Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Viktor

Viktor Veselý

Cristiano Ronaldo

Cristiano RonaldoVydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2019 ve společnosti Albatros Media a.s.
Kniha má 44 stran.
Autor: Bodnár Zalán
Ilustrátor: Németh Gyula
Druh literatury: vyprávění ze života
Charakteristika jednajících postav: Malý kluk o sobě vypráví příběh, jak se stal fotbalistou. Vystupuje tu Ronaldo, má rád fotbal a je hravý.
V knize jsou zajímavosti z Ronaldova života. Například: Ronaldo dostal v roce 2009 94 milionů euro za podpis smlouvy s Real Madridem, nebo dal 426 gólů v Realu Madrid, což byl nejvyšší počet vstřelených branek. 115 gólů v lize mistrů ho učinilo nejúspěšnějším hráčem v historii ligy mistrů. Jako jediný vstřelil branku všem 19 týmům španělské ligy. V knize jsou také rady, jak cvičit jako Ronaldo. Jsou tu popsané cviky, jak cvičit třeba doma v pokojíčku.
Kniha je zajímavá tím, že je to můj oblíbený fotbalista. Dostal jsem ji k Vánocům a moc se mi líbila.
Knihu bych doporučil klukům, co mají rádi fotbal. Doporučil bych ji Jonášovi a Štěpánovi, protože mají rádi fotbal.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl asi týden.

Zatoulané štěňátko – příběhy se šťastným koncem

Zatoulané štěňátkoVydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media a.s., v roce 2019.
Kniha má 140 stran.
Autor: Sue Mongredien
Ilustrátor: Jon Davis
Druh literatury: vyprávění
Kniha je rozdělena do 11 očíslovaných kapitol.
Charakteristika jednajících postav: Štěněti Darebovi jsou tři měsíce. Ztratí se. Holčička Emilka je pyšnou majitelkou roztomilého štěňátka. Tatínek je hodný. Maminka je usměvavá. Mladšímu bráškovi Tomíkovi je pět let.
Jedná se o příběh s holčičkou Emilkou, která má štěňátko Darebu. Jednou jdou na procházku do lesa a Dareba uvidí veverku. Rozeběhne se za ní a ztratí se. Jdou domů a doufají, že se Dareba vrátí zpátky domů sám. Dareba se ale nevrací, všichni o něho začínají mít strach. Tak se tatínek s Emilkou rozhodnou, že se ho vydají hledat. Maminka s Tomíkem vyrobí plakáty a pak je jdou rozvěsit v ulicích. Uslyší štěkot, ale není to Dareba. Po dalším dlouhém hledání uslyší zase štěkot a Emilka si je téměř jistá, že tentokrát je to on. Najdou ho v jámě a podaří se jim ho s přivolanou pomocí vytáhnout. Darebu musí zkontrolovat veterinář, ale vše je v pořádku. Emilka si oddechne a vezou si ho domů. Všichni jsou rádi, že to dobře dopadlo.
Kniha je zajímavá tím, že je to příběh podle opravdové události, která se stala. Je o pomoci pejskovi, má dobrý konec a je o dobrých lidech, kteří v nesnázi pomůžou. Jsou tu rady, co dělat, když se ti opravdu ztratí pes a také rady k výcviku štěněte.
Kniha byla moc napínavá.
Knihu bych doporučil všem, co mají rádi zvířata a dobré konce. Hlavně Ele, která četla knihu ze stejné série o kočičce, a tak by ji tato mohla zajímat.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl dva týdny.

