wz
Sára

Sára Lédlová

Rebelka

RebelkaVydalo nakladatelství Egmont ČR v Praze 2012.
Kniha je určena pro děti od sedmi let.
Druh literatury: pohádka
Kniha má 42 stran. Je zajímavá tím, že v ní jsou hezké obrázky. Četla jsem ji jeden den.
V horách žila dívka jménem Merida.Její matka Elinor z ní chtěla mít dámu a dědičku trůnu. Merida raději jezdila po lese na svém koni Angusovi. Velmi dobře střílela z luku a uměla to i s mečem. Její maminka ji každý den učila, jak se chová princezna. Ovšem Merida už toho měla dost. Jednoho dne utekla do lesa a potkala tam čarodějnici. Merida po ní chtěla kouzlo, jak změní svoji matku Elinor, aby ji tak netlačila do manželství. Ale čarodějnice jí dala koláč, který když matka snědla, proměnila se v medvěda. Merida s matkou medvědicí musela opustit království, protože její otec Fergus lovil medvědy. Merida musela vyhledat v lese znovu čarodějnici, aby jí dala nové kouzlo pro její matku Elinor. Kletbu prolomila tím, že musela sešít kobereček, který vztekem přesekla mečem. Medvědice se hned proměnila zas v její maminku Elinor.
Charakteristika postav: Elinor je královna a chce pro svojí dceru jen to nejlepší. Merida je nezkrotná dcera, která si dělá všechno podle sebe.
Knihu bych doporučila kamarádce Zuzce, protože má ráda dobrodružné příběhy. Tato knížka byla i zfilmována.
Napsal a ilustroval: Disney
Knihu jsem četla ráda, bavilo mě ji číst. Nejsou v ní žádné kapitoly.

Dobrodružství skřítka Valentýna

Dobrodružství skřítka ValentýnaVydalo Ottovo nakladatelství v Praze roku 2006.
Knihu napsal i ilustroval Carlos Busquets, má 87 stran.
Druh literatury: pohádka
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let. Má moc hezké ilustrace. Doporučila bych ji Marušce, protože má ráda skřítky. Četla jsem ji týden.
V knížce jsou krásné velké obrázky a proto jsem si tuto knihu vybrala.
Bylo jedno moře, a to se jmenovalo Fantazie. Uprostřed moře byl ostrov Zázraků. Na ostrově Zázraků byla vesnice a v ní bydleli skřítci. Bydlel tam pracovitý a hodný skřítek Valentýn. Moc se mu líbila sousedova dcera Celestýnka. V té vesničce se každému žilo krásně, až na zlého čaroděje Drakodějma. Ten chtěl jen každému škodit a ubližovat. Ale nechtěl jen to, chtěl i Celestýnku. Proto uvařil kouzelný lektvar lásky. Aby se Celestýnka do něho zamilovala. Taky jí nosil každý den krásné a drahé šperky, ale Celestýnka ho pořád odmítala. Valentýn se začal o ni bát, a proto zašel za nejchytřejším skřítkem, aby mu poradil, jak ochránit Celestýnku před Drakodějmem. Skřítek mu poradil, ať najde kouzelného ptáka Šťastliváka. Valentýn vyplul na moře, ale jeho loď i s kouzelným ptákem potopil zlý čaroděj Drakoďejm. Valentýna i ptáka Šťastliváka zachránily mořské bytosti, které mu daly kouzelnou mušličku a doprovodily ho na hladinu. Čaroděj uvěznil rodiče Celestýnky a tím donutil Celestýnku, aby si ho vzala za manžela. Ale naštěstí přišel Valentýn včas a Celestýnku zachránil modrým ptákem Šťastlivákem, který zničil zlého čaroděje a ten už se nikdy neukázal. Valentýn a Celestýnka byli moc šťastni a ostatní skřítkové jim uspořádali velikánskou svatbu.
Charakteristika postav: Valentýn je hodný a statečný, čaroděj Drakodějm je zakeřný a velmi zlý, Celestýnka je chytrá a spravedlivá.

Kubula a Kuba Kubikula

Kubula a Kuba KubikulaNapsal: Vladislav Vančura
Ilustroval: Zdeněk Miler
Kniha má 87 stran. Vydalo ji nakladatelství Albatros v Praze roku 2001.
Druh literatury: pohádkový příběh
Kniha je pro čtenáře od šesti let. Zaujala mě hezkými obrázky. Doporučila bych ji Zuzce, protože má ráda medvídky. V textu mě zaujalo, že Barbucha strašil děti.
Jednou v zimě daleko od vesnice se procházel Kuba Kubikula. Kuba byl lovec medvědů. Měl malého medvídka, který se jmenoval Kubula. Kubula se pořád drbal za ušima. Najednou Kuba viděl v dálce dům. Bydlel tam kovář s dvěma syny a dvěma dcerami, protože jim maminka umřela. Kovář byl bručoun, ale dovolil jim, aby u nich přespali. Vtom vlétlo do světnice strašidlo Barbucha. Kovář vyhodí Kubu a Kubulu pryč. Dojdou do vesnice jménem Hrnce a Vařečky. Bydlel tam i rychtář, který žárlil na Kubu Kubikulu. Jednoho dne do vesnice přijeli hasiči. Ale nikde nehořelo, jenom si přijeli pro koláče. Kuba viděl, jak se děti klouzají po sněhu. Kubu a Kubulu vyhnali z vesnice, protože strašidlo Barbucha strašilo děti. Ale pak se rozhodli, že je dají do vězení. Kubula žárlil na Barbuchu, a proto odešel. Barbuchovi se stýskalo, a proto mu napsal dopis. A stýskalo se i kovářovic Lízince. Proto Barbucha odletěl za Kubulou. Barbucha se vrátil. Začali dělat v hotelu lumpárny. Barbucha donesl dopis. V dopise bylo napsáno, že za pár je pustí z vězení. Barbucha šel sehnat něco k snědku. Ale vystrašil další dítě. Když to Kuba zjistil, vrátil dítě zpátky domů k mamince. Kuba a Kubula se mohli rozhodnout, jestli před celou vesnicí zatancují nebo půjdou znovu do vězení. Zatancovali a pustili je domů.
Charakteristika postav: Kuba Kubikula je lovec medvědů. Kubula je malý a hodný medvídek. Rychtář je žárlivý. Kovář je bručoun.
Kniha se mi líbila, protože v ní vystupoval medvídek. Četla jsem ji pět dní.

