wz
Zuzana

Zuzana Tatíčková

Andulka a Andulka

Andulka a AndulkaKnihu napsala Hana Primusová.
Ilustrovala ji Marcela Walterová.
Vydalo ji nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 2011.
Kniha má 119 stran.
Druh literatury: pohádka
Kniha je zajímavá tím, že je v ní obrázků více než textu. V textu mě zaujalo, že pod obrázky jsou napsané hádanky.
Kniha se mi líbila, protože je hezky ilustrovaná. Četla jsem ji jeden týden.
Kniha je určena pro děti od šesti let.
Andulka je malá holčička, má narozeniny. Bude jí osm let. Pan Tymián jí k narozeninám daruje malého papouška jménem Andulka. Kamarádi na oslavě přejí Andulce vše nejlepší, ale dostala od nich i květiny a třešně v košíku, svazek jahod, bonbónky a knížku. Andulka se zeptala pana Tymiána, jestli může její papoušek vyletět ven z klece. On odpověděl, že je ochočená, takže může ven. Od té doby jsou z nich nejlepší kamarádi.
Charakteristika postav: Andulka je hodná a skromná, protože se k Andulce chovala hezky. Pan Tymián je hodný, protože dal Andulce papouška jménem Andulka.
Knihu bych doporučila Verče, protože má ráda ptáčky.

Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičceKnihu napsal Josef Čapek.
Vydalo ji OTTOVO nakladatelství s.r.o roku 1998 v Praze.
Kniha má 111 stran.
Druh literatury: pohádka
Kniha je zajímavá tím, že na jedné stránce je obrázek a na druhé text. Líbila se mi, protože je hezky ilustrovaná. Četla jsem ji týden. Je určena pro děti od šesti let.
To bylo tenkrát, když pejsek a kočička ještě spolu hospodařili. Měli baráček u lesa. Jednou měl mít pejsek svátek a kočička narozeniny. Děti věděly, že mají svátek a narozeniny. Proto přemýšlely, co by pejskovi a kočičce udělaly nebo daly, pak si vzpomněly a řekly, víte co děti? Uděláme pejskovi a kočičce k svátku a narozeninám dort! Jak řekly, tak udělaly - dort z písku a navrch daly mušličky. Pak šly za pejskem a kočičkou. Tu máte, přinesly jsme vám moc dobrý dort. Kočička řekla, že je hezký a povedl se jim. Jednou pejsek a kočička šli ven si hrát, pejsek si roztrhl kaťata, zašila jim to švadlena a šli domů. Jednou spolu pejsek a kočička hospodařili. Kočička říká, máme špinavou podlahu, umyjeme jí. Pejsek umyl podlahu a kočička ji utřela a měli suchou podlahu. Jednou šli pejsek a kočička ven. Najednou slyšeli tenký pláč. Chvíli hledali a najednou našli panenku. Dali ji spát, připravili jí hračky a panenka byla hrozně štastná.
Charakteristika postav: Pejsek i kočička jsou hodní, protože pochválí děti. Děti jsou hodné, protože udělají pejskovi a kočičce dort z písku.
Knihu bych doporučila všem děvčatům, protože mají rády pohádky.
Kapitoly: O pejskovi a kočičce, jak myli podlahu, Jak si pejsek roztrhl kaťata, Jak to bylo na Vánoce, O pejskovi a kočičce, jak psali dětem do Nymburka, O pyšné noční košilce, O klucích z Domažlic, Jak si pejsek s kočičkou dělali ke svátku dort, Jak našli panenku, která tence plakala, Jak hráli divadlo a na Mikuláše co bylo, Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen.
Knihu ilustroval Josef Čapek. Doporučila bych ji Sárce, protože má ráda hezké obrázky v knihách.

Patrik ve škole

Patrik ve školeNapsala: Jenny Miglisová
Ilustrovala: Heather Martinezová
Vydalo nakladatelství Vydavatel PB Publishing s.r.o, v Praze roku 2010.
Druh literatury: příběh
Kniha má 63 stran v šesti kapitolách, které nemají název.
Žádné jiné místo nemá SpongeBob rád víc než autoškolu paní Rybové. Jednou ráno se sem SpongeBob chystal. Jenže když otevřel dveře, stál tam jeho kamarád Patrik hvězdice se síťkou na medúzy a říká: "SpongeBobe, nejdeš si ven se mnou chytat medúzy?" Jenže SpongeBob odpověděl: "Ne Patriku, musím jít do autoškoly." SpongeBobovi bylo Patrika líto a tak ho vzal s sebou. Došli do třídy. Po půlce hodiny to Patrika přestalo bavit a začal si zpívat. SpongeBob se na Patrika naštval a nemluvil s ním. Patrik a SpongeBob se začali rvát. Druhý den žáci běželi a shodili školní památku z lustru, naštěstí ji zrovna Patrik a SpongeBob chytili a nesli jí paní učitelce. Dostali za to 28 hvězdiček, což je nejvíce. Patrik a SpongeBob se omluvili a byli zase kamarádi.
Charakteristika postav: Patrik je chytrý, někdy ale i zlý a drzý. SpongeBob je chytrý, hodný, ale někdy se i může rozzlobit. Paní Rybová je přísná, ale i hodná.
Kniha se mi četla dobře, hodně jsem se u ní pobavila. Zaujalo mě, jak má hezké obrázky. A v textu mě zaujalo, jak SpongeBob může být tak hodně naštvaný.
Knihu bych doporučila Ádě, Sárce a Káje, protože mají rády srandovní příběhy. Četla jsem ji dva týdny. Je určena pro děti od šesti let.

Nejkrásnější pohádky o princeznách

Nejkrásnější pohádky o princeznáchKnihu vydalo nakladatelství Slovart s.r.o. v Praze roku 2010.
Ilustrace: Chameleon Designs
Kniha má 93 stran.
Druh literatury: pohádky
Kniha je zajímavá tím, že je vždy vyveden nadpis kapitoly hezkým písmem. V textu mě zaujalo, že každá stránka má obrázky.
Kniha se mi líbila, protože je hezky ilustrovaná. Četla jsem ji jeden týden. Je určena pro děti od pěti let.
Kapitoly: Sněhurka a sedm trpaslíků, Žabí princ, Král Kozí bradka, Princezna z Modrých hor, Princezna na hrášku, Oblačný hrad, Oříšková Kateřina, Popelka, Kocour v botách, Princezna Poupátko, Kouzelná Zahrada, Locika z vysoké věže, Němá tvář, Zlatoň a Stříbřen
Jednou byli manželé a manželka byla těhotná. Říkala manželovi, že nebude jíst nic než ten salát naproti! Manžel šel pro salát. Byl to však salát čarodějnice. A tak se manžel bál o svoji manželku. Tak se dohodli, že až porodí žena dítě, vezme si ho! Když se dítě narodilo, čarodějka si ho opravdu vzala. Manželé brečeli. Čarodějka dala dítě do věže a dítě tam vyrůstalo. Když dítě vyrostlo, byla z něj krásná a spanilá holka. Každé ráno dívka spouštěla vlasy, aby po nich vylezla čarodějnice. Jednou jel kolem věže princ. Uslyšel Lociku zpívat. Zamilovali se do sebe a Locika řekla, že vždy, kdy sem přijde, má přinést klubko vlny. Utká z toho postupně žebřík. Jednou lezla čarodějnice po vlasech do věže, Locika se ptala, proč vždy tak silně. To princ je jako peříčko! Čarodejnice se rozhněvala, odtáhla Lociku pryč. Princovi řekla, že Lociku už nenajde. Princ se smutně vracel a najednou slyšel Lociku. Našli se! Vzali se a žili šťastně až do smrti.
Knihu bych doporučila Sárce, protože má ráda pohádky.
Charakteristika postav: Locika je hodná a hezká. Princ je hodný, protože zachránil Lociku. Čarodejnice je zlá, protože zavřela Lociku do věže.
Knihu napsala Adéla Lapačová.