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být vyjímeční

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být vyjímečníVydalo nakladatelství PRESCO GROUP, a.s. Praha roku 2018.
Kniha má 207 stran.
Autor: Ben Brooks
Ilustrátor: Ivana Rybecká
Druh literatury: vyprávění o tom, co se stalo
Kniha není rozdělena do kapitol. Každá strana je věnovaná jednomu významnému člověku.
Charakteristika jednajících postav: Lidé, o kterých se píše v knize jsou něčím vyjímeční. Jsou slavní, někdo je odvážný, někdo je statečný, někdo je chytrý. Jsou tu i výborní sportovci jako například Lionel Messi, Derek Redmond, Sergej Polutin. Dále jsou tu umělci jako Salvator Dalí, Vincent van Gogh, nebo herci Daniel Radcliffe a režiséři například Steven Spielberg, zpěváci jako John Lennon či průzkumníci nebo ekologové nebo prezidenti. Jsou to příběhy o lidech, kteří jsou výjimeční a něco pro svět udělali a něco důležitého dokázali.
Kniha je zajímavá tím, že to je podle skutečné události a tyto příběhy se opravdu staly. Nejvíce mě zaujal příběh o dvou bratrech záchranářích. V moři zachraňovali lidi a jeden z nich viděl, že se k bratrovi blíží žralok, tak ho odlákal a žralok mu ukousl nohu, ale bratra tím zachránil. Také mě zaujal fotbalista Lionel Messi, protože si šel za svým snem hrát fotbal a vypracoval se na výborného fotbalistu, i když pro to musel hodně vydržet. Dalším zajímavým příběhem je příběh o chlapci, který se zranil a postupně oslepl a vynalezl písmo z teček. Jmenoval se Louis Braill a po něm se mu říká Braillovo písmo. Chtěl, aby slepí měli stejně kvalitní život a toto písmo teď znají po celém světě a všude se používá.
Knihu bych doporučil klukům Honzovi, Jankovi a Lukymu, protože si myslím, že by je tyto příběhy mohly zajímat.
Knihu jsem četl tři týdny. Je pro čtenáře od devíti let.

Krysáci

KrysáciVydalo nakladatelství Albatros Media a. s., Praha v roce 2010.
Kniha má 84 stran.
Autor: Jiří Žáček
Ilustrátor: Ivan Mraček
Druh literatury: vyprávění
Kniha má 13 kapitol: Ludvík a Eda, Telefon, Slimák Ferdinand, Lochneska, Pavouk Pech, Starosta, Moucha Helena a další
Charakteristika jednajících postav: Krysák Hubert má na hlavě šátek a píše si do své knihy, co vše s kamarády zažili. Krysák Hodan má rád svoje kamarády a je nenasytný. Potkan Eda je z Prahy, utekl z laboratoře. Trpaslík Ludvík byl nalezen na skládce a i když nic neříká, tak má pravdu.
Kniha je o dvou kamarádech krysákách, Hubertovi a Hodanovi. Žijí na smetišti ve starém šicím stroji a na skládce najdou sádrového trpaslíka Ludvíka. O kus dál se potkají na smetišti s potkanem Edou. Stanou se z nich kamarádi. Všichni spolu prožívají neuvěřitelná dobrodružství. Například se vydají hledat Lochnesku nebo zkrotí vysavač, který vcucne Hodana a Ludvíka. Trpaslíka Ludvíka berou všude s sebou a slaví třeba jeho narozeniny. Vždycky když řeší nějaký problém, tak se zeptají Ludvíka a ten na ně upřeně kouká a oni poznají, co by udělal.
Líbilo se mi, jak se vydali hledat Lochnesku a Hubert s Hodanem ji postavili z trubky, starého prostěradla a dvou žárovek jako oči.
Kniha je zajímavá tím, že Hodan s Hubertem jsou nerozluční kamarádi a nikde nezapomenou ani Ludvíka a ani Edu. Dovedou si v každé situaci poradit.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože vím, že ho tato kniha zajímá.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl tři týdny.

Ztřeštěný dům na stromě 26 pater

Ztřeštěný dům na stromě 26 paterVydalo nakladatelství Petrkov v Havlíčkově Brodě roku 2017.
Kniha má 349 stran.
Autor: Andy Griffiths
Ilustrátor: Terry Denton
Druh literatury: vyprávění
Kniha je rozdělena do 13 kapitol: 26 pater na stromě, Vyprávění o tom, jak jsme se seznámili, Proč žraloci sežrali Terrymu spodky, Žralokální řez, Terryho příběh, Andyho příběh, Jillin příběh, Proč tak moc nesnášíme piráty a další
Charakteristika jednajících postav: Terry je kluk, který je zapomnětlivý a často nemá pravdu. Andy je jeho kamarád, který ho opravuje a vypráví zajímavé příběhy. Jill je jejich kamarádka, která má ráda zvířata. Nejraději má kočky a nesnáší pavouky. Další postava je kapitán Dřevák, který je chce zabít.
Kniha je o třech kamarádech, kteří spolu prožívají nezapomenutelné příběhy. Příběh se odehrává v šestadvacetipatrovém domě na stromě. Terry a Andy spolu píšou a kreslí srandovní knížky. Je tu například příběh o tom, jak se Terry nemůže rozhodnout, jakou si dát zmrzlinu ze 72 příchutí. Tak se poradí s dětmi, které čtou tuto knihu, jakou si má dát zmrzlinu. Každý řekne něco jiného, tak si Terry dá všech 72 příchutí a na konci mu jeden kopeček zmrzliny spadne.
Kniha je zajímavá tím, že je napsaná legračně jako časopis se spoustou legračních obrázků, například Terryho obří nafukovací spodky, nebo jak si Terry pere spodky ve žraločí nádrži.
Knihu bych doporučil Adamovi a Štěpánovi, protože mi někdy přijdou jako Terry.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl dva týdny.