Dobrodružství mezi dinosaury

Dobrodružství mezi dinosauryVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2012.
Kniha má 85 stran.
Knihu napsala Mary Pope Osbornová a ilustrovala Jutta Knippingová.
Druh literatury: povídka
Jednou se procházela Anička a její strarší bratr Kuba v lese. Anička najednou uviděla domeček na stromě. A hned začala šplhat po žebříku, aby ten domeček prozkoumala. A Kuba lezl hned za ní. Ale v domečku byly jen staré knížky. Anička si vybrala knížku s hradem a Kuba zase s dinosaury a začali si je číst. Po chvilce si Kuba všiml, že se ten domeček otáčí. Najednou děti dostaly strach a chtěly jít domů. Anička se podívala z okna a uviděla pteranodona a začala ho hladit a dala mu jméno Punťa. Když děti slezly po žebříku dolů, uviděly triceratopse, jak se prochází po lese. Kuba si dělal poznámky, jak jsou dinosauři velcí a jak se chovají v lese. Najednou zahlédl ve vysoké trávě něco třpytivého. Byl to medailonek s písmenkem M a dal si ho do kapsy. Kuba volal na Aničku, co našel, ale ta ho neposlouchala. Uviděla totiž na kopci plno hnízd s vejci. Všude kolem bylo spoustu dinosaurů a děti měly strach a utíkaly zpátky na strom do domečku. Už chtěly domů k mamince. Ale aby se mohly vrátit, musely najít knížku s obrázkem Žabí Zátoky. Naštěstí ji Kuba našel rychle a najednou se domeček otáčel rychleji a rychleji. Drželi se s Aničkou za ruce a báli se. Kuba se podíval z okna a viděl, že už jsou doma. A najednou uslyšeli hlas maminky, jak je volá. Hurá už jsme doma. Kuba s Aničkou se dohodli, že o jejich výletě nikomu neřeknou. Nikdo by jím to totiž vůbec nevěřil. Cestou domů si Kuba sáhl do kapsy a vytáhl zlatý medailonek. A tím se předsvědčil, že se jím to opravdu nezdálo. A s radostí běželi domů.
V knížce vystupují děti Anička a Kuba. Jsou to sourozenci a oba jsou moc hodní. Anička se nebála dinosaurů a hladila je. A Kuba si dělal poznámky do bloku, aby si to mohl pak porovnat s knížkou o dinosaurech.
Kniha se mi líbila. Vybrala mi ji mamka. Knihu bych doporučila Verče, protože má ráda dobrodružné příběhy. Je určena pro děti od sedmi let. Četla jsem ji týden.
Názvy kapitol: Domeček na stromě, Všude knihy, Cesta do neznáma, Punťa, Zářící medailonek, Údolí dinosaurů, Útěk před nebezpečím, Obří stín, Úžasný let, Hurá domů.

Tři oříšky pro Popelku

Tři oříšky pro PopelkuKnihu vydalo nakladatelství Malý princ v Praze roku 2013.
Kniha má 172 stran.
Tato kniha je napsána na motivy pohádky Tři oříšky pro Popelku. Napsal ji Miroslav Ilenčík.
Byla jedna šťastná rodinka a ta měla dceru Elku, ale jednoho dne jí bohužel umřela maminka. Tatínek si našel novou paní a ta měla dceru Dorku. Elka se těšila, že bude mít novou kamarádku, ale i sestru. Nová maminka i sestra byly na ní hodně zlé. Po krátké době jí zemřel i její tatínek. A už jí zůstal jen její kůň Jurášek a sova Rozárka. Musela doma všechno dělat - prát, vařit, dělat dříví, zatápět a Elka byla špinavá od popele. A její macecha jí začala říkat Popelka. Byla z toho hodně smutná a stýskalo se jí po rodičích. Když měla chvilku času, jezdila po lese na Juráškovi. Jednoho dne do vesnice přijel král s královnou a nechali vyhlásit, že bude na zámku ples. Macecha s Dorkou už se moc těšily a začaly se připravovat na ples. Pro šaty poslaly sluhu Vincka a ten musel koupit spoustu věci. A když odjížděl, viděl Popelku a zeptal se jí, jestli chce taky něco přívézt z města. Popelka byla skromná a pověděla mu, ať jí doveze to, co mu jako první cvrnkne do nosu. Vincek se vydal na cestu a cestou se mu připletla větvička. A do klína mu spadly tří lískové oříšky. Schoval si je do kapsy a pak je dal Popelce. A ta si je schovala na půdu k Rozárce. Popelka si oříšky prohlížela a najednou jí jeden upadl na zem. Z něho vypadla myslivecká kamizolka. Popelka si ji oblékla a vyrazila s Juráškem do lesa. Tam zahlédla tří muže, kteří se pokouší ulovit lišku. Popelka jim to překazí a liška uteče do bezpečí. Popelka ani netuší, že to je princ a dala si s ním závody kdo dřív zastřelí jestřába. A Popelka vyhrála. A večer macecha s Dorkou odešly na ples a Popelce daly za úkol roztřídit čočku a hrách. Popelka zavolala o pomoc holoubky a ti jí s tím pomohli. Popelka běžela na půdu k Rozárce a tam našla ty lískové oříšky. Taky si moc přála jít se aspoň podívat na ten ples a najednou se druhý oříšek proměnil v krásné šaty. Popelka odjela na ples a ten už byl v plném proudu. A když vešla, zůstali všichni stát. Princ s ní tančil celou noc. Popelka musela o půlnoci opustit ples. A cestou ke kočáru jí zůstal na schodech její střevíček. Hned ráno se princ vydal najít dívku, která byla včera na plese a ztratila tam střevíček. Střevíček už vyzkoušely skoro všechny dívky z okolí. A princ už byl smutný, že nenajde tu dívku. Do které se na první pohled zamiloval. Navštívil poslední dům, ve kterém bydlela Popelka s macechou a Dorkou. Dorka vyzkoušlela střevíček, ale samozřejmě jí byl moc malinkatý. Princ už byl bezradný a ptal se, zda tu ještě není nějaká dívka. Ve stáji stála Popelka a za ní kočár. Macecha řekla, že to není ona, s kterou tančil na plese. A posadila do kočáru Dorku. Kočár se rozjel a upadlo mu kolo. Princ jel za kočárem, ale nebyla tam Popelka. Zjistil, že to na něj macecha nastražila. Popelka byla schovaná na půdě u Rozárky. Ze třetího oříšku byly krásné svatební šaty. Popelka vyzkoušela střevíček a padl jí. Princ nakonec našel dívku, se kterou tančil na plese. Na zámku uspořádali velkou svatbu.
Popelka byla hodná, chytná a skromná. Macecha je zlá a vypočítavá. Každému jen rozkazovala. Dorka je rozmazlená a líná. Princ je moudrý a hodný.
Kniha má hezké obrázky. Doporučila bzch ji Zuzce, protože má ráda pohádky.
Kniha se mi líbila. Je v ní spousta hezkých obrázků. Byla i zfilmovaná. Je určena pro čtenáře od osmi let. Četla jsem ji jeden týden.