Povídej pohádku

Povídej pohádkuNapsal: Adolf Dudek
Ilustroval: Adolf Dudek
Kniha má 70 stran. Vydalo ji nakladatelství Librex v Praze roku 1997. Doporučila bych ji Sárce, protože Sárce se líbila a chtěla ji číst.
Pohádky: Hrnečku vař!, O Budulínkovi, O Červené Karkulce, O kohoutkovi a slepičce, O Perníkové chaloupce, O veliké řepě, O Smolíčkovi, O koblížkovi, O zvířátkách a loupežnících, O kůzlátkách, O palečkovi, O třech medvědech
Druh literatury: pohádky
Kniha je zajímavá tím, že je zde víc obrázků než textu. Líbila se mi, protože je hezky ilustrovaná. Četla jsem ji čtyři týdny. Je určena pro děti od šesti let.
Jednou byla jedna koza, která měla tři bílá kůzlátka. Jednou se koza vydala lesa. Za chvíli někdo zaklepal na dveře a lákal kůzlátka, aby otevřela. Kůzlátka ale chtěla ukázat packu a podle toho poznala, že to není maminka. A tak vlk, i když se snažil, namočit v mouce i dát si vybrousit jazyk, neuspěl. Až nakonec ho kůzlátka pustila dovnitř. Vlk je honil a vtom přišla koza a vlka vyhnala.
Charakteristika postav: Kůzlata jsou hloupá, protože pustila vlka do světnice. Velká koza je dobrá, protože uchránila kůzlata. Vlk je zlý, protože chtěl sníst kůzlata.
V textu mě zaujalo, jak byl vlk zvědavý na Karkulku. To byla holčička v lese, našla tady chaloupku. Bylo v ní všechno. Třikrát se vyspala, přišli medvědi a ti jí pomohli najít cestu domů.
Byla jednou Karkulka, potkala v lese vlka. Vlk šel k její babičce a sežral ji. Myslivec rozřízl vlka a z něj vyskočila babička a Karkulka.

Honzíkova cesta

Honzíkova cestaNapsal: Bohumil Říha
Ilustrovala: Helena Zmatlíková
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1964.
Kniha má 102 stran.
Druh literatury: příběh malého chlapce
Kniha je zajímavá tím, že na začátku každé kapitoly je velké nakreslené písmeno z nějaké věci. V textu mě zaujalo, jak byly příhody Honzíka legrační.
Kniha se mi líbila, četla jsem ji ráda. Doporučily mi ji babička a mamka. Mamka mi říkala, že to je dobrá kniha.
Knihu bych doporučila Káje, Sárce, Ádě a Verče, protože se jim tyto příběhy líbí. Četla jsem ji dva dny, když jsem byla nemocná.
Názvy kapitol: Babička posílá psaní, Ve vlaku, Dědeček veze Honzíka, Babička dostává kuličku, Družstevní vajíčko, Příšla koza, Honzík pouští draka, Honzíkův sen, O vepříku Princovi, Koza na silnici, Na cestě s obědem, Kulička se vrací, Ve škole, Za kocourem v lese, Vzhůru za Honzíkem, Přijíždí maminka, Honzíkovo rozloučení.
Kniha je o chlapci, který odjel na prázdniny k babičce a dědovi. Babička s dědečkem bydleli na vesnici, a tak tam Honzíka čekalo plno dobrodružství. Poznal nové kamarády a nové hry. Taky poznal nová zvířátka, která se chovají v družstvu. Rád pomáhal babičce a dědovi. Moc se mu tam líbilo. Ale nakonec musel stejně odjet domů s maminkou.
Charakteristika postav: Honzík je malý, šikovný a ochotný, šel pro kocoura do lesa. Babička je starostlivá a milá, bojí se o Honzíka. Dědeček je pracovitý a usměvavý, vše Honzíkovi dovolí. Ferda je zlý. Viktor je velký a hodný. Terezka je obětavá a hezká.
Kniha je určena pro dobré čtenáře od šesti let.

Talismanky - Hvězdný ostrov

Talismanky - Hvězdný ostrovNapsala: Georgie Adamsová
Ilustrovala: Gwen Millwardová
Vydalo nakladatelství SLOVART v Praze roku 2013.
Kniha má 78 stran.
Druh literatury: scifi příběh
Kniha je zajímavá tím, že je vždy na konci strany nějaká informace, například Mimosvět - takto Karismané nazývají náš svět. V knize mě zaujaly překrásné ilustrace. Kniha celkově se mi moc líbila. Doporučila mi ji mamka. Já bych ji doporučila holkám, hlavně Sárce, protože má ráda příběhy. Četla jsem ji týden. Má deset kapitol beze jmen. Je určena pro čtenáře od osmi let.
Jednou ve světě jménem Karisma začala vládnout královna Talismína. Tak jí Stříbrnice nechala vyrobit kouzelný náramek s třinácti stříbrnými talismany. Do Karismy se zatoulal čaroděj Zorgan a ukradl ten vyrobený náramek. Holčika Sezamka se svojí kamarádkou se vydaly je hledat. Ve světě potkaly mnoho dobrodružství, bojovaly s obrem, přežívaly noci v lese a také poznaly nové věci. A naučily se spolupracovat.
Charakteristika postav: Sezamka je hodná a ochotná, šla hledat náramek s talismany. Královna Talismína dovolila Sezamce hledat náramek s talismany. Čaroděj Zorgan je zlý a škaredný, ukradl náramek.

