Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Vilém

Vilém Veselý

Lionel Messi

Lionel MessiVydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2019 ve společnosti Albatros Media a.s.
Kniha má 45 stran.
Autor: Bodnár Zalán
Ilustrátor: Németh Gyula
Druh literatury: vyprávění o životě
Charakteristika jednajících postav: Celá kniha byla o fotbalistovi jménem Messi, jak byl malý kluk až poteď. Vystupuje tu fotbalista Messi.
Kniha je zajímavá tím hráčem. Zaujalo mě, jak nerostl a museli mu píchat injekce na růst. Jeho babička chodila na každý zápas, než umřela, Messi po gólu ukazuje k nebi. Četl jsem ji, protože mám rád fotbal.
Z knihy jsem se dozvěděl spoustu zajímavých věcí z Messiho života. Devětkrát vyhrál španělskou ligu, pouze jemu a Ronaldovi se povedlo být nejlepším fotbalistou roku a získat zlatý míč. Má na kontě 628 gólů ze 776 zápasů. Fotbalový časopis ho zvolil mezi nejlepší fotbalové legendy všech dob společně s Maradonou. Bylo mu 18 let, když hrál za národní tým a stal se tak nejmladším hráčem v Argentině. V knize jsou i návody na správné jídlo pro fotbalisty, že je důležité jíst hodně zeleniny a maso.
Knihu mi přinesl Ježíšek a moc se mi líbila, proto bych ji doporučil klukům, hlavně Jonášovi.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl čtyři dny.

Co dělá vítr, když nefouká

Co dělá vítr, když nefoukáVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2015 ve společnosti Albatros Media a.s.
Kniha má 61 stran.
Autor: Alena Vostrá
Ilustrátor: Helena Zmatlíková
Druh literatury: vyprávění
Kniha je rozdělena do sedmi kapitol: Ježek s mezerou, Zastav!, Kopeček!, Opakuj to!, Schnu a přemejšlím, Leda ten vítr, Všechno lítá, Konečně mám rozum
Charakteristika jednajících postav: Hlavní hrdinkou je holka Míša, která je ostříhaná jako kluk a je kamarádská. Další postavou je prababička Anastázie, které Míša říká prabičko.
Kniha je zajímavá tím, že je tam spousta zajímavých příběhů, které Míša popisuje. Je tam popsané, jak vychází s babičkou a jak žijí děti na vesnici.
Kniha je o holčičce Míše, která jede na prázdniny k prababičce, protože se jí narodila ségra Anastázie a maminka bude mít na miminko čas. Než jede k babičce, tak jí maminka ostříhá vlasy a tatínek to zarovná, až je z toho ostříhaná na ježka. Babička nemá ráda lhaní, pozná to na Míši. Měli králíky a Míša s babičkou jezdili pro trávu. Skamarádila se s dětmi z vesnice a zažili spoustu srandy. Třeba jak trhali třešně a Míša se jich přejedla a spletli si ji s klukem. Pak se jednou převrátila do hnoje i s chlebem. Míša byla trdlo. Jednou jezdila na kole a neuměla zabrzdit a tak se vysekala. Kámošům slíbila že přijede za rok znova.
Knihu bych doporučil klukům i holkám, protože se dobře čte, jsou v ní legrační příběhy a hezké obrázky. Doporučil bych ji hlavně Jonášovi, protože je někdy taky legrační jako Míša.
Kniha je určena pro čtenáře od šesti let.
Knihu jsem četl čtrnáct dní.