Šmoulové 2 - Únos Šmoulinky

Únos ŠmoulinkyKnihu vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2013.
Kniha má 128 stran.
Knihu napsal David Stem a ilustrovala Stacia Deutschová.
Druh literatury: pohádka
Šmoulince se v den svých narozenin zdál ošklivý sen, že neví, kdo vlastně je a odkud je. Byla z toho smutná, ale moc se těšila na svojí oslavu a dárečky, které dostane.Jenže vůbec netušila, co má v plánu Gargamel v Paříži. Ten si stvořil Vexy a Hackuse, aby se dostali do šmoulí vesnice a unesli Šmoulinku do Paříže. Gargamel chtěl totiž recept na šmoulí modrou barvu. Pomocí dračí hůlky vytvořil bránu do šmoulí vesnice. A tou bránou poslal Gargamel Vexy do světa šmoulů. Vtom zrovna se Šmoulinka procházela po lese a byla smutná. Měla obavy, že její kamarádi zapomněli na její narozeniny. Vexy zahlédla Šmoulinku v lese a začala si s ní povídat. A jak si povídaly a procházely po lese, přblížily se k jezírku, kde byla brána do světa lidí a Vexy stáhla Šmoulinku s sebou. Naštestí to zahlédli šmoulové a běželi do vesnice za Taťkou šmoulou. Ten měl kouzelné krystaly, které je přenesou do domu Winslouwových, kteří už jim jednou pomohli. Šmoulinka se velice brzo spřálelila s Vexy a Hackusem. Byla moc ráda, že má konečně nějakou kamarádku. Protože u šmoulů byli jen samí kluci. Po pár dnech si začala Šmoulinka všímat, že Vexy a Hackus jsou hrozně unavení a už nemají tolik síly, aby si hráli a dělali samé lumpárny. Gargamel jí řekl, že je jedině zachrání recept na šmoulí esenci. Šmoulinka nejdřív jí říct vůbec nechtěla, ale když je viděla, tak jim musela pomoct. Gargamel si vytvořil podle receptu šmoulí esenci, ale naštěstí přišel včas Taťka šmoula a Patrick Winslow. Zachránili Šmoulinku a vzali s sebou i Vexy s Hackusem. Po návratu do šmoulí vesnice se konala velká oslava Šmoulinčiných narozenin.
Taťka šmoula je velmi chytrý, stvořil kouzelné krystaly. Gargamel je zlý, unesl Šmoulinku. Šmoulinka je hodná, chtěla pomoct Vexy a Hackusovi.
V knize mě zaujmalo čtrnáct obrázků z filmu. Vybrala jsem si ji, protože je zfilmovaná a film se mi moc líbil.
Knihu bych doporučila Zuzce, protože četla Šmoulové 1. Je pro děti od osmi let. Četla jsem ji týden.

Kuře Napipi a jeho přátelé

Kuře Napipi a jeho přáteléKnihu vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1983.
Napsal i ilustroval Ondřej Sekora.
Kniha má 73 stran.
Druh literatury: pohádka
Nejvíc mě zaujala kapitola o Malinovic prasátku: Rodina Malinovic měla krásné prasátko. Děti si s ním rády hrály. Ale soused měl také krásné prasátko s krásně natočeným ocáskem. Márinku napadlo, že mu ocásek taky nakroutí. Ale prasátko se leklo. Márinka s maminkou šli za panem doktorem. Ten jim řekl, aby ho krmili. Prasátko se mělo dobře a zase vylezlo z chlívku. Dětem ze statku se líbil zámecký páv. Kuře Napipipi ho chtělo napodobit. Proto se postavilo před okno a stálo tam půl dne. Děti to řekly mamince a ta se tam šla podívat. Maminka řekla dětem, že je to kuře Napipi.
Charakteristika postav: Maminka je hodná, šla s prasátkem k doktorovi. Márinka chtěla, aby bylo prasátko hezké, nakroutila mu ocásek. Prasátko je hodné, chce si hrát s dětmi.
V knize mě zaulaly hezké černobílé obrázky. V textu mě zaujalo, jak je Márinka starostlivá.
Knihu bych doporučila Zuzce, protože má ráda prasátka. Je pro děti od šesti let. Kniha se mi líbila, protože když byla mamka malá, tak ji četla a máme ji doma.
Názvy kapitol: Náš Brok, Dětská kapela, Co pan Pánek dovedl, Napipi a zmrzlina, A přece to dopadlo dobře, Jak se luští rébusy, O Malinovic prasátku, A jak ten cirkus dopadl, O zázračných hvězdách s pavouky, Jak Stanislav skládal rébusy.
Knihu jsem četla tři týdny.

Eliška a toulavá Hvězdička

Eliška a toulavá HvězdičkaVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2013.
Kniha má 87 stran.
Napsala Diana Kimpton a ilustrovala Vendula Hegerová.
Druh literatury: povídka
Malá Eliška se dozví, že večer nějáký poník chodil po zahradě. Její rodiče řekli, že se její kamarádka nestará o poníky. A když to nevyřeší, tak ji vyhodí. Proto se Eliška vydá večer do zahrady. Našla tam malého poníka s hvězdou na čele. Pojmenuje ho proto Hvězdička. Ale její rodiče rozhlásili, že se našel poník. Hned ráno přišel pán, že je Hvězdička jeho. Ale Elišce se vůbec nelíbil. Eliška se šla rozloučit s Hvězdičkou. Ale Elišku napadlo, že pánovi řekne, že Hvězdička utekla. Rodiče přišli do zahrady s paní. Paní hned poznala, že je to její poník. Viděla, jak se Eliška málem rozbrečela, a tak jí Hvězdičku nechala. Zlého pána, který chtěl ukrást Hvězdičku, vzali strážci do vězení.
Charakteristika postav: Rodiče Elišky jsou hodní, protože si nechali Hvězdičku ve stáji. Eliška je spravedlivá, nechala poníka paní. Paní je milá, dala Elišce poníka jako dárek. Pán je zlý, chtěl ukrást Hvězdičku.
Kniha mě zaujala obrázky. V textu mě zaujalo, jak je Eliška starostlivá.
Kniha se mi moc líbila. Doporučila bych ji Zuzce, protože má ráda poníky. Je určena pro čtenářky od devíti let. Četla jsem ji tři dny. Má deset nepojmenovaných kapitol.

Eliška a statečný princ

Eliška a statečný princVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2013.
Kniha má 86 stran.
Napsala Diana Kimpton a ilustrovala Vendula Hegerová.
Druh literatury: povídka pro dívky
Jednou se Eliška a její kamarádka Katka projížděli na ponících v lese. Něco poníky vystrašilo, tak jeli domů. Doma přemýšleli, co to mohlo být. Pak je napadlo, že to mohl být duch. Ráno přišla za Eliškou královna, že přijede princ z diamantového zámku a jeho rodiče. Eliška se s ním skamarádila. Jednou se jeli projet i s Katkou do lesa vyřešit tu záhadu s lesním duchem. Nastražili na něj pasti a pak se šli schovat a čekali. Slyšeli něco za velkou zdí. Vylezli na strom a viděli obrovské prase. Princ řekl, že to nemohlo být to prase. Ale Eliška mu řekla, že to četla v knize o ponících. Tím se vyřešilo, proč se poníci splašili.
Charakteristika postav: Eliška je kamarádská, skamarádila se s princem. Katka je strašpytel, bála se v lese. Princ je chytrý, vyřešil záhadu v lese.
Kniha mě zaujala obrázky. V textu mě zaujalo, jak se Eliška hned spřátelila s princem. Moc se mi líbila. Doporučila bych ji Zuzce, protože má ráda příběhy s dobrým koncem.
Kniha je určena pro čtenářky od devíti let. Četla jsem ji tři dny. Má deset nepojmenovaných kapitol.