Šmoulové - filmový příběh

ŠmoulovéNapsali a ilustrovali: Stacia Deutsch a Rhody Cohon
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2011.
Druh literatury: pohádkový příběh
Kniha vypráví šmoulech, kteří se omylem dostanou do lidského světa a snaží se dostat zpět do své kouzelné vesničky.
Má 176 stran a 23 kapitol. V knížce je 14 fotografií z filmu.
Přichází svátek Modrého měsíce – nejšmoulovatější den, vlastně noc v roce. Všichni šmoulové se těší na jeho oslavu. Nešika jde natrhat kořínky, ale uvidí ho zlý čaroděj Gargamel a pronásleduje ho se svým kocourem Azraelem až do šmoulí vesničky. Všichni šmoulové se dají na útěk, ale skupinka sedmi šmoulů se kouzelnou bránou dostane do lidského světa – do New Yorku. Bohužel však za nimi kouzelnou bránou projde do lidského světa i Gargamel s Azraelem. Šmoulové naštěstí narazí na hodné manžele Winslowovy a ti jim nabídnou bezpečné útočiště. Taťka Šmoula hledá v New Yorku správný dalekohled, aby se jím mohl podívat na hvězdy. Ty musí být ve správném pořadí, aby potom mohl vykouzlit modrý měsíc a dostat zpátky všechny šmouly do svojí vesničky. Jenže Gargamel Taťku Šmoulu chytí, ostatní šmoulové mu ale pomohou a zachrání ho. Potom vyšmoulí modrý měsíc a vrátí se zpátky do svojí vesničky. Gargamel dostane zase za vyučenou. A šmoulové jdou potom spokojeně oslavovat modrý měsíc.
V knize mě zaujalo, že zde jsou obrázky z filmu.
Charakteristika postav: Šmoulové jsou hodní a vzájemně si pomáhají. Gargamel je zlý, pořád chce jen šmoulům ubližovat, nemá rád, když jsou šťastní a veselí.
Knížka se mi četla dobře, hodně jsem se u ní nasmála. Po přečtení knížky jsem viděla i film, ale knížka se mi líbila víc. Doporučila bych ji Káje a Sárce, protože rádi čtou pohádkové příběhy. Četla jsem ji jeden týden. Je určena dětem od osmi let.

O zvířátkách pana Krbce

O zvířátkách pana KrbceNapsal: Stanislav Havelka
Ilustroval: Stanislav Havelka
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2002.
Kniha má 78 stran.
Druh literatury: pohádka
Kapitoly: Osudové rozhodnutí, Pavučinková Růženka, Boj o Kulíkov, Spadla z nebe, Nové dobytí Kulíkova, Kokeš se smiřuje s Kocajdou, Rupercht dostal nápad, Detektiv Kukula ví jak na to, Kokeš a varhany, Trampoty s oblečením, Spokojená nevěsta, Rupercht zase dostal nápad, Poprvé společně, Vzácná návštěva, A sláva nakonec
V knize mě zaujaly ilustrace. Je zajímavá tím, že je o zvířátkách. Četla jsem ji dva týdny.
Knihu bych doporučila Sárce, protože když jsme se spolu dívaly na obrázky, hodně jsme se nasmály.
Pan Krbec se procházel s kocourem Kokešem komnatami. Najednou viděli ducha jménem Ruprecht. Ten má rád špínu, prach a puch. Šlendriánu holduje, pavučiny miluje. Ruce má jak od dehtu, je praděd všech Ruprechtů. Kokeš se hodně bál, byl to strašpytel, a tak utekl domů. Ruprecht řval na pana Krbce: Pryč! Pryč! Pryč! Vypadněte z mého Kulíkova. Pryč! Ale pan Krbec si spokojeně jedl špekáčky a krájel další a další sousto. Potom vezme pepřenku a hodí ji Ruprechtovi do tváře. Ojojoj To byl špatný nápad Krbci. Kých kých. Nakonec přiběhl kocour Kokeš a všichni byli kamarády. Ruprecht šel zpět do hradu a pan Krbec s Kocourem Kokešem šli domů.
Charakteristika postav: Ruprecht je zlý, řve na pana Krbce. Pan Krbec je hodný, protože se usmířil s Ruperchtem. Kokeš je strašpytel, protože utekl.
Kniha se mi líbila, četla jsem ji ráda. Je určena pro čtenáře od sedmi let. V textu mě zaujalo, jak pan Krbec chtěl všechno řešit.

Talismanky - Kouzelné krystaly

Talismanky - Kouzelné krystalyKnihu vydalo nakladatelství Slovart s.r.o v Praze roku 2013.
Napsala - Georgie Adamsová
Ilustrovala - Gwen Millwardová
Druh literatury - dobrodružný příběh
Královna Talismína se stala královnou Karismi, a tak jí stříbrnice nechala vyrobit náramek, který měl na sobě třináct talismanů. Jeden nešťastný den ukradl čaroděj Zorgan tenhle náramek. Královna Talismína byla nešťastná, a tak jí holčička jménem Sezamka řekla, že jí talismany s náramken pomůže najít. Královna nejprve říkala, že ne, protože by si Sezamka mohla něco udělat, Ale nakonec ji pustila, protože věděla, že v Karismě je svoboda. Ale dala jí tajný řetízek a řekla, že stačí zaťukat do řetízku a hned se objeví sluhové a stráže. Sezamka měla povolení si vzít někoho s sebou, a tak si vzala svojí nejlepší kamarádku Magdu. Přešli hodně moc a moc krajů, například Horu štěstiny nebo Vločkové hory. Najednou viděli nějakou věž a zjístili, že je to Zorganova věž. Vtom se za nimi objevil Zorgan a unesl Magdu. Sezamka začala brečet a omylem zaťukala na řetízek, který jí dala královna. Najednou se objevily stráže a sluhové. Sezamka jim řekla, že Zorgan unesl Magdu. Všichni společně šli na Zorgana, ale ten utekl do jiného bydliště. Všichni už to vzdávali, ale Sezamce to vadilo, a tak řekla, ať jdou dál. Nakonec našli to druhé Zorganovo obydlí. Zorgan ale chtěl vyhodit Magdu z čtrnáctého patra. Shodil ji, ale Sezamka jí chytila. Nakonnec chytili Zorgana, vzali mu talismany a utekli.
Charakteristika postav – Sezamka je obětavá, chtěla najít královně talismany. Magda šla do toho se Sezamkou. Královna je hodná, pustila Sezamku hledat talismany. Zorgan je zlý a škaredý, ukradl talismany.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou černobílé obrázky. V textu mě zaujalo, jak byly Sezamka a Magda obětavé.
Knihu jsem dostala na štědrý den a protože jsem četla už jeden díl, tak jsem si řekla, že přečtu i tehle. Doporučila bych ji Sárce a Káje, protože mají rády dobrodružné příběhy. Je od osmi let. Četla jsem ji tři dny. Má 79 stran.

