrich. Je to německý spisovatel detektivních příběhů.
2012. Knihu ilustroval Libor Páv.
Kniha patří do série detektivních příběhů.
Kniha je o čtyřech kamarádech, kteří mají detektivní kancelář. Ferda najde na schodech vyděračský dopis. Kall z nástěnky sundá plakát na školní hru s názvem Poklad na školních záchodech. Parta zjistila, že výhružný dopis patří panu Martenovi. Chvíli ho sledují. Po zjištění několika důkazů si promluví s panem Martenem. Ten se jim svěří, že ho vydírá pan Mueller. Děti na pana Muellera nachystali léčku. Na školním dvoře ho zavřeli na záchod s pomocí sedmikrásky. Pan Mueller se k vydírání přizná, protože na záchodě byl nesnesitelný zápach.
Charakteristika postav: Štefka je dívka, která odporuje šéfovi detektivní kanceláře Kallovi. Je kamarádská, ochotná. Jejím dvojčetem je Ředkvička. Ten je nejmenší z party. Často se červená a stydí se. Kall je šéf detektivní kanceláře. Vymýšlí postupy v pátrání. Je kamarádský. Ferda nosí brýle. Je kamarádský a má rád psa Sedmikrásku. Sedmikráska patří strejdovi a tetě od Kalla. Má jedno ucho, chybí mu pár zubů a je strašně vypelichaný. Ferda si myslí, že je nejinteligentnější a nejvěrnější pes. Roland Marten je režisér v městském divadle. Je menší zavalité postavy. Titus Mueller - Líbezný je herec. Ten je vyzáblý a má dlouhé světlé vlasy. Má stále nalíčené oči a rty. Má dlouhý nos.
Kniha je zajímavá svým napínavým dějem. V textu mě zaujal výhružný dopis Buď uděláš, co ti říkám, a nebo skončíš ve vězení. Doporučuji ji ostatním, bude je bavit napínavost až do konce.
V knize se mi líbí černobílé obrázky. A chtěla jsem se dozvědět kdo je ta půlka kamaráda.
Knihu bych doporučila Agátě, Anežce a Adamovi, protože tu knihu četli se mnou.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četla jeden měsíc.
Kniha je napsaná od jednoho do jedenácti jednání a dvanácté dějství. Každá kapitola má i svůj název (např. Záhadný dopis a zázrak přírody).
Obrázky jsou malovány černobíle a komicky.

Ali a Hvězda

Ali a HvězdaKniha je třetím dílem ze série příběhů a názvem Akademie jednorožců, kde kouzla ožívají.
Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze roku 2020.
Kniha má 112 stran.
Knihu napsala Julie Sykes. Je to anglická spisovatelka krátkých fantasy příběhů pro děti.
Knihu ilustrovala Lucy Trumanová.
Kniha je řazena do fantasy příběhů.
V tomto díle začali usychat keře hvězdůvek. Je to pro jednorožce nejdůležitější krmení, aby si udrželi svou kouzelnou schopnost a byli zdraví. Ali a Hvězda se společně s kamarádkou Sofií vydaly hledat keře na východní stranu ostrova. Nikdo nevěřil, že by tam mohly růst. Tam se dívky potýkaly s nebezpečím v podobě popínavých rostlin a ostružiní. Sofiininýho jednorožce Duhu poranila ostružina na noze. Ali musela pokračovat sama, aby mohla Duze pomoci. Dorazila s Hvězdou na louku, kde rostla léčivá rostlina (kostival), z které vytvořila zelenou mast. Rostly tam i keře hvězdůvek. Rychle utrhla několik bobulí. Vrátily se k Sofii a Duze. Rána na noze se rychle zahojila, a tak mohla Ali dovést Sofii s Duhou na louku. Tam natrhali do brašny bobule. Ali si udělala několik odnoží. Když už měli už dost hvězdůvek, chtěli se vrátit do školy. Jenže Ali na jednorožci nestihla přeskočit hradbu z trní a uvěznila je. V tom objevila Hvězda svoje kouzlo a zachránila je. Všechny rostliny se náhle zmenšily. Děvčata spěchala zpět do školy. Ali u stájí zasadila odnože hvězdůvek. Hvězda vytvořila kouzlo a rostlinky rychle vyrostly a začaly plodit. Za odměnu si mohli venku na dece udělat piknik.
Charakteristika postav: Ali je milá, ochotná a velkorysá. Zajímá se o rostliny a zvířata. Má černé krátké vlasy a hnědé oči. Hvězda má žluto-fialovou hřívu a bílou srst. Na čele má fialovou hvězdu. Má ráda přírodu. V knize se objevují také další spolužáci i několik učitelů (Paní učitelka Rozmarýnová má na starosti péči o jednorožce. Paní učitelka Žahavá má na starosti lektvary a kozla. Paní učitelka Prvosenková učí jízdu na koni.) Je tam i paní ředitelka Sedmikrásková.
V textu mě zaujal první moment, kdy se objevil Hvězdě náznak její schopnost.
Líbily se mi černobílé obrázky a barevný obal na knize.
Knihu doporučuji oběma Anežkám a Kristýnce. Je určena pro děti od sedmi let.
Knihu jsem četla po chvilkách asi tři týdny.
Jednotlivé kapitoly jsou označeny jako Kapitola první, Kapitola druhá. Celkem má kniha deset kapitol.
Obrázky v knize jsou nakresleny černě. Jen obal knihy je třpytivě fialový s barevným obrázkem Ali a Hvězdy.