Klub tygrů – Tajemství tříbarevné kočky

Klub tygrů – Tajemství tříbarevné kočkyVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2015.
Kniha má 89 stran.
Knihu napsal Thomas C. Brezina a ilustrovala Naomi Fearnová.
Druh literatury: detektivní povídka
Jednou brzy ráno se Biggi probudila a viděla dva chlapy, jak pronásledují nějakou kočku. Kočka vlezla na větev kousek od Biggina okna. Biggi si jí vzala. Ale maminka jí řekla, ať ji vrátí majiteli. Měla obojek a na něm bylo napsáno Beethovenova 17. A na druhé straně jméno kočky Princezna. Biggi svolala kluky do jejich klubovny. Když se všichni sešli, Biggi jim o kočce řekla. Patrik se rozhodl se podívat do té ulice. Když tam došli, byl tam nějaký pán s paní. Byli to advokáti. Biggi hned poznala dva chlapy, které viděla ráno. Ta paní byla jejich sestřenice. Pan advokát jim řekl o dědictví jejich strýčka. Děti se seznámily s paní. Jmenovala se Cora. Řekla jim, že týden před strýčkovou smrtí dostala dopis. A v něm bylo napsáno, že dědictví dostane ten, kdo si ho najde. Pak si dopis od Cory půjčili a rozhodli se, že půjdou za advokátem. Když přišla Biggi domů, celý její pokoj byl rozházený. Mezi věcmi tam našla černé pouzdro, tak si ho dala do igelitového sáčku a šla za klukama. Ti už na ni čekali. Advokát jim řekl, že chce, aby dědictví dostala Cora. Pak šli pozorovat dva chlapy, co chtějí taky strýčkovo dědictví. Někdo se jim vloupal do klubovny. Řekl ať mu dají dědictví, jinak zabije Princeznu. Když ho chytili, zjistili, že je to pan advokát. A černé pouzdro bylo taky jeho. Myslel si, že strýčkovo dědictví je u Biggi v pokoji. Najednou drknul do košíku princezny a z polštáře se vysypalo strýčkovo dědictví. Byl to diamant. Klub tygrů ho dal Coře. Ta za něj koupila krmivo pro její zvířátka.
Charakteristika postav: Biggi je hodná, vzala k sobě kočku Princeznu, i když byla cizí. Luk je chytrý, napadlo ho pozorovat dva chlapy, co chtěli strýčkovo dědictví. Patrik je přátelský, skamarádil se s Corou a chtěl jí pomoci.
Kniha je zajímavá tím, že v ní je lupa, s kterou jdou přečíst šedá políčka. V textu mě zaujalo napětí. Doporučila bych ji Zuzce, protože má ráda kočky.
Kniha se mi líbila. Dostala jsem ji k Vánocům. Při čtení byla hodně napínavá. Je pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji dva dny.
Názvy kapitol: Noční úlek, Kočka pro štěstí, Princezna, Rozbití zahradní trpaslíci, Co se děje?, Společná záležitost, Záhadný dopis, Kočka s mapou pokladu, V tajné skrýši, Vloupání.

Klub Tygrů - Tajemství starého domu

Klub Tygrů - Tajemství starého domuVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2010.
Kniha má 130 stran.
Knihu napsal Thomas C. Brezina a ilustrovala Naomi Fearnová.
Druh literatury: detektivní povídka
Jednou se klub tygrů projížděl na kolech. Najednou uviděli, jak se hýbe ve vinici strašák. Biggi řekla klukům, že ten strašák mluví. Kluci si z ní dělali srandu. Ale pak to slyšeli taky, byl to hlas ženy. Strašák ukazoval směrem ke starému domu. Klub tygrů se tam šel podívat. Dveře byly zamčené. Dům obešli a našli tam jiné dveře. Tak se vydali dovnitř. V domě byl strašný nepořádek. Různé obrázky lodí a ryb. Patrik spatřil na stole fotku v rozbitém rámečku. Najednou se z rámečku objevil létající přízrak a říkal, že mají odejít. Pak se ve dveřích objevil pán s puškou. Hodil po nich tu fotografii. Luk ji vzal a jeli do klubovny. Najednou do Biggi narazila paní. Začala na ni křičet. Kluci Biggi dovezli domů k mamince. Ta poslal kluky pryč, aby se Biggi pořádně vyspala. Kluci jeli do klubovny, aby tam prozkoumali rámeček. Na fotce byl i muž, který je překvapil v domě. Pak ale Luk vytáhl z rámečku projektor, který zbůsobil objevení přízraku. Vyndali z rámečku fotografii a zezadu na ní bylo napsáno Přátelé navždy! Na památku na naše plachtění. Patrik si vzpomněl, že na tom místě, kde se stala Biggi nehoda, byl na reklamním sloupu plakát ženy, co viděli ve vinici. A pod ním napsáno Madam Dolores. Proto se kluci vydali zase do domu. Uviděli tam zase toho pána. Dali mu fotografii. Pán jim řekl, že jestli se ještě jednou ukážou v jeho domě, tak to s nimi nedopadne dobře. Kluci si vzpomněli na plakát. Když tam přijeli, Madam Dolores už stála ve dveřích. Začala vyprávět, co se stalo. Viděla muže, který kupoval zeleninu a najednou se z něho odpojil jeho dvojník. Chtěl ho zabít. Proto muže varovala. Zjistila, že se jmenuje Erich Markovský. Madam Dolores položila na stůl knihu. Tam si zapisovala, co viděla třetím okem. Luk si to hned vyfotografoval. Když se kluci mohli konečně sejít s Biggi, ukazovali jí fotky. Najednou Luk vyčetl z jednoho snímku Dramatický osudný den dvanáctého srpna před deseti lety. Vtom někdo zazvonil a Biggi šla otevřít. Pak se vrátila s tlustou obálkou. Byly to peníze na nové kolo a ještě víc. Klub tygrů se dozvěděl, že se chce pan Markovský vydat na jachtu. Madam Dolores jim řekla, že pan Markovský bude v nebezpečí, když bude na vodě. Proto se klub tygrů vydá taky na jachtu. Domovnice dala Lukovi dopis od Madam Dolores. Bylo tu napsáno dobrý a zlý, živý bude mrtvý, mrtvý ožije. Nebezpečí pro vás! Večer se šel klub tygrů projít a viděli pana Markovského u lodě jménem TITANIE. Obě lodě vyrazily ráno. Kluci poprosili babičku, jestli by mohli jet na lodi TITANII. Babička souhlasila. Když vypluli, Biggi si všimla potápěčských ploutví. Luk si všiml, že je plynová bomba rozdělaná, tak ji zavřel. Biggi si všimla, že TITANIE za sebou někoho vleče. Ukázala na ně vlajkou, která znamenala ať zastaví. TITANIE hned zastavila. Vytáhli ho z vody. Byl to muž. Pan Markovský poznal, že je to jeho bratr. Ale pan Markovský věděl, že jeho bratr je už dávno mrtvý po autonehodě. Ale Gerd Markovský mu odpověděl, že svoji smrt zfalšoval.
Charakteristika postav: Luk je chytrý, vyřešil záhadu s rámečkem. Biggi je hodná, dala své peníze na plavbu jachtou. Patrik je všímavý, všiml si, že plynová bomba není upevněná. Madam Dolores je hodná, chtěla pomoci panu Markovskému. Pan Markovský je tvrdohlavý, nechtěl poradit.
V textu mě zaujalo napětí. Kniha se mi líbila, bavilo mě ji číst.Vybrala jsem si ji, protože jsem ji dostala k Vánocům.
Knihu bych doporučila Zuzce, protože má ráda detektivky. Je určena pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji tři dny.
Názvy kapitol: Čarodějnice, Záhada tajemného domu, Hrůzostrašná fotka, Nehoda, Tajemství rámečku, Varování, Madam Dolores, Zašifrované poznámky, Osudný den a další.