Talismanky - Měsíc pod mořem

Talismanky - Měsíc pod mořemKnihu vydalo nakladatelství Slovart s.r.o v Praze roku 2013.
Napsala - Georgie Adamsová
Ilustrovala - Gwen Millwardová
Druh literatury - dobrodružný příběh
Královna Talismína se stala královnou Karismy, a tak jí stříbrnice nechala vyrobit náramek, který měl na sobě třináct talismanů. Jeden den ukradl čaroděj Zorgan tenhle náramek. Holčička jménem Sezamka jí slíbila, že ho přinese zpět. Dozvěděla se, že jsou na dně moře. Sezamka je hledala, ale do cesty se jí připletl Zorgan. Sezamka bojovala se Zorganem, ale nepovedlo se. Zorgan utekl i s talismany. Sezamka s Magdou našly velikou mušli a v ní bylo mládě delfína. Umělo mluvit. Poradilo jim, že je talisman v Mušlovém království. V Mušlovém království na ně čekal Zorgan. Popadl Sezamku a utíkal pryč. Ale nakonec ho Magda dostala, jenže Sezamka byla už dávno v kleci. Zorgan popadl i Magdu. Jenže Magda je chytrá, a tak je dostala páskem ven. Zorgan zrovna spal a tak mu holky sebraly talismany a utíkaly do Karismy.
Charakteristika postav: Sezamka je odvážná, šla hledat talismany. Magda je chytrá, dostala holky ven z klece. Královna je starostlivá, bojí se o holky. Zorgan je zlý, ukradl talismany.
Knihu jsem dostala na Štědrý den, a protože jsem četla už jeden díl, tak jsem si řekla, že přečtu i tehle. Doporučila bych ji Sárce a Káje, protože mají rády dobrodružné příběhy. Je od osmi let. Četla jsem ji pět dní. Má 79 stran.
Kniha se se mi líbila, četla se mi moc dobře. Je zajímavá tím, že o každém díle je uvedeno na přebalu, co se zde bude dít. V textu mě zaujalo, že tu vystupuje holčička stejně stará jako já.

Skřítek Racochejl

Skřítek RacochejlKnihu vydalo nakladatelství Via Lucis studio v Praze roku 1998.
Napsal – Emil Šaloun
Ilustroval – Zdeněk Smetana
Kniha má 84 stran.
Druh literatury – dobrodružná pohádka
Jednou v černém lese v mechu leželo malé strakaté vajíčko. Přes den na toto vajíčko pražilo slunce a v noci si na něm hrály malé měsíční paprsky. Ale vajíčku se nic nedělo, až jednu noc do vajíčka uhodil blesk a křup, křup. Najednou se z vajíčka vylíhlo něco podivného. Byl to skřítek Racochejl. Co to je za randál! zavřískal a tady je zima. V tu chvíli mu na hlavu spadla velká dešťová kapka. Ráno nebylo po bouřce ani stopy. Racochejl vylezl zpod skořápky a šel hledat místo k bydlení. Tu šel kolem hraboš Dal mu kožich. Potkal stonožku, od ní dostal boty. Potkal skřítka Polníčka. Od něj dostal klobouk. Od té doby je Racochejl šťastný.
Jednou se skřítek Racochejl probudil. Chtěl se jít podívat za vílami lesničkami, jak skáčou na ranní rose. Udělal krok z baráku a spadl na zem. A všiml si, že jeho baráček nadzvihl obří hřib. Racochejl hned šel za skřítkem Polníčkem a Polníček mu řekl plán. Za chvíli přišel Racochejl k hřibu a povídá, že po lese chodí starý rybář, který chytá veliké hřiby. Polníček zadupal a hřib se lekl a zasunul se do země. A už nikdy nevylezl. Polníček šel domů a Racochejl? Ten šel domů taky.
Charakteristika postav: Racochejl je šťastný, dostal hodně věcí. Hraboš je hodný, dal Racochejlovi kabát. Housenka je hodná, dala Racochejlovi boty. Polníček je šikovný, našel klobouk.
Kniha je zajímavá tím, že má obrázek přes celou stranu a přes něj je text.
Kniha se mi líbila, četla se mi skvěle. Je určena pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji jeden týden. Knihu bych doporučila Káje, protože má ráda skřítky.
Kapitoly: Jak skřítek Racochejl přišel na svět, Jak skřítek Racochejl zaplácl hřiba, Jak skřítek Racochejl udělal rusalce radost, Jak skřítek Racochejl čaroval, Jak skřítek Racochejl našel svůj ztracený sen, Jak skřítek Racochejl třásl modrým zvenečkem a dalších sedm kapitol.

Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky

Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočkyKnihu vydalo nakladatelství Brána v Praze roku 2010.
Napsala: Barbara Nesvadbová
Ilustrovala: Petra Vykoukalová a Barbara Nesvadbová
Druh literatury: zvířecí pohádka
Kniha má 115 stran.
Jednou se v jednom malém domku narodilo fence osm štěňat. Jedno z nich se jmenuje Garp, to jsem já. Byl jsem takové odstrčené. O dva týdny později už byla všechny štěňata rozebraná a měla své páníčky. Jediný Garp byl pořád u maminky. Až jednoho dne zazvonil telefon, najednou řekla moje panička, že si pro mě za chvíli přijede moje nová panička. Vůbec jsem se netěšil, spíš jsem se bál, že mi chtějí něco udělat. Byla to taková blondýna, chovala se hrozně namyšleně. Brala mě na různé diskotéky, bylo to hrozné. Dva roky potom se moje panička chovala moc divně. No a pak se to stalo, zjístil jsem, že je moje panička těhotná. Zanedlouho přišla a měla v ruce miminko. Dali jsme mu jméno Bibi. Jednou na plotě seděla černá kočka. Já jsem se děsně zamiloval, zjístilo se, že nemá domov a tak jsme jí vzali k nám, dali jsme jí jméno paní Robinová. O rok později seděla vedle paní Robinové jiná kočka. Paní Robinová mi řekla, že je to její dcera, a tak jsme ji taky vzali a dali jsme jí jméno Božena. O dva měsíce později, jsem měl doma paní Robinovou, Boženu , Bibin a Chlupa. No a i lidí bylo víc, moje panička měla další dítě. Začal jsem jim říkat Baba, střední a malá. Jednou jsme jeli se podívat na Bibi do stáje a tam byla další kočka, seděla na koni a hrozně se bála, ale potom jsme si ji vzali domů. Na všechny byla zlá a tak jsme jí dali na noc ven. Ráno jsme ji hledali všude, najednou malá zařvala, všichni jsme za ní běželi a ona ukázala na kočku ze stáje pod tůjí, jak má rozkousané nohy a teče jí krev. Okamžitě jsme ji odvezli k veterináři, v čekárně jsme čekali čtyři hodiny. A doktoři nám přinesli Kiki se železnýma nohama. Starali jsme se o ni. A ona potom pochopila, že nás má hluboko v srdci ráda. Teď jsem s ní nejlepší kámoš a taky spolubydlící.
Charakteristika postav: Garp je šikovný, sundal kočku z koně. Panička je namyšlená a hloupá, brala Garpa na diskotéky. Paní Robinová je hezká, dokázala okouzlit Garpa. Kiki je zlobivá, zlobila po domě a tak ji dali ven.
Kniha se mi líbila, četla se mi pěkně. Doporučila bych ji Kátě, protože si myslím, že má ráda zvířátkové příběhy. Je určena pro čtenáře od osmi let. Četla jsem ji dva dny.
Názvy kapitol: Proč zrovna já?, Studentský život, Psi mají přece taky duši, Přišlo dítě jmenuje se jako bonbóny, Velký bílý dům, Psi, Já jsem zamilovaný, Božka, Chlup a Bibin, V našem sklepě bydlí myš, Mia.