Vilda a pidipískové

Vilda a pidipískovéVydalo nakladatelství Euromedia Group, a.s., v edici Pikola, roku 2020 v Praze.
Kniha má 104 stran.
Autor: Roald Dahl
Ilustrátor: Quentin Blake
Druh literatury: vyprávění
Kniha je rozdělena do deseti kapitol: 1. Vilda je hodný, 2. Utíkej, Vildo, utíkej!, 3. Puf, Puf!, 4. Pidipískové, 5. Chřapoun o tobě ví, 6. Známe se se všemi ptáky, 7. Zavolejte labuťáka, 8. Drž se pevně, Vildo!, 9. Ať žije Vilda!, 10. Nikdy na vás nezapomenu!
Charakteristika jednajících postav: Hlavním hrdinou je kluk Vilda, který je hodný a odvážný. Maminka je přísná a starostlivá. Pidipískové jsou skřítkové, kteří jsou kamarádští a hodní.
Kniha je zajímavá tím, že je o odvaze a dobrodružství.
Kniha je o klukovi Vildovi, který nesmí nic dělat, protože mu to máma zakázala. Hlavně nesmí chodit za zahradní branku do tajemného lesa. Máma mu vypráví, jak les za jejich zahradou je plný nejstrašnějších a krvelačných příšer na světě. Říká mu, že je tam třeba krvesmačný, skáložerný zubovrťák plivohryz a že by ho slupnul jako malinu. Vilda nevěří a jednou udělá přesně to, co mu máma zakázala. Vyleze z okna a jde vše prozkoumat. Když vlezl do lesa, bylo tam ticho, ale najednou se k němu začalo něco přibližovat, a tak vzal nohy na ramena a utíkal. Otočil se a hnala za ním oranžová bouře a kouř. Myslel si, že je to příšera. Bál se a řval maminko! Pak najednou objevil na stromě okénko a v něm uviděl maličkou hlavu jako hrášek. Všude kolem se začaly otevírat další okénka a v nich malí pidilidi pidipískové. Všechny stromy v lese byly duté a žili v nich pidipískové. Vilda se s nimi skamarádil, ale pak chtěl domů, aby mamka neměla strach. Dolů nemohl, aby ho nesežrala příšera a pidilidi kamarádili s ptáky. Domluvili mu odlet domů na labuťákovi. Maminka ho akorát volala. Od té doby má Vilda svoje tajemství.
Knihu bych doporučil Štěpimu a Adamovi, protože mají rádi dobrodružství.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl čtrnáct dní.

Bez frází a bez jůtubu

Bez frází a bez jůtubuVydalo nakladatelství BF Media s.r.o., Praha roku 2020.
Kniha má 208 stran.
Autor: Dominik Landsman
Ilustrátor: Ivana Zapletalová
Druh literatury: vyprávění o sportovcích
Kniha je rozdělena do 15 kapitol: Kaká v lize ministrů aneb vyprávění o Vladimíru Šmicerovi, Činčila versus Kung-pao aneb vyprávění o Petru Korbelovi, Dedolympiáda aneb vyprávění o Tereze Kmochové, Kouzelný hokejista aneb vyprávění o Lukáši Radilovi, Agent bez povolení zabíjet aneb vyprávění o Tomáši Egertovi, Chlap z učebnice aneb vyprávění o Petru Novákovi, na uhel aneb vyprávění o Josefu Dresslerovi, Siláci z filmů pro pamětníky aneb vyprávění o Janu Karešovi a další
Kamarádi Čeněk a Dan rádi hrají hry na počítači a rodičům se to nelíbí. Snaží se je od toho dostat vyprávěním příběhů o sportovcích. Mně se líbil nejvíc příběh o Šmicerovi, který je fotbalista a vyhrál Ligu mistrů a je to legenda Slavie.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní různé příběhy o sportovcích, kteří něco dokázali, i když třeba měli nějaké postižení. Je o vzorech pro děti. Byla napsaná v době pandemie, kdy se lidé nemohli setkávat.
Knihu bych doporučil Štěpimu, protože je o sportovcích.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl dva týdny.
Charakteristika jednajících postav: Čeněk je neposeda a je hodný. Dan je dobrý, kamarádský. Rád poslouchá Čeňkovo vyprávění. Oba mají rádi počítačové hry a chtějí se stát jutuberem.