Ztracený ježek

Ztracený ježekKniha je ze série příběhů se šťastným koncem s názvem Ztracený ježeček.
Knihu vydalo nakladatelství Fragment v roce 2019 v Praze.
Kniha má 135 stran.
Knihu napsala Jill Hucklesby. Je to anglická spisovatelka. Píše krátké příběhy o zachráněných zvířátkách.
Knihu ilustroval Jon Davis.
Kniha je psaná jako fantazy příběh.
Bibi jednoho velmi chladného podzimního večera zaslechla šramocení v záhonu s kytkami. Objevil se tam malý ježeček. Oznámila tu informaci rodičům. Bibi měla o ježečka strach. Maminka zavolala do záchranné stanice, aby se na ježečka přijeli podívat. Mezitím ježečka dali do krabice a dali mu najíst a napít. Ošetřovatelka si prohlédla ježečka a usoudila, že je na svůj věk malý a podvyživený. Odvezla ho sebou na stanici. Tam ježečka vyšetřili. Bibi pozvaly s maminkou na prohlídku záchranné stanice. Vedoucí stanice je provedl celou záchranářskou stanicí. Ve škole Bibi vyprávěla o svém zážitku co se jí přihodilo o víkendu, tak poutavě, že paní učitelka domluvila výlet do záchranářského centra. Bibi se nemohla dočkat, že se zase uvidí s ježečkem. Na stanici Bibi poznali a informovali jí o stavu jejího zachránce. Ježeček dosáhl požadované váhy a mohl být vrácen zpět do přírody. Na stanici se domluvili, že ježečka vypustí zpět na zahradě u Bibi kde to zná.
Charakteristika postav: Bibi je milá, hodná, má ráda zvířátka, kamarádská.
V textu mě zaujala věta: "Co mu to trčí z těla?" Na konci, knihy je o ježcích spoustu zajímavých informací.
Kniha se mi líbí , protože je o zvířátku. Doporučila bych ji Anežce , protože má také ráda zvířátka.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četla jeden měsíc.
kapitoly jsou označené číslicemi. kniha má celkem 10 kapitol. Kniha má černobílé obrázky.