Krysáci

KrysáciKnihu vydalo nakladatelství Česká televize v Edici ČT v Praze roku 2010.
Napsal - Jiří Žáček
Ilustroval - Ivan Mráček
Druh literatury - pohádka
Na malém útulném smetišti u Vizovic začimčaroval vrabčák, ale krysáci Hodan a Hubert pořád spali. Najednou zazvonil budík. Vylezli ze šuplíků a vzali sochu Ludvíka dolů z poličky. Začali jarní hygienu, vyčistili si zuby kartáčkem, osprchovali se sifonovou lahví a nakonec si dopřáli mydlinkovou koupel ve staré výlevce. Ludvík se spokojeně usmíval, bylo hodně vidět, že se mu to líbí. Společně se usadili a jako vždy se Hubert zeptal Hodana, jak se vyspal. Šli se jako vždy projít a najednou narazili na kafemlýnek. Zaklepali a vylezl slimák. Hodan a Hubert se rozhodli, že mu postaví baráček. Poté šli oslavit Ludvíkovy narozeniny. Jednou ráno se Hubert a Hodan probudili a provedli ranní hygienu. Najednou tam přišel podivný krysák. Ten krysák jim řekl, že se jmenuje Eda a že pochází z městečka Prahy u Berouna. Jednou šli ti tři a taky socha Ludvík na procházku a Eda se ztratil. Hodan uslyšel telefon a zvedl ho. V telefonu bylo slyšet "Poslouchejte Edu zvolte ho králem." Ale stejnou větu slyšel Hubert za kupou pneumatik, a tak se tam šli s Hodanem podívat. Nakonec zjístili, že do telefonu celou dobu mluvil Eda, ale odpustili mu to.
Charakteristika postav - Hubert a Hodan jsou šikovní, postavili slimákovi baráček. Slimák je skromný, stačilo mu, že má kafemlejnek. Ludvík je tichý, nic neříká.
Kniha je zajímavá tím, že krysáci bydlí na smetišti a z odpadků si vyrábějí věci. Líbila se mi, četla se mi skvěle, půjčila jsem si ji ze školní knihovny.
Knihu bych doporučila Verče, protože čte hodně pohádky. Je určena pro dobré čtenáře od pěti let. Četla jsem ji dva týdny.
Názvy kapitol - Ludvík a Eda, Telefon, Slimák Ferdinand, Lochneska, Pavouk Pech, Starosta, Moucha Helena, Dovolená, Krtek Hanuš a Maják.

Annejet a kluci

Annejet a kluciNapsala - Miep Diekmannová
Ilustrátorka - Ivana Lomová
Vydalo nakladatelství Ivo Železný v Praze roku 1972.
Počet stran - 166
Žánr - dívčí román
Jednou Annejet přišla ze školy a její malá sestra Bella křičí, dostali dopis od tety Edity. Annejet se šla podívat, co je v dopisu. A zjistila, že její bratranec Luk přijede na jeden rok, protože vlítl pod kola auta a má zlomenou nohu a ruku. Annejet se cítila trapně, protože ji děti uvidí s klukem, který je chromý. Večer Luk přijel, ale Annejet si ho radši nevšímala. Jednou se Annejet líbil jeden kluk, chodila si ním přes dva roky. Chodili do kavárny, cukrárny a dokonce i do luxusních restaurací. Když Luk odjel, bylo Annejet osmnáct. Přesně týden před maturitou jí její kluk požádal o ruku. Annejet to samozřejmě přijala a měli svatbu. Ale pak ji lidi pomlouvali, že má chromého bratrance, ale její manžel nechal v rozhlase vyhlásit, ať to nedělají.
Charakteristika postav - Annejet je hodná, přijala Luka k nim domů. Bella je namyšlená, vysmívá se Annejet. Luk je neopatrný, vběhl pod auto.
V textu mě zaujalo že Annejet už v osmnácti měla svatbu. Kniha se mi líbila četla se dobře. Doporučila bych doporučila Míše, protože si myslím že má ráda dívčí knihy. Je pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji týden.
Kapitoly - Annejet se představuje, Jednat normálně, Co když se mi budou posmívat, A zase trest, Rvačka, Rozmluva, Hledání Luka, Ty nervy!, Besídka, a dalších sedm kapitol.

Talismanky - Dračí pomsta

Talismanky - Dračí pomstaVydalo nakladatelství Slovart s.r.o v Praze roku 2016.
Napsala - Georgie Adamsová
Ilustrovala - Gwen Millwardová
Počet stran - 76
Druh literatury - dobrodružný příběh
Královna Talismína se stala královnou Karismi, a tak jí stříbrnice nechala vyrobit náramek, který měl na sobě třináct talismanů. Jeden nešťastný den ukradl čaroděj Zorgan tenhle náramek. Královna Talismína byla nešťastná, a tak jí holčička jménem Sezamka řekla, že jí talismany s náramken pomůže najít. Královna nejprve říkala, že ne, protože by se Sezamce mohlo něco stát, ale nakonec ji pustila. Sezamka tedy šla. Po dvou dnech našla Sezamka hluboko v horách jeskyni. Tak se tam tedy ukryla. V jeskyni bylo něco bílého a tak se tam Sezamka šla podívat. Byla to veliké vajíčka, Sezamka nevěděla, co má dělat, ale napadlo ji, že by se mohla schovat za kámen a pozorovat, co se bude dít. A taky to tak udělala. Najednou přiletěl velký drak a na něm Zorgan. Stoupl si před skálu. Ta se otevřela a Zorgan zmizel. Talismanka běžela za ním. Chytil Sezamku za triko a vlekl ji po zemi. Hodil ji do klece a klíče hodil na věšák. Sezamka se otočila a za ní bylo mládě draka. Drak se rozeběhl ke dveřím, vzal klíče a podal je Sezamce. Sezamka mu potom odemla klec a mládě bylo u maminky. Drak ukazoval křídlem na skříň. V ní byly talismany. Sezamka je vzala sedla i s mládětem a letěli do Karismy. A dračice? Ta v Karismě už zůstala i s mládětem navždy.
Charakteristika jednajících postav - Sezamka je mírumilovná a šikovná, sebrala talismany. Zorgan je zlý, ukradl talismany. Dračice je hodná, pomohla Sezamce.
Kniha je zajímavá tím že má vždy na obalu nakreslené, co se bude dít v knize.
V textu mě zaujalo, že když je nějaké slovo ohvězdičkované, tak je na konci strany jeho význam.
Kniha se mi líbila, četla jsem jí s úžasem. Knihu jsem četla, protože mám další čtyři díly. Doporučila bych ji Sárce, protože četla něco podobného. Je určena pro děti od osmi let. Četla jsem ji dva dny. Má kapitoly, ale jen očíslované.