Ve spárech šelmy, přežila jsem útok grizzlyů, 1967

Ve spárech šelmy, přežila jsem útok grizzlyů, 1967Vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2021.
Kniha má 131 stran.
Autor: Lauren Tarshisová
Ilustrátor: Scott Dawson
Druh literatury: příběh, který se doopravdy stal
Kniha je rozdělena do 20 kapitol.
Charakteristika jednajících postav: Hlavním hrdinkou je holčička, která se jmenuje Mel. Je jí jedenáct let a je statečná. Kevin je mladší brácha, ten je chytrý a hodný. Další postavou je děda a teta.
Kniha je zajímavá tím, že je to skutečný příběh. Je o odvaze malé holky. Jsou v ní rady, jak se zachovat, když potkáte medvěda. Kniha patří do série Dobrodružné příběhy pro děti.
Kniha je o holce Mel, která každý rok jezdí za dědou do srubu. Děda jim vyprávěl o medvědech a co mají dělat, když ho potkají. Každý rok chodila s maminkou do parku, kde to má ráda. Maminka jí umřela, měla autonehodu. Nyní jí každá návštěva v parku maminku připomíná a je z toho smutná. Jednou tam potká grizzlyho a rychle běží zpátky do srubu za dědou a bráchou. Vyděšeně řekne dědovi, že viděla grizzlyho a brácha ho chce taky vidět. Jde a otevře dveře srubu na verandu a tam stojí grizzly. Pak zabouchnou a nastane boj o život. Medvěd se snaží dostat do srubu. Nakonec ho zaženou zvonkem.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože ho zajímají zvířata.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl čtrnáct dní.
Kniha se mi líbila. Mám rád dobrodružství a zvířata. Jsou v ní pěkné fotky medvědů.

Příběhy pro děti, které se nebojí být výjimečné

Příběhy pro děti, které se nebojí být výjimečnéVydalo nakladatelství Presco Group, a. s., Praha.
Kniha má 207 stran.
Autor: Ben Brooks
Ilustrátor: Guinton Vinter
Druh literatury: vyprávění příběhů, které se doopravdy staly
Kniha nemá kapitoly, každá strana je o jedné osobě.
Charakteristika jednajících postav: Každá z postav je zajímavá něčím jiným. Všechno jsou to lidé, kteří se něčím proslavili. V knize najdeme lékaře, zpěváky, sportovce, malíře, bělochy i černochy.
Kniha je zajímavá tím, že se v ní dozvíme spoustu zajímavých informací o lidech, které bych jinak neznal. A u každé osoby je namalovaný i obrázek. Kniha je pěkně barevná. Nejvíce mě zaujal příběh o Rondě Rouseyové, která se narodila v roce 1987. Ronda přicházela na svět velmi těžce a porodní komplikace způsobily, že až do šesti let nemohla mluvit. Pár let poté, co se rozmluvila, jí zemřel otec. Proslavila se tím, že začala boxovat a vyhrála spoustu zlatých medailí a pohárů a vyhrála i olympiádu v judu.
Kniha je o dětech a dospělých kteří se nebojí být něčím zajímaví, nebojí se být samy sebou, jít za svými sny.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by ho mohla zajímat.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl čtrnáct dní.

