wz
Marie

Marie Urválková

Martinka ve škole

Martinka ve školeVydalo nakladatelství Svojtka Praha v roce 1999. Kniha má 18 stran.
Jejím autorem je Gilbert Delahaye a ilustrátem je Marcel Marlier.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let. Jedná se příběhy dětí.
Anežka uzázala Martince košíček s bílou myšičkou. Ve škole nesmí být zvířátka, ale Anežka myšičku schová. Do školy přišla nová holčička Marika. Děvčata se seznámí. Při vyučování jdou společně do knihovny. O přestávce Martinka hraje fotbal. Pak pomůže Jonášovi najít ztracenou stravenku. Při vyučování děti píšou, cvičí, a pak je oběd. Po obědě mají výtvarnou výchovu. Po vyučování jdou s družinou chytat žáby. Ve škole je dají do akvária. Když skončil školní den, rozloučí se a jdou domů.
Charakteristika postav: Hlavní hrdinkou knihy je Martinka, která je hodná a chytrá. Ráda pomáhá svým kamarádům. Například pomohla malému Jonášovi najít ztracenou stravenku. Také ráda cvičí. Její nejlepší kamarádka je Marika. Marika je Romka, je velmi hodná a chytrá. Anežka má ráda zvířátka. Jonáš je malý a ztratil stravenku.
Kniha se mi líbila, má velká písmena a dobře se čte. Vybrala jsem si ji, protože má hezké ilustrace. Ráda bych ji doporučila všem děvčatům ve třídě, určitě by je také zaujal pěkný příběh. Četla jsem ji deset dní.

Želva a zajíc

Želva a zajícNapsal a ilustroval: Disney
Vydalo nakladatelství EGMONT, s.r.o., v Praze roku 2008.
Kniha má 43 stran.
Literatura: bajka
V lese se měl konat velký závod v běhu. Želva vyzvala Zajíce k závodu. Zvířata se na tribuně tlačí. Zazněl startovní výstřel. Želva se výstřelu lekla a schovala se do krunýře. Teprve když výstřel dozněl, želva vystrčila hlavu z krunýře. Zajíc se rozběhl vpřed a želva zůstala daleko za ním. Želva se rozběhla za zajícem. Zajíc byl ale na želvu moc rychlý. Až najednou zajíc spatřil tři zaječí slečny. Zajíc se předváděl, až zapomněl na závod. Želva závod vyhrála.
Charakteristika postav: Zajíc je velmi pyšný. Želva má bojovné srdce.
V textu mně zaujalo vyprávění o závodě. Knihu bych doporučila Rosťovi, protože je v ní málo textu. Doporučila mi ji maminka. Je pro čtenáře od šesti let. Četla jsem ji jeden den.
Kniha se mi velmi líbila, hlavně pěkné obrázky.

Krtek kamarád

Krtek kamarádVydalo nakladatelství Knížní klub v roce 2008 v Praze.
Počet stran: 32
Knihu napsal Jiří Žáček a ilustroval Zdeněk Miler.
Druh literatury: pohádka zapsaná ve verších
Myška pláče a krteček ji rozesměje. Krtek je v lese a z vrby vyletěla sova. Krtek s myškou pouštějí bubliny a myška vyfoukne velikou bublinu a odletí. Krtek se cpal bonbony a rozbolel ho zub. Krtek jde k řece na koupání a vosa mu probodla kachničku. Šnek se loudá, krtek mu dá kolo. Krtek jde do sadu na třešně, myška je všecky sní. Myška se diví, že ji krtek nese dárek a nakonec tam je malý bonbon. Zasadí malý míč a vyroste jim velký míč. Krtek běží a zakopne o hříbek. Myška má svátek a ostatní jí nosí dárky. Krtek sedí u řeky a chytá ryby. Krtek maluje myšku.
Charakteristika postav: Krtek je hodný, rozesmál myšku. Vosa a sova jsou zlé, zlobí krtečka.
Kniha se dobře čte. V textu mě zaujaly verše. Moc se mi líbila. Knihu jsme měli doma, jen tak jsem ji čapla.
Doporučila bych ji Adélce, protože má ráda zvířátka.
Názvy kapitol: Pohádka, Třešně, Na houbách, Loudavý šnek, Dáreček, Koupání, Zahradníci, Zlobivý zoubek Bublifuk, Nehoda a další.
Knihu jsem četla jeden týden. Je určena pro čtenáře od šesti let.

O andílkovi, který spadl do duhové marmelády

O andílkovi, který spadl do duhové marmeládyVydalo nakladatelství Magalhaes-Cano ve Velké Skrovnici roku 2009.
Počet stran: 89
Knihu napsala a ilustrovala Judita Procházková.
Druh literatury: dobrodružné a poučné povídky a pohádky
Kniha je o andílkovi, kterého obarvila duhová marmeláda. Obarvení využil k nalezení smyslu svého života tím, že poslal na zem barevné a poučné příběhy. Duhový andílek šel do nebeské kuchyně, kde byla jen babička se zeleným kamínkem na krku, který se jmenuje Šumavín. Babička mu u čaje začala vyprávět svůj příběh. Jak sloužila na statku, kde ochořela paní. "Já šla za svými přáteli skřítky a paní vrbou. Paní Vrba zavolala Paní z Kapradí a společně nechali zrodit kamínek který mám na krku. Našla jsem jich plný pytlík a donesla je paní ze statku. Jen tenhle jsem si nechala pro sebe." Dopili čaj a andílek šel spát.
charakteristika postav: Duhový andílek je hodný, chce pomáhat lidem. Babička je pohostinná, dala andílkovi čaj. Dědeček z parku je laskavý a moudrý, pomohl andílkovi najít smysl jeho života. Holčička je smutná, ztratil se jí kocourek. Paní Noc je důležitá, díky ní můžeme spát a odpočívat.
Kniha se mi líbila svou nápaditostí a moudrostí jednotlivých příběhů. Doporučila bych ji Andrejce, protože má ráda příběhy. Je určena pro čtenáře od pěti do devadesáti devíti let. Četla jsem ji jeden týden.
Názvy kapitol: Bylo nebylo, Červená pohádka, Oranžové povídání, Žlutá pohádka o sluníčku, které si chtělo nechat platit za své služby, O zeleném kamínku ze Šumavy, O kapičce vody, která se bála změny, Povídání o tmavomodré Paní Noci, O fialové barvě a jedné velké lásce, Duhový andílek na to není sám, Nechat se pohladit.