Pollyanna

PollyannaNapsala - E. H. Porterová
Ilustrace - Mirka Kotlánová
Vydalo nakladatelství Nava v Praze roku 2005.
Počet stran - 190
Druh literatury - dívčí román
Román pojednává o dívce, které je 16 let, líbí se jí jeden chlapec. Ale ten chlapec má jinou. Jednou ráno se Polly vzbudila, šla se umýt, nasnídat a šla do školy. Přišla do školy a u skříněk už na ni čekala její nejlepší kamarádka Lucy, pověděli si různé drby a vtipy a potom šly do třídy. Polly seděla v lavici s Mikem, to byl ten kluk, který se líbil Polly. Když skončilo vyučování, Polly šla na oběd a pořád se koukala na Mika. Mike se držel s jeho holkou za ruku. O měsíc později přišla Polly do školy a šla do třídy, najednou za ní přiběhl Mike. Pozval Polly na rande. Strašně se divila, ale bylo jí to tak nějak jedno. Večer se Polly přichystala a vyrazila. Když spolu seděli u stolu, tak se Polly zeptala Mika, proč s ní vlastně chtěl a je na rande, Mike odpověděl, že jeho holka ho celou dobu podváděla. Chvíli si pak spolu povídali a když už rande končilo, tak si Mike zeptal, jestli by s ním Polly nechtěla chodit. Polly samozřejmě nabídku přijala a začali spolu chodit.
Charakteristika jednajících postav - Polly je smutná a zároveň šťastná, Mike s ní nechtěl chodit ale začal. Mike je hodný, začal chodit s Polly. Mika holka je zlá, podváděla ho.
Kniha je zajímavá tím že na úplně poslední straně jsou ostatní knihy, co v této edici vyšly a od koho jsou. Líbila se mi, četla jsem ji a byla jsem napnutá, jak to dopadne. Mám ráda romány. Doporučila bych ji Káje, protože má ráda romány a četla deník Mimoňky, což je tomuto podobné.
Kniha je od deseti let. Četla jsem ji čtyři dny.
Kapitoly - Slečna Polly, Vstupuje Pollyanna, Pollyanna a tresty, Pollyanna v nesnázích, Růže a mantila, Poněkud překvapující kapitola, Člověk míní, Síla kamarádství, Čekání, Della jedna, Zase doma.

Pusheen, Já košišta

Pusheen, Já košištaNapsala a ilustrovala - Clarie Beltonová
Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2014.
Počet stran - 187
Četla jsem ji deset dní. Je určena pro čtenáře od šesti let.
Žánr - komiksový příběh
Čím vším vaše kočka může být? Jaké povolání může mít vaše kočka? Pekařka, klavíristka, masérka, sochařka, blogerka, DJ. Pizza návod - přečti si recept, sežeň přísady (ne že je sníš), předehřej troubu, udělej všude brajgl, jsi přece kočka, objednej si pizzu z nějaké restaurace, úspěch! Výhody mladšího sourozence v roli Stormy. Jaké má výhody mladší sourozenec. Valentýnky od kočky: růže je červená, fialka je modrá, mňau mňau dej mi najíst, jo? Plánek hlazení: je tu nakreslená Pusheen a jsou tam tři barvy - růžová žlutá a fialová, růžová znázorňuje, že na tom místě chce kočka hladit. Žlutá znamená, že to ještě kočka vydrží a fialová znamená - Kousnu tě! Co má Pusheen ráda - hudbu, jídlo, kamarády, rodinu, spaní a internet. Šest důvodů, proč byste měli být kočka: jídlo zadarmo, bydlení zadarmo, můžete spát jak dlouho chcete, vypadáte skvěle bez námahy, prstíky máte jako fazole, máte povolení zabíjet. Maličkaté tlapičky znamenají maličké povinnosti. Domov je tam kde složíš zadek.
Názvy kapitol: Já košišta, Návod na život, Co byste měli vědět o kočkách, Stormy, Rok v životě Pusheen, Poděkování a další.
Charakteristika postav: Pusheen je zábavná, dá se s ní užít legrace. Stormy je Pusheenina mladší sestra, pořád Pusheen provokuje a štve.
Kniha se mi líbila, skvěle se četla.
Knihu jsem si vybrala, protože jsem si myslela, že je super a taky je, koupila mi ji mamka, přála jsem si ji. Doporučila bych ji Sárce, protože by ji mohl zaujmout děj. V knize mě zaujaly ilustrace. A v textu mě zaujaly Pusheniny představy, které nakonec skončily úplně jinak.

Karkulín ze střechy

Karkulín ze střechyNapsala - Astrid Lindgrenová
Ilustrovala - Helena Zmatlíková
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2007. Kniha má 197 stran.
Najednou přilétl do Benova pokoje Karkulín, skřítek s vrtulkou na zádech a vzal ho na procházku po střechách různých domů. Benovi se to hodně líbilo, i když jednou málem spadl, ale to mu nevadilo. Za chvíli ale uslyšeli dětský pláč. Střešním oknem se dostali do bytu, kde plakalo miminko a rodiče byli pryč. Řekli si, že má hlad. Ben mu udělal teplé brambory a Karkulín dolétl pro mléko. Když ho nakrmili a dítě usnulo, řekli si, že rodiče vytrestají. Na skříni našli salám, jedno kolečko dali na kliku od dveří do kuchyně, druhé porcelánovému holubovi do jeho zobáku a třetí napíchli na špejli, kterou dítěti dali do ruky. Pak pokračovali v cestě. Karkulín se Bena zeptal, jestli chce vidět dva zlé chlapce. Ben souhlasil. Došli k oknu, u kterého seděli dva chlapci jmény Filda a Rudla. Seděl s nimi ještě Oskar, který byl na návštěvě. Filda a Rudla se pokoušeli Oskarovi ukrást hodinky a náprsní tašku, ale Karkulín jim to ničil. Když se vrátili na střechu Benova domu, už tam na ně čekali hasiči, Bena ze střechy sundali.
Charakteristika postav - Ben je odvážný, lezl po střechách. Karkulín je rychlý, do všeho se hned pouští.
V knize mě zaujaly Karkulínovy nápady a jeho odvaha. Doporučila bych ji všem, konkrétně Sárce, určitě by ji zaujal děj. Vybrala jsem si ji, protože jsem si ji chtěla přečíst. Je určena pro čtenáře od šesti let. Četla jsem ji týden.
Kapitoly - Karkulín se představuje, Karkulín staví věž, Karkulín si hraje na stan, Karkulín uzavírá sázky, Karkulín dělá legraci, Karkulín si hraje na strašidlo, Karkulín čaruje s chytráckým psem Ahlbergem, Karkulín jde na oslavu narozenin, Karkulín se vrací, Doma u Karkulína, Karkulín dopaluje slečnu Sovovou kradením koláčů, Karkulín zve na hostinu, Karkulín a televizor, Karkulínův zvonek, Stockholmské strašidlo, Karkulín není strašidlo, Karkulín je Karkulín, Krásná panenka jenom se vznáší.., Krasavec, trochu při těle, náramně chytrý.