Dobrodružství profesora Challengera

Dobrodružství profesora ChallengeraVydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2020.
Kniha má 104 stran.
Autor: Artur Conan Doyle
Ilustrátor: Miloslav Muškát
Druh literatury: dobrodružné příběhy
Kniha není rozdělena do kapitol. Kniha je rozdělena na dvě povídky. Když Země vykřikla a Muž, který chtěl rozložit svět.
Charakteristika jednajících postav: Hlavním postavou je profesor Challenger, který je chytrý, je to vědec a je zlý. Další postavou je novinář Edward Malon, který je si myslí, že je jeho přítel.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní černobílé obrázky, je dobrodružná.
Kniha je o profesorovi Challengerovi a jeho kamarádovi Tedovi Malene, který je novinář. Profesor je vědec a v jednom ze svých experimentů se snaží dosáhnout toho, že rozdělí Zemi. Vymyslí plán, jak se dostat do nitra Země. Nakreslí si mapy, jak vlézt do nitra a Zemi vrtákem rozpůlit. Někteří lidé ho považovali za blázna. Po jeho pokusech začaly sopky chrlit lávu, voda v mořích se bouřila a zaplavila části Země. Všichni si o něm povídali.
Knihu bych doporučil Štěpánovi a Adamovi, i Jonášovi, protože je moc dobrodružná a mohla by se jim líbit.
Kniha je určena pro čtenáře od deseti let.
Knihu jsem četl čtrnáct dní.

Osamělý králíček

Osamělý králíčekVydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media a. s. v Praze roku 2019.
Kniha má 140 stran.
Autor: Jill Hucklesby
Ilustrátor: Jon Davis
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do deseti kapitol, které jsou očíslovány.
Charakteristika jednajících postav: Holka Sára je hodná, kamarádská a má ráda zvířata. Zuzka je také hodná a šikovná. Muffi je malý králíček, který se ztratil. V knize vystupují ještě Zuzčini kamarádi, kteří jí pomáhají. Další z postav je maminka s tatínkem. Ti se snaží pro Zuzku a Sáru s Muffim dělat to nejlepší.
Kniha je o holčičce Sáře, která našla malého králíčka v krabici. Odnesla ho do záchranné stanice. Tam ho prohlédli veterináři a zjistili, že je zdravý. Lidé ze záchranné stanice mu našli nový domov u holčičky Sáry, která se rozhodla, že si ho nechá. Tatínek mu udělal výběh a maminka koupila seno. Sára mu dala jméno Muffi a pořídila mu kamaráda Montyho.
Kniha je zajímavá tím, že je podle skutečného příběhu. V knize jsou rady, jak se starat o králíky a pět zajímavostí o nich. Například, že mláďata se rodí holá a slepá, nebo že jim rostou zuby, a tak do něčeho pořád koušou.
Knihu bych doporučil Štěpánovi a Adamovi, protože si myslím, že by je mohla zaujmout.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl tři týdny.

My name is Karamel a bydlím v Londýně

My name is Karamel a bydlím v LondýněVydalo nakladatelství Bilitera CZ, s. r. o., v Říčanech v roce 2015.
Kniha má 65 stran.
Autor: Michaela Sanytrová
Ilustrátor: Michaela Sanytrová
Druh literatury: vyprávění
Kniha je rozdělena do 13 kapitol: Jak přišel Karamel na svět, Noční jízda, Když medvědi marodí, Vánoční mlsání, Jak se učí medvědi, Když se věří na pohádky, Medvědí láska, Poledníkové překvapení
Charakteristika jednajících postav: Hlavní postavou je plyšový medvídek, který se jmenuje Karamel. Má rád děti a rád se od nich učí. Je kamarádský. Další postavou je učitelka, která Karamela našla u kanálu v Londýně. Paní učitelka je šikovná, hodná a milá. Má ráda děti a nechala jim medvídka, aby si s ním hrály.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Kniha je o medvídkovi, kterého našla paní učitelka ležet u kanálu a přinesla ho do školy dětem. Nevěděla, komu medvídek patří. Když ho děti spatřily, tak si ho hned oblíbily a daly mu jméno po jejich nejoblíbenějších bonbonech – karamelkách, Karamel. Děti se kvůli tomu nesoustředily na učení a začaly učit medvídka anglická slovíčka. Děti ho mají moc rády a každý měsíc si ho vezme jedno z nich domů.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní pěkné obrázky a jsou tu anglická slovíčka, takže se můžete naučit třeba anglickou abecedu nebo třeba, že pineapple je ananas podle borovice a jablka.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by se mu mohla líbit.
Kniha je určena pro děti i rodiče, kteří chtějí proplouvat oběma jazyky.
Knihu jsem četl tři dny.