Zatoulané štěňátko

Zatoulané štěňátkoVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2013.
Kniha má 140 stran.
Knihu napsala Sue Mongredien a ilustroval Jon Davis.
Druh literatury: příběh s dobrým koncem
Byl poslední den školy a pro Emilku si přišla maminka s jejím bráškou Toníkem a pejskem Darebou. Maminka navrhla, že by se mohli jít projít do lesa. Všichni souhlasili. Emilka běhala za Darebou. A najednou spadl Dareba do louže plné bláta. Emilka ho šla vytáhnout, ale spadla tam sama. Maminka řekla, že půjdou domů. Doma se vykoupali a přišel tatínek. Ten jim navrhl, že se půjdou projít do lesa. Tak šli, až našli dobré místo na piknik. Emilka si hrála s Toníkem. Tatínek vyndal Darebovi oblíbené sušenky, ale Dareba nikde. Hledali ho všude. Až po dvou hodinách hledání si Emilka všimla veliké jámy. Tatínek se šel podívat a opravdu tam byl Dareba. Zavolali policii, aby ho vytáhli. Když už byl Dareba venku vzali ho k veterináři. Veterinář řekl, že bude v pořádku, ale aby se uzdravil, bude muset jíst hodně sušenek. Pak se vrátili domů a všechno vyprávěli mamince.
Charakteristika postav: Emilka je odvážná, nebála se hledat Darebu. Maminka je hodná, upekla sušenky. Tatínek je milý, šel s dětmi do lesa, i když měl práci.
Kniha se mi líbila, bavilo mě ji číst. V textu mě zaujalo, že na konci knížky je pět rad, jak si vycvičit pejska. Doporučila bych ji Verče, protože má ráda pejsky. Vybrala jsem si ji, protože mám ráda zvířátka.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji týden. Má jedenáct nepojmenovaných kapitol.

Krysáci

KrysáciVydalo nakladatelství Česká televize v Praze roku 2010.
Má 85 stran.
Knihu napsal Jiří Žáček a ilustroval Ivan Mraček.
Druh literatury: pohádka
Ráno se na smetišti probudili jako první Hubert a Hodan. Za chvilku i Eda. Šli se vykoupat do staré výlevky, kde si udělali bublinkovou koupel. Hubert a Hodan šli vzpomínat na to, co spolu prožili. Eda řekl, že aby mohli vzpomínat, musí prožít dobrodružství. Eda navrhl, že pojedou k moři. Začali si balit věci. Ludvíka naložili na vozík. Jeli a jeli a najednou Eda zařval, že vidí moře. Místo moře tam byla jenom veliká louže. Hubert řekl, že to není žádné moře. Hodan dodal, že tam není ani písečná pláž. Eda rozpáral starý míč a hned tu byla písečná pláž. Na pláži prodával suvenýry. Pak se vydali na plavbu po moři. Najednou se ztratil Ludvík. Viděli ho plavat kousek od jejich lodi. Hodili mu kruh. Pak se vrátili domů na smetiště a vzpomínali, co za ten den prožili.
Hodan a Hubert jsou líní, chtěli zůstat doma. Eda je dobrodružný, chce pořád prožívat dobrodružství.
Kniha je zajímavá tím, že na každé stránce je obrázek. V textu mě zaujalo to, že si krysáci vyrobili ze staré výlevky vanu.
Knihu jsem si vybrala sama, bavilo mě ji číst. Je pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji čtyři dny.
Názvy kapitol: Ludvík a Eda, Telefon, Slimák Ferdinand, Lochneska, Pavouk Pech, Starosta, Moucha Helena, Dovolená, Krtek Hanuš, Maják, Kocour Bruno, Úklid, Praha.

Klub tygrů - Pobřeží koster

Klub tygrů - Pobřeží kosterVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2010.
Kniha má 117 stran.
Napsal Thomas C. Brezina a ilustrovala Noami Fearnová.
Druh literatury: detektivní povídka
Klub tygrů byl zrovna na dovolené u Lukova strýčka v Karibiku. Byla noc a Biggi nemohla spát protože kolem ní létali komáři. Tak šla zavřít okno. Najednou řekla au! Šlápla na nějakou věc. Došla k oknu a viděla v dálce svítit maják. Zavřela okno a šla spát. Ráno se podívala z okna a opravdu tam maják byl. A ta věc, na kterou šlápla, byl budík. Na snídani to řekla strýčkovi a klukům. Ti se začali smát. Strýček jí řekl, že maják už se dlouhou dobu nepoužívá. A pak se jí zeptal, jestli ví, v kolik to bylo hodin. Biggi to nevěděla, ale pak si vzpomněla, že když šlápla na budík, tak se zastavil. Na budíku byly přesně dvě hodiny ráno. Strýček jim řekl, že tam dřív byli piráti, kteří přilákali kolemjedoucí lodě a o lodích a lidech, co byli na lodi, se nic nezjistilo. Řekl jim i že poklady, co piráti uloupili, jsou ukryté někde pod majákem. Proto se Patrik vydal do majáku, aby to tam prozkoumal. Bylo 29 prosince. Patrik tam hledal nějaké důkazy, že tam včera někdo byl. Vyšel po schodech nahoru. A tam našel noviny, kde bylo napsáno 28. prosince. Bylo mu jasné, že tu včera někdo byl. Chtěl se vydat nazpátek, ale někdo ho praštil a někam odtáhl. Biggi a Luk nevěděli, kde je, a proto se za ním vydali. Viděli otevřený poklop do podzemí. Na konci byla velká lebka. Byl to pirátský hrob. Tam byl i Patrik. Pomohli mu a zeptali se ho, jestli neví, kdo ho tam odtáhl. Patrik jim řekl že Lukův strýček a ještě muž, kterého Patrik nepoznal. Rychle šli nazpátek a když byli venku i z majáku, všimli si malého vodního robota. Robot nahrával lodě. Když se vrátili za strýčkem, ten tam měl svého kamaráda. Jmenoval se Leo. Patrik si vzpomněl, že je to ten muž z majáku. Najednou Leo řekl, že to není on, že pravý Leo je ve vězení. Vzal strýčka a klub tygrů a odved je do podzemního tunelu. Řekl jim, že mají najít poklad. Uhodil do stěny. Nejdříve spadlo pár kamínků, ale pak celá stěna. Začala tam natékat voda. Pak je ale napadlo pověsit lopaty do kroužků, které byly na stěně. Rychle se dostali ven. Vyplavilo to i mapu, kterou vzal falešný Leo. Leo se vydal na vedlejší ostrov. Klub tygrů hned za ním. Nakonec ho chytili a přijela pro něj policie. Nakonec se klub tygrů vrátil domů a strýček jim moc poděkoval.
Charakteristika postav: Patrik je všímavý, poznal, že je to strýček. Biggi je hodná, pomohla Lukovi hledat Patrika. Luk je chytrý, zjistil, co to je ta robota. Leo je zlý, převlékl se za pravého Lea.
Kniha je zajímavá tím, že je v ní lupa, kterou jdou přečíst šedá políčka. V textu mě zaujalo napětí. Knihu bych doporučila Verče, protože má ráda detektivky. Líbila se mi. Dostala jsem ji k Vánocům. Je pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji dva dny.
Názvy kapitol: Strašidlo ve starém majáku?, Pobřeží koster, Mrazivý chlad, Zmizel?, Opravdové strašidlo?, Překvapivý objev, Chodba, Pirátský hrob, Jak je to se strýčkem Bertem?, Zloději na palubě, Podvodní robot, Kdo je Leo?, Dobrý kamarád?, Hrob námořníka, Zachráněni, ale stále ještě v nebezpečí, Hledání pokladu, Však my poklad najdeme!, Strom s lebkou a zkříženými hnáty, Kokosová kanonáda.

