Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
David

David Štefek

Chaloupka na vršku

Chaloupka na vrškuAutor: Šárka Váchová
Vydala Česká televize Praha roku 2013.
Foto: Šárka Váchová
Počet stran: 117
V chaloupce na vršku žil řezbář Tomeš se svými dětmi, které jmenovaly Mařenka, Honzík a Andulka. Kamarádili se s Martínkem a Apolenkou a zažívali s nimi dobrodružství. Žili jako prostí lidé a vzájemně si pomáhali. Kniha popisuje život na vesnici - sečení obilí, sběr lesních plodů, draní peří, chov domácích zvířat, které provází pranostiky a písničky. Květen rozkvetl do krásy. V jarní krajině svítí bílé květy jabloní, louka za roubenkou ševce Matěje je posetá lučními květy. Ozývá se vzrušené bzučení čmeláků. Neúnavně létají z květu na květ a sbírají sladký pyl. U ševce na zahradě stojí vedle jabloně dva úly ve tvaru velkých vousatých hlav. Na první pohled je poznat že jsou od řezbáře Tomeše.
Charakteristika postav: Honzík je hodný, ale občas umí i zlobit. Martínek je hodný. Mařenka je hodná a starostlivá. Andulka je hodná a hravá.
Knihu jsem četl dva týdny.
Kniha je pro děti od šesti let.
Druh literatury: příběhy
Úryvek z knihy: Tak asi před 150 lety žil v jedné roubence na vršku kopce řezbář Tomeš se třemi dětmi, které se jmenovaly Honzík, Mařenka a Andulka. Ta roubenka měla doškovou střechu a na štítku ze smrkových latí vyskládané sluníčko.
V knize je i CD k poslechu a obsahuje různé pranostiky, básně nebo písničky.
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou pěkné obrázky.
Doporučil bych ji Vaškovi, protože by se mu mohla líbit.
Názvy kapitol: Jak se narodila Barborka, Jak se Honzík postavil čelem, Jak se lodičky potopily, Jak kluci hledali poklad, Jak to bylo o žních, Jak bylo na svatého Václava, Jak to bylo na dušičky.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou písničky, básničky a pranostiky.

Boříkovy lapálie

Boříkovy lapálieVydalo nakladatelství Albatros Praha roku 1980.
Autor: Vojtěch Steklač
Ilustrátor: Adolf Born
Kniha je pro čtenáře od devíti let.
Kapitoly: Jak jsme překvapili paní učitelku, Tvrdé y, Jak měl Aleš narozeniny, Sultán, Tyrl a Pihoun, Jak nám Aleš předváděl triky, Jak Aleš dostal papouška, Jak jsme lítali, Ku-ku? Ku-ku!, Jak jsme hráli ragby, Inspektor a další
Druh literatury: příběhy
Kniha vypráví o chlapci jménem Bořík, který zažívá svá každodenní dobrodružství společně se svými třemi kamarády ze třídy. Jsou to Aleš Mirek a Čenda. Společně tvoří partu darebáků, kteří vymýšlejí různé lotroviny, ty je mnohdy přivedou do poťíží s rodiči nebo s paní učitelkou.
Charakteristika postav: Bořík je jedináček a hlavní vypravěč. Aleše vychovává babička, je to jedlík. Mirek je největší. Čenda je nejmenší, ale má staršího bratra.
První dny jsou vždycky zrádné. Venku je ještě hezky a člověk si může myslet, že pokračují prázdniny. Holky a kluci jsou opálení a člověk si může myslet, že opalování je ta nejdůležitější věc na světě. Kluci si chtěli koupit poplašňák a chvíli se dohadovali. Chtěli si ho koupit dohromady, jenže neměli dost peněz a potřebovali si je vydělat. Aleš měl sousedku, které z vodovodu pořád tekla voda. Další den se sešli u Aleše ve tři a šli spravovat vodovod. Jenže zapomněli zavřít vodu a vytopili sousedčin byt.
Knihu jsem četl dva týdny.
Počet stran: 189
Knihu bych doporučil Matesovi, protože by se mu mohly líbit příběhy. Je zajímavá tím, že kluci každý den dělají blbosti. Líbila se mi.

Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičceAutor a ilustrátor: Josef Čapek
Počet stran: 122
Názvy kapitol: O pejskovi a kočičce, jak spolu myli podlahu, Jak si pejsek roztrhl kaťata, Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen, Jak to bylo na Vánoce, O pejskovi a kočičce, jak psali psaní děvčatům do Nymburka, O pyšné noční košilce, O klucích z Domažlic, Jak pejsek s kočičkou dělali k svátku dort, Jak našli panenku, Jak hráli divadlo a na Mikuláše co bylo
Druh literatury: pohádka
Vydalo Ottovo nakladatelství Praha roku 2018.
Úryvek z knihy: Heč, povídala kočička pejskovi, já něco vím. A co pak, divil se pejsek. Heč povídá kočička, já vím, že pan Čapek má napsat na Vánoce nějaké povídání pro ty malé děti, zase něco o nás, o kočičce a pejskovi.
Charakteristika postav: Pejsek je hodný a nešikovný. Kočička je hodná a chytrá.
Pejsek a kočička se procházeli a našli panenku, která plakala, protože ji tam zapomněla nějaká holčička. A tak si ji vzali domů a udělali jí čaj. Po šesti hodinách našli holčičku, které se ztratila. Ale než ji našli, objevili teké spoustu hraček. Ty dali panence na hraní.
Kniha je určena pro děti od pěti let.
Knihu bych doporučil Matesovi, protože by se mu mohly líbit příběhy. Líbila se mi, protože má zajímavé příběhy. Četl jsem ji dva týdny.