Honzíkova cesta

Honzíkova cestaVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1983.
Kniha má 106 stran.
Autor: Bohumil Říha
Ilustrátor: Helena Zmatlíková
Druh literatury: vyprávění
Kniha je rozdělena na 18 kapitol: Babička posílá psaní, Babička dostává kuličku, Přišla koza, Koza na silnici, Kulička se vrací, Přijíždí maminka, Nepospíchejte, abyste byli dospělí a další
Charakteristika jednajících postav: Hlavní postavou je kluk Honzík, který jede sám vlakem k dědovi a babičce na vesnici na prázdniny. Babička je hodná. Dědeček je také hodný. Pes Punťa je kamarádský oříšek.
Kniha je klukovi Honzíkovi, který odjede na prázdniny k babičce a dědovi vlakem sám. Babička a dědeček bydlí na vesnici a Honzík se tam skamarádí s ostatními dětmi z vesnice a zažívá s nimi spoustu dobrodružství. Jednou dědečkovi uteče koza a zůstane stát na silnici. Honzík vezme mrkev a přivede kozu zpátky. Mají i prasátko, které se jmenuje Princ. Dědeček je s ním kamarád, a tak Honzíka naučí, že když ho podrbe, tak se otočí na záda a nechá se drbat na břiše. Honzíkova chlouba je duhová kulička, kterou všude nosí. Jednou ji půjčí babičce a pak mu ji babička zase vrátí na spaní, protože se bez ní v noci bojí.
Kniha je zajímavá tím, že má krásné obrázky a je o klukovi, který jede zažívat dobrodružství na vesnici. Zažije spoustu zajímavých věcí, které neznal.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože má hezké obrázky a je o klukovi z vesnice.
Kniha je určena pro děti od pěti let.
Knihu jsem četl týden.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.

Poklad černého delfína

Poklad černého delfínaVydalo nakladatelství ATOS Praha v roce 1991.
Kniha má 182 stran.
Autor: Jaroslav Foglar
Ilustrátor: Břetislav Charwot
Druh literatury: dobrodružné příběhy
Kniha je rozdělena do kapitol: Cesta za dobrodružstvím, Přepaden stepními vlky, Dvě volné židle obsazeny, Mluvící had, Standův velký los, Nebezpečí v poslední chvíli, Výměna tajemství, Cesta za pokladem a další
Charakteristika jednajících postav: Hlavním postavou je kluk Vašek, který je chytrý a šikovný. Jeho kamarád Pepík je hodný. Standa je odvážný.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní pěkné černobílé obrázky, je dobrodružná.
Kniha je o třech kamarádech, kteří založili družinu a hledají knihu - kroniku, která je ručně napsaná a oni by ji chtěli v družině dát do soutěže, aby kniha něco vyhrála. Tak se jí vydali hledat. Ptali se dvou kluků, kteří už tu knihu měli a ti jim řekli, že by jim mohli pomoct. Znají prý jednoho kluka, který tu knihu má. Jeho sestra mu knihu vezme a pomůže klukům a dá jim ji. Kluci ji pak dají do družiny na tajňáka, aby vyhrála tu cenu.
Knihu bych doporučil Štěpánovi a Adamovi, i Jonášovi, protože je zajímavá a mohla by se jim líbit, protože mají rádi dobrodružné příběhy.
Kniha je určena pro mládež.
Knihu jsem četl čtrnáct dní.
Kniha je pro čtenáře od devíti let.
Kniha se mi líbila, protože je dobrodružná.