Školák Kája Mařík, I. díl

Školák Kája Mařík, I. dílVydalo nakladatelství TJ Bohemians Praha v roce 1990.
Kniha má 233 stran.
Autor: František Háj
Ilustrátor: Andrej Kováčik
Druh literatury: vyprávění
Kniha má 45 kapitol: Kájův první den školy, Kája utíká ze školy, Příhoda s rozinkami a štědrý den, Jak Kája „vykuřoval“, Putování s hromničkou, Kája pase, Kája s housaty, Květná neděle, Bílá sobota, Kája by rád na výlet a další
Charakteristika jednajících postav: Hlavní hrdina je Kája. Je to kluk, kterému je šest let a je hodný. Maminka je starostlivá, tatínek je pracovitý. Kamarádka Zdeňa je poslušná a hodná.
Kniha je o Kájovi, který začal chodit do školy do první třídy. Pak ho to tam začalo nudit, a tak utekl domů. Kája zjistil, že do školy se chodit musí, tak od té doby tam chodí každý den až na sobotu a neděli. V knize jsou popsány legrační příhody, které se Kájovi staly. Jednou dostal Kája nové kalhoty s kapsami a když šel do školy, tak po cestě si do kapes dal žabičky, housenky. Pak ve škole vytáhl žabičky a housenky a strčil je spolužačce pod nos. Nebo Kája popisuje, jak všechno dobré jídlo mu jde přímo do ledvin. Další z příhod bylo, že po cestě do školy viděl zmiji, jak se vyhřívá na kameni a tatínek mu říkal, že když uvidí zmiji, tak po ní má hodit kámen. Vzal kámen a hodil ho po ní a trefil ji. Pak ji vzal do starých desek a přinesl ji do školy. Ukázal ji spolužákům a ti hrozně křičeli.
Kniha je zajímavá tím, že je v ní spousta příhod, které může zažít malý kluk. Kniha je z doby, kdy se rodičům vykalo a chodilo se do kostela a vyučovalo se náboženství.
Knihu bych doporučil Štěpánovi a Adamovi, protože si myslím, že by je tato kniha mohla zaujmout.
Kniha je určena pro čtenáře devíti let.
Knihu jsem četl víc než tři týdny.

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční 2

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční 2Vydalo nakladatelství PRESCO GROUP, a.s. 2019, Praha 2.
Kniha má 208 stran.
Autor: Ben Brooks
Ilustrace: Quinton Winter
Druh literatury: vyprávění o tom, co se stalo
Kniha není rozdělena do kapitol. Každá strana je věnovaná jednomu úžasnému muži, který učinil svět lepším.
Charakteristika jednajících postav: Všechny z uvedených postav jsou nebojácní, odvážní a chytří lidé, kteří se snaží být něčím užiteční a nějak pomoct ostatním. Jsou to příběhy o lidech, kteří jsou výjimeční a něco pro svět udělali a něco důležitého dokázali a učinili svět lepším.
Kniha je zajímavá tím, že to je podle skutečné události a tyto příběhy se opravdu staly. Kniha má krásné ilustrace a je pěkně barevná. Každá z osobností má svůj obrázek a příběh. Je zde například příběh o princovi Karlu Filipovi, Emilovi Zátopkovi, o Rickym Martinovi, o princovi Harrym, o Kylianovi Mbappém a dalších. Mě zaujal například Mamoudou Gassama, který pro hrozné podmínky v rodné zemi utekl z domova z Mali až do Evropy. Jednou zachránil dítě, které viselo na balkoně. Nikdo mu nedokázal pomoci, jen Mamoudou vyšplhal po římsách a dítě zachránil. Nazvali ho Spidermanem, dnes je dobrovolným hasičem.
Knihu bych doporučil Štěpánovi a Adamovi, protože by je to mohlo zaujmout.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl dva týdny.