Chytrolíni z Hloupětína

Chytrolíni z HloupětínaAutor: Jiří Žáček
Ilustrátor: Adolf Born
Vydalo nakladatelství Slovart Praha roku 2016.
Počet stran: 119
Knihu bych doporučil Vaškovi, protože by se mu mohly líbit příběhy. Mně se kniha líbila, protože v ní jsou hezké ilustrace. Četl jsem ji jeden týden.
Názvy kapitol: Jak zvolili starostu, Jak stavěli radnici, Jak vyzráli na požáry, Blbouni, Dobře ukrytý poklad, Zabijačkový strom, Z pekla štěstí, Jak pytlovali vítr, Jak pěstovali koláče, Jak stavěli most, Pochodem v chod, Honzíček a ti další, Kdybych nebyl mrtvej, Kam se hrabe kukačka, Pamětihodné dostihy, Světoběžníci, Co tím chtěl básník říct, Přes řeku, Masopustní taškařice a další.
Když stavěli šatlavu, neudělali dveře a zazdili tam starostu. Poté ho další den vysvobodili a šatlavu dostavěli. Pak oslavovali dostavění šatlavy a všichni zloději se jich báli. Paní Halamové uteklo prase a pak ho spatřil pytlák a střelil ho do nohy. Tu ránu však slyšel hajný, tak ho vzali do hájovny a ošetřili. Pak ho dali zpátky paní Halamové. Ta řekla pytlákovi, že mu musí donést košík koláčů.
Úryvek z knihy: Brzy zrána se ozvalo zabušení na dveře hájovny. Hajný Kotrč vylezl z postele, a vida - před hájovnou stojí paní Halamová a roní slzy.
Kniha je pro čtenáře od devíti let. Je zajímavá tím, že pořád dělají hlouposti.
Charakteristika jednajících postav: Ouhle je bláznivý. Paní Halamová je hodná. Starosta je hodný a starostlivý. Hajný je kamarádský.

Boříkovy lapálie - kniha druhá

Boříkovy lapálieAutor: Vojtěch Steklač
Ilustrátor: Adolf Born
Vydalo nakladatelství Albatros Praha roku 2009.
Kniha je pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji dva týdny.
Počet stran: 197
Počet kapitol: 38 Jak jsme se seznámili s Růženkou, Jak jsme malovali jezírko s labutí, Jak jsme volili vůdce, Jak jsme zvolili vůdce, Jak jsme krmili slona, Jak jsme se loučili, Jak jsme šli pro rybičky, Jak měl tatínek radost, Jak jsem šel pro vši, Jak jsem se snažil a další.
Jednou Bořík a jeho rodiče jeli na výlet k babičce. Babička řekla Boříkovi, aby vymaloval chlívek pro kozu. Bořík si vzal bílou barvu a největší štětec a pustil se do práce. Za hodinu to měl hotové. Přišla maminka a řekla Boříkovi, že je celý bílý. Tak Bořík dal mamince oblečení, vzal si pár buchet a šel k rybníku. Tam byl asi hodinu a dostal hlad. Tak se musel vrátit domů a maminka mu řekla, že chlívek musí znova vymalovat. Tak si Bořík vzal zelenou barvu a nejmenší štětec a dvě zdi vymaloval. Pak babička přicházela s kozou, tak na dvě zbylé zdi namaloval kytky. Když babička přišla, dala kozu do chlívku. Koza běhala ze strany na stranu a měla zelený jazyk.
Knihu bych doporučil Vaškovi, protože by se mu mohly líbit příběhy. Mně se kniha líbila, protože je srandovní. Tím mě i zaujala.
Druh literatury: klučičí příběhy
Charakteristika postav: Bořík je hodný. Mirek je srandovní. Čenda je kamarádský. Aleš je jedlík.
Kniha je zajímavá tím, že kluci každý den něco provedou.

Klub tygrů - Půlnoční setkání

Půlnoční setkáníAutor: Thomas Conard Březina
Ilustrátor: Naomi Fearnová
Knihu vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2014.
Počet stran: 134
Kniha vypráví o partě tří kamarádů. Patrik, Biggi a Luk si říkají Klub tygrů, protože jejich klubovna se nachází ve sklepě čínské restaurace U Zlatého tygra. V tomto díle pátrají, co znamená tajný vzkaz, který Patrik objevil, když byl svědkem dopravní nehody. Pátrání je postupně přivede na stopu lupičů zlatého pokladu. Nález ukrytého pokladu pomůže zachránit jejich školu před zbouráním. Klub tygrů zůstane ve škole až do rána a ve slepě jsou dva lupiči. Klub tygrů se schová v kotelně a lupiči je tam zamknou. Klub tygrů se odtamtud dostane ventilací. Poté běží k Lukovi domů. Luk běží do nemocnice za tetou, kde najde gumičku s telefoním číslem a uloží si ho do mobilu. Pak jede k Patrikovi a Biggi do hotelu, kde je vyzvedne a jedou do muzea, kde Patrik pozná hlas ostrahy, protože to on je tam zamkl.
Druh literatury: příběhy
Knihu bych doporučil Matesovi, protože by se mu mohlo líbit dobrodružství.
Charakteristika postav: Biggi je odvážná, protože vydržela sama o půlnoci chvíli ve škole. Patrik je chytrý, protože přišel na to, kdo jsou ti zlodějové. Luk je chytrý, protože jeli do muzea, kde Patrik zjistil, kdo jsou zlodějové.
Kniha se mi líbila, protože je napínavá. Je zajímavá tím, že v ni jsou otázky a dají se přečíst lupou.
Knihu jsem četl čtyři dny.
Úryvek z knihy: Muž naťukal na klávesnici vedle nenápadných dveří číselný kód. Dveře se otevřely a on do nich rychle vklouzl. Biggi přistoupila blíž a přečetla si malou cedulku Ostraha.
Názvy kapitol: Bláznivá jízda, Fakt záhada, Zachraňte školu, Půlnoční setkání, Stará dáma s tajemstvím, Záhadné zmizení, Kdo to tu běduje, Školní strašidlo, Přístroj na strašení, Otevřené dveře, Stopa vede do sklepa, Země se chvěje, Co se stalo, Gumička s tajemstvím, Záhadná čísla, Zajímavá fotografie, Je to on?, Zlato vládce, Zajímavá fotografie a další. Kniha je pro čtenáře od devíti let.