Kabát a Kabelka

Kabát a kabelkaVydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2021.
Kniha má 78 stran.
Autor: Marka Míková
Ilustrátor: Galina Miklíková
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do 31 očíslovaných kapitol.
Charakteristika jednajících postav: Hlavní postavou je Kabát, který je hodný, šikovný a chytrý. Další postavou je Kabelka, která je hodná a laskavá.
Kniha je o Kabátu a Kabelce, kteří se seznámili v autobuse, když je tam někdo zapomněl. Skamarádili se a začali si povídat. Kabát řekl Kabelce, jestli ví, jaké to je být v hospodě na věšáku. Kabát Kabelce vypráví o tom, jak jeho pán, který ho nosil, ho pověsil na věšák, kde byla černá holčičí bunda a klobouk. Klobouk podle Kabátu nežil, protože nemluvil a černá bunda občas něco řekla. Kabát si o ní myslel, že už tam ale nějakou dobu taky visela. Kabelka mu naslouchala, ale říkala, že tam ještě nikdy nebyla. Kabát s Kabelkou se skamarádili a prožívali spolu každodenní žážitky. Třeba spolu chodili na procházky po Karlově mostě nebo spolu jeli na loďce po Vltavě.
Kniha je zajímavá tím, že má krásné obrázky, od autorky, která ilustrovala Lichožrouty. Příběh se odehrává v Praze a autorka za knihu získala cenu za literaturu Magnesia litera.
Knihu bych doporučil Viktorovi, protože má pěkné ilustrace a obrázky a hezky se čte.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl sedm dní.

Ariščina dobrodružství

Ariščina dobrodružstvíVydalo nakladatelství Advent-Orion, spol s.r.o., Praha roku 2018.
Kniha má 92 stran.
Autor: Markéta Mulerrová
Ilustrátor: Jaroslav Tichý
Druh literatury: dobrodružství se zvířaty
Kniha je rozdělena do 12 kapitol: Jak jsem jako štěně cestovala čtyři sta kilometrů, Můj kamarád Mates, V psím spřežení, Jak jsem vytrestala drzou slepici, Toulavý kocour, Psí kamarádi, Kočička Bára
Charakteristika jednajících postav: Aríša je hodný pastevecký pes. Sourozenci jsou také hodní. Páníčci mají rádi zvířata.
Kniha je o Ariše, která je pastevecký pes. Ariša měla osm sourozenců a vždy se vybíralo mezi ní a sourozencem. Ariša nikdy nechtěla k novému páníčkovi a strkala toho, kdo byl v tu dobu s ní, dopředu před sebe. Takže Ariša pořád zůstávala doma. Pak už ale byla sama a jedni páníčci si ji nakonec vybrali. Jela k nim dokonce 400 kilometrů. Noví páníčci měli dva kocoury, které měla Ariša hlídat. Jednou páníčci jeli na návštěvu a Ariša usnula. Jak přijeli, tak se vzbudila a vzbudila i kocoury. Páníčci vystoupili a v náruči drželi další kotě.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní pěkné obrázky. Příběhy o zvířatech mám rád.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by se mu mohly líbit obrázky.
Kniha je určena pro děti od sedmi let.
Knihu jsem četl tři dny.

Případ pro tebe a klub tygrů – Oživlá mumie

Případ pro tebe a klub tygrů – Oživlá mumieVydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media a.s., Praha 2019.
Kniha má 124 stran.
Autor: Thomas C. Brezina
Ilustrátor: Naomi Fearnová
Druh literatury: dobrodružný příběh
Charakteristika jednajících postav: Hlavní postavou je kluk Luk, který je odvážný a hodný. Další postavou je Lenka, která je hodná a Patrik, který je odvážný a má rád dobrodružství.
Kniha je o partičce kamarádů, kteří se vydali za dobrodružstvím. Luk řekl, že se půjdou podívat na faraona. Jednoho dne sešli k rybníku a viděli dva strážce faraonů. Patrik se zeptal Luka, jestli to jsou skuteční strážci faraonů. Luk řekl, že asi jo, ale řekl to moc nahlas. Jeden strážce si ho všiml a rozeběhl se proti nim. Luk a Patrik s ním museli bojovat. Už byla noc a Lenka si svítila baterkou. Najednou vidí pyramidu a v ní je díra. Řekla to klukům a šli se tam podívat. Našli tam faraona a mapu k pokladu.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní tajné šifry, třeba telefon a nevidíš ho jinak než s lupou.
Knihu bych doporučil Viktorovi, protože by se mu mohl líbit ten telefon.
Kniha je určena pro děti od deseti let.
Knihu jsem četl dva týdny.
Názvy kapitol: Kamenný klíč, Sledují nás, Varování, Nepřítel zaútočil, Záhadný papír, Únos a další.