Šarlota a Jiskra – Akademie jednorožců

Šarlota a Jiskra – Akademie jednorožcůTato kniha je druhý díl ze série knih o Akademii jednorožců.
Knihu vydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze v roce 2019.
Kniha má 112 stran.
Knihu napsala Julie Sykesová. Je to spisovatelka krátkých fantasy příběhů pro děti.
Knihu ilustrovala Lucy Sykesová.
Kniha je krátký fantazy příběh.
V této knize zamrzne jezero. Šarlotin kůň objeví své kouzlo, s kterým umí rozmrazit zmrzlé věci. Jiskra se pokusila rozmrazit jezero. Jenže zanedlouho zamrzlo znovu. Jezero musí být očarované. Šarlota a Lily v knihovně hledaly, jak kouzlo zlomit. Kouzlo se nechá zlomit jen s diamantem z Diamantovém ledovci. Dívky se na ledovec vydaly s pomocí kouzelné mapy v akademii. Mapa je přesunula na ledovec. Tam vyjeli na vrchol, kde byla pod ledem spousta diamantů. Jiskra se pokusila rozmrazit ledovec nad diamantem v ohnivá barvě. Povedlo se až na třetí pokus (nejprve zkusila kopytem, dýchnutím, jiskrami z rohu). Šarlota vyndala diamant z ledu. Diamat si dala do kapsy. Z té pak vyndala zmenšeninu akademie a kouzlem se přesunuly zpět do akademie. Rychle spěchaly k jezeru. Šarlota hodila diamant do středu jezera. Led zasyčel a rozpadl se na tisíc kousků. Paní ředitelka jim povolila táborák u jezera. Šarlotě se obarvil pramen vlasů. Vytvořilo se pouto přátelství mezi Šarlotou a Jiskrou.
Charakteristika postav: Šarlota má dlouhé blond vlasy a modré oči. Ráda skáče přes překážky na svém koni. Je soutěživá. Jiskra má ohnivě rudé a zlaté kudrliny. Srst má sněhobílou. Je hodná, milá, ráda skáče. Vždy je se Šarlotou.
V knize mě zaujalo, jak mohli cestovat na velké vzdálenosti, které by ve skutečnosti jeli i několik dní.
Knihu jsem si vybrala, protože už jsem četla z této série další dva příběhy. Kniha se mi líbila svými obrázky.
Knihu doporučuji Anežkám, obě mají rády koně.
Kniha je určena čtenářům od sedmi let.
Knihu jsem četla tři týdny.
V knize jsou kapitoly označeny názvy: Kapitola první, kapitola druhá, ... Celkem je v knize jedenáct kapitol.
Tato kniha má černobílé obrázky. Obal knihy je třpytivě barevný.

Kamarádky ze zámku

Kamarádky ze zámkuKnihu vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2018.
Kniha má 128 stran.
Knihu napsala Paula Harrisonová. Je autorka knih pro malé i větší čtenáře.
Knihu ilustroval Michelle Ouellette.
Kniha je napsaná jako detektivka pro děti.
Na zámku se chystá oslava prvních narozenin prince Edwarda. Na oslavě je velmi důležité, aby princ měl na hlavě diamantovou korunku. Edward si na korunku před oslavou zvyká. Jenže korunka se ztratí. Celý zámek začne korunku hledat. Dívky se dají do pátrání na vlastní pěst. Během dne, kdy se korunka ztratila, šel domovník do města zjistit, zda některý z klenotníků dokáže korunku udělat znovu. Večer před oslavou někdo udělal v kuchyni velký nepořádek. Vše je rozházené a rozsypané. Jess to musí uklidit. Všimne si stop v rozsypané mouce a zničeného dortu. Při úklidu kuchyně si Jess umazala ruce od žlutého koření. V den oslavy se dívky domluví, že si Jess oblékne stejné šaty jako Milly. Tak budou moct být na oslavě obě a pozorovat podezřelé. Vše je připraveno k slavnostnímu odhalení dortu. Jenže dort zmizel zpoza závěsu. Jess sledovala slečnu Parnellovou, kam odnesla dort. Slečna Parnellová se snaží dort rozkrájet, aby vyndala z dortu korunku. Jess se jí v tom snaží zabránit. Do místnosti se seběhnou všichni. Dívky vysvětlují vše, co vypátraly a usvědčily slečnu Parnellovou. Král propustil slečnu ze služby. Z dortu vyndali korunku. Kuchařka dort opravila a oslava mohla pokračovat.
Jess a Milly jsou si hodně podobné. Obě dívky jsou hodné a milé. Jess je pomocná síla na zámku. Pomáhá v kuchyni. Milly je princezna. Učí se královským povinnostem. Edward je bratr Milly. Je malý a roztomilý. Kuchařka Walshová je pracovitá a přísná. Slečna Parnellová je učitelka tance. Je zlá, chamtivá a přísná. Král James a královna Belinda jsou hodní, starostliví a spravedliví.
V textu mě nejvíce zaujalo na konci knihy napínavé hledání dortu. A přistižení slečny Parnellové při krájení dortu, aby mohla získat korunku a utéct.
Knihu jsem četla, protože mi ji doporučila Anežka. V knize se mi líbí obrázky.
Knihu bych doporučila Agátě, protože mi připomíná kuchařku Walshovou. A Lucii, ta mi připomíná Milly. Kniha mě zaujala svým napínavým dějem.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četla čtrnáct dní.
Kapitoly jsou nazvány podle děje, co se stane. (např. Kapitola první – Těsto na dort, Kapitola druhá – Dřevěná krabička …). Celkem je v knize dvanáct kapitol.
V knize jsou namalovány černobílé obrázky. Obal knihy je barevný.