Kouzelný svět pohádek

Kouzelný svět pohádekVydalo nakladatelství Sun v roce 2012 v Říčanech.
Počet stran: 249
Ilustrace: Carlos Busquest
Napsal: Cuentos Fantasticos
Literatura: dobrodružné pohádky a bajky
Marnivá myška: Žila byla jedna myška, ta našla zlaťák. Koupila si za něj mašli na ocásek. Všichni chlapci se do ní zamilovali. Myška trávila většinu dne na zápraží a zametala. Oslík jí zazpíval. Myšce se zdálo, že zpívá falešně. Jednou přišel Kocour a myška se do něj na první pohled zamilovala. Myška a kocour měli svatbu. Když osaměli, kocour myšku začal honit. Myška vyvázla jen o vlásek.
Charakteristika postav: Myška je marnivá a hloupá, nevážila si ostatních kluků. Oslík je omámený, zamiloval se do myšky a nemyslel na to, že už ženu má. Kocour je lstivý, obelstil myšku a chtěl ji sníst.
Kniha je zajímavá tím, že má hezký děj. Dostala jsem ji k svátku. Doporučila bych ji Andrejce, protože má ráda dobrodružné příběhy. Ostaním bych ji doporučila, protože se hezky čte.
Kniha je doporučena pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji dva týdny.
Názvy kapitol: Kráska a zvíře, Kniha džunglí, Aladinova pampa, Čaroděj ze země OZ, O vlku a sedmi kůzlátkách, Zlatovláska a tři medvědi, Cínový vojáček, Krysař z Hamelinu, Kouzelník Merlin, Marnivá myška, Malenka, Tři prasátka, Zajíc a želva, Malá mořská víla.

Kuře Napipi a jeho přátelé

Kuře Napipi a jeho přáteléVydalo nakladatelství Albatros v roce 1991 v Českém Těšíně.
Počet stran: 74
Napsal a ilustroval: Ondřej Sekora.
Druh literatury: pohádka
Zdenda vymyslel vozík, který potáhne pes Brok. Děti jely vozíkem, když vtom před ně skončilo Napipi. Brok se lekl a prudce zastavil. Děti z vozíku vypadly. Nejvíce plakala Boženka, která si plácla svůj povidlový koláč do obličeje. Starší Márinka si odřela koleno. Přinesla vodu a očistila koleno a umyla i Boženku. Zdenda nakreslil plánek nového vozíku, ale nedopadlo to, protože plán snědlo Napipi. Napipi se chtěla najíst se slepicemi, ale slepice mu vyhrožovaly, že ji utrhají peříčka z ocásku. Napipi si na ocasní pera dala kbelík.Slepice ji k jídlu nepustily, tak si sedla k malované bráně. Vypadala jako páv. Slepice ji začaly obsluhovat. Napipi tloustla a pořád seděla u brány. Jednou se brána otevřela a Napipi byla zase kuřetem se třemi pírky na ocásku.
Charakteristika postav: Boženka je nešťastná, zašpinila se povidly. Zdeněk je chytrý, sestrojil vozík. Brok je silný, táhl děti. Napipi je nešikovné, splašilo Broka.
V textu mě zaujalo to, že Brok je takový silák. Kniha se mi líbila. Doporučila bych ji Adélce a Zuzance, protože mají rády zvířátka.
Kniha je určena pro děti od šesti let a pro slabší čtenáře. Četla jsem ji jeden měsíc.
Názvy kapitol: Náš Brok, Dětská kapela, Co pan Pánek dovedl, Napipi a zmrzlina, A přece to dopadlo dobře, Jak se luští rébusy, O Malinovic prasátku, A jak ten cirkus dopadl, O zázračných hvězdách s pavouky, Jak Stanislav skládal rébusy.

Malý princ

Malý princVydalo nakladatelství Albatros Praha roku 2000.
Autor a ilustrátor: Antoine de Saint-Exupéry
Kniha má 94 stran.
Literatura: povídka
Pilot vzpomíná, jak se učil jako dítě kreslit. Při letu se mu porouchá motor a přistane na poušti. Několik dní letadlo opravuje, přitom potká malého prince. Ten pochází z jiné planety, o kterou se dobře stará a na které má tři sopky a jednu růži. Svou planetu opustil, aby poznal svět. Procestoval spoustu jiných planet (planeta krále, domýšlivce, pijana, byznysmena, lampáře, spisovatele) a poznal na nich, jak jsou dospělí nechápaví. Na Zemi se setkal s hadem, s liškou, kterou si ochočil, s růžemi a s pilotem. Tomu vypráví svůj příběh a stanou se přáteli. Malému princi se stýská po jeho planetě a růži. Nakonec ho uštkne had a zemře, aby se mohl vrátit domů.
Charakteristika postav: Pilot je dospělý, někdy nechápe malého prince. Malý princ je zvědavý, nikdy neupustí od své otázky.
V textu mně zaujalo, jak smutně se malý princ nakonec vrátí na svou planetu. Knihu bych doporučila Pavlovi, protože je o pilotovi a chlapci z jiné planety. Doporučila mi ji maminka. Je pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji 14 dní. Je zajímavá tím, že malý princ je z jiné planety. Líbilo se mi, že malý princ vypráví pilotovi svůj příběh.

Deník Mimoňky - Příběhy z neslavnýho života

Deník Mimoňky - Příběhy z neslavnýho životaNapsala i ilustrovala: Rachel Renée Russellová
Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2011.
Kniha má 296 stran.
Literatura: deník
Niki přestoupí na novou školu, kde nemá žádné kamarádky. Nejprve pozná MacKenzie, která je na ni hnusná a zlá. Pak se zamiluje do Brandona, kterého potká na chodbě. Na obědě ji pozvou ke stolu Chloe a Zoye a skamarádí se. Chloe, Zoye a Niki chodí do knihovny a chtějí jet na Národní týden knihoven do New Yorku. Niki jim nakreslí tetování propiskou a to se rozkřikne. Všichni chtějí tetování od Niki. Za tetování vybírají knihy pro knihovnu. Niki se přihlásí do výtvarné soutěže, kde obrázky tetovaček zvítězí. Má se konat halloweenský ples a MacKenzie se chlubí, že ji na ples pozve Bradnon.
Charakteristika postav: Niki je zamilovaná, někdy je naštvaná na svou sestru. Chloe a Zoye jsou kamarádky Niki. MacKenzie je zlá na Niki. Pořád se do ní naváží. Brandon je hodný a pozorný. Briana je mladší sestra Niki, někdy je otravná.
V textu mně zaujalo, že Niki je taková mimoňka. Kniha je zajímavá tím, že Niki je blázen do Brandona.
Knihu bych doporučila Káje, protože četla další díly. Dostala jsem ji k Mikuláši. Je určena pro dívky od devíti let. Četla jsem ji sedm dní. Líbila se mi, byly zde srandovní hlášky a krásné ilustrace.