Boříkovy nové lapálie

Boříkovy nové lapálieAutor: Vojtěch Steklač
Ilustrátor: Adolf Born
Názvy kapitol: Jak Chrobák nalezl uplatnění pro naše vlohy, Hašle, Holka mých snů, Diogenes, Šok, Mise, Kurz, Válečná porada, Vemínko, Hermína, Krach a další
V této knize je spousta dalších příběhů klučičí party. Tentokrát se vrhli na dráhu žebrání, aby pomohli získat peníze pro Boříkova strýce Chrobáka. Společně si vypráví třeba kdo co zažil a kolik si vydělal peněz a jak se jim v žebrání dařilo. V tomto díle jsou kluci o poznání starší, protože prochází pubertou a zažívají své první lásky. V jedné z kapitol vypráví Mirek svoji příhodu, jak se seznámil během žebrání s majorem Jabůrkem ve výslužbě. Ten Mirka oslovil, jestli měl na povel skupinku kolemjdoucích japonských turistů. Mirek mu nerozuměl a major mu začal vysvětlovat, že musí mít všechno řád a velení. Snažil se Mirka přesvědčit, že by bylo dobré, aby jejich žebrání bylo organizované a měli by všichni čtyři projít výcvikem. Mimo jiné mu vyprávěl, jak měl se svojí manželkou pevně stanovený denní harmonogram s rozdělením rajonů. Mirek si z něj utahoval, a proto mu major vynadal, že za jeho nekázeň by ho za války čekala kulka a odkráčel pryč.
Počet stran: 185
Charakteristika postav: Bořík je vtipný, protože si utahuje ze své tety Hermíny. Aleš je tlouštík, protože miluje jídlo. Mirek je chytrý, protože mívá své nápady dobře promyšlené. Čenda je trochu namyšlený, protože se pořád s něčím vytahuje.
Kniha mě zaujala tím, že má srandovní kapitoly. Je zajímavá, protože všechny historky jsou plné vtipů, nadsázky a životních zkušeností.
Knihu bych doporučil Honzovi, protože by se mu mohly líbit vtipné historky. Četl jsem ji jeden měsíc.
Úryvek z knihy: Seděl jsem na Karlově mostě, kolem sebe sochy světců a před sebou klobouk, do kterého mi sem tam padla mince. "Chlapče, chlapče," zastavil se u mě elegantně oblečený muž, mířící patrně na burzu cenných papírů. "Proč tak strašně zapácháš?" Téměř jsem zapomněl na svou rozvrácenou rodinu.
Kniha je pro čtenáře od devíti let.
Druh literatury: klučičí příběhy
Knihu vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2002.

Klub záhad - Loď duchů

Loď duchůAutor: Thomas Brezina
Ilustrátor: Wolfram Nowatzyk
Vydalo nakladatelství Fragment roku 2006 v Praze.
Druh literatury: detektivní příběhy
Knihu bych doporučil Matesovi, protože by se mu mohly líbit příběhy.
Kniha je pro čtenáře od jedenácti let. Četl jsem ji jeden týden.
Počet stran: 111
Úryvek z knihy: Během několika vteřin se zvedla hustá mlha a zakryla mořskou hladinu. Bílé výpary se daly do pohybu a začaly se z nich vytvářet obličeje. Jupiter ucouvl od zábradlí. Z vody se vynořovaly tváře neznámých mužů a žen. Vážně smutně se na něj dívaly.
Charakteristika postav: Jupiter je silný, protože udržel rukama dveře od výtahu. Vicky je statečná, protože vydržela v ponorce 1 hodinu. Nick je srandovní, protože má dobré vtipy.
Kniha vypráví o partě tří kamarádů, kteří se jmenují Jupiter, Vicky a Nick. V tomto díle se vydají s Jupovým otcem na výpravu na výzkumné lodi Atlanta. S ponorkou se vydají do hloubky čtyř kilometrů k vraku lodě Titanic, protože se blíží výročí jejího potopení. Během plavby se záhadně ocitnou na její palubě plné duchů, protože se vždy na své výročí vynořuje z hlubin. Kamarádi díky tomu zažijí na vlastní kůži, jak se cítili tehdejší pasažéři. Před utopením jim pomůže kapitán Titaniku, který se později i s ostatními pasažéry vymaní z kletby.
Názvy kapitol: 4000 metrů pod mořem, Děsivá plavba, Kormidlo, Mrtvá loď, Hrůza v hlubinách, V pasti, Návrat Titanicu a další.
Kniha se mi líbila protože byla napínavá. Je zajímavá tím, že v ní je lupa k luštění.