Wendy Quillová je celá špatná

Wendy Quillová je celá špatnáNapsala: Wendy Meddourová
Ilustrovala: Mina May, které je 12 let
Vydalo nakladatelství Libri Fortuna v Praze roku 2015.
Kniha má 192 stran.
Druh literatury: deník s holčičí hrdinkou
Kniha je zajímavá tím, že ji ilustrovala dvanáctiletá holčička. V textu mě zaujalo, že Wendy vždy podrží její kamarádka. Kniha se mi líbila, protože je to deník. Četla jsem ji tři dny.
Kniha je určena pro dívky od deseti let. Doporučila bych ji Marušce a Káje, protože četly deník mimoňky. Má dva příběhy v jedné knize.
Děj číslo jedna: Jedna holka jménem Wendy Quillová dostala k Vánocům nové kolo, ale také strašně dobré cukrové myši. Po půl roce jela na kole a myslela na cukrové myši, které si dá, až přijede domů. Zatáčela za roh a jak byla v zamyšlení, srazila starou babičku. Ale rychle ujela, bála se, ale snažila to neřešit. Když přišli s kamarádkou Nici do školy, šli rychle ke školní psycholožce a vše jí řekli a říkali, že je to v pořádku. Ale do třídy k nim shodou náhod zrovna přišel policista. Wendy si myslela, že jde za ní, a tak s kamarádkou Nici šli takzvaně za školu. Šli na záchod. Ale najednou na záchod přišel pan policista. Bály se, ale on řekl, že babička už je v pořádku. Mohla ale alespoň zastavit.
Děj číslo dva: Wendy šla za sestrou do jejího pokoje, ale sestra tam nebyla. Wendy si řekla, že na ni počká. Ale náhodou se do Wendyných rukou dostal její tajný deník. Měla tam hodně tajné věci, například že ji podvedl Frank, nebo co podniknou s nejlepší kamarádkou. Vtom se to stalo. Wendyna sestra otevřela dveře od pokoje a uviděla ji. Popadla ji za triko a strašně moc se naštvala, ale zároveň věděla, že Wendy všechno ví a teď co dělat? Wendy se potřebovala vymluvit a tak zalhala, že tam byl duch a že byl přátelský. Sestra se hned dala do pláče, že má v pokoji ducha. Vtom se rozkoply dveře a v nich máma.
Charakteristika jednajících postav: Wendy je zasněná a je to strašpytel, protože myslí na cukrové myši a bojí se maminčiny reakce. Nici je hodná, jde všude s Wendy. Babička je chudák, Wendy ji strazila. Policista je šikovný, vyžebral od uklízečky klíč k holčičím záchodům. Maminka je hodná vše nakonec pochopí.

Soví kouzlo

Soví kouzloVydalo nakladatelství Zlaté tajemství v Praze roku 2016.
Napsala - Ina Brandtová
Ilustrovala - Irena Mohrová
Počet stran – 125
Četla jsem ji dva dny. Je určena pro dívky od devíti let.
Žánr – dívčí příběh
Kniha vypráví o dívce jménem Flóra, která je rozzlobená, že se právě stěhují z města. Jsou tam nekonečné lesy a všude louky.Flóra se moc bojí do nové školy, ale snaží se na to nemyslet. Když dojedou, přestěhují se do baráčku a Flóra s bráchou jdou obhlídnout zahradu. Byla hodně obrovská. A tak se tam Flóře začalo líbit. Ale její překvapení zkazila překvapivě škola. Hned jak přišla do školy, navštívila ji partička holek. Hodně ji ponižovali a pak se odebrali se smíchem pryč. Přiběhla za ní jedna ze spolužaček. A začali být kamarádky. Jednou šla Flóra do lesa, kde ji stále pronásledovala sova, která pořád volala slovo dub. A tak Flóra šla hledat dub. Najednou sova změnila slovo a začala říkat kámen. A tak Flóra začala hledat kámen a sova zase změnila slovo stříbro. Flóra pochopila, že má najít stříbrný kámen. Začala hledat a našla! Odklopila kámen a našla papírek, na kterém bylo něco o nějakém zlatém tajemství. Druhý den šla do školy a její kamarádka jí řekla, jestli neví něco o její sově. A shodou náhod Flóra včera v lese sovu viděla, a tak řekla že ano. Po škole šli do lesa. Jenže pak Flóra zjistila, že její kamarádka ví vše o zlatém tajemství.
Charakteristika postav – Flóra je chytrá, poslouchala sovu. Flóřina kamarádka je hodná, řekla Flóře tajemství. Sova je neposlušná, utekla Flóřině kamarádce.
Kniha se mi líbila, protože v ní bylo i napětí. V textu mě zaujalo, že Flóřina kamarádka věděla o zlatém tajemství. Doporučila bych ji Verče, protože hlavní hrdinka vypadá jako ona a protože by ji mohl zaujmout děj.
Kapitoly – Faltinovi se stěhují, Skoro jako na dovolené, Samé nové tváře, Se Zorrem v lese, Hu hu hů, Na večeři se sovami a dalších osm kapitol.

V zakletém zámku

V zakletém zámkuNapsal a ilustroval - Ugo Maccari
Vydalo nakladatelství BETA - Dobrovský a Ševčík v Praze roku 2005.
Počet stran - 284
Četla jsem ji den. Je určena pro dívky od osmi let.
Žánr - pohádky
V knize jsou různé pohádky. Třeba Kráska a Zvíře. Jednou byly jedny tři holky. Byly to dcery obyčejného kupce. Jenže dvě z nich byly namyšlené. Ta třetí byla hodná, krásná a šikovná. Jednou kupec šel pro růže kvůli tomu, že hodná dcera měla narozeniny. Dostal se někam pryč do nějaké zahrady. Otočil se a za sebou viděl příšeru! Pak už se jen probudil v kleci ve zdi. Hodné dceři se zdálo, že otec dlouho nepřišel, a tak běžela po jeho stopách v blátě. Dostala se do té zahrady, co její otec. Bála se, ale šla dál. Viděla to zvíře a viděla i otce. Řekla zvířeti, ať si nechá ji a otce propustí. Holce se potom začalo ve zvířecím zámku líbit, nechtěla ani domů. Jednou přišli lidé. Zvíře se bálo, ale holka to tak nenechala a tak vyšla s ním na balkón a políbila ho. Vtom se zvíře proměnilo. Byl to princ. A ten jí řekl, že ji strašně miluje. A pak se vzali. Lidé je nechali být.
Charakteristika postav - Holka je starostlivá, bála se o otce. Zvíře (princ) je nešikovný, proměnila ho čarodějnice ve zvíře. Otec je hodný, šel pro růži. Lidé jsou zlí, protože odsuzovali zvíře.
Kniha se mi líbila, protože v ní bylo i napětí a strach . V textu mě zaujalo mutování prince. Doporučila bych ji Káje, protože má ráda pohádky.
Kapitoly - Pinochio, Šípková Růženka, Kráska a Zvíře, Aladin a Jeníček a Mařenka.