Deník Mimoňky - Příběhy neoblíbený pařičky

Deník Mimoňky - Příběhy neoblíbený pařičkyNapsala i ilustrovala: Rachel Renée Russellová
Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2012.
Kniha má 296 stran.
Literatura: deník
MacKenzie je zvolena předsedkyní plesu. Brandon pozve na ples Niki a MacKenzie proto odstoupí z pozice předsedkyně. S ní odejdou všichni pořadatelé, kromě úklidové čety (Niki, Chloe, Zoye, Violeta a Theodore). Ta se ujme organizace plesu. Paní knihovnice jim dovolí se scházet a plánovat v knihovně. Ples se vydaří a všichni jsou nadšení - až na MacKenzie, které se na plese stane velký trapas. Slíbí jim pomstu.
Charakteristika postav: Niki je šikovná a velmi schopná organizátorka. Chloe je dobrá kámoška, plánuje občerstvení. Zoye je fajn, zajišťuje výzdobu. MacKenzie je frajerka, na pusu si nanáší víc než tři vrstvy lesku. Brandon je fajn kluk, pozval Niki na ples. Violeta a Theodore jsou obětaví a budou uklízet po plese.
V textu mně zaujalo, že Brandon pozve na ples Niki a ne MacKenzie. Kniha je zajímavá tím, že Niki vyhraje soutěž.
Knihu bych doporučila Verče, protože si myslím, že by se jí líbila. Dostala jsem ji k Vánocům. Je určena pro dívky od devíti let. Četla jsem ji deset dní.
Kniha se mi opravdu líbila, protože mám ráda knihy pro dívky, dobře se četla a byla zde spousta zajímavých situací a postřehů.

Pohádky skřítka Medovníčka

Pohádky skřítka medovníčkaAutor: Jan Lebeda
Vydalo nakladatelství Brána v roce 2010 v Praze.
Ilustrovala: Zdenka Študlarová
Kniha má 115 stran.
Druh literatury: dobrodružné a poučné povídky a pohádky
V kapitole Jak Medovníček zachránil kapra se Medovníček večer domluvil s kukačkou, aby ho ráno probudila. Vstal za svítání a šel k rybníku čekat na víly. U rybníka málem šlápl na kapra Animuka, který omylem vyskočil na břeh. Animuk Medovníčka prosil, aby mu pomohl zpátky do vody, jinak lekne. Domluvili se, že až řekne Medovníček tři, kapr sebou mrskne. Udělali to tak čtyřikrát a kapr hned, jak byl ve vodě, uplaval do hloubky. Tam se zastyděl, že Medovníčkovi nepoděkoval. Když vystrčil hlavu z vody, Medovníček už tam nebyl. Vracel se už domů a byl rád, že kapra zachránil.
Charakteristika postav: Medovníček je hodný skřítek, co pomáhá včeličkám a lesním zvířátkům.
Kniha se mi líbila, protože jsem včelařka. Doporučila bych ji Andrejce, protože vím, že má ráda přírodu. Je doporučena pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji osm dní. Je zajímavá tím, že Medovníček v každé kapitole někomu pomůže.
Názvy kapitol: Úvod, Jak Medovníček zachránil včeličku, Žabí koncert, Jak si krtek pochroumal pacičku, Medovníček pilotem, Mravenčí válka, Včelí rojení, O víle Zuzance, Ve včelí škole, Medovníček, ježek a sršni, Zlý sen, Brouci uličníci, Jak Medovníček zachránil kapra, Zlý vítr Větroplach, Jak Medovníček chtěl být muzikantem, Zlodějky vosy, Medovníček a kamarád Jirka, Zima s veverkou.

Nové pohádky skřítka Medovníčka

Nové pohádky skřítka MedovníčkaNapsal: Jan Lebeda
Vydalo nakladatelství Brána v roce 2011 v Praze.
Ilustrovala: Zdenka Študlarová
Kniha má 144 stran.
Druh literatury: dobrodružné a poučné povídky a pohádky
Prší několik dní a Medovníček si dělá starosti o včeličky. Když přestane, jde na louku a pozdraví je. Pak je poprosí o trochu medu. Včeličky slíbí, že až si doplní zásoby po zimě, přinesou mu ho. Pak se radují z jara. Dále Medovníček potká plačící myšku, kterou nemá nikdo rád. Skamarádí se s ní a dovede ji na kraj lesa, kde si myška vyhrabe novou komůrku a na pasece si zasadí lískové oříšky. Když myška ve své komůrce usne, jde Medovníček do své chaloupky také spát.
Jednou večer na Medovíčkovu chaloupku zaklepala myška Eliška. Prý nemůže spát. Medovníček ji pozval dál, že jí poví pohádku. A tak začal: V jednom království žil král Chamtivec. Jednou mu jeho povedený rádce poradil, aby zasadil peníze jako brambory, že mu z jedné mince vyrostou čtyři. Král, jak slyšel o penězích, hned poslechl. V noci se rádce vloupal do záhonu s penězi a celý ho vykradl. Medovníček zívl a myška Eliška už spala. Tak šel spát také.
Charakteristika postav: Medovníček je dobrý skřítek, který rád pomůže každému, kdo to potřebuje. Myška Eliška je ospalá, usnula během pohádky. Král je chamtivý, chtěl jen peníze. Rádce je vykutálený, věděl jak na krále.
Kniha je zajímavá tím, že v každé kapitole Medovníček někomu pomůže. Líbila se mi, protože jsem včelařka.
Knihu bych doporučila Adéle, protože má ráda zvířátka. Četla jsem ji dva týdny. Je určena pro čtenáře od sedmi let. Líbilo se mi, jak si v ní všichni pomáhají.
Názvy kapitol: Přišlo jaro, Medovníček a myška Eliška, Jak se nezbedný strakapoud polepšil, O hloupém králi Chamtivcovi, O včelím stěhování a zlém labuťákovi, Léto a čmelák Bzundík, Vyzráli nad jezevcem Emilem, Na borůvkách s plošticí, Medovníček u moře, Medovníček se vrací, Už je podzim, O neposlušném prasátku, Podzimní příhody, Jak vítr větroplach musel přestat zlobit, Medovníček Mikulášem i čertem, Jak Medovníček zachránil racka, Nastala zima.

Naše máma je bosorka!