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi

O hajném Robátkovi a jelenu VětrníkoviAutor: Václav Čtvrtek
Ilustrátor: František Skála
Počet stran: 122
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1979.
Charakteristika postav: Hajný Robátko je pracovitý, protože se stará o les. Josefka je hodná, protože všem pomáhá. Jelen Větrník je hodný, protože má rád hajného Robátka. Pan Kotrč je zlý, škodí hajnému Robátkovi.
Názvy kapitol: Jak Robátko odešel z lesa do lesa, Jak medvěd Hromburác kácel a zas sázel, Jak pan Kotrč poslal krtky, Jak si Josefka natrhala divnou svatební kytku, Jak pan Kotrč zasedl celou hájovnu a další
Druh literatury: pohádka
Knihu jsem četl dva týdny.
V knize mě zaujalo to, že Kotrč si nedá pokoj a pořád dráždí Robátka.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu bych doporučil Vaškovi, protože by se mu mohly líbit ilustrace.
Úryvek z knihy: Vodník Barbora seděl na mělčině na hranatém kamenu a měl hned dvě zlosti. Tu první se žabákem Hupertem. Hupert obchází v rákosí a pořád na vodníka: Barrrborrro, kde máš sukni? Protože kdo prý má jméno pro ženské, měl by mít i sukni. Druhá zlost je horší. Když si Barbora vzpomene, jak ho Josefka nechtěla za hospodáře, strká to s ním, až se čeří řeka.
Kniha je zajímavá tím, že na Robátka Kotrč stále posílá zvířata, která mu škodí v lese a Robátkovi, ale Robátko se snaží ubránit.
Kniha vypráví o hajném Robátkovi a jeho pomocníkovi jelenu Větrníkovi, kteří společně každý den kontrolují les, ve kterém hospodaří. Bojují s Kotrčem, protože jim chce zabrat jejich les a neustále vymýšlí, jak se jich zbavit. Jedna z kapitol vypráví, jak se Kotrč chtěl pomstít Robátkovi pomocí hastrmana Barbory. Napovídal mu, aby utopil Josefku, kterou má Robátko rád, ale nepovedlo se mu to. Do vody totiž místo ní spadl Kotrč, kterého strčil jezevec, aby mu to překazil. Kotrč se pak tři neděle plavil řekou až do moře.

Vítek

VítekAutor: Bohumil Říha
Ilustrátor: Adolf Born
Počet stran: 223
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1982.
Druh literatury: příběh pro začínající čtenáře
Charakteristika postav: Vítek je šikovný, protože umí jezdit na koni a obstarat všechna domácí zvířata. Vlastík je kamarádský, protože s Vítkem podniká dobrodružství.
Názvy kapitol: Jak jel Vítek do Prahy, Jak byl Vítek v Praze, Vítek je zase doma, Tátova zvířata, Vítek na výletě, Vítek jede pro psíka
Kniha vypráví o malém školákovi jménem Vít Kameník. Popisuje jeho každodenní dobrodružství, které zažívá se svým kamarádem Vlastíkem. Žije v městečku Libice nad Cidlinou, kde mají s tatínkem plno zvířat domácích, o které mu pomáhá pečovat. V jednom z příběhů Vítka cestou ze školy napadlo, že by si mohl na loďce dojet do Prahy k tetě pro kolo, které mu slíbila, protože na břehu řeky uvidí loďku, která není připoutaná. Cestou potká Vlastíka, který se k němu nalodí i s kolem. Společně se domlouvají, že zpáteční cestu pojedou každý na svém kole. Během plavby je načapá Vítkova starší sestra Alena, která okamžitě skočí, aby kluky přitáhla ke břehu. Vítek má strach, že na něj bude sestra žalovat rodičům, ale ona mu slíbí, že to neudělá.
Úryvek z knihy: Přede dveřmi na něj čekal koník Vincek. Uši mu stály jako klacíky. To znamená, že dával pozor. Snad už věděl, že pojede s Vítkem k babičce. Natáčel se tak šikovně, aby na něj mohl Vítek vyskočit. Už s ním uměl jezdit. Jenomže vyskočit na koně Vítek sám od sebe nedokázal. Byl zvyklý, že ho tam tatínek vysadí. ale tatínek byl v práci a nikdo jiný to neuměl. Nejlepší bude, když Vítek půjde k babičce pěšky. Zastaví se pro Vlastíka, protože ho chce vzít s sebou.
Knihu jsem četl asi dva týdny před spaním. Je určena pro začínající čtenáře od sedmi let.
Knihu bych doporučil Vaškovi, protože by se mu mohla líbit.
Kniha se mi líbila, protože je napínavá a vtipně napsaná. Je zajímavá také tím, že obsahuje spoustu hezkých ilustrací.

Klub tygrů - Přízrak černého obra

Přízrak černého obraAutor: Thomas Conrad Brezina
Ilustrátor: Naomi Fearnová
Počet stran: 125
Vydalo nakladatelství Fragment Praha roku 2018.
Charakteristika postav: Patrik je chytrý, protože umí řídit džíp. Biggi je chytrá, našla pevnost. Luk je odvážný, šel do pevnosti hledat Biggi a Patrika.
Názvy kapitol: Pozor písečná bouře, Hlava obra, Pád, Písek, který chutná, Luk a jeho triky, Zlato zlato! Pouštní safari, Pán pevnosti, Jízda, Pevnost a další
Druh literatury: dobrodružný příběh
Knihu jsem četl jeden týden. Kniha se mi líbila, protože je napínavá. Je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu bych doporučil Matesovi, mohly by se mu líbit příběhy.
Úryvek z knihy: Luk si vyfotil tvář obra a pak se stáhl do vchodu pevnosti. Protože však nebyl ani tam dost dobře chráněný před písečnou bouří, vešel až za dveře na schodiště. Tam se přikrčil na jednom ze schodů a přemýšlel, co by měl udělat dál.
Parta kamarádů V tomto díle řeší záhadu tajemného obra v poušti. Podle pověsti je to duch, který hlídá pevnost s ukrytým zlatem. Pátrání je dovede ke skalnímu útvaru, kterému se říká Tři hrby zapadlého velblouda. Vydají se tam džípem, bez povolení dospělých. Na místě zjistili, že obra vytváří kouř vycházející z tajných komínů, protože uvnitř skály je falešná výrobna zlata. Během pátrání Patrika chytí a zavřou ho do nějaké dřevěné kůlny. Jelikož se dlouho nevrací, Biggi ho jde hledat. Po dlouhé době se jí konečně podaří Patrika najít díky jeho volání o pomoc. Rychle se snaží najít cestu z pevnosti, ale během jízdy pouštním pískem je brzy začne dohánět pronásledující náklaďák. Naštěstí vše dobře dopadne, protože rodiče Luka se děti mezitím vydali hledat s pátrací četou. Kniha je zajímavá tím, že obsahuje tajné obrázky, které vidíš pouze pomocí superlupy.

