Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Milan

Milan Pivnička

Medvídek Pú

Medvídek PúVydalo nakladatelství Albatros roku 1958 v Praze.
Kniha má 234 stran v deseti kapitolách: kapitola 1, ve které se seznámíme s medvídkem Pú a včelami a v níž vyprávění začíná, kapitola 2, ve které jde Pú na návštěvu a dostane se do úzkých, kapitola 3, ve které Pú s Prasátkem málem chytí Kolčavici, kapitola 4, ve které Ijáček ztratí ocas a Pú ho zas najde, kapitola 5, ve které se setká Prasátko s ohromným Sloniskem.
Knihu napsal A. A. Milne.
Ilustroval E. H. Shepard.
Knihu jsem četl 27 dnů. Je určena dětem od sedmi let.
Charakteristika postav: Michal medvěd aneb medvídek Pú je hodný a hloupoučký, králíček je chytrý a milý, klokánek je neposedný a hravý, prasátko je hodné a bojácné, tygr je neposedný a bláznivý, Kryštůfek Robin je chytrý a hodný. Soudím tak podle toho, co se v knize psalo a jak se kdy zachovali.
Kniha se mi líbí, protože mám rád příběhy medvídka Pú. Je to zábavná literatura.
Děj knihy: Pú s přáteli zažívají všelijaká bláznivá dobrodružství. Najednou se medvídek Pú zarazil a olizoval si špičku nosu, jako by se chtěl ochladit, protože mu nikdy nebylo tak horko a úzko.
Knihu bych doporučil spíše děvčatům, protože si myslím, že tato kniha je spíše pro klidnější čtenáře. Je zajímavá tím, že medvídek Pú poznává co a proč se kolem něj děje.
Například v kapitole O velké potopě zachrání Pú prasátko, jehož domeček byl skoro úplně pod vodou. A nebo když přišla do lesa klokanice s klokánkem Roo, tak si všichni mysleli, že jsou to šelmy, které je sní, ale nakonec Pú zjistil, že jsou hodní. Nebo když lovili Slonisko, mysleli si, že jsou všichni sloni zlí, ale nakonec se klokánek se Sloniskem skamarádili.

České pohádky

České pohádkyKnihu vydalo nakladatelství Albatros, a.s. v Praze roku 1997. Má 299 stran.
Napsal ji Jan Drda a ilustroval Josef Lada.
Patří k pohádkové literatuře.
Chlapci Matějovi se líbí Majdalénka, ta však pracuje pro zlého statkáře, který Matějovi nic nedovolí. Matěj tedy odejde do služby k loupežníkům. Ti ho mezi sebe přijmou. Matěj se však nechce stát lupičem a někoho oloupit, a tak se vrátí za Majdalenkou.
Charakteristika: Matěj je hodný a dobrosrdečný, Majdalénka je hodná a slušná, statkář je zlý, hrubý, nepřejícný a lakomý. Loupežníci jsou neslušní a hrubí. Soudím tak podle toho, co jsem se v pohádce dozvěděl.
Kniha se mi líbila proto, že je v ní spousta pěkných pohádek a ilustrací. Je skvěle propracovaná a má krásné ilustrace.
Knihu bych doporučil těm, co mají rádi pohádky a hodně čtou, neboť má spoustu stran. Je určena pro čtenáře od osmi let.
Četl jsem ji 35 dní.
Obsahuje pohádky O Matějovi a Majdalence, Dařbuján a Pandrohola, Zapomenutý čert, Český Honza, Konec Skoupé Lhoty, O princezně Jasněnce a ševci, který létal, Jak princezna hádala, až prohádala, Vodník v pivovaře, O hloupé havířce, Zlaté kapradí, Jak Kuba parohatou princeznu léčil, Jak šel Honza do Lenoráje.