Nové příběhy se šťastným koncem – Poraněný sokol

Nové příběhy se šťastným koncem – Poraněný sokolKnihu napsal Michal Belšán. Již na střední škole se věnoval psaní prózy a poezie.
Knihu vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2020.
Kniha má 117 stran.
Knihu ilustrovala Zuzana Slánská.
Druh literatury: krátký příběh
Franta chodí se sestrou do klubu, kde se hrají deskové hry. Jednou hráli a Franta chtěl sestře pomoct. Tak vyndal z kapsy kartu krále Goblinů. Dal ji na stůl s dalšími kartami. Všichni se začali smát. Frantovi bylo do breku. Velitel klubu řekl: „Tohle není vůči ostatním hráčům fér. Dám ti kartu veselého Harryho, přináší štěstí.“ Franta si kartu vyměnil. Za nějaký čas se Franta procházel parkem a v křoví našel poraněného sokola. Odnesl ho do svého úkrytu, začal se o něho starat. Do krabice, kde byl sokol, mu položil kartu veselého Harryho. Druhý den šel za paní učitelkou do sborovny a chtěl vědět něco o dravcích. O ptačích dravcích. Když už nevěděl, jak má sokolovi pomoct, řekl vše mamince. Ta hned zavolala na veterinu. Sokola odvezli na veterinu a tam se o něho postarali. Po uzdravení sokola vypustili zpět do přírody.
Charakteristika postav: František je hodný, milý, kamarádský a starostlivý. Sestra Tereza je hodná, stará se o Františka. Maminka je hodná, milá, starostlivá, přísná.
V knize mě zaujalo, jak vyšetřovali sokola.
Knihu jsem četla, protože už mám několik knih z této série.
Knihu bych doporučila všem holkám z naší třídy, protože mají rády zvířata.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četla asi měsíc.
Kapitoly v knize jsou označeny textem, napříkla Lesní neděle, Ohnivý kašel, Král Goblinů a další. Celkem je v knize 12 kapitol.
V knize jsou nakresleny černobílé obrázky k ději kapitol. Přebal knihy je fialový s obrázkem sokola.

Starostlivá veverka

Starostlivá veverkaKnihu vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2020.
Kniha má 125 stran.
Knihu napsala Zuzana Pospíšilová. Od roku 2016 se věnuje výhradně psaní pro děti.
Knihu ilustrovala Zuzana Slánská.
Kniha je psaná jako krátký příběh.
Ondra s Nelou jsou kamarádi. O prázdninách spolu jeli na chatu, kde měl Ondra dědu s babičkou. Prožili tu spoustu zábavy a dobrodružství. Jednou venčili psa Berta a našli na chodníku poraněnou veverku. Děda volal na záchrannou stanici, aby se zeptal, co s poraněnou veverkou. Pro veverku si přijeli ze stanice. Druhý den Ondra s Nelou a psem Bertem našli dvě opuštěná mláďata veverek. O zachráněné veverky se staral záchranář Tomáš. Zde zůstaly až do září, než mohly být vypuštěné zpátky do přírody. Ošetřovatelka Ludmila říkala, že by bylo dobré udělat pro veverky na zimu budky a krmítka. Děti s dědečkem se hned pustily do práce. Když uzrály ořechy, semínka slunečnic a dýní, vše nasbírali, usušily a připravily. Začátkem týdne volali ze záchranné stanice a oznámili, že v sobotu se veverky budou vracet zpátky do lesa. Ondra s Nelou se nemohli dočkat soboty. Připevnili budky i krmítka na stromy. Do krmítek dali ořechy a semínka. A přišla chvíle vypustit veverky z klece ven. Každá odběhla na jinou stranu.
Charakteristika postav: Ondra je hodný, milý a laskavý. Nela je hodná, milá a starostlivá. Babička je hodná, milá a někdy přísná. Děda je hodný a šikovný. Ošetřovatelka Ludmila je hodná, milá a má ráda zvířata.
Kniha mě zaujala příběhem a zajímavostech o veverkách. Je to krásný příběh o záchraně malých veverek.
Kniha se mi líbila dějem a krásnými obrázky. Vybrala jsem si ji pro pokračování série o zvířátkách. Četla jsem ji pro zajímavý děj. Doporučila bych ji spolužákům, kteří mají rádi zvířátka.
Knihu jsem četla asi měsíc.
Kniha má 14 kapitol, nazvaných například Škoda, že nemáme pejska; Na výtvarném táboře; Jede se na chatu; Poraněná veverka a další.
V knize jsou černobílé obrázky. Obal knihu je zelený s obrázkem veverky.
Kniha je určena čtenářům od osmi let.
Doporučila bych ji Anežce, protože mi připomíná ošetřovatelku Ludmilu.