Klub tygrů - Hrozivé pařáty

Hrozivé pařátyAutor: Thomas Conrad Brezina
Ilustrátor: Caroline Kintzelová
Kniha je pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl jeden týden.
Vydalo ji nakladatelství Fragment v Praze roku 2020.
Počet stran: 134
Druh literatury: detektivní příběhy
Knihu bych doporučil Matesovi, protože by se mu mohly líbit příběhy.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou tajné vzkazy, které se luští pomocí super lupy.
Kniha mě zaujala tím, že je napínavá a jsou v ní zajímavé příběhy.
Úryvek z knihy: Žena pochopila a pátravě se rozhlédla. Patrik jí ukázal, ze kterého směru nebezpečí hrozí. Ale bylo pozdě. Potápěč už prudce vyjel zpoza rohu a mířil k ženě. Ta vytáhla bleskovým pohybem z opasku kouli velkou jako pěst a mrštila ji útočníkovi na hlavu. Koule praskla a vyvalil se z ní černý oblak. Muselo se jednat o nějaký inkoust, který útočníkovi zacloní výhled.
V tomto díle se klub tygrů opět pouští do vypátrání záhadné postavy neznámé příšery, kterou zahlédnou na párty v prázdninovém resortu. Během pátrání jim je neustále někdo v patách a snaží se je zastrašit nebo odradit. Například jim nařízne lano při vodním lyžování, do pokoje jim dá jedovatá zvířata nebo jim nařízne brzdové hadičky u auta. Odvážné kamarády to však nezastaví a díky sledování podezřelé osoby a zkušenostem s potápěním, se dopátrají pravdy. Záhadná příšera byl pouze klam k utajení pašovaného zlata a uměleckých předmětů.
Charakteristika postav: Patrik je zkušený potápěč, protože dlouho vydrží pod vodou bez kyslíkové bomby. Biggi je dobrá pozorovatelka, protože si všímá i nejmenších detailů. Luk je nadaný počítačový fanda, který svým uměním získá plno potřebných důkazů.
Názvy kapitol: Zděšení na párty, Prohra tygrů, Pozor, Pronásledovatel, Rozpadá chatka, V ohrožení, Nehoda, Tajemný přístroj, Šifrovaná zpráva, Tvrdé údery, Zatykač a další.

Klub Tygrů – Poklad u Bobří řeky

Poklad u Bobří řekyAutor: Thomas Conrad Brezina
Ilustrátor: Naomi Fearnová
Vydalo ji nakladatelství Fragment v Praze roku 2018.
Počet stran: 121
Druh literatury: detektivní příběh
Tentokrát se parta kamarádů pouští do pátrání po pokladu, ke kterému je zavede tajná mapa v lahvi. Zároveň se snaží najít dědečkova souseda Kevina, kterého přes vysílačku zaslechnou volat o pomoc. Cestou narazí na bandu zlodějů, která se snaží poklad také najít. Příběh se zamotá, když do děje vstoupí další dva pátrači po pokladu. Klub tygrů chytí i s Kevinem a chtějí je zabít. Nakonec je vysvobodí Lukův nápad, že jim nabídne pomoc při hledání pokladu, který je tajným inkoustem zakreslen do mapy.
Charakteristika postav: Patrik je chytrý, protože dokáže rozumět indiánské řeči. Luk je šikovný v šifrách, protože zjistil místo pokladu zakreslené tajným inkoustem. Biggi je všímavý pozorovatel, protože zjistila, že je někdo sleduje.
Kniha je zajímavá superlupou, pomocí které čtenář rozluští záhadné obrázky.
Úryvek z knihy: "Hodně chytrý trik," poznamenal uznale Luk. Ruda svým komplicům nedůvěřoval, mimochodem právem. Zakreslil tedy falešné stopy vedoucí ke skrýším, které ale vůbec neexistují. A místo, kde je poklad skutečně schovaný, vyznačil na mapu tajným inkoustem. V teple ohně se pak nákres objevil...
Kniha mě zaujala, protože je plná dobrodružství a záhad.
Knihu doporučím Matesovi, protože by se mu mohl líbit dobrodružný příběh. Je určena pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji dva týdny.
Názvy kapitol: Volání o pomoc, Vysílačka se jde koupat, Další lahvová pošta, Kevinova chata, Velký oheň, Muž na útěku, Hledání začíná, První skrýš, Objev a další.