Ruměnička Lipůvka a její kamarádi

Ruměnička Lipůvka a její kamarádiVydalo nakladatelství Advent Orion spol. s r.o., Praha roku 2022.
Kniha má 158 stran.
Autor: Radomír Socha
Ilustrátor: Zdeňka Študlarová
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do 16 kapitol: Jak ruměnice pospolná přišla na svět a poznala kamaráda cvrčka, Jak se Lipůvka seznámila s lučním koníkem, Jak si Lipůvka přála být hodně červená, ale musela se učit trpělivosti, Jak se Lipůvka učila létat, Jak byla Lipůvka vysvobozena z mraveniště a další
Charakteristika jednajících postav: Ruměnička Lipůvka je hodná a její kamarádi jsou taky hodní. Jsou to luční koník a cvrček.
Kniha je o Lipůvce, která se vylíhla z vajíčka. Začala se rozhlížet a zjistila, že má jinou barvu než staré ruměnice. Chtěla být stejně barevná jako staré ruměnice. Třetí den se vybarvila stejně jako ony. Jednoho dne poznala cvrčka a stali se z nich kamarádi. Potom potkala lučního koníka, od kterého chtěla naučit lítat. Koník se na ní podíval a řekl: Ty už jsi ale veliká. Pak ji vzal na záda a letěli spolu k potoku. Byla ráda, že má dalšího dobrého kamaráda.
Kniha je zajímavá tím, že to je příběh o Ruměničce a jsou v ní hezké obrázky.
Knihu bych doporučil Adamovi a Agátě, protože by se jim mohly líbit obrázky a protože mají rádi zvířata.
Knihu jsem si vybral, protože mě zaujaly obrázky.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl pět dní.

Jak se rodí bráškové aneb Ze života předškoláka

Jak se rodí bráškové aneb Ze života předškolákaVydalo vydavatelství Rubico Olomouc roku 2007.
Kniha má 63 stran.
Autor: Jaroslava Paštiková
Ilustrátor: Pavel Malčík
Druh literatury: příběh
Kniha je rozdělena do 16 kapitol, které jsou očíslovány.
Charakteristika jednajících postav: V knize vystupují táta, máma, učitelka, Anička, Honzík, děda, babička. Všichni jsou moc hodní a šikovní.
Kniha je o mamince, která měla v bříšku miminko. Jednou, když měla jít Anička do školy, tak jí tatínek řekl, že spěchá s maminkou do porodnice. Jednoho dne maminka dorazila domů a v ruce držela malého kluka jménem Honzík. Aničce se narodil malý brácha. Měla k nim přijet návštěva. Už tam byli skoro všichni a Aničku štvalo to, že se nikdo nebaví o ní, ale o Honzíkovi. Babička tam ještě nebyla. Anička už se těšila, jak přijede babička s dědou. Zazvonil však telefon a tatínek ho zvedl. Volala babička a říká, že nepřijedou, protože děda má infarkt. Děda umřel a pak se šlo na pohřeb. Uběhlo pár měsíců a Anička se s malým bráchou skamarádila.
Knihu jsem si vybral, abych ji mohl číst mladšímu bráchovi večer před spaním.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní hezké obrázky.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by se mu mohly líbit obrázky.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl tři dny.