Proč se říká...? Ječí jako Siréna. Chová se jako barbar... a další známá úsloví

Proč se říká...?Knihu vydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatrost Media, a.s. v Praze roku 2018.
Kniha má 62 stran.
Knihu napsal Petr Kostka, který vystudoval filozofii. Byl redaktorem Mladé fronty a přispíval do časopisů. Zajimá se o biblistiku a historii. Proto teď píše knihy o úslových a rčeních pro děti.
Druh literatury: pověst
Knihu ilustroval Josef Pospíšil. Je výtvarník a ilustrátor knížní tvorby, comicsů.
Tato kniha popisuje různá rčení a úsloví. Postavy z této knihy se staly svými činy a projevy známé. V pozdější době si lidé všímali činnosti ostatních lidí a přišlo jim jejich počínání podobné postavám z davných časů. Třeba z antiky, bible nebo středověku.
Nejvíce se mi líbil příběh o Sibyle. Své věštecké nadání získala od Apollóna. Žila v Itálii kde věštila v jeskyni. Sibyla byla skoro nesmrtelná. Po čase jí přestal bavit život a přála zemřít. Apollón ji proměnil v šelest hlasu.
V této knize jsou třeba postavy: Sibyla je žena, která uměla předpovědět budoucnost. Augiáš byl král, který se přestal starat o své stáje. Ty byly pak plné hnoje. Sisyfos dělá stále dokola jednu činnost. Nimrod má rád přírodu a zvěř, o kterou se stará. Vandal si neváží práce a úmyslně ničí vše kolem sebe.
V knize mě zaujal text: Také slavná výprava Argonautů plula blízko ostrova Sirén. Ale s Argonauty plul i nedostižný pěvec a hráč na lyru Orfeus. Když svým jemným sluchem z dálky zaslechl volání Sirén, rozezvučel svůj nástroj a spustil tklivý zpěv tak úchvatně, že Sirény mu jen záviděly. Argonauti propluli bezpečně okolo.
Kniha mě zajímala. Přeji si další díly, abych se dozvěděla o dalších rčeních.
Knihu doporučuji Anežce Kacafírkové. Myslím si, že by ji také mohla bavit.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četla asi čtrnáct dní.
Kapitoly jsou nazvány podle postav v příběhu. Například Sibyla, Mecenáš, Mentor, Nestor
Kniha má barevné obrázky znázorňující příběhy.

Nové příběhy se šťastným koncem - Zvědavá lištička

Zvědavá lištičkaKnihu vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2019.
Kniha má 128 stran.
Knihu napsal Michal Belšan, který žije v současné době v Liberci. Na střední škole se věnoval psaní prózy a poezie amatérsky. Od roku 2010 píše články.
Kniha je krátký příběh.
Jednou když šla Bára z tréninku, něco zaslechla. Jak se parta výrostků domlouvá, že chtějí prohnat netopýry ze sklepa. Báře se to nelíbilo, a tak jim to chtěla překazit. Jenže potřebuje pomoc. Bára to řekla svým nejlepším kamarádkám. Potom potřebovaly pomoct od zálesáků. Vydaly se do tunelu, kde byli netopýři. Tam prošly tím tunelem a vyšly na louce. Kde byla skládka. Ze skládky bylo slyšet kňourání a kňučení. Šly se tam podívat a uviděly zamotanou lišku v drátě. Bára se rozbrečela a sedla si na deku. Kamarádky ji utěšovaly. Kluci ze zálesáků šli zavolat jejich vedoucího. Ten zavolal na veterinu, aby jí přijeli pomoct. Záchranáři tam dojeli a pomohli lišce a odvezly ji na veterinu, kde ji vyléčili a po měsíci ji vrátili zpátky do lesa.
Postavy: Bára je hodná a má ráda dobrodružství. Hanka je hodná a starostlivá. Kamča je hodná a má ráda zvířata.
V textu mě zaujalo, jak našly tu lišku a obrázky v knize. Bára si hluboce povzdychla nad krutou nevyhnutelností zimy a zapsala si do sešitu: rok 1333, 17 let – návrat do Čech – stav království na levačku, samý dluhy.
Kniha se mi líbila, protože je napínavá svým dějem a obrázky v knize.
Knihu bych doporučila Anežce, protože si myslím, že by ji mohla bavit.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četla čtrnáct dní.
Tato kniha má kapitoly označené názvy: Nekalé plány, Noční špionky, Nečekaná pomoc, Překažený lov a další
V knize jsou nakresleny černobílé obrázky. Obal knihy je barevný. Ilustraci knihy dělala Zuzana Slánská.