Klub Tygrů – Mumie za volantem

Mumie za volantemAutor: Thomas Conrad Brezina
Ilustrátor: Naomi Fearnová
Vydalo ji nakladatelství Fragment v Praze roku 2020.
Počet stran: 120
Druh literatury: detektivní příběh
Tentokrát se klub Tygrů vydává po stopách záhadné mumie v zeleném autě, která se snaží vystrašit sousedku Luka. Během svého pátrání zjistí, že paní Beckermannová není jedinou obětí vyhrožování a výkupného. Pátrání kluky dovede do starého skladiště, kde je pachatel přepadne a uvězní v obřím chladícím boxu. Biggi tentokrát bolí poraněný kotník, takže se do pátrání zapojí až později, když jí je divné, proč se kluci ještě nevrátili. Nakonec se klukům podaří uprchnout, ale dlouho bloudí ve spletitých chodbách staré budovy, než narazí na Biggi, která jim přišla na pomoc. Posléze zjistí, že záhadná mumie, která řídila auto, byla na dálkové ovládání a pachatelé ji využívali k vyhrožování.
Charakteristika postav: Biggi je chytrá, protože díky značkám na strategických místech vyvedla kamarády z bludiště chodeb. Luk je vynalézavý, protože díky své superbrašně plné užitečných věcí zjistí, co se skrývá za zdmi skladu. Patrik je mrštný a silný, protože při útěku zneškodní obří hmyz, který je napadne.
Kniha je zajímavá superlupou, která umí rozluštit tajné indicie.
Úryvek z knihy: Další den se celá záhada zeleného auta, mumie a obřího hmyzu rozluštila. Od policie se tygři dozvěděli, že v černé budově se budovala jakási strašidelná dráha. Její součástí byl i obří hmyz na dálkové ovládání. Nejzvláštnější na tom ale bylo, že každý návštěvník tudy musel projít pěšky. Ale stavební práce byly na čas pozastavené. Doslechli se o tom ti dva gauneři a přišli na nápad s autem řízeným mumií a s vymáháním výpalného.
Kniha mě zaujala, protože jde o další napínavý příběh plný překážek v pátrání.
Knihu doporučím Matesovi, protože se mu tato dobrodružství také líbí. Je určena pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji asi týden.
Názvy kapitol: Neslyšné zjevení auta, Kdo je tím neznámým, Vyděrač, Tajemný hovor, Biggi má smůlu, Výkřik v parku, Ještě víc peněz, Mumie za volantem útočí, Neúspěch klubu tygrů, Že by stopa?, Černé skladiště, V obří chladničce.

Klub Tygrů - Černí bojovníci

Klub Tygrů - Černí bojovníciKnihu vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2012.
Počet stran: 124
Autor: Thomas Brezina
Ilustrátor: Naomi Fearnová
Tentokrát kamarádi narazí na bandu záhadných nindžů. Biggi je svědkem únosu jejích kamarádek a Luk se zase v obchodním domě přimotá k řádění černě oděných maskovaných zakuklenců. Během únosu dívek se jim do cesty přimotá Patrik, který před domem čekal na Biggi a sám se také stane dalším uneseným. Jako stopu zanechá na místě únosu svoji botu a doufá, že kamarádi se díky tomu o situaci dozví. Únosci se ozvou rodičům unesených dívek a žádají po nich výkupné, které jim má doručit Biggi a předat nastrčenému Patrikovi. Ten však při předání peněz dá Biggi tajný vzkaz, kde popisuje cestu do tajného bunkru. Policie tím pádem odhalí místo ukrytí maskovaných mužů a vyjde najevo, že bylo vše jenom nahrané na rodiče dívek. Ty se snažily pomocí kamarádů, kteří měli školu bojových umění, získat peníze, které jim předtím něchtěli dát.
Charakteristika postav: Luk je šikovný, protože pomocí své superbrašny dokáže v obchodním domě otevřít zamčené dveře. Patrik je důmyslný, protože najde způsob, jak předat Biggi nepozorovaně tajný vzkaz. Biggi je všímavá, protože si všimne nastrčené boty i papírku se vzkazem na botě.
Kniha je zajímavá lupou, pomocí které vyluštíme tajné záhady.
Úryvek z knihy: Patrik se vyděsil. Znělo to, jako by únosci zakrývali dveře zemí a větvemi. I kdyby kamarádi z Klubu Tygrů přece jen k bunkru trefili, přešli by kolem něj bez povšimnutí a vchod by vůbec nenašli. Na druhou stranu - kdyby dveře otevřel teď, nindžové by si toho okamžitě všimli. Patrik si dovedl představit, že by z toho určitě nebyli nadšení. A třeba by ho přemístili do ještě horšího vězení. Patrika polil ledový pot. Horečně přemýšlel, co má dělat.
Knihu doporučím Matesovi, který četl jiné díly a ty se mu také líbily.
Líbil se mi další napínavý děj plný pátrání.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti do dvanácti let. Četl jsme ji asi pět dní.
Názvy kapitol: To je snad zlý sen, Nindžové přicházejí, Okurková princezna, Luk v ohrožení, Únos, Postavy ve tmě, Výkupné, Do bunkru!, Trezor ve sklepě, Tma jako v pytli, Příprava na předání, Patrikův úkol.
Druh literatury: detektivní příběhy.

Pekelná třída a mejdan u Bohouška

Pekelná třída a mejdan u BohouškaKnihu vydalo nakladatelství Olympia v roce 2019 ve Velkých Přílepech.
Počet stran: 128
Autor: Vojtěch Steklač
Ilustrátor: Jiří Filipínek
Druh literatury: příběhy s dětským hrdinou
Bořík opět vypráví příběh svého života, který zažívá se svými spolužáky. Nejdůležitější téma této knihy je mejdan u třídního šprta Bohouška, kde se semele smršť divokých událostí. Jedna z nich je, když najdou tajný deníček jeho maminky a pročítají si její zápisky. Další pohromu způsobí, když zničí gramofonové desky nebo když polijí spolužačce bílé oblečení rybízovou limonádou. Největší průšvih nastane, když Bohoušek vypije láhev Trihubexu který mu způsobí křeče.
Charakteristika postav: Bohoušek je hodný, protože u sebe uspořádal mejdan pro celou třídu. Mirek je nešikovný, protože čakanem rozbije lustr. Aleš je nenasytný tlouštík, při hraní divadla se láduje kuřecím stehnem. Čenda je popleta, protože jeho vinou musela celá třída nacvičovat divadlo. Bořík jako vždy je rozvážný a přemýšlí, než něco udělá.
Kniha je zajímavá, protože obsahuje srandovní příběhy ze života.
Úryvek z knihy: Perfektně si dokáže zapamatovat z učebnice i celé stránky, včetně poznámek s hvězdičkou a pod čarou, psaných tím nejmrňavějším písmem. Bohoušek dychtivě uchopil láhev a vyžahnul ji jediným mocným douškem na ex. Představa, že stačí, aby si jednou přečetl tabulku prvků a všechno o nich věděl, ho hnala jak tajfun a ani nebylo třeba počítat do tří.
Kniha se mi líbila protože je napínavá. Doporučil bych ji Honzovi, protože by se mu mohly líbit příběhy.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji tři týdny.
Názvy kapitol: Šikana, Pažout, Hamáček, Zborov, Stromovka, Piráti, Teckertová, Pravda o Napichovači, Smrtihlávek, Putna, Alešovo prkno, Sliby, Hamáček a další.