Kája Mařík II. díl

Kája Mařík II. dílVydalo nakladatelství TJ Bohemians Praha roku 1990.
Kniha má 292 stran.
Autor: František Háj
Ilustrátor: Andrej Kováčik
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do 46 kapitol: Do hájovny přijíždí Ládíček, Sobota před poutí a nedělní cesta na skalku, Na skalce-kupování a shledání, Pouťový oběd a uvítání Ládíčka a další. Já budu číst o Domluvě pana lesního a zub času.
Kája se Zdeňou se rozběhli po kraji lesa. Lážov byl před nimi jako na dlani. Leskly se rybníky, starý zámek, štíhlá kostelní věž. Nic ze zmatku, který se odehrával v lese, sem nedolehlo. Kája nestihl přijít včas domů, a proto se bál, že bude bit. A to měl na sobě zrovna nejtenčí kalhoty. Kája dělal lotroviny a byl rád, kdyby dostal rákoskou a nebyl podrobený výslechu. Když měl Kája pocit, že něco provedl, tak se pak dlouho modlil.
Charakteristika jednajících postav: Maminka je hodná a starostlivá, Tatínek je hodný. Kája je hodný a neposedný.
Kniha je o chlapci, kterému začaly první prázdniny.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou obrázky malované tuší.
Knihu bych doporučil Štěpánovi a Adamovi, protože si myslím, že by je mohla zaujmout.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl tři týdny.

Dědeček, Kiliján a já

Dědeček, Kiliján a jáVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1985.
Kniha má136 stran.
Autor: Jan Ryska
Ilustrátor: Helena Rokytová
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do 23 kapitol: Když jsme večer všichni doma - čili když jsem doma sám, Když nevíme, jak to dopadne - čili když je to začarovaný kruh, Když je pěkné ráno - čili když je smutno, Když je smůla - čili když je karanténa a další
Charakteristika jednajících postav: Dědeček je chytrý a bystrý. Kyliján je osel, který má rád mrkev a moc toho nenamluví. Já, vnuk Jožánek jsem chytrý a netrpělivý. Moje kamarádka Hanička je chytrá.
Kniha je o malém klukovi Jožánkovi, kterému rodiče odjedou na služební cestu a mají ho hlídat sousedi. Jožánkovi se tam nelíbí, a proto se vydá k dědečkovi stopem. Dědeček má osla Kylijána a Jožánek ho každé ráno chodí krmit a česat. Jožánek má Kyliána moc rád. Jednoho dne se probudil a zeptal se dědy, kde všude byl. Děda mu to pověděl: Tak různě, dokonce i v Egyptě.
Kniha je zajímavá tím, že má zajímavé dvoubarevné obrázky. Je to příběh z vesnice se zvířaty a o kamarádství mezi dědečkem a vnukem.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože by se mu mohla dobře číst.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl čtyři dny.

Pinocchiova dobrodružství

Pinocchiova dobrodružstvíVydalo nakladatelství Albatros, v Praze roku 1988.
Kniha má 182 stran.
Autor: Carlo Collodi
Ilustrátor: Helena Zmatlíková
Druh literatury: pohádkový příběh
Kniha je rozdělena do 36 kapitol: Jak se stalo, že truhlář mistr Třešnička našel kus dřeva, který plakal a smál se jako děcko; Mistr Třešnička daruje poleno svému příteli Geppettovi a ten si z něho vyřeže zázračného panáčka, který dovede tancovat, šermovat a dělat krkolomné skoky; Pinocchiho má hlad, najde vajíčko a chce si je usmažit, ale když je v nejlepším, uletí mu snažené vajíčko oknem a další
Charakteristika jednajících postav: Mistr truhlář Třešnička je hodný a kamarádský. Pinocchio je kluk ze dřeva, šikovný, učenlivý a chytrý. Pan Geppet je osamělý a nechce se dělit.
Kniha je o klukovi, který je ze dřeva. Pan Třešnička našel kus dřeva, který dal svému příteli Geppetovi a ten si z něho vyřezal panáčka, kterého pojmenoval Pinocchio. Učil ho různým dovednostem. Pinocchio uměl mluvit. Pinocchio zažíval spoustu dobrodružství, například potkal cvrčka a ptal se ho, kde najde mléko, aby uzdravil svého tatínka. Cvrček mu pověděl, že ve statku. Pinocchio šel do statku a poprosil statkáře, aby podojil krávu a mléko donesl tatínkovi. Tatínek se uzdravil.
Kniha je zajímavá tím, že vypráví příběh o klukovi, který je ze dřeva. V knize jsou krásné ilustrace.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by ho mohla zaujmout pěknými obrázky.
Kniha je určena pro děti a mládež, čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl týden.