Medové příběhy

Medové příběhyKnihu vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol. s.r.o. v Praze roku 2012.
Kniha má 152 stran.
Knihu napsala Ľubica Brezovická Šebeková. Je to slovenská spisovatelka a ilustrátorka publikací pro děti, překladatelka z angličtiny a češtiny do slovenštiny.
Kniha je poučný pohádkový příběh.
Kniha je o sourozencích, kteří museli strávit letní prázdniny u babičky a dědy na venkově. Tam museli prarodičům pomáhat. Každý dostal za úkol několik povinností, které musel splnit. (třeba krmili zvířata, uklízeli si po sobě hračky, chodili na nákup, Tomáš pomáhal dědovi se včelařením). Ve volném čase zažili spoustu dobrodružství. Naučili se u strejdy Karla dojit krávy. Pomáhali sousedovi s odnášením trávy a za odměnu si mohli natrhat hrozny vína. U prarodičů se dozvěděli hodně zajímavých věcí o přírodě a o včelách.
Postavy: Lenka je starostlivá, rozumná a chytrá. Tomáš je mlsný a líný. Dominik je malý. Má rád zvířata a rád si hraje.
Kniha je zajimavá tím, že je v ní spousta informací o přírodě (hlavně o včelách).
V knize se mi líbilo, jak dědeček svým vnoučatům vše vysvětloval o včelách.
Kniha je určena pro začínající čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četla pět dní.
Kniha má 31 kapitol, které jsou nazvány číslem a nadpisem: Úvod, Důležitý telefonát, Kdo se na koho rozhněval a další
Kniha má barevné obrázky.
Knihu bych doporučila Anežce, protože se zajímá o přírodu a mohla by ji bavit.
Ilustrovala ji Lubica Brezovická Šebeková.

Kocourek se vrací

Kocourek se vracíKnihu vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol. s.r.o. v Praze roku 2011.
Kniha má 66 stran.
Knihu napsala Michaela Hrachovcová. Je to editorka literatury, převážně dětské, zdravotní tvorby.
Kniha je pohádkový příběh.
Kniha je o neposlušném kocourku, který se vydal přes zákaz maminky do lesa. Tam se ztratil. Potkal kolouška, který mu chtěl pomoct najít cestu zpět domů. Na zpáteční cestě ho chtěla sníst liška, před kterou se schoval na strom. Tady ho objevila veverka, která se divila, co dělá tak daleko od domova. Druhý den ho veverka doprovodila, až na kraj lesa, odkud bylo vidět už hospodářství. Doma kocourka přivítali a dostal najíst.
Charakteristika postav: Kocourek je neposlušný, odvážný, hodný. Hospodář je hodný, milý a má rád zvířátka. Veverka je hodná, kamarádská.
Kniha je zajímavá tím, že se kocourek vydal sám do lesa a jeho dobrodružstvím na zpáteční cestě. Je zajímavá i svým dějem a ilustracemi v knize.
Knihu bych doporučila Lucii, protože má ráda kočky.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četla dva dny.
Kapitoly jsou očíslovány 1 až 4.
Ilustrace jsou barevné. Ilustrovala Alice Danielovská.