Pekelná třída a tábor zdrcených srdcí

Pekelná třída a tábor zdrcených srdcíAutor: Vojtěch Steklač
Ilustrátor: Jiří Filípek
Knihu vydalo nakladatelství Olympia ve Velkých Přílepech v roce 2019.
Knihu bych doporučil Honzovi, mohly by se mu líbit srandovní příběhy.
Kniha má 128 stran.
Názvy kapitol: Nebude-li pršet, nezmoknem, Kila navíc, Lot, Předtuchy, Rodné hnízdo, Milostná korespondence, Pekelec, Doubek, Vhodný čas, Alešovy recepty, Porada, Odměna, Šok a další
Druh literatury: legrační příběhy
A je to tu zas! Jen se Bořík vymotá z jedné lapálie, už lítá v další, a s ním i všichni jeho kamarádi. Vše vlastně začíná, když Aleš dostane pozvánku na obezitologii a dál už se to jenom nabaluje. Milostná korespondence, pár lékařských receptů, jeden prasklý kufr, kravatka s pinzetou-no zkrátka spousta zábavy na jednom místě. vítejte na Táboře ztracených srdcí.
Urývek z knihy: Celou cestu měl na kolenou rozevřenou mapu a pravidelně nás informoval, co vidíme vlevo, co vpravo, a dokonce i daleko vpředu, poněvač měl na krku dalekohled. Recidivista Šteky usrkával ze své placatice jakýsi nápoj, o kterém Hamáčkovi drze tvrdil, že iontový. Hamáček předstíral, že hluboce usnul. Probral se z ničeho nic, a to za pouhých pět minut. Ale to už měl Šteky placatici zase zpátky v náprsní kapse a šátral po cigaretě. Ztracenka byla celá dřevěná a pokoje po čtyřech.
Kniha je učena pro čtenáře od jednácti let.
Kniha se mě líbila, protože je velmi napínavá a srandovní.
Kniha je zajímavá tím, že je zábavná, ale někdy nějaké části nejsou.
Charakteristika postav: Bořík je jako vždy vypravěč. Aleš je vyděšený, protože v létě jede na Lot. Mirek je zábavný, protože při výuce někdy usne. Čenda je kamarádský, celou cestu si povídá s Boříkem. Bohoušek je šprt, celou cestu kouká do map říká, co vidí.
Knihu jsem četl dva týdny.
Celá kniha se motá okolo strachu z tábora, na který má jet Aleš zhubnout. Nejlepší ale bylo, když se na školní výlet na chatě vydá celá třída. Když v den odjezdu nastupovali do autobusu a odjeli na místo pobytu, celou cestu ten největší šprt Bohoušek koukal do mapy a řval na celý autobus, kde mohou ostatní co vidět. Na místě se jdou ubytovat a vyrazí celá třída obhlédnout okolí místního rybníku, u kterého je cedule "Vstup na vlastní nebezpečí". Najednou začne pršet, takže se rychle musí vrátit do chaty. Když jdou kluci do svého pokoje, vysype Aleš obsah svého batohu, aby si jej vybalil, protože se těšil na několik plechovek přibaleného jídla. Druhý den se vydají na koupání do rybníka, kde Mirek s Boříkem stále okukují své spolužačky. Celá třída ve vodě dovádí a vyleze z vody celá špinavá od bahna. Výlet se nikomu nelíbí, a tak se těší na návrat domů.

Lucinka a vánoční přání

Lucinka a vánoční přáníKnihu vydalo nakladatelství Albatros v roce 2016 v Praze.
Autor: Keris Staintonová
Ilustrátor: Mila
Knihu jsem četl asi tři týdny, protože jsem neměl moc času na čtení kvůli jiným úkolům.
Kniha má 94 stran.
Knihu bych doporučil Nikole, mohl by se jí líbit milý příběh.
Kniha se mi líbila, je zajímavá tím, že má hodně dlouhé kapitoly.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Druh literatury: příběhy pro děti
Úryvek z knihy: Konečně nastal Štědrý večer. Nebe nad náměstím bylo tmavé a bez mraků a zářilo na něm tolik hvězd, až z toho Lucince přecházely oči, a tak se pokusila soustředit na světelné řetězy na stromech. Z reproduktorů se ozývaly koledy a Lucinka slyšela, jak si ostatní prozpěvovali Nesem vám noviny. Lucinka s rodinou seděla blízko pódia. Žolík podřimoval Lucince na klíně. Kuba a maminka byli vedle ní. Kuba si s sebou nesměl vzít žádnou hru, a tak se svíjel na sedadle a otáčel se, aby zamával kamarádům. Babička seděla vedle Kuby a na konci řady byl dědeček. Maminka si nebyla jistá, jestli je na něco takového připravený. Dlouhou dobu vůbec nevyšel z domu, ale slavnostního rozsvícení se účastnit chtěl. Především proto, že plánoval dát svůj notes starostce, aby ho mohla místo přání uložit do archivu.
Charakteristika postav: Lucinka je vypravěčka tohoto příběhu. Je to hodná holka, která si přeje, aby byla celá rodina spolu. Kuba je Lucinčin mladší bratr. Miluje videohry. Žolík je Lucinčin a Kubův pejsek, který je hlídá a opatruje. Umí s dětmi mluvit.
Příběh se odehrává během adventu, kdy v městečku Šiškově dojde k podivuhodnostem. Starostka města využije při vánočním rozsvěcení stromu a oslavě 200 let od jeho založení, že vyzve občany města, aby na připravené visačky napsali svá přání a pověsili je na strom a na Štědrý den se sundají a na památku uloží do archivu. Jenže strom zanedlouho zasáhne blesk během bouřky, strom rozlomí na poloviny a přání vítr rozfouká po okolí. V ten okamžik, se přání začnou plnit, ale jiným lidem, než jejich autorům. Jenže na nápravu je třeba podle rady babičky, která o podobné situaci slýchala jako malá, všechna přání sesbírat a vrátit je jejich majitelům do Štědrého večera. Když se jim to všechno podařilo, nezbývalo než doufat, že se vše srovná do pořádku. Naštěstí vše dobře dopadlo a rozhádaní rodiče dětí se opět dali dohromady.