Kamarádi

KamarádiVydalo nakladatelství Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze roku 1987.
Kniha má 132 stran.
Autor: Jarmila Turnovská
Ilustrace: Stanislav Duda
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do 22 kapitol: Už je zase po prázdninách, Toho kluka se už nezbavíme, Je to normální, Moc hezky to začíná, Copak za to můžu, Jakou to má cenu a další
Charakteristika jednajících postav: Hlavní postavou je Váleček, je to kluk, který je hodný, kamarádský a štědrý. Má kamaráda Ferdu, který je hodný a starostlivý. Další postavou je Honza, který je chytrý a kamarádský. Poslední postavou je Gábina, která je jejich kamarádka a je starostlivá.
Kniha je zajímavá tím, že je to příběh o kamarádech, kteří za sebou stojí a pomáhají si. Kniha má krásné ilustrace, některé jsou černobílé, některé barevné.
Kniha vypráví o Válečkovi, který má kamaráda Ferdu. S ním chodí do třídy. Jednou jim přibyl nový žák, jmenuje se Honza Navrátil. Ten se s nimi skamarádil a společně si vytvořili partu, se kterou mají srazy v klubovně. Jednou omylem rozbili skleník, protože se jim tam zakutálel míč. Sousedka Gábina to vzala na sebe a od té doby se s ní kamarádili. Jednou měla Ferdova sestra svatbu s Koláčkem a všichni byli zvaní. Došli všichni, jen Gábina ne. Gábina měla neštovice a nechtěla je nakazit. Psali si dopisy. Jednou se Váleček vzbudil a poznal, že je něco v nepořádku. Zazvonil telefon a zvedl ho tatínek. Válečkovi se narodila sestra.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože si myslím, že by ho příběh mohl zajímat a líbily by se mu obrázky.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl jeden týden.

Nedráždi bráchu bosou nohou

Nedráždi bráchu bosou nohouVydalo nakladatelství Host Radlas Brno roku 2020.
Kniha má 56 stran.
Autor: Irena Hejdová
Ilustrátor: Zuzana Čupová
Druh literatury: příběh
Kniha není rozdělena do kapitol.
Charakteristika jednajících postav: Kluk Mimoň je strašpytel a provokuje svého bráchu. Starší brácha Honza je chytrý a nebojácný. Maminka je starostlivá a hodná a tatínek je pracovitý a hodný.
Kniha je o dvou bratrech, kteří se neustále provokují a dělají si naschvály. Jednou jeli k babičce a dědovi na víkend a shrabali všechno listí na hromadu. Mimoň Honzu strčil do kupy listí a Honzovi se to líbilo. Pak se ale bouchl o kámen do hlavy a byl na bráchu naštvaný. Nebo se jednou tak provokují, až spadnou do záchodu. Lezou trubkou od záchodu a potkají obří bakterii nebo tasemnici. Oni jí pomůžou najít ztracené kousky jejího těla a ona jim za to ukáže rozcestí, po kterém se pak vydají do umyvadla. Umyvadlem vylezou ven a přivítají se s maminkou. Maminka je pošle se umýt a Honza řekne Mimoňovi, že ho má rád, i když je Mimoň a pere se s ním.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou legrační ilustrace.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože ho baví legrační příběhy.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl tři dny.

Kocourek se vrací

Kocourek se vracíVydalo nakladatelství Advent-Orion Praha 2021.
Kniha má 66 stran.
Autor: Michaela Hrachovcová
Ilustrátor: Alice Danielovská
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do čtyř kapitol, které jsou označeny čísly.
Charakteristika jednajících postav: Kocourek Mourek je bojácný a neposlušný. Veverka je hodná a kamarádská. Koloušek je hodný a šikovný. Hospodář je hodný a starostlivý. Sova je chytrá, ale špatně vidí.
Kniha je o kocourkovi, který se jmenuje Mourek. Mourek našel ve sněhu stopy. Ptal se maminky, od koho jsou ty stopy, ale maminka mu jen odpověděla, že tam nemá chodit, protože některá zvířátka jsou hodná a jiná zase zlá. Kocourek ale neposlechl maminku a vydal se po stopách. Ztratil se v hlubokém lese. Šel po stopách dál a potkal malého kolouška. Koloušek mu řekl, že mu pomůže. Koloušek ho zavedl za sovou, protože mu říkal, že ta mu pomůže. Sova místo kocourka viděla zajíčka a tak je poslala pod kapradí, kde měla noru zaječice. Kocourek tam přespal, ale druhý den se vydali hledat jeho maminku. Šli za srnkou a srnka mu řekla, že ví, kde je hospodářův statek. Jak to dořekla, tak se tam objevila liška. Všichni se rozutekli, jen kocourek vylezl na strom. Přespal na stromě. Ráno ho vzbudila veverka, která věděla, kde je hospodářův dům. Pomohla mu a dovedla ho až k domu, kde už ho vyhlížela jeho maminka. Omluvil se a maminka mu odpustila, že utekl, protože byla ráda, že se vrátil.
Kniha je zajímavá tím, že je to příběh se zvířecím hrdinou.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože má doma kočku.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl dva dny.