Zrzečka pod hvězdami

Zrzečka pod hvězdamiKnihu vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol. s.r.o. v Praze roku 2016.
Kniha má 88 stran.
Knihu napsala Michaela Hrachovcová. Je to editorka literatury, převážně dětské, zdravotní tvorby.
Obrázky v knize namalovala Alice Danielovská.
Kniha je pohádkový příběh.
Kniha je o veverce Zrzečce a Veveříkovi. Jednoho dne se Zrzečce nechtělo vstávat a pomáhat mamince se sbíráním a sušením hub. Když veverka vstala, tak jí ptáci řekli, ať jde pomáhat sbírat zásoby na zimu. Zrzečka tam tedy šla sušit houby. Druhý den Zrzečka šla pomoct mamince sbírat lískové oříšky. Ale Veveříkovi se jít nechtělo a šel s kolouškem k studánce na rosničky. Když byla zima, veverky šly ven, kde se koulovaly a hrály si ve sněhu. Jednou v zimě Zrzečka šla pro zásoby a v úkrytu bylo už jen pár hub a hromádka lískových oříšků a nějaká semínka. Šla to říct Veveříkovi a pak to šli říct společně mamince. Veveřík si vzpomněl na kolouška, jak mu vyprávěl o svých tajných zásobách oříšků. Vydal se tedy kolouška hledat, aby mu pomohl. Koloušek souhlasil. Večer dorazte. Tak koloušek začal hledat své zásoby, aby pomohl svému kamarádovi Veveříkovi. Když to zjistili ptáci, ti to rozhlásili po celém lese. Přišla tam prasata a začala také hledat a našla toho hodně. A když přišly veverky, tak se moc divily. A nakonec se všichni najedli.
Charakteristika postav: Zrzečka je hodná, milá a líná. Veveřík je to mladší bratr Zrzečky. Je hodný, líný a kamarádský. Maminka je hodná, starostlivá. Má ráda své děti. Koloušek je kamarádský a hodný.
V textu mě zaujalo to, jak děti nechtěly pomáhat mamince.
Kniha je zajímavá svým poutavým dějem.
Knihu bych doporučila Anežce, protože by se jí mohla líbit.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četla tři dny.
Kapitoly jsou označeny číslem od 1 do 10.
Ilustrace jsou v knize barevné.

Alík a jezevec

Alík a jezevecKnihu vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol. s.r.o. v roce 2013 v Praze.
Kniha má 68 stran.
Knihu napsal Oldřich Brož.
Knihu ilustrovala Dominika Matis.
Kniha je krátký pohádkový příběh.
Malý Adámek si přál pejska. Jednoho dne přinesl hajný malé štěně. Jak Alík povyrostl, hajný ho začal učit lesní moudrosti. Sojka to hned vykřičela na celý les. Když šel hajný s Adámkem do lesa krmit zvířátka, ztratil Adámek rukavici. Alíka poslali hledat rukavici. Při hledání potkal Alík tři toulavé psy. Všichni se porvali a Alík zůstal ležet na zemi. Jezevec jako jediný dal Alíkovi na ránu jitrocel. Přišel se podívat vlk. Společně odtáhli Alíka k hájovně. Hajný potrhaného pejska odvezl k veterináři. Jezevec se vrátil ke svému pelechu. Náhle se u něj objevili psi, co pokousali Alíka. Chtěli jezevci dát za vyučenou. Objevil se tu vlk a pomohl jezevci při rvačce. Hajný to všechno viděl a věděl, jak se zachráncům odvděčil. Vlkovi dal krabici se salámem a jezevci dal kupu sena, aby si vystlal pelech.
Charakteristika postav: Alík je milý a chytrý pes. Hajný je starostlivý a spravedlivý. Adámek je kamarádský.
Kniha je zajímavá svým dějem a jak si zvířátka dokáží navzájem pomoci.
Knihu jsem četla, protože mám ráda zvířátka.
Knihu bych doporučila Anežce, protože má ráda psy.
Kniha je určená pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četla dva dny.
Kniha má čtyři kapitoly zvýrazněny velkými písmeny.
Ilustrace jsou v knize barevné.

Ariščina dobrodružství

Ariščina dobrodružstvíKnihu vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol. s.r.o. v roce 2018 v Praze.
Kniha má 92 stran.
Autor knihy je Markéta Mullerová.
Knihu ilustroval Jaroslav Tichý.
Kniha je krátká pohádková povídka.
Kniha je o psu Arišce, kterou si vybrali od chovatelky plemena pasteveckého. Ariška vyrůstala se třemi kocoury. Nejdříve měli kocourka, jmenoval se Mates. Když se přestěhovali, tak měli Hltavce a Ocáska a kočičku Báru. Panička Arišku učila psí dovednosti jako je lehni, sedni. Panička byla trochu vtipná a naučila Arišku povel mrtvý pes.
Charakteristika postav: Ariška je hodná, přátelská. Páníčci jsou hodní a mají rádi zvířata.
Kniha je zajímavá svým dějem.
Kniha se mi líbila a četla jsem ji, protože mám, ráda psy.
Knihu bych doporučila Anežkám, protože mají rády psy.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četla čtyři dny.
Kniha je řazená do jednotlivých kapitol podle toho, jak Ariška rostla a co zažila (Jak jsem jako štěně cestovala čtyři sta kilometrů, Můj kamarád Mates, Učím se poslouchat a také toho už hodně umím…). Celkem je v knize dvanáct kapitol.
Ilustrace jsou v knize barevné.