Začarovaná třída

Začarovaná třídaAutor: Ivona Březinová
Ilustrátor: Jaromír F. Palme
Vydalo nakladatelství Amulet v Praze roku 2002.
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl tři dny.
Druh literatury: pohádky
Charakteristika postav: Maroš, Jároš a Pišta jsou trojčata. Jejich rodiče jsou kouzelníci a jejich děti umí také čarovat. Paní učitelka je hodná na své žáky. Madla je hodná dívka brání trojčata. Jakub je hodný, ale poté, protože mu Maroš zabral Madlu, ukradl sovu a přikryl ji bundami trojčat a sváděl to na ně.
Knihu bych doporučil Kubovi, protože v knize sám účinkuje.
Názvy kapitol: Čáry, máry, podkočáry, Vlastík chameleon, Létající čítanky, Mýdlová Madla, Pod psa a pro kočku, Bílá tabule, Dan na třídní schůzce, Prvouka, druhouka, třetiuka, Tajná řeč, Ukradená sova, Příliš mnoho bund
Kniha má sto pět stran. Do třídy 3.C přibudou tři noví žáci. Všichni tři jsou úplně stejní, a protože se svojí rodinou často cestují po světě a střídají školy, neumí pořádně číst, psát ani počítat. Paní třídní učitelka je ze tří rošťáků nejprve nešťastná, ale časem je začne mít ráda. Každý den vymyslí nové kouzlo, které se splní po lusknutí prstů. Například při nauce o vodě si vyzkouší různá skupenství vody. Když se třída naplní vodou, všichni žáci si mohou zaplavat a na zbylé zmrzlé louži se mohou klouzat. Mezi spolužáky jsou díky tomu oblíbení, ale jeden z nich na ně žárlí a ušije na ně krádež vycpané sovy a bundy spolužáka. Nakonec se při školní besídce na konci školního roku vše vysvětlí a Jakub se přizná.
Kniha se mi líbila, je srandovní.
Kniha je zajímavá tím, že je vtipně napsaná a čtenář je nedočkavý, co dalšího autor vymyslí.

Teta to plete

Teta to pleteNapsala: Ivona Březinová
Ilustrovala: Eva Sýkorová-Pekárová
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze v roce 2015.
Kniha je určena pro začínající čtenáře.
Knihu jsem četl jeden týden.
Druh literatury: pohádky
Názvy kapitol: Pohádka první, Pohádka druhá, Pohádka třetí, Pohádka čtvrtá
Charakteristika postav: Teta Běta je to hodná teta dvou dětí, která ráda plete - nejen šálu, ale také pohádky. Sourozenci Šárka a Vašík mají rádi tetino vyprávění a občas tetě do vyprávění vstoupí, když něco pomotá.
Teta vypráví celkem čtyři pohádky, ale vždy je poplete a smíchá dvě pohádky do jedné - například Karkulku se Smolíčkem pacholíčkem, Perníkovou chaloupku s Popelkou, Šípkovou Růženku s Třemi kůzlátky a Sněhurku s Hrnečku, vař. Například v pohádce o Popelce se pracovitá dívka Popelka vydá do lesa pro klestí, ale zabloudí, protože se brzy setmí. Vyleze tedy na strom, kde v dálce uvidí světýlko, které ji dovede k perníkové chaloupce. Tam narazí na ježibabu, která se právě chystá do zámku na ples, aby ulovila prince. Uloží Popelce práci, aby roztřídila lískové oříšky podle velikosti. Jenže za chvíli přiletí Popelčini holoubci, kteří jí upustí do klína tři hrášky, ve kterých se nachází šaty, kočár a pár tanečních střevíčků z perníku. Popelka se vydá na ples a tam se zalíbí princi, jenže když spěchala v noci domů, ztratila střevíček. Mezitím dorazila ježibaba domů a hned kontrolovala, jestli správně oříšky roztřídila. Princ se vydal svoji milou hledat a přitom zabloudil v lese, takže vylezl na strom a uviděl světýlko, které ho zavedlo do perníkové chaloupky i se střevíčkem, který dal Popelce vyzkoušet. Ježibaba se rozzlobila a chtěla si je upéct, ale princ s Popelkou ji převezli a naloženou na lopatě ji šoupli do pece.
Kniha se mi líbila pro pěkné ilustrace a vtipně pomotaný děj.
Knihu bych doporučil Vaškovi, který má také pohádky rád.
Kniha má 56 stran.
Kniha je zajímavá tím, že na konci každé pohádky jsou kontrolní otázky, jestli čtenář dával pozor, co čte.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.