Klub tygrů - Záhadný duch

Klub tygrů - Záhadný duchVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2010.
Kniha má 128 stran.
Napsal Thomas C. Brezina a ilustrovala Noami Fearnová.
Druh literatury: detektivní povídka
Jednoho dne pozval na piknik Luk Biggi a Patrika. Chtěl jim ukázat nový vynález. Byl to košík, který odposlouchává různé zvuky. Řekl jim, že slyšel ženský hlas, který povídal: zemřeš. Najednou se v lese zjevila bílá paní. Klub tygrů šel hned zjistit, kdo to je. Když se vydali na cestu do jejich klubovny, málem je srazila malá holka na koni. Zjistili, že bílá paní je z roku 1845. Druhý den se vydali stejnou cestou jako holčička na koni. Nevěděli, kam mají jít. Najednou si Biggi všimla bobků od koně. Narazili na starý dům, ke kterému se váží různé historky. V domě bydlela malá Natálka, kterou vychovávala její teta Henrieta a strýček Artur. Její rodiče zemřeli v letadle. Bílá paní Natálku pořád pronásledovala. Biggi se vydala za Natálkou. Za chvíli za ní přijeli i kluci. Z domu byly slyšet výkřiky. Tygři se vydali do domu. Našli tam Natálku, jak ji pronásleduje bílá paní. Natálka jim řekla, že teta a strýček jsou u doktora a je doma sama. Najednou se teta Henrieta ukázala ve dveřích. Nevěděli, že je strýček pozoruje. Natálka jim ukázala tajné chodby. Luk zůstal v klubovně a pátral po dalších informacích. Natálka byla uzavřená v tajné chodbě i s Biggi a Patrikem. Luk byl schovaný za skříní. Poslouchal rozhovor tety a strýčka. Rychle utekl do jiné místnosti. Henrieta si ho ale všimla. Luk se sklouzl dolů. Vyhrožoval mu Artur se zbraní. Henrieta po něm hodila vázu s Liliemi. Váza minula jeho hlavu a na hlavě mu přistály jenom shnilé lilie. Pán, který bydlel v sousedství zavolal policii. Ta přijela včas. Luk řekl Natálce, že její rodiče jsou naživu. Strýček a teta se chtěli zmocnit všeho majetku. Proto si vše vymysleli a je uvěznili v Jižní Americe. Rodiče se vrátili nazpátek k Natálce. A tímto Klub tygrů vyřešil další případ.
Charakteristika postav: Biggi je hodná, pomohla Natálce. Luk je odvážný, slezl dolů po okapu. Patrik je silný, lezl do otevřeného okna. Natálka je hodná, pustila Tygry do domu. Strýček a teta jsou zlí, chtěli se zbavit Natálky, aby dostali její část domu po rodičích.
V textu mě zaujalo napětí. Vybrala jsem si ji, protože mám i jiné díly. Bavilo mě jí číst. Doporučila bych ji Zuzce, myslím si, že by ji mohl zaujmout děj.
Kniha je pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji jeden den.
Kapitoly: Zemře, Bílá paní, Děsivá tvář, Nebezpečné ticho, Úprk, Zmizení hraběnky, Strašidelné světlo, Prokletý dům, Výkřik, Hrozivá bouřka a dalších deset kapitol.

Čarodějky z jezdecké školy

Čarodějky z jezdecké školyVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2015. Kniha má 127 stran.
Autorem knihy je Carola von Kessel a ilustrátorem je Susanne Wendlandová.
Druh literatury: zábavná povídka
Nejvíce se mi líbila kapitola Jen bledá závist! Byla jedna škola, která se jmenovala Koňský hrádek. Nebyla to obyčejná škola, byla to škola, kde se jezdilo na koních. Chodily do ní čtyři kamarádky - Jula, Franciska, Jana a Miki. Byl krásný den a trenér Koňského hrádku se rozhodl vyzkoušet jezdkyně. Franciska měla nejpomalejšího koně Binga. Byla na řadě. Jula, Jana a Miki se koukali, jak to Bingovi a Francisce půjde. Bingo vyběhl. Byla před ním první překážka. Bingo byl ze všech nejlepší. Kamarádky se divily. Co se to z Bingem stalo? Najednou k Francisce přišel trenér a zeptal se, jestli by nechtěla jet na závody. Franciska to přijala. To se ale vůbec nelíbilo Olivii. Všechny kamarádky šly oslavovat. Olivie se potichu přiblížila k Bingově stáji. Nasypala mu tam jedovaté pilulky. Franciska šla dát Bingovi napít a viděla tam Olivii. Řekla to trenérovi a ten Olivii vyloučil. Franciska Binga vyléčila a vyhrála celý závod.
Charakteristika postav: Franciska je šikovná, vyhrála celý závod. Olivie je závistivá, záviděla Francisce, a proto otrávila Binga. Trenér je spravedlivý, vyloučil Olivii.
Kniha je zajímavá tím, že je v ní kouzelná hvězda. Moc se mi líbila, bavilo mě ji číst. Doporučila bych ji Zuzce, protože má ráda zvířátka.
Kniha je určena pro čtenářky od devíti do dvanácti let. Četla jsem ji čtyři dny.
Názvy kapitol: Jen bledá závist, Rafinovaný protitah, Špatné zprávy, Čarodějná síla na čtvrtou, Na plné pecky, Zlé podezření, Začarovaná čarodějka a další.