Naše máma je bosorka!Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2008.
Počet stran: 126
Napsala Gabriela Futová. Ilustrovala Alena Schulz.
Druh literatury: pohádky s dětským hrdinou
Jednou ráno šel Dominik s mamkou do nákupního centra pro boty. A to prý bez zkoušení nejde. Natálku nechali doma, protože by jen zdržovala. Když se vraceli domů, stála tam sousedka Strakatá. Paní Strakatá je taková stará bába s velkým nosem, na nose má bradavici, na bradavici má chlup a na chlupu ji sedí blecha, prostě taková ježibaba. Jenže to už jsem si všiml, že z našich dveří se line kouř. A v tu chvíli máma odemykala. Vběhla dovnitř a Natálka seděla v rohu pokoje a brečela. Máma jednou luskla prsty a oheň byl pryč, pak něco zamumlala a pokoj byl jako by se nic nestalo. Pak nás posadila ke stolu a začala vyprávět, že je bosorka. Koukali jsme na ni jako by spadla z višně a vůbec nic jsme nechápali.
Jednou Natálka trucovala a zavřela se do skříně. Když se chtela otevřít, tak jí to nešlo, Nik zavolal mamku. Mamka zamumlala nějaké nesrozumitelné slovo a skříň se náhle otevřela. Nik si slovo zapsal jen pro jistotu. Druhý den ráno spadl Nikovi za postel komiks. Natálka mu pro něj vlezla a našla sejf. Nik sejf pomocí kouzla otevřel. V sejfu byla kouzelná kniha. Nik si vyčaroval kolo, notebook, Natálce domeček pro panenky a kočárek.
Charakteristika postav: Maminka je tajemnice, tajila, že je bosorka. Dominik je pozorný, všiml si ohně. Paní Strakatá je divná, má velký nos, na nose má bradavici na bradavici má chlup a na chlupu ji sedí blecha. Natálka je ubulená, bulela v pokoji.
V textu mně zaujalo že maminka, tatínek, Dominik i Natálka jsou kouzelná rodina, ostatním bych ji doporučila protože se dobře čte.
Kniha se mi moc líbila, měla velmi zajímavé pojetí děje. Doporučila bych ji Lauře, protože není nijak náročná, a protože si myslím, že by se jí mohla líbit. Je určena pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji týden.
Názvy kapitol: Velký objev, Naše máma je bosorka! Natálie všechno pozoruje, Další překvapení, Začínáme čarovat, Tom a Jeriy, Dobrodružství z dovolené, Velký úklid, Hádka, Jsem trpaslík. A co teď? a další.

Klub záhad - kluk ze záhrobí

Klub záhad - kluk ze záhrobíNapsal: Thomas C. Brezina
Ilustrace: Nora Nowatzyková
Vydalo nakladatelství FRAGMENT s.r.o. v roce 2010 v Českém Těšíně.
Počet stran: 109
Žánr: detektivní příběhy se super lupou
Jupiter Katz, Vicky a Nick Schneiderovi jsou členy Klubu záhad. Ronni a Honza jednou šli střílet prakem na louku. V tom z lesa vyšly dvě peroucí se kočky. Ronni šel blíž a zavolal na Honzu. Honza přiběhl a nestačil se divit. Byla to jen jedna kočka, která se prala sama se sebou. Ronni na kočku střílel jeden kámen za druhým. Kočka nehybně ležela na zemi. Ronni se najednou skácel a kočka ožila. Ošklivě poškrábala Honzu. Honza zavolal sanitku a policii. Pověděl jim vše, co viděl, ale policie mu nevěřila a tím začal další případ pro klub záhad. Otec Jupitera se zabívá duchy, nadpřirozenými jevi a příznaky. Jednou jel pan Fuchs za panem Katzem, že se mu v kuchyni objevil duch jeho dávno zesnulé maminky. Ale najednou se mu před předním sklem u auta objevil duch. Pan Fuchu se tak lekl, až naboural do stromu. Jupiter slyšel ránu. Šel se podívat z okna a co nevidí, nabourané auto pan Fuchse. Běžel to říct otci. Oba spěchali k havárii. Vzali pana Fuchse do tepla a zaptali se, co se stalo. Podle popisu pana Fuchse Jupiter sestavil portrét ducha. Druhý den ráno přináší portrét do školy. Paní učitelka jim říká, že toho chlapce učila a že zemřel před pěti lety. Prý střílel s kamarádem na kočku, pak se skácel a kočka ožila. Když se vrátil Jupiter domů, Kox to je Jupiterův havran bez přestávky krákal a létal kolem kůlny. Jupitera to už štvalo, tak se šel podívat na Koxse. Když otevřel dveře do kůlny, viděl tu kočku. Zakopl a spadl. Při pádu vrazil do poličky. Všechny věci zasypaly kočku. Kočka ožila a on se skácel. Najednou se ocitne v kočičím těle. Slyší, jak ho někdo pobízí. V jednu chvíli se bál, co se děje. Uvědomil si, že musí uhánět do věže bez oken a dveří. Slyší, jak někde říká, ať ho to ani nenapadne. Byl to hlas zvláštní. Hlas mu řekl příběh, že je duševní démon a že když ho nebude poslouchat, tak ho utrápí. Hlas mu řekl, že má jít do lesa. Jupiter se v lese ztratil a došel až k věži bez oken a dveří. Tam už čekala Vicky s Nickem. Jupiter rychle vklouzl dovnitř. Najednou si všiml nějakého nápisu. Bylo tam napsáno NEHODA. Jupiter začal chodit po zemi, zvedl se prach a kočka zlý duševní démon se udusil. A vše dobře dopadlo.
Charakteristika jednotlivých postav: Jupiter je bystrý, všiml se nápisu v prachu, a tím pomohl rozluštit celou záhadu. Vicky je statečná, nebála se duchů a je pozorná, protože si všimla, že pod spadlými věcmi jsou kočí chlupy. Nick je super sportovec, jel přes zarostlý les.
V textu mě zaujalo že kočka je duševní démon. Kniha se mi líbila, byla napínavá. Vybrala jsem si ji, protože jsem v knihovně hledala detektivky. Doporučila bych ji Verče a Amálce, protože četli jiný díl. Je určena pro všechny čtenáře od devíti do dvanácti let. Četla jsem ji jeden den.
Názvy kapitol: Čingischan a Hloupý Honza, Neuvěřitelné události, Portrét ducha, Možné varování, Bytost z neviditelného ledu, Strašlivý osud a dalších jedenáct kapitol.