Osamělý králíček

Osamělý králíčekVydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media a.s. Praha 2019.
Kniha má 139 stran.
Autor: Jill Hucklesby
Ilustrátor: Jon Davis
Druh literatury: příběh se šťastným koncem
Kniha je rozdělena do devíti kapitol, kapitoly jsou očíslované.
Charakteristika jednajících postav: Muffi je králičice, je hodná a roztomilá. Monty je králík, je hravý a roztomilý. Maminka je hodná a starostlivá. Tatínek je pracovitý a rád sportuje. Sára, jejich dcera, je hodná, stará se o králíčky. Zuzka je její hodná starší sestra.
Kniha je o holčičce jménem Sára. Jednoho dne se Sára se svou sestrou Zuzkou a tatínkem vydali na výlet. Když přijížděli domů, uviděla Sára nějakou krabici. Sára to řekla sestře a tatínkovi. Všichni se tam šli podívat. Sára otevřela krabici a uviděla malého králíčka. Rozhodli se, že si ho nechají, tak mu dala jméno Monty.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní černobílé ilustrace.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože by se mu mohla dobře číst.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl tři dny.

Ruměnička Lipůvka a její kamarádi

Ruměnička Lipůvka a její kamarádiVydalo nakladatelství Advent Orion, spol. s r.o., Praha roku 2022.
Kniha má 158 stran.
Autor: Radomír Socha
Ilustrátor: Zdeňka Študlarová
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do 16 kapitol: Jak ruměnice pospolná přišla na svět a poznala kamaráda cvrčka, Jak se Lipůvka seznámila s lučním koníkem, Jak si Lipůvka přála být hodně červená, ale musela se učit trpělivosti a další
Charakteristika jednajících postav: Ruměnička je hodná a nedočkavá. Cvrček je kamarádský a hodný. Luční koník je hodný a má Ruměničku rád. Vodoměrky jsou opatrné a rychlé. Ruměnice jsou moudré a učí Ruměničku.
Kniha je o Ruměničce, která se vyklubala z vajíčka a našel ji cvrček a skamarádil se s ní. Řekl o ní lučnímu koníkovi, který k ní druhý den přihopsal a spolu pak letěli pro vodu. S koníkem pak Ruměnička hopsala pro nejlepší lipová semínka. Potom Ruměnička potkala dospělé Ruměnice a těch se ptala, jestli bude taky červená jako ony. Dozvěděla se, že musí počkat. Ruměnička ale byla nedočkavá, a tak se namalovala červenou barvou, aby byla jako ostatní. Přišla se jim ukázat, že je stejně červená. Ruměnice jí řekly, že je divně červená. Přes noc hodně pršelo a když se Ruměnička probudila, tak byla zase jako dřív. Ruměnička se zeptala, co dělat, a staré Ruměnice jí řekly, že má vydržet. Další den už byla celá jako ony.
Kniha je zajímavá tím, že to je příběh o Ruměničce, která je kamarádská a moc hodná. V knížce je popsaný její život.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože má rád zvířátka.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl týden.