Klub tygrů - Ztracená Atlantida

Klub tygrů - Ztracená AtlantidaVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2016. Kniha má 134 stran.
Napsal Thomas C. Brezina a ilustrovala Noami Fearnová.
Druh literatury: detektivní povídka
Klub tygrů byl na cestě na ostrov Naxos. Tam se setkali s Patrikovým strýčkem Kristiánem a tetou Sárou. Když přijeli, vypravili se na moře. Pluli a najednou se loď zastavila. Asi po hodině záhadně loď zase nastartovala. Když se vrátili do přístavu, Kristián prozkoumal loď. Našel tam malé kovové pouzdro. Klub tygrů ho zkoumal. A potom ho otevřeli. Byly v něm karty. Klub tygrů se šel potápět. Našli podvodní úkryt. Byla tam velká kniha s názvem Atlantida. Najednou se otevřely dveře a stáli tam strážci. Chytli je a odnesli do vězení. Tam se seznámili s Vivien. To ona vyslala karty, aby ji někdo zachránil. Luk u sebe měl jeho brašnu a zavolal pomoc. Strážce chytla policie. Vivien jim vysvětlila, že nejde o záchranu Atlantidy, ale o těžení kovu.
Charakteristika postav: Luk je chytrý, zachránil tygry. Biggi je rychlá, našla knihu Atlantidy jako první. Patrik je hodný, vzal Biggi a Luka ke svému strýčkovi a tetě.
V textu mě zaujalo, že se potápěli. Četla jsem ji, protože jsem četla jiné díly. Doporučila bych ji Zuzce, mohl by ji zaujmout děj.
Kniha je pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji tři dny.
Kapitoly: Nehoda na otevřeném moři, Bytost 129, Legenda o Atlantidě, Obraz, Záhadný předmět, Zaklíněný, Patrikův úspěch, Záhadné karty, Podivné zmizení, Podmořský vchod, Kam vede modrá čára?, Kniha z Atlantidy, Co se přihodilo?, Fotografie, Pronásledovatel a dalších pět kapitol.

Pátračka Gilda a Jezerní panny

Pátračka Gilda a Jezerní pannyVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2008.
Kniha má 313 stran. Napsala ji Jennifer Allisonová a ilustroval Greg Swearingen.
Druh literatury: detektivní povídka
Gilda je parapsychologická pátračka. To znamená, že zkoumá paranormální jevy. Zrovna se přestěhovala do nového města. Šla se podívat do její nové školy. Škola se jmenovala Panna Marie Sedmibolestná. Když tam Gilda přišla, cítila tu něco neobvyklého. Jednou zůstala déle v knihovně a potkala školníka. Ten jí řekl o smrti Dolores Lambertové, že se prý utopila. Gilda po tom začala pátrat. Přihlásila se do psaní školních novin. Seznámila se tam se čtvrťačkami. Nejoblíbenější čtvťačky byli Nikki, Danielle a Priscilla. Byla velká kamarádka s Danielle. Pak se jí Gilda zeptala, jestli neví něco o smrti Dolores Lambertové. Danielle nic neříkala. Pak Gildě přišel lísteček s hromadou papírů. Byly to spisy tajného klubu Jezerní panny. Bylo tam napsáno, že Dolores Lambertová byla čekatelka a musela plnit různé úkoly. Jednou jí dali úkol, ať jde se zavázanýma očima do zříceniny, kde byla jejich klubovna. Dolores šla, ale spletla si cestu a spadla do jezírka. Když to Gilda zjistila, šla to říct ředitelce. Ta jí to nevěřila. Tak šla na policii. Policie vyslechla Nikki, Danielle a Priscillu. Všechny se přiznaly. A ředitelka je vzala nazpátek.
Charakteristika postav: Gilda je chytrá, vyřešila záhadu. Danielle je hodná, dala Gildě důkazy. Nikki a Priscilla jsou zlé, nechtěly se přiznat.
V textu mě zaujalo, že Gilda začala řešit záhadu. Knihu jsem si vybrala, protože jsem ji dostala k Vánocům. Doporučila bych ji Zuzce, mohl by ji zaujmout děj.
Kniha je určena pro čtenářky od deseti let. Četla jsem ji dvanáct dní.
Názvy kapitol: Utopená, Panna Maria Sedmibolestná, Duch v jezeře, Není úniku, V přestrojení, První týden utrpení, Duchařské historky, Tiara, Duch v dešti, Potopa a dalších 31 kapitol.

Klub tygrů: Zmizení v hlubinách

Klub tygrů: Zmizení v hlubináchVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2015.
Kniha má 94 stran.
Napsal Tomas C. Brezina a ilustrovala Naomi Fearnová.
Druh literatury: detektivní povídka
Klub tygrů je právě na Havaji. Jejich rodiče jim dovolili podívat se do přístavu. Viděli tam krásnou ponorku a chtěli se podívat dovnitř. Kapitán jim řekl, ať přijdou zítra. Klub tygrů tam byl přesně včas. Když nastupovali dovnitř, Patrikovi se udělalo špatně. Tak šel dovnitř jenom Luk a Biggi. Patrik mezitím usnul na lavičce. Probudil se asi po hodině a ponorka nikde. Patrik potkal námořníka a ten se spojil s ponorkou. Biggi řekla, že jsou v nebezpečí, že je někdo unesl. Dva zločinci, co řídili ponorku, hledali ďábelskou rybu. Protože to byl ohrožený druh, chtěli za ni dostat miliony. Patrik pozoroval ženu a muže, kteří byli předtím v ponorce. V jejich autě viděl ďábelské ryby, tak zavolal policii. Luk a Biggi se dostali v pořádku z ponorky.
Charakteristika postav: Patrik je hodný, zachránil kamarády. Biggi je chytrá, řekla Patrikovi kde jsou. Zločinci jsou zlí, chtěli vyhubit vzácné ryby.
V textu mě zaujalo, že byli na Havaji. Knihu jsem dostala k Vánocům. Doporučila bych ji Verče, protože četla něco podobného.
Kniha je pro čtenáře od osmi let. Četla jsem ji tři dny.
Názvy kapitol: Pozvání do ponorky, V muzeu hlubin, Pozor, Opatrně!, Léčivý jed, Neklidná noc, Patrikův jogurtový záchvat, Jízda hrůzy, Černá postava, Patrik se nevzdává, Podivná vstupní hala, V propasti, a dalších pět kapitol.

Klub tygrů: Utajená laboratoř

Klub tygrů: Utajená laboratořVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2016.
Kniha má 116 stran.
Napsal Tomas C. Brezina a ilustrovala Naomi Fearnová.
Druh literatury: detektivní příběh
Patrik z klubu tygrů se vydal do lesa, aby natrhal trávu pro svého králíčka. Jel a najednou viděl paseku plnou králíků. Jeden měl ale na sobě cedulku s číslicemi. Protože to byl králík domácí, tak si ho vzal. Veterinář mu řekl, že je to samička a pojmenoval ji Julča. Pak ji Patrik dovezl do jejich tajné klubovny. Hned to začali řešit. Patrik si vzpomněl, kde Julču našel a začali tam pátrat. Předtím tam Patrik viděl i karavan. Když se vydali do lesa, našli tam otisky pneumatik. Luka napadlo, že může jít o týrání zvířat. Když našli karavan, byla v něm spousta jídla pro zvířata. Vedle karavanu seděli dva muži. Luk s Biggi si šli s chlapem promluvit. Ten ale řekl, že žádná zvířata nemá. Tak se sešli s ochráncem zvířat. Byl skoro stejný jako jeden z mužů, jmenoval se Karel Kurkin. Patrik se vydal zase do lesa. Zastavil u benzínky a prodavačka mu řekla, že tudy projel karavan s dvěma chlapi a jel do zapomenuté vesnice do Kozlic. Patrik tam jel. Zavolal Biggi a ta tam šla s ním. Našli stodolu, kde byly otisky, které už viděli. Šli dovnitř a někdo je tam zavřel. Všude byla samá zvířata. Zavolali Lukovi a ten přijel i s policií. A ty dva chlápky dali do vězení.
Charakteristika postav: Patrik je hodný, vzal si Julču. Biggi je s ochráncem zvířat.
V textu mě zaujalo, že na konci knížky jsou různé informace. Kniha se mi líbila, dostala jsem ji k Vánocům. Doporučila bych ji Verče, protože měla králíčka.
Kniha je pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji tři dny.
Názvy kapitol: Tajná paseka, Neznámý, Strašlivé podezření, Pustá lež, Tajemné stopy, Bezpečí pro Julču, Ochránce zvířat, Vesnice duchů, Opuštěné statky, Nemilé překvapení, Na starém statku, Tajné dveře a dalších osm kapitol.