Letopisy Narnie - Čarodějův synovec

Letopisy Narnie - Čarodějův synovecNapsal: C. S. Lewis
Ilustrace: Pauline Baynesová
Vydalo nakladatelství FRAGMENT v Havlíčkově Brodě roku 2006.
Kniha obsahuje 208 stran v 15 kapitolách - Nesprávné dveře, Digory a jeho strýc, Les mezi světy, Zvonek a palička, Osudné slovo a dalších deset kapitol.
Žánr: dobrodružný příběh
Příběh začíná v Londýně na sídlišti s řadou domů které jsou propojené půdou. V jednom z nich žila dívka jménem Polly Plummerová. Jednou si Polly hrála před domem, když najednou přes plot přelezl ušmudlaný kluk. Kluk se jmenoval Digory a byl moc smutný, nazval Londýn zašlou dírou a vyprávěl Polly, jak žil na venkově a měl poníka a stále na něm jezdil a nakonec mu ochořela maminka a museli se odstěhovat do Londýna k tetě a strýčkovi. A u strýčka Andrewa začalo jejich dobrodružství.
Charakteristika jednacích postav: Digory je svérázný, za každou cenu musel uhodit kladívkem do zvonečku. Polly je chytrá, věděla, že má zasadit karamel, aby vyrostl strom. Aslan je spravedlivý, vykázal čarodějnici z Narnie. Čarodějnice Jadys se zlá a hanebná, použila kouzlo, které zahubí vše živé. Strýček Andew je hloupý, posluhoval Jady.
Kniha byla moc krásná, ostatním bych ji doporučila, protože se dobře čte. Je zajímavá tím, že se jedná o velmi dobře zpracovaný děj. Doporučuji ji zvláště Zuzce, protože má ráda sci-fi.
Kniha je určena pro všechny čtenáře od deseti let. Četla jsem ji týden.

Letopisy Narnie - Kůň a jeho chlapec

Letopisy Narnie - Kůň a jeho chlapecKnihu vydalo nakladatelství FRAGMENT Havlíčkův Brod v roce 2006.
Je zapsaná v 230 stranách a patnáct kapitolách: Jak se Šasta vydal do světa, Dobrodružství na cestě, U bran Tašbánu, Šasta se setkává s Narniany, Princ Korian a dalších deset kapitol.
Knihu napsal C. S. Lewis, ilustrovala Paulie Baynesová.
Žánr: dobrodružný příběh
U jednoho pobřeží žil rybář jmenoval se Aršíš. Ten měl syna Šastu.Moc ho zajímalo, co je za severními horami, ptal se otce, co tam je. Když měl otec dobrou náladu, řekl mu, že nic zajímavého, a když špatnou, dal mu pohlavek. Jednou večer jel kolem muž na bílém koni. Požádal o nocleh. Starý rybář se shýbl k zemi až se šedé vousy dotýkaly země. Ten muž byl tarkán (u nás kníže). Uvázal koně ke stromu a šel do světnice. Šasta zůstal venku a uložil se ke spánku, když se probudil, slyšel ze světnice, že není Aršížův syn. Rozhodl se utéct, slyšel hlas, který říkal, že pojede s ním. Hlas patřil tarkánovu koni. Kůň se jmenoval Brí. A byl z Narnie. Takhle začalo jejich společné dobrodružství a putování do Narnie.
Charakteristika postav: Aršíš je zlý a tajemný, tajil Šastovi, že je Narnian a princ Kor. Šasta, tedy Kor, je statečný, zvládl cestu přes poušť. Aravis je nevypočitatelná, vymyslela pomatený plán. Brí je chytrý, znal cestu do Narnie. Hwin je empatická klisna, zadržela Aravis před smrtí.
Knihu bych ostatním doporučila, protože se čte "jedním dechem". Je zajímavá tím, že se jedná o velmi dobře zpracovaný děj. Doporučila bych ji Verče, protože má ráda dobrodružné knihy.
Kniha je určena pro všechny čtenáře od deseti let. Četla jsem ji týden.

Klub záhad - Smrtící souboj

Klub záhad - Smrtící soubojVydalo nakladatelství Fragment v Českém Těšíně roku 2009.
Napsal Tomas C. Brezina.
Ilustrace: Nora Nowatzyková
Žánr: detektivky pro děti
Vicky, Nick a Jupiter jedou do internátní školy. Čeká je však veliké překvapení. Jejich učitel je upír a snaží se je zabít. Ředitel se zdá, že to je milý člověk, ale také je to stejně vyléčený upír jako učitel. Vytvářejí kopie žáků, aby mohli uspořádat hostinu i pro jiné upíry. Nick riskne svůj život a jde do výrobny kopií. Upíři zajmou Jupitera a Vicky, ale Vicky si Nicka všimne a všichni utečou. Upíři si toho za chvíli všimnou. Když je začnou dohánět, Nick spadl. Upír se blíží. Kous. Nick se s křičením probudil ze strašného snu. A vedle něj seděla Vicky a Jupiter.
Charakteristika postav: Jupiter je odvážný, nebál se sledování upíra. Vicky je bezstarostná, spala ve strašidelném pokoji jako doma. Nick je pozorný, všiml si upíra. Upíři jsou nenajedení, chtěli sníst žáky.
Kniha je zajímavá tím, že vše má své rozuzlení. V textu se mi líbilo, že je to nevysvětlitelná záhada.
Kniha se mi líbila, měla dobře zpracovaný děj. Doporučuji ji všem, kteří chtějí číst, konkrétně Pavlínce, protože její sestra také čtěte Klub záhad.
Kniha je určena pro všechny čtenáře od devíti let.
Názvy jednotlivých kapitol: Děsivý chlapec, Strašidelná cesta vlakem, Co to má znamenat?, Příjezd, Karmach Castle, Strašidla zakázána!, Záhadný objev, Děsivá překvapení, Šok ve tmě, Velký rozruch, Blood Conttage, Čtyři rakve a další.
Kniha má 111 stran. Četla jsem ji jeden týden.