O princeznách a vílách

O princeznách a víláchKnihu vydalo Ottovo nakladatelství, s. r. o., v Praze roku 2014.
Počet stran: 112
Autor a ilustrátor: neuveden
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu bych doporučila Lucii, protože by se jí mohla líbit a dobře číst.
Jednoho dne se princezna Karolína přestala smát. Králi to ale začalo vadit a nechal svolat lékaře a různé čaroděje. Karolína vypila litry barevných lektvarů a spolykala tuny prášků. Kdo se na ni podíval, hned pelášil pryč. Jednou sem přijel plavčík a přivezl bylinky, které rozdávali všem ve vesnici. Princezně se dělalo lip, začala se smát. A začala být šťastná.
Knihu jsem četla asi týden.
Knihu bych zařadila do pohádek.
Knihu jsem si vybrala, protože se mi líbil obal knihy.
Kniha je zajímavá svým dějem.
Charakteristika postav: Princezna Karolína, je hrozně smutná. Princezna Třešnička je proměněná v žábu. Helga je hodná čarodějnice. Amélii je smutná, že si musí vzít prince, ale ona ho nechce.
Názvy kapitol: Princeznin ztracený úsměv, Princezna Třešnička, Šeherezádin rozmar, Helga s Amélií, Koruna princezny Kláry, Princezna a jejích 999 bot
Ilustrace v knize jsou barevné.

Lesní majáles

Lesní majálesKnihu vydalo nakladatelství Fortuna Print Bratislava v roce 1992.
Autor knihy je Tony Wolf. Je to slovenský spisovatel.
Ilustrace: Fortuna Print
Kniha má 45 stran.
Knihu bych zařadila do pohádek.
Knihu jsem si vybrala, protože se mi líbil obal na knize.
Knihu bych doporučila Anežce, protože by se jí mohla líbit.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Jednou panovalo hrozné vedro a jeden z myšáků se chtěl zchladit v řece. Jenomže řeka byla moc prudká, a tak myšáka stáhla do vody. Křičel o pomoc. Uslyšel ho ježeček, ten mu podal zvonkový květ. A vytáhl ho z vody ven. Myšák mu poděkoval za záchranu. Přišel tam bobr a řekl, že by si mohli udělat koupaliště. Ostatní obyvatelé lesa souhlasili. A tak se bobr dal do nakreslení plánů. Plány byly hotové a začali stavět. Koupaliště mělo tři úrovně hloubky od nejmenšího po největší. Žabák tam dal skokánek. Potom si založil plavecký kroužek. Obyvatelé lesa si na koupalištích užívali.
Charakteristika postav: Ježek je hodný. Bobr je chytrý a rychlý na svou práci. Žabák je dobrý učitel plaveckého výcviku.
Knihu jsem četla 14 dní.
Kniha má kapitoly nazvané nadpisem: Jarní večírek, Kosí svatba, Příbytky v dubu a mnoho dalších
Kniha má barevné obrázky.

Soví kouzlo a tajuplný drahokam

Soví kouzlo a tajuplný drahokamKnihu vydalo nakladatelství Levné knihy a.s. v Praze roku 2019.
Knihu napsala Ina Brandtová.
Knihu ilustrovala Irene Mohrová.
Knihu bych zařadila mezi dobrodružné příběhy.
Kniha má celkem 126 stran.
Kniha vypráví o tom, jak ze začátku Nathalie pořád provokovala ostatní svými hláškami.
Flóra s Goldwing a Amigem zachraňují Athenrii. Musely překonat různé překážky a mnoho dobrodružství. Hledaly různá podezřelá místa a hledají věci, které se jim hodí, jako je zlatý prášek. Jednou musely hledat i ve studni, aby našly vchod do Athenárie. Opravdu ho našly a tak se tam vydaly. Zachránily ji.
Charakteristika postav: Flóra je starostlivá, má ráda sovy a je hodná. Goldwing je sova pálená, je hodná a má zlatá křídla. Amigo je šikovný vrabec. Babička z Řecka je vtipná a srdečná. Felix je Flóřin mladší bratr. Miri je nejlepší kamarádka Flóry. Nathalie je nafintěná a o všem rozhoduje.
Kniha je zajímavá svými deskami.
Knihu jsem si vybrala, protože se mi líbily desky na knize.
Knihu bych doporučila Agátě, protože je jako Nathalie.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četla jeden týden.
Názvy některých kapitol: Tajemství paní Faltinové, To je ale překvapení, Příběh bohyně a další.