Pátračka Gilda a posvátné kosti

Pátračka Gilda a posvátné kostiVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2011.
Kniha má 267 stran.
Knihu napsala Jennifer Allisonová a ilustroval Greg Swearingen.
Druh literatury: detektivní povídka
Gildina maminka si našla nového přítele a ten bydlel na Floridě. Proto se tam odstěhovali. Seznámila se tam s maminčiným přítelem, který se jmenoval Eugen. Dal její mamince zásnubní prstýnek. To Gildu zarazilo. Prstýnek byl z Charlottina podkroví, to bylo klenotnictví, kde pracoval Eugen. Gilda začala pátrat, proč se klenotnictví pana Eugena jmenuje Charlottino podkroví. Od jejich sousedky zjistila, že to byla Eugenova přítelkyně, která se odstěhovala do Evropy. Gilda se seznámila s Darlou. Darla se bála duchů, protože je viděla všude. Řekla Gildě, že viděla ženu v bílých svatebních šatech, která vcházela do domu Eugena. Gilda začala pátrat ještě víc. Gildina maminka byla v kuchyni a najednou se jí udělalo špatně. Byl tam vlhký vzduch. V kuchyni byla taková tabulka. A najednou se na ní objevil nápis Hledej ve studni. Proto se Gilda vypravila za místními historiky, jestli neví, kde je pod Eugenovým domem studna. Jedna historička jménem Mary odpověděla, že by měla být pod kuchyní. Gilda se proto v noci vypravila do kuchyně. Ale chytl ji Eugen a vyprávěl jí příběh. Charlottu viděl naposledy večer, když byl velký liják. Charlotta mu řekla, že si našla někoho jiného. Eugen zazmatkoval, vzal pistol a namířil na Chatlottu. Ta pistoli chytla a Eugen omylem zmáčkl spoušť. Gilda se lekla a chtěla utéct. Ale Eugen ji chytil a dal ji do nádrže. Vedle ní byla rakev a v ní Charlotta. Gilda se lekla a vykřikla. Už začala svatba a Gilda pořád v nádrži. Ale potom Darla viděla zase ženu v bílém. Ta ji zavedla za Gildou a vysvobodila ji. Gilda potom řekla Darle, že žena v bílém je mrtvá Charlotta. Darla s Gildou všechno řekli její mamince a tím přerušili svatbu.
Charakteristika postav: Gilda je odvážná, vydala se do cisterny. Eugen je podivný, nešťastnou náhodou zabil Charlottu. Darla je hodná, vysvobodila Gildu.
Knihu jsem si vybrala, protože jsem četla jiné díly. V textu mě zaujalo velké napětí. Doporučila bych ji všem, kdo mají rádi detektivky, konkrétně Verče a Áďě, mohl by je zaujmout děj.
Kniha je pro čtenáře od jedenácti let. Četla jsem ji dva týdny.
Názvy kapitol: Pátrací zpráva, Návštěva, Darla, Záhadný dárek, Nic takového se nestane, Drsné probuzení, Cesta, Svatební plány a špionáž, Darla a Mary Louise, Zvláštní okamžik, Pravá jižanská nevěsta, Dívka u brány, Eugenův příběh, Charlottin deník a dalších 35 kapitol.

Klub Tygrů – Jed červeného leguána

Klub Tygrů – Jed červeného leguánaVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2016.
Kniha má 132 stran.
Autor je Thoma C. Brezina a ilustrátor Noami Fearnová.
Druh literatury: detektivní příběh
Klub tygrů je právě na dovolené v Thajsku. Jeli tam za jejich kamarádem Somchaiem. Jednou byli na procházce v džungli, ale Biggi zůstala doma. Slyšela divný rozhovor. Byl to pan Kempinsky s Richardem. Říkali něco o jedu. Když se vrátili, Biggi to řekla ostatním. Ráno se probudili a Somchai byl divný. Byl u něj doktor a říkal, že to je jed z leguána a že protilék je jed z červeného leguána. Klub tygrů se vydal na ostrov, kde se vyskytoval červený leguán. Už měli jed, ale propíchl se jim člun. Proto zavolali Lukova tatínka a ten pro ně připlaval. Jed dali Somchaiovi a ten se uzdravil. Somchaiův otec dal panu Kempinskému výpověď.
Charakteristika postav: Biggi je chytrá, rozuměla rozhovoru. Somchai je hodný, vzal kamarády do džungle. Somchaiův otec je spravedlivý, vyhodil pana Kempinského.
V textu mě zaujalo, že na konci knížky jsou informace. Knihu bych doporučila Ádě, myslím, že by ji mohl zaujmout děj.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji jeden den.
Názvy kapitol: Studna v džungli, Červí díra?, Záhadná studna, Plán pomsty?, Nepřátelé, Pozorování, Záhadná sklenice, Opičí cirkus, Lukova chyba, Strašlivé ráno a dalších 10 kapitol.

Staré české báje a pověsti

Staré české báje a pověstiVydalo nakladatelství Sun v Praze roku 2014.
Knihu napsal Lumír Kaděra a ilustroval Petr Bauer. Má 153 stran.
Nejvíc mě zaujala kapitola Dívčí válka. Když zemřela kněžna Libuše, chtěli muži vládnout. To se ale nelíbilo Vlastě a její družině. Proto se vydala do boje. Nejkrásnější Šárka se nechala přivázat ke stromu jako nástraha. Přiblížil se k ní Ctirad a ptal se jí, proč tu je přivázana. Šárka řekla, že ji sem přivázaly ženy z Děvína. Ctirad ji osvobodil. Šárka řekla, ať zatroubí na lesní roh. Ctirad zatroubil a vrhla se na něj družina žen pod vedením Vlasty. Odvedly ho na Děvín. Muži se chtěli pomstít, a proto jeli na Děvín. Zabili Vlastu. A Ctirad se vrátil. Tím skončila dívčí válka.
Charakteristika postav: Šárka je lstivá, nechala se přivázat ke stromu. Ctirad je hodný, pomohl Šárce. Vlasta je zlá, chtěla se pomstít.
V knize mě zaujaly obrázky. V textu větší písmena. Je určena pro čtenáře od devíti let. Doporučila bych ji Áďe, mohla by se jí dobře číst. Četla jsem ji tři dny.
Názvy kapitol: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivojovi, O Libuši, O Přemyslovi, O dívčí válce a dalších 17 kapitol.