Kocour v botách

Kocour v botáchKnihu vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1988.
Kniha má 270 stran.
Zařadil bych ji k pohádkové literatuře.
Děj pohádky Třicet:
Velký a silný muž žije u své matky a jmenuje se Třicet. Je líný, a tak se celé dny válí na peci a nic nedělá. Jednoho dne to jeho matku dopálilo a poslala ho do služby na zámek. Třicet tam poctivě pracoval a dostával za to bohatou odměnu. Domluvil se totiž s váženým pánem, že si může vzít tolik obilí, kolik jen unese. Pán si tak myslel, jaký udělal dobrý obchod, ale když zjistil, jakou má Třicet sílu, potřeboval se ho zbavit. A tak ho milý pán poslal do pekla, aby mu přinesl plný kotel zlata a že polovinu si bude moct nechat. A tak se Třicet vydal do pekla. Když tam došel, zaklepal a čert se ho zeptal: "Kdo je tam?" A on mu odpověděl: "Třicet!" Čert si myslel, že jich jde třicet, a tak raději otevřel. Třicet došel k Luciperovi, chytl ho za nos kovářskými kleštičkami a vymámil z něj kotel plný zlata. Půl zlata donesl pánovi a s druhou si vystačil do konce života.
Charakteristika postav: Třicet je hodný a nápomocný. Pán je namyšlený a panovačný. Maminka je hodná a starostlivá.
Kniha je zajímavá tím, že i dosti staré příběhy mohou být zajímavě zapsány. Kniha je podle mne krásná a skvěle zpracovaná. Doporučil bych ji těm, co mají rádi napínavé pohádky.
Kniha je pro děti od osmi až devíti let a četl jsem ji 29 dní.
Knihu napsal Jan Červenka. Ilustroval ji Miloslav Disman.
Názvy pohádek: Vstup, Krásné ručičky, Modrý Karkulín, Třicet, Giufa, měsíc, zloději a soudce, Lev, kůň a liška, O chytré babičce a hloupém zlodějovi, Ukradené maso, O mlynáři a ovčákovi, Víly, Rozmarýnka, Janek s hrbem vpředu a hrbem vzadu, O chytrém sedláčkovi, Jenom dobytkem se vyžene bída z domu, Ovčí vlna, Koho nelze ošidit, Půlkohoutkem, Kocour v botách, Jak našlo kuřátko dárek.

Dášenka

DášenkaKnihu Dášenka, čili život štěněte vydalo Ottovo nakladatelství Praha roku 1999. Má 78 stran.
Napsal ji, ilustroval a vyfotografoval, ale hlavně prožil Karel Čapek.
Kniha popisuje a zaznamenává růst štěněte, jemuž se dostalo jména Dášenka.
Dášenka je neposedná, kousavá, neposlušná a hravá. Její máma Iris je starostlivá, odhodlaná bránit Dášenku před všemi nástrahami.
Kniha je zajímavá tím, že pojednává o životě malého štěněte, což se v jiných knihách už moc nevidí. Moc se mi líbila, neboť je krásně napsaná a celý příběh skutečně prožitý. Tím si zaslouží pozornost. Doporučil bych ji všem, co mají rádi zvířata, přesněji psy, ze třídy zejména Honzovi.
Kniha je určena pro děti od sedmi let. Četl jsem ji postupně asi 30 až 36 dní.
Některé kapitoly: O psím ocásku, Proč teriéři hrabou, O Foxovi, O Alíkovi, O dobrmanech, O chrtech a jiných psech, O psích zvycích, O lidech.
Když se Dášenka narodila, byla slepá. Jediné co dokázala, bylo to, že se za půl dne dokutálela od máminy přední nohy k mámině zadní, přičemž se třikrát napila a dvakrát vyspala. Po nějakém čase ke svému údivu shledala, že vidí. Zatím sice jen na jedno oko, ale ono i to jedno oko byl jakýsi velký vstup do života. A když Dášenka chtěla jít spát, oko se zaklopilo a dobrou noc. Když se vzbudila, viděla i na to druhé.
Žánr: jedná se o vyprávění se psím hrdinou a trochu to je encyklopedie.