Klub záhad - Neviditelná bestie

Klub záhad - Neviditelná bestieKnihu vydalo nakladatelství FRAGMENT roku 2005 v Českém Těšíně.
Počet stran: 119
Napsal Thomas C. Brezina. Ilustroval Wolfram Nowatzyk.
Žánr: dobrodružné příběhy
Vicky, Nick a Jupiter jsou členy Klubu záhad. Jednou slyší Jupiter z rádia o příšeře v muzeu. To je přesně pro Klub záhad. Když Jupiter jel na kole do školy, stavil se v muzeu. Vešel dovnitř, rozhlíží se. Najednou mu někdo zezadu sáhne na hlavu. Jsou slyšet slova To zaplatíš. Kdo vstoupí do muzea, musí zaplatit. Když Jupiter chtěl zavolat otci, znovu se ozval ten záhadný hlas a Jupiter se zeptal, co je zač. Ze sluchátka zazněla odpověď BESTIE! Jupiter vzal nohy na ramena. Nebyl schopen promluvit. Když dojel ze školy, šel do bývalé mučírny. Měl zde sjednanou schůzku Klubu záhad. Nick zistil, že základetel úspěšného muzea měl svá tajemství. Vždy si z každé cesty přivezl černou bednu. Ta však vždy zmizela. Jednou se Klub záhad dostal do muzea a jeho v sklepení nastal problém. Proti nim se rozbíhal vycpaný medvěd, tygr a kormorán. Vpadli do nejbližších dveří. Tam byl trezor, protože medvěd prozradil dveře, tak vlezli do trezoru a poté, co medvěd odešel, vyběhlí pryč.
Charakteristika postav: Jupiter je statečný, pustil se na tenký led. Vicky je zvědavá, chtěla vědět podrobnosti. Nick je našlapovací, ohromě ho štve pojmenování mrňousi.
Kniha je zajímavá tím, že vše má své rozuzlení. V textu se mi líbilo, že je to nevysvětlitelná záhada.
Kniha se mi líbila, měla dobře zpracovaný děj. Doporučuji ji všem, kteří chtějí číst, hlavně Verče, protože čte Klub záhad.
Kniha je určena pro všechny čtenáře od devíti let. Četla jsem ji jeden den.
Názvy jednotlivých kapitol: Půlnoc v muzeu, Záhadné stopy, Ledová ruka, Bestie, V mučírně, Černé bedny, Noční návštěva, Zatoulané mumie, Zaplatíš, Výkřik, Pavouci, brouci a stonožky, Jak se jedí brouci, Ve dne člověk?, Brzy na shledanou... Bestie! a další.

Jednu jí vrazím!

Jednu jí vrazím!Knihu vydalo vydavatelství VÍKEND roku 2007 v Praze.
Počet stran: 126
Napsala: Elisabeth Zöller
Ilustrovala: Markéta Laštuvková
Žánr: dívčí četba
Emma je dívka v složitém období. V jejich třídě je i zlá a panovačná Eva. Jednou šla Emma kolem Evy. Eva kývla hlavou. Jeden z jejích přívrženců ji uhodil a Emma spadla. Když se pokusila vstát, Eva ji nohou srazila k zemi. Poté zaburácela něco ve smyslu polib moji nohu. Emma neposlechla. Eva svůj rozkaz zopakovala. Emma nohu políbila. Eva do ní kopla a jednoduše ji vyhnala ze své party. Emma s hanbou odešla. Emmina kamarádka Klára ji utěšovala. Eva je taky hrozná zlodějka. Klára dostala od maminky krásný penál. Emma, Klára a ostatní jejich kamarádi se domluvili a složili se na malý přístroj s GPSkou. Jednu část přístroje strčili do Klářina penálu. Druhá část přístroje byla připravena na start vyhledávání. Když se vrátili z přestávky, byl penál pryč. Emma spustila vyhledávání. Přístroj začal pípat jako o život. A tak se konečně všechny ztracené věci našly. U Evy.
Charakteristika jednajících postav: Emma je statečná, postavila se Evě. Klára je hodná, vždy stála pří Emmě. Eva je nevychovaná a zlá, protože kradla a poroučela.
Kniha je zajímavá tím, že zde vystupuje dívka mého věku. V textu mě zaujalo, že je tam popsané to, že stateční lidé jsou potřeba.
Kniha se mi líbila, měla zajímavý název. Doporučila bych ji Áje, protože je jako Emma. Je určena pro dívky od deseti let. Čela jsem ji týden. Kapitoly jsou očíslovány od jedné do dvaceti jedna.

Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádAutor: Joanne Kathleen Rowlingová
Ilustrátor: Mary GrandPré
Vydalo nakladatelství Albatros a. s., Praha roku 2004.
Kniha má 796 stran. Četla jsem ji dva měsíce.
Druh literatury: fantasy příběhy s kouzelnickým hrdinou
Když končí Harryho čtvrtý ročník, musí se vrátit do Zobí ulice číslo čtyři. K tetě Petunii, strýcovi Vernonvi a bratranci Dudlymu. Což je jeho noční můra. Ale v noci ho trápí něco jiného. Harrymu se totiž zdá o té noci, kdy se vrátit lord Voldemort. A Červíček zavraždil Cedrika Digoryho. Potě ho začal provokovat Dudley. Když jednou Dudley ztrapnil Harryho, byl Harry tak rozzuřený, že měl chuť Dudlymu rozbít pusu. Ale věděl, že by Dudley vyhrál. Je už pozdě a tak vyrazí domů. Nakonec jim to zkomplikují mozkomorové. Harry, ačkoliv je nezletilý kouzelník, nesmí používat kouzla. Nakonec použije patronovo zaklínadlo, aby je ochránil. Vykřiknuté zaklínadlo EXPEKTO PATRNUM se rozléhá všude kolem. Harry zjistí, že jeho bratranec není schopen jít domů. Tak ho začne přidržovat. Když dojdou, Dudley hodí vinu na Harryho. Harry za tento svůj čin dostane sovu z ministerstva kouzel a předvolání k soudu Staro Stolci. Nakonec je zproštěn viny a smí se vrátit do Bradavic. Tam se začnou dít podivné věci. Protože novou učitelkou černé magie je Dolores Jane Umbridgeová. A ta s nimi nechce probírat praktické používání obraných kouzel. A tím začínají trable Harryho, Rona a Hermiony.
Charakteristika jednajících postav: Harry je obětavý, chtěl zachránit Siriuse. Hermiona je realisticky uvažující dívka, napadlo ji, že Harryho vidina může být jen léčka. Ron je fajn kámoš, vždy stál při svých kamarádech. Lenka Láskorádová je střelená a neustále zasněná, protože je jinak citově založená. Neville je sice špatný kouzelník, ale je věrný kamarád, srazil Harryho před kletbou. Belatrix je zlá, zavraždila Siriuse. Ginny je vtipná a nadaná dívka, vtipkovala i v bojí se Smrtijedy.
V knize mě zaujalo, že je tam jediná ilustrace na straně 716. V textu mě zaujalo, že tam jsou krásně popsané Harryho pocity.
Knihu bych doporučila panu učiteli, protože je jistě zdatným čtenářem. Je určena pro zvědavce a knihomoly bez nočních můr už od deseti let.
Kniha má 38 kapitol: Polibek pro Dudleyho, Sovy v Zobí, Předsunutá hlídka, Grimmauldovo náměstí dvanáct, Fénixův řád, Vznešený a starobylý rod Blacků, Ministerstvo kouzel, Disciplinární řízení, Strasti paní Weasleyové, Lenka Láskorádová, Nová píseň moudrého klobouku, Profesorka Umbridgeová, Školní trest s Dolores, Percy a Tichošlápek, Bradavická vrchní vyšetřovatelka, U Prasečí hlavy, Vzdělávací výnos číslo dvacet čtyři, Brumbálova armáda, Lev a Had, Hagridův příběh, Hadí oko, Nemocnice svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy, Vánoce na izolaci, Nitrobrana, Brouk v šachu, Věci viděné i nepředvídané, Kentaur a práskač, Snaepova nejhorší vzpomínka, Profesní poradna, Dráp, NKÚ, Do ohně a ven, Zápas a útěk, Odbor záhad, Za závojem, Jediný koho se kdy bál, Ztracená věštba, Začátek druhé války.