Ripley R- tým - Příšera v mlze

Příšera v mlzeNapsal a ilustroval - Kay Wilins
Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2015.
Kniha má 125 stran.
Druh literatury: detektivní příběh pro děti
Kniha je zajímavá tím, že jsou na stránkách mobily, ve kterých jsou napsané zajímavosti a také tím, že na začátku jsou popsané všechny postavy, co tam vystupují. V textu mě zaujalo, že jsou skoro všichni moc hodní. Kniha se mi líbila, protože je to detektivka s napětím. Četla jsem ji tři dny. Kniha je určena pro mládež od deseti let. Doporučila bych ji všem, ale konkrétně Sárce a Pavlovi, protože četli Klub tygrů.
Předvedu vám členy r – týmu: KOBE je kluk, který je veliký znalec domorodých kmenů, a má telepatické schopnosti. ZIA je holka, která umí poznat, jaké bude následující den počasí a ovládat elektřinu, protože když byla malá, zasáhl ji blesk. MAX je počítačový vynálezce a génius. KATE má paměť jako nejchytřejší počítač. ALEK je kluk sportovně nadaný. LI umí každý zvuk na planetě. JACK dokáže mluvit se zvířaty.
Jednou byla Aimi s Rikim na romantické vyjížďce. Zastavili se u scaly, kde bylo krásně vidět zapadající slunce. Jenže vtom se zvedla mlha. Byla opravdu ohromná. Najednou se v mlze objevila dvě červená světla. Aimi si myslela, že je to slunce opravdu hodně silné, ale Riki věděl, že slunce to určitě není. Najednou se z mlhy vyřítila obrovská věc jako drak a chrlila oheň. Aimi se strašně vylekala. Riki ji vzal rychle za ruku a utíkali. Když se druhý den vrátili, žádný drak tam nebyl, ale bylo tam zničené auto. Riki a Aimi rychle běželi na policii, která o tom informovala i televizi. Toho si všiml i učitel. Ihned jim ukázal, co našel. Vtom Zie zazvonil R – phone. Volal Ripley, a tak se vydali na misi. Druhý den začali pátrat. Našli to zničené auto a začali prohledávat ohořeliny. Jack našel na zemi kus zelené látky. Li a Kobe se zatím jeli podívat za párem, který to postihlo. Zia vyslala elektromagnetický puls a najednou se k ní přilepilo nějaké elektrické rameno. Za setmění se skutečně zvedla mlha a vyšel drak. Alek na něj zezadu skočil a Kate mu přivázala jednu nohu k trámu. Kobe s Maxem a Li mu začali strhávat kůži. A zakončila to Zia která vyslala elektromagnetický puls, který robotího draka skolil. Strhli mu kůži a tam byl školník! Kate okamžitě zavolala policii, která si ho odvezla.

Talismanky – Zorgan v Trnkáči

Talismanky – Zorgan v TrnkáčiNapsala – Georgie Adamsová
Ilustrovala - Gwen Millwardová
Vydalo nakladatelství Slovart v Praze roku 2016.
Kniha má 78 stran.
Druh literatury – dobrodružný příběh
Královna Talismína se stala královnou Karismi, a tak jí stříbrnice nechala vyrobit náramek, který měl na sobě třináct talismanů. Jeden nešťastný den ukradl čaroděj Zorgan tenhle náramek. Všichni byli nešťastní, ale nikdo se neodvážil jít za Zorganem ho ukrást. V baráčku v malé vesničce žila holčička jménem Talismanka a ta jednou šla kolem informační tabulky ve vesničce a viděla tam nápis KDO NAJDE KRÁLOVNĚ TALISMANY BUDE ODMĚNĚN. Talismanka byla zvídavá holčička, a tak se hned vydala na zámek. Královna Talismína jí říkala, že je to pro ni moc nebezpečné, ale se hned druhý den vydala na cestu. Potkala hodně hodných, ale i zlých lidí. Když došla na místo, kde měl být údajně čaroděj Zorgan, nestačila se divit. Královna Talismína se svým vojskem už byla na místě. Bohužel proti ní stál čaroděj Zorgan se svými zlými Trolly a skřítky z lesa. Talismanka málem omdlela. Pak všichni bojovali - víly proti Trollům, Skřítci proti Skřítkům. Z nebe přilítly milióny ptáků. Všichni spustili lepivá vajíčka a tak Zorgan všechny královniny bojovníky uvěznil navěky. Královna rychle se svým koněm utekla do lesa. Hned za ní běžela Talismanka. Královna byla moc šťastná, našla Talismany.
Charakteristika postav – Talismanka je obětavá a hodná , pomohla královně. Královna je tvrdohlavá, šla do bitvy bez Talismanky. Zorgan je zlý a odporný, ukradl talismany. Morbrencie je strašpytel, utekla před Talismankou a královnou.
V textu mě zaujalo, že královna má sestru. V knize mě zaujalo, že dostanete talisman, o kterém se v knize píše.
Kniha je doporučena pro dívky od devíti let. Četla jsem ji tři dny. Kniha se mi líbila, doporučila bych ji Sárce, protože se jí líbí Talismanky.

Nejkrásnější české pohádky

Nejkrásnější české pohádkyNapsala: Ivana Pilařová
Ilustroval: Petr Bauer
Vydalo nakladatelství SUN s.r.o v Říčanech roku 2013.
Počet stran: 157
Žánr: pohádky
Kapitoly: Boháč a chudák, Čert a Káča, Čertův švagr, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Hrnečku vař!, Chytrá horákyně, Jak Honza rozesmál princeznu, O Budulínkovi, Obušku z pytle ven! a další.
Kniha se mi moc líbila, měla poučný děj. V textu mě zaujalo, že stařenka dala Bětce kouzelný hrneček. V knize mě zaujaly ilustrace. Doporučila bych ji Káje, protože si myslím, že má ráda pohádky. Vybrala jsem si ji, protože ji četl i Filda a zaujalo mě to.
Kniha je od sedmi let. Četla jsem ji dva dny.
Jednou bylo jedno království, ve kterém vládl princ Miroslav, protože král zemřel. Neměl manželku, a tak si chtěl nějakou najít. A tak začal posílat svoje obrazy princeznám, které mu je také posílaly. Jednoho dne dostal obraz od princezny ze sousedního půlnočního království. Úplně se mu sevřelo srdce, jak byla nádherná. A tak jí poslal obraz s tím, jestli si ho vezme. Princezna však nechtěla. Nelíbil se jí. Princ poznal, že je rozmazlená a pyšná, a tak ji chtěl napravit. Vstoupil do půlnočního království jako zahradník. Princezně se strašně líbil, byla s ním všude. Až mu jednou řekla, že ho miluje a on jí to taky řekl. Potom ale prozradil, že je to princ a ne zahradník. Princezně to nevadilo, ale princ jí řekl, že si ji vezme jen když nebude pyšná a tak přestala být pyšná.
Charakteristika postav: Princ Miroslav je chytrý, přechytračil princeznu. Princezna je hodná, potom se změnila.