Nejkrásnější pohádky pod polštář

Nejkrásnější pohádky pod polštářKnihu vydalo nakladatelství Svojtka Praha roku 2001. Má 96 stran.
Napsala: Věra Skaláková
Ilustroval: Raniowski Podsiedlik
Žánr: dobrodružné pohádky
Chudý chlapec jménem Aladin žije se svou chudou matkou. Potká starého muže, který se vydává za jeho strýce. Ve skutečnosti je to kouzelník bažící po moci. Donutí Aladina, aby vlezl do jeskyně se samými poklady. Prý si smí vzít vše kromě staré petrolejové lampy. Aladin se divil, proč jeho strýc chce takovou zbytečnost, ale zachtělo se mu peněz a zlata. Vstoupil do jeskyně. "Jen jdi a ničeho se neboj!" volal kouzelník za Aladinem. Aladin uchopil lampu. "Je špinavá, očistím ji," řekl si. Tu se najednou zavřely dva balvany, jenž mu zakryly východ ven. Z lampy se náhle valí dým. Aladin ustupuje. Z dýmu se vynoří něčí postava. "Jsem džin z lampy," povídá ten muž stvořený z kouře, "a splním ti každé přání, ale pozor! Mohou být pouze tři." Aladin promluvil: "Dostaň mě ven!" "Jak si přeješ můj pane," odpověděl džin a přání začal ihned plnit. Aladin se v tu ránu ocitl venku. "A mám další přání, udělej ze mě prince a doprav mě na zámek!" Džin vykonal, co mu Aladin přikázal a dopravil ho na zámek. Aladin tam chtěl kvůli princezně, do které se zamiloval. Když se dostali k zámku, Aladin zjistil, že se o ruku princezny uchází také králův rádce, zlý kouzelník. Princezna si ho nechtěla vzít, ale král si stál za svým. Tu se náhle objevil Aladin a princezna se do něj okamžitě zamilovala. To se ale nelíbilo starému rádci, který si chtěl princeznu vzít a stát se tak králem. Král si mladíka ovšem neoblíbil, neboť mu rádce namluvil že je zlý a neměl by tu vůbec být. Ale princezna starého rádce prokoukla. Avšak bylo již pozdě. Zlý kouzelník a králův rádce se zmocnil lampy a kouzlem zaklel jak krále s princeznou, tak i celé království s krajinou. Ale Aladin se nedal a kouzelníka s pomocí princezny přemohli. Vše skončilo dobře a šťastně. Aladin se s princeznou vzali a žili spolu šťastně až do smrti.
Charakteristika postav: Aladin je hodný a statečný, zachránil celé království. Princezna je milá a zvědavá, odhalila kouzelníkovu lest. Král uvěřil kouzelníkovi.
Kniha je zajímavá svým zpracováním děje a mnohými pohádkami. Velmi pěkně se mi četla, protože texty jsou pěkně vložené mezi obrázky. Doporučil bych ji Gabrielovi, protože má rád napínavé příběhy. Je určena pro čtenáře od osmi až devíti let. Četl jsem ji měsíc.
Pohádky: Aladinova lampa, O cínovém vojáčkovi, Ali Baba a čtyřicet loupežníků, Princeznička na hrášku, O kouzelné fazoli, Mášenka a tři medvědi.

Na Chlumku

Na ChlumkuKnihu vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1983.
Počet stran: třicet sedm
Napsal ji Alois Jirásek a ilustroval Mikoláš Aleš.
Za vlády Přemysla II. byl na jeho povel vystavěn hrad Chlumek. Byl malý, ale jako jediný v okolí byl celý z kamene. Díky tomu byl pevný a bezpečný. Život na něm řídil starý vladyka, děd Janův. Po smrti Přemysla II. se do Čech vrátili loupeživé ničivé a vražedné bandy Braniborů a Němců. Chlumek vždy vzdoroval, ale ostatní dřevěné hrady dlouho nevydržely. Na Chlumku, kde vše řídil vladyka Chlumecký, se stále shromažďovaly zásoby, neboť si chtěl být vladyka jist dostatkem potravy a vody. Jednou se na obzoru objevily ohně. "Braniborci jsou zase tu!" zvolal malý Jan. Ihned se vydal do boje Ota a několik dalších mužů. Dlouho po nich nebylo ani zprávy a starý vladyka Chlumecký se o ně začal obávat. Z Jana se zatím stal rytíř, který se v boji i turnajích vyznal. Po několika letech se jeho družina vrátila, z Jana se stal nový vladyka Chlumecký a hrad spravoval moudře.
Přemysl II. byl chytrý, předvídal, že bude hrad potřeba. Vladyka byl chytrý, shromažďoval zásoby. Jan byl smolař, vyrůstal bez otce. Janův otec byl statečný, odjel do boje. Braniborci byli zlí, vykrádali a vraždili český lid.
Kniha je zajímavá tím, že je to trochu pohádka a trochu poučná kniha a navíc je tenká. Líbila se mi, protože se dobře četla. Doporučil bych ji Tomáši Kloboučníkovi, protože má rád dějiny. Je určena pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji čtyři dny.