Klukům vstup zakázán

Klukům vstup zakázánNapsala: Grace Dentová
Kresba: Vladimír Hlavatý
Vydalo nakladatelství Albatros Praha a. s. roku 2005. Kniha má 221 stran.
Žánr: dívčí román
Ronnie Rippertová chce jet na hudební festival do Astlebury. Ale její otec, majitel hostince Fantastická cesta, jí to zakáže. Takže svolá poradu ještě s jejími dvěma nej kamarádkami Flaur Swanovou a Claudete Cassierovou. Ty tři se přezdívají LBD. A scházejí se u Flaur v pokoji. Než Claude dorazila, tak si holky pouštěly muziku, ale na hlasitost 20. Pan Swan přezdívaný Paddy se rozzuřil. Začal na holky křičet. Ale Fleur dělá jako by ho neslyšela. Ronnie je až po uši zamilovaná do Jimiho Steela. Ještě před začátkem porady dostala Ronnie SMS od Flaur. V SMS stálo: ASI JE ZABIJU, NEZ SEM DORAZIS. NENAVIDIM JE. FLAUR. Porada dopadla nápadem, že si udělají vlastní festival. Pojmenovali ho Blackwell Live. Přesvědčili pana ředitele McGrawa, aby povolil pořádat festival na školních pozemcích. No spíše to zařídila zástupkyně ředitele paní Guineverová. Poté se konal konkurz. Přišla na něj spousta talentovaných i netalentovaných zpěváků, zpěvaček, tanečních i rockových skupin. A mezi nimi i skupina Lost Mesiah. S talentovaným zpěvákem Jimim Steelem. Protože Jimiho skupina trénuje ve Fantastické cestě, tak má Ronnie příležitost se s Jimim vídat častěji. Jednou si tam Jimi zapomene svou novou značkovou mikinu. A musí ji najít, a tak mu Ronnie pomůže. Ronnie se s Jimim tak dobře povídá. Svěří se mu se svými starostmi. Blackwell Live je už za týden a Ronnie se dozví, že její maminka se na pár dní odstěhovala k babičce. Ronnie se z toho psychicky zhroutí. A čeká ji další nepříjemné překvapení. Když prochází kolem Pizzerie, uvidí Jimiho, jak se mucká s Panamou. Nechutnou, vlezlou holkou, která se vnutila na Blackwell Live. LBD by Panamu a její skupinou Catwalk na festival nevzali, jenomže ona jim vyhrožovala, že jim udělá peklo z vysněného festivalu. Ronnie utekla. Zamkla se v pokoji a plakala. Druhý den zkoušela skupina Lost Mesiah v restauraci pana Ripperta. A za Ronnie přišla Panama. Když Panama viděla Ronnie v politováníhodném stavu, tak se příšerně rozhihňala. A zhoršila jí náladu tak, že jí řekla že s Jimim chodí. Když přišla domů, tak se jí tatínek nabídl, že pozve jeho kamarády z hudební branže. A hned se vše ještě víc zlepšilo. Byl den festivalu a vše šlo jak po drátkách. Festival začal, odzpívali skoro všichni. Zbýval jenom Catwalk. Nakonec se z toho vyklubal jeden velký podvod. A všichni na pódiu se ztrapnili. Na festival se přijela podívat i maminka Ronnie. Z jejího odjezdu se vyklubalo to, že byla těhotná, ale Ronniin otec si na miminko připadal starý. Nakonec ho nazval největší poklad světa. Po festivalu byla Ronnie opravdu šťastná. Asi týden po rozuzlení všech záhad zaklepal na dveře kdosi. Byl to Jimi. A chtěl s ní mluvit. Řekl, že si s Panamou vůbec neměl začínat. A že neví, co ho na ní tak přitahovalo. Ronnie mu poradila, že to asi bylo její bujné poprsí. Nakonec Ronnie pevně objal.
Charakteristika jednajících postav: Ronnie je sebevědomá mladá dáma, protože se s LBD pustila do plánování Blackwall Live. Flaur je hodná a obětavá, dovolila LBD, aby u ní v pokoji měli svou klubovnu. Claude je zdvořilá a cílevědomá, přesvědčila pana ředitele McGrawa, aby dovolil pořádání Blackwall Live na školních pozemcích. Jimi je totálně zamilovaný, protože chtěl s Ronni chodit. Panama je zlá a vlezlá, vnutila se na Blackwell Live i se svou skupinou Catwalk. Paní Guineverová je velice milá a sympatická paní, moc holkám chválila festival.
Tato kniha je zajímavá tím, že v ní jsou zajímavé a srandovní věty. V textu mě zaujalo, že je Ronnie taková hrdinka.
Kniha se mi moc líbila, je nenáročná. Doporučila bych ji Andrejce, protože si myslím, že by jí mohl zajímat děj. Je určena pro dívky od dvanácti let, ale já si myslím, že ji mohou číst i mladší dívky, i když ta dívka musí být vyspělejší a určitě ne mladší deseti let.
Knihu jsem četla jeden den. Dokáže vtáhnou čtenáře do děje.
Názvy kapitol: Život je pes, Bubnování na buben lásky, Komplikace se zápletkuje..., Nejlepší chvíle a nejhorší chvíle, Tak nám tedy zazpívej..., Písnička speciálně pro..., Další skvělý nápad, Špatná zpráva, Na titulní straně, Vzácná návštěva, Blackwell (skutečně) Live, Takže závěrem.