Čarovné prstýnky

Čarovné prstýnkyVydalo nakladatelství Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze roku 1987.
Kniha má 121 stran.
Autor: Markéta Zinnerová
Ilustrátor: Jolanta Lysková
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do patnácti kapitol: Zapomněnka vzdychá po prstýnku, Kubovy pouťové prstýnky, Martin a Lórinka, Kuba jede do světa, Zlatá mříž je vysoká, Doma v horách a další.
Charakteristika jednajících postav: Zapomněnka je víla, která je hodná a zamilovaná, štědrá. Kuba je kluk, který je šikovný a vyrábí prstýnky. Martin, který prodává prstýnky, je nebojácný. Hanička je šťastná a zamilovaná. Pan Rokyta je starostlivý. Hromous je zlý a panovačný.
Kniha je o Zapomněnce, která je víla. Každou noc Zapomněnka tancuje na louce a zpívá si u toho. Jednou jí prstýnkář Kuba slyšel, ale myslel si, že se mu to jen zdá. Další noc přitančila až k jeho chaloupce. Jednou jí Kuba viděl a když se šel podívat ven, tak tam nikdo nebyl. Zapomněnka se do něho zamilovala a jednoho dne spolu šli do světa. Jednou přišli do vesnice a babička s medem naučila Kubu, jak zaujmout lidi při prodávání. Na trhu Zapomněnka objevila zloděje, jak krade a za to dostali nůši dobrot. Šli za Martinem a Haničkou a zjistili, že Hanička si má vzít někoho jiného, než do koho je zamilovaná. Zapomněnka jim dá kouzelné prstýnky. Hanička řekne prstýnku za prstýnkem a ten jí dovede až za Martinem. Místo Haničky si vzal Hromovous Zapomněnku a schoval ji. Kuba se ji vydal hledat a nakonec vše dobře dopadlo a dorazili až domů.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní pěkné obrázky a prstýnkář se zamiluje do víly.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože si myslím, že by se mu mohla dobře číst.
Kniha je určena pro děti od šesti let.
Knihu jsem četl tři dny.

Tatínku, ta se ti povedla

Tatínku, ta se ti povedlaVydalo nakladatelství Albatros, AURA-PONT, Praha 1991.
Kniha má 46 stran.
Autor: Zdeněk Svěrák
Ilustrátor: Adolf Born
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do 17 kapitol: Jak vypadá tatínek Šíma, Co dělá?, Maminčina dlouhá věta, Porada, Setkání s uzdraveným občanem, Co napsal tatínek Šíma na pohlednici a další
Charakteristika jednajících postav: Tatínek Šíma je strašpytel. Maminka je hodná a šikovná. Syn Petřík je neposlušný. Dcera Petruška je šikovná.
Kniha je o tatínkovi, který se jmenuje Šíma. Má dvě děti, syna Petříka a dceru Petrušku. Má moc práce a maminka mu jednou dala za úkol, aby dětem vymyslel pohádku. Tatínek se ale bál, protože si myslel, že je to nebude bavit. Taky se bál, že by se jim potom zdály špatné sny. Tatínek mamince řekl, aby to ještě jednou vzala za něj. Jednou jel s kamarádem do Poděbrad a tam našel polodrahokam. Když se vrátil domů, šel za dětmi a začal jim vyprávět. Držel přitom v ruce polodrahokam. Ten mu umožnil vymyslet si pohádku z hlavy. Nakonec vše dobře dopadlo a děti spokojeně usnuly. Vyprávěl jim o hasícím přístroji, který zachránil celý statek.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou hezké obrázky a dobře se čte. Je vtipná.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože je legrační a mohla by se mu líbit.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl tři dny.
Knihu jsem si vybral, protože se mi líbily obrázky.

Pohádky z Větrné Lhoty

Pohádky z Větrné LhotyVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016 ve společnosti Albatros Media a. s.
Kniha má 47 stran.
Autor: Daniela Fisherová
Ilustrátor: Marie Satrapová
Druh literatury: pohádky
Kniha je rozdělena do sedmi kapitol: Jak se větříčci a Jajda skamarádili, Jak větříčkové učili lítat ptáčata, Jak do Lhoty přiletěl Meluzín, Jak pana Mádle bolel zub, Jak přiletěla teta Smršť, Jak se pan učitel málem utopil
Charakteristika jednajících postav: Větřík Radovánek je hodný a neposedný. Větřík Vichura je neposedný a dělá lumpárny. Holčička Jajda je kamarádská a zlobivá.
Kniha je o větřících Radovánkovi a Vichurovi, kteří se skamarádili s holčičkou Jajdou. Spolu dělají různé lumpárny. Jednou spolu Radovánek a Vichura měli skládat zkoušku z foukání. Měli zakázané větrové bonbóny. Jajda jim je chtěla dát. Radovánek nechtěl a nevzal si. Zato Vichura si jeden vzal a tím porušil pravidla a také udělal ostudu vesnici. Nakonec měli odfouknout veliký mrak deště, jenomže jak měl Vichura ten bonbón v puse, tak s mrakem jen trochu pohnul. Jak byl ten bombón větrový, tak zmrazil dešťové kapky, které pak vypadaly jako brambory.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní pěkné obrázky a že se dobře čte.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by se mu mohly líbit obrázky a kniha by se mu mohla dobře číst.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl dva dny.
Knihu jsem si vybral, protože se mi líbily obrázky a chtěl jsem číst bráchovi pohádky.