Moje letní prázdniny

Moje letní prázdninyNapsala: Jana Smetanová
V knize nejsou ilustrace.
Vydalo nakladatelství Petra roku 1997 Praha.
Žánr: dívčí román
Edita a Milena jsou sestry s věkovým rozdílem jednoho roku. Skončil školní rok, a holky si našly brigádu v cukrárně na Karlovině. První směnu měly spolu, a když přišly domů, přijela babička. Dovezla jim psa Tarzana na hlídání. Holky se s ním šly projít, aby si odpočinuly od práce a věčného usmívání na zákazníky. Povídaly si o tom, zda během prázdnin začnou chodit s nějákým klukem. Najednou si uvědomily, že jim utekl Tarzan. Šly ho hledat. Edita ho našla s jedním klukem. Ten krmil neposlušné psisko čokoládovou tyčinkou. Edita ho pozvala do cukrárny. Poté počkala na Milenu. Došli domů a Edita se sestře svěřila. Druhý den kluk přišel. Představil se jako Dan. Potom se to začalo pěkně vyvíjet. Pozval jí na rande, ale byla tu Milena. Vetřela se na jejich první rande. Lepila se na Dana jako vosa na lízátko. Doma Editě vyčetla, že ji nenechala a Danem mluvit. Dan ji pozval k jeho babičce. Protože potřebovala zavézt do Hradce na výstavu bonsají, pozvala i Tarzana. Paní Mrázková, Danova babička, byla postarší paní. Na pohled vypadala mile, ale jak vstoupili do auta, začala rýt do Edity. Dan ji poté pozval na Seč i s Milenou. Rodiče jim to povolili. Všichni jeli autobusem. Mileně se tam zalíbil kluk Tomáš. Dan políbil Editu.
Charakteristika jednajících postav: Edita je fajn a sexy, měl o ni zájem jak Dan, tak i Vláďa. Milena je také fajn, ale i otravná, protože se vloudila na první rande Dana a Edity. Dan je ohleduplný, nechtěl Editu podvádět a rovnou přiznal že stále miluje Evu. Vláďa je vlivný, měl vliv na bratra a dostrkal ho do cukrárny. Mirek je pomalu nedostupný, bylo skoro nemožné ho dostat do cukrárny. Tereza je odvážná, rozhodla se oslovit svého idola. Ljuba je ochotná, koupila Coca Coly na Mirkův a Vláďův narozeninový večírek.
V textu mě zaujalo, že Dan přiznal Editě, že pořád miluje Evu. Moc se mi líbila. Zaujalo mě, že se to odehrává v Pardubicích. Ostatním bych ji doporučila, protože se dobře čte.
Kniha by se mohla líbit Zuzance, protože ji zaujal i jen název. Je určena pro čtenáře od dvanácti let. Četla jsem ji dva dny. Kapitoly jsou očíslovány od jedné do osmi.

Létem políbená

Létem políbenáNapsala Lenka Lanczová.
Kniha nemá ilustrace.
Vydalo vydavatelství Víkend roku 2011 v Praze.
Počet stran: 302
Žánr: dívčí román
Sympatická Jarka Pulcová právě odmaturovala. A za maturitu jela se svojí bývalou třídou do Itálie. Když se vrátí, zjistí, že jí psal SMS David, její bývalý kluk. V SMS stálo: NEVEDEL JSEM, ZE JSI V ITALII. UZIJ SI TO TAM, ROSNICKO. OPALENI TI SLUSI! A NAPIS, AZ BUDES ZPATKY. Ale to neuhodl, Jarka mu psát nebude. Po tom, co ji podvedl a vyspal se s jinou holkou. Jarčina sestra Jitka říká, že by se měla k Davidovi vrátit. Jarka však dvakrát do stejné řeky nevkročí, leda že by tam byla jíná voda. A ta voda příjde v kempu Vodouch, který vlastní její otec. Nakonec se to vyvine tak, že Jarka tráví ve Vodouchu pracovně celé prázdniny. Potká se tam s klukem jménem Kamil Skokan. A tím začne její letní románek s klukem, který se líbí její sestře.
Charakteristika jednajících postav: Jarka je sympatická mladá dáma, i když velmi naivní. Vyspala se s Kamilem. Kamil je pohrkaný, shodil Jarku do vody. Jitka je fajn, je to hodná holka, protože pomohla Jarce. David je otravný, snažil se opět sbalit Jarku.
Kniha se mi líbila, hezky se četla. V textu mě zaujalo, že je Jarka dospělá. V knize mě zaujalo že SMS jsou velkým písmem. Doporučila bych ji Lauře, ta by ji pochopila. Je určena pro dívky od dvanácti let. Četla jsem ji týden. Kapitoly jsou očíslovány.

Čas pampelišek

Čas pampelišekAutorka: Jarmila Dědková
Kniha nemá ilustrace.
Vydalo nakladatelství Blok v Brně roku 1993.
Kniha má 146 stran.
Žánr: dívčí román
Kateřina Daňková je zamilovaná do Dušana a chodí s ním. Studuje na umělecké škole. Její němčinářka je milá a hodná paní. Avšak má velké trápení. Její manžel má rakovinu. Ale ona ho miluje a vzala si ho i přes jeho závažvé oemocnění. Katka zastává názor, že je to nádherná a velkodušná věc. Jednou ráno jde na hodinu němčiny, ale třída se rozhodne, že z němčiny uteče. Katka cestou potká profesorku. Omluví třídu, vymluví se na nevolnost a odejde domů. Druhý den po škole na ni čekal Dušan. Popovídali si, rozloučili se a každý jde svou cestou. A tím začíná krásný příběh o Kateřině Daňkové.
Charakteristika jednajících postav: Kateřina je hodná, neposlušná, zamilovaná, smutná a všechny tyhle pocity má dohromady, protože je v pubertě. Němčinářka je smutná, umžel jí manžel. Rodiče jsou starostliví, měli o Katku strach. Andrea je rozrušená, její rodiče se rozvádějí. Školník je poctivý, nikdy nešidil.
V textu mě zaujalo, že Andrea je populární. V knize mě zaujalo, že to napsala časká autorka. Ostatním ji vřele doporučuji, je v ní obsažen český humor. Kniha je velice nádherná a moc se mi líbila, doporučila mi ji má maminka.
Knihu bych doporučila všem děvčatům ve třídě, ony by ji pochopily. Je určena pro dívky dle mého názoru od deseti let. Četla jsem ji jeden den, kniha dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Kapitoly jsou očislovány od jedné do patnácti.