Kaštánkova dobrodružství

Kaštánkova dobrodružstvíAutor: Hynek Schuster
Ilustrátor: Hynek Schuster
Vydal Martin Leschinger, vydavatelství Flétna v Ústí nad Orlicí roku 2015.
Druh literatury: pohádkový příběh
Charakteristika jednajících postav: Kaštánek je hodný, malý a nebojácný. Chrobák je hodný a kamarádský. Datel je chytrý a opravuje stromy. Křeček a paní křečková jsou opatrní a starostliví.
Kniha je rozdělena do 27 kapitol: Jak se Kaštánek narodil, Kaštánek v lese, Kaštánek v zimě, Kaštánek a velká voda, Kaštánek zahradníkem a další
Jednoho krásného dne se Kaštánek chtěl podívat za svým kamarádem chrobákem. Chrobák mu totiž poslal vzkaz, kde bylo napsáno, jestli nechce Kaštánek zajít na návštěvu. A tak Kaštánek šel. Šel a potkal pana a paní Křečkovy, ti si nosili obilí do svého doupěte. Oni mluvili o zimě, že potřebují zásoby, protože hodně jedí. Kaštánek, protože byl mladý, tak nevěděl, co to ta zima je, a tak si myslel, že bude pořád takhle hezky. Potom šel lesem a uslyšel trrr trrr a myslel si, že někdo střílí, ale on to byl jen doktor datel, který právě léčil stromy. Poté dorazil k Chrobákovi a tam si Chrobák společně s Kaštánkem užili hromadu legrace.
Kniha je určená pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem si vybral, protože se mi líbily ilustrace.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože by se mu mohly líbit obrázky.
Knihu jsem četl dva dny.
Kniha má 108 stran.

Hnědáček a nalezená podkova

Hnědáček a nalezená podkovaKnihu vydalo nakladatelství Advent-Orion Praha roku 2021.
Autor: Michaela Hrachovcová
Ilustrátor: Alice Danyelovská
Druh literatury: příběh
Kniha má 90 stran.
Počet kapitol: 9, jsou očíslované od 1 do 9 bez názvu
Charakteristika jednajících postav: Hnědáček je hodný a neposedný. Toník je moudrý a hodný hospodář, je starý a nebojácný.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní hezké obrázky a dobře se čte.
Kniha je o hříběti, které se jmenuje Hnědáček. A ten prožil s Toníkem mnoho srandy. Jednou se veverka probudila a uslyšela nějaký divný zvuk. Byl to hospodář, který řezal stromy motorovou pilou. Potom k veverce přiletěla sojka a řekla jí, ať se veverka podívá na kmen jejího stromu. Když tam bude červené kolečko, musí jít hned pryč. Bylo tam. Tak zvířátka pomohla veverce přendat její hnízdo na jiný bezpečný strom. Mezitím Toník s hospodářem tahali obrovské kmeny stromů a Hnědáček je z bezpečné dálky sledoval. Hnědáček si v duchu říkal, že až vyroste bude jako Toník. Potom šel na louku a tam u viděl nádherné koně a řekl, že bude jako oni. Běžel k řece, kde oni zní pili vodu, a tam našel krásnou podkovu, která se na slunci nádherně blyštila. Hnědáček si řekl, že až bude větší, tak si tu podkovu nechá přikovat. A tak čas plynul a Hnědáček byl větší a hezčí než předtím. Jenomže Toník byl čím dál tím starší a unavenější. Jednoho dne si pro Hnědáčka přijeli noví páníčci a ti si Hnědáčka odvezli. Při cestě si Hnědáček vzpomněl na svoji podkovu a kamarády z lesa. Najednou se tam objevila sojka a té to vše řekl. Nakonec jí řekl i kde je ukryta podkova a aby jí dala Toníkovi, aby si místo ní udělal čtyři jiné. A tak vše dobře dopadlo a Toník zase běhal jako dřív.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože by se mu mohla dobře číst.
Knihu jsem četl jeden den.