Minimum pro rybáře

Minimum pro rybářeVydalo nakladatelství Olympia, a. s., Praha, roku 1999.
Kniha má 72 stran.
Autor: Petr Skalka
Ilustrátor: Jiří Slíva
Druh literatury: naučná
Kniha je rozdělena do několika kapitol, jako jsou např. Životní prostředí ryb, Rybí anatomie, Poznávání nejdůležitějších druhů ryb a Způsoby lovu, Rybářská výbava, Rybářské předpisy
Charakteristika jednajících postav: Hlavní postavou jsou ryby. Jsou slizké, hodné a aktivní.
Kniha je o rybách. V knížce je popsáno, jak se můžu naučit vše o rybách. Jsou zde rozepsané jednotlivé druhy ryb a v jaké velikosti byly uloveny. Například kolik měřil největší sumec. Ten měřil 270 cm a vážil 96 kg. Je tady napsáno, co vše potřebuji do rybářské výbavy, jak se například uvazují háčky, rybičky a třpytky. V této knížce je vše, co se musí rybář naučit, když chce jít k rybářským zkouškám, aby dostal povolenku.
Kniha je zajímavá tím, že se dozvíme rozdělení ryb a jak je od sebe poznat. Taky co má každý rybář mít ve výbavě a co nesmí chybět. Také v knize najdeme rybářské předpisy a jakou míru má mít ryba. V knize se mi taky líbí černobílé obrázky, které jsou vtipné.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by chtěl být rybář stejně jako já.
Kniha je určena pro čtenáře starších i mladších tříd.
Knihu jsem četl pět dní.
Knihu jsem si vybral, protože mi ji doporučil děda rybář. Taky proto, že chci být rybář jako on.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.

Český rok - Z babiččina kapsáře

Český rok - Z babiččina kapsářeVydalo nakladatelství Studio Trnka s. r. o., Praha roku 2009.
Kniha má 71 stran.
Autor: Klára Trnková
Ilustrátor: Jiří Trnka
Druh literatury: naučná literatura
Kniha je rozdělena do 34 kapitol, z toho například Jaro, Husopaska, Velikonoce, Letnice, Dožínky, Jarmark, Lesní plody, Podzimní hry, Advent, Betlém, Masopust, Maškary, Vánoční obyčeje
Charakteristika jednajících postav: Postavy tu nejsou, kniha je o zvycích a dost jsem se z ní dozvěděl.
V knize je mnoho zajímavostí. Dřív na statku neměli traktory, museli zapřáhnout koně nebo volky, aby mohli pole zorat. Když zaseli brzy na jaře, obilí se jmenovalo jařina. Pokud zaseli na podzim, takovému obilí se říká ozim. Na svatého Řehoře, čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, neoře.
Kniha je zajímavá tím, že v ní je Jaro, Léto, Podzim, Zima a v každém měsíci se dělají různé zvyky, třeba masopust. V knize jsou krásné obrázky.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by se mu mohla dobře číst.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu jsem četl 14 dní.
Knihu jsem si vybral, protože se mi líbily obrázky.

Sova si bere dovolenou

Sova si bere dovolenouVydalo nakladatelství IKEA v roce 2015.
Kniha má 30 stran.
Autor: Lena Allblom
Ilustrátor: Ann-Cathrine Sigrid Stahlberg
Druh literatury: příběh
Kniha není rozdělena do kapitol.
Charakteristika jednajících postav: Paní sova je hodná a má ráda děti. Další postavou je straka, která má ráda vyučování. Potom je zajíc, veverka, myš, liška, ježek, žába. Všichni mají rádi paní učitelku.
Kniha je o paní učitelce sově. Jednoho dne šla vyučovat. A jako každý den byli v lese. Paní sova řekla, ať si jdou žáci hrát, přišla na ní totiž únava a usnula. Probudila se, až když ji probudili rodiče těch dětí. Rodiče už odešli. Straka řekla paní učitelce: Paní sovo vy jste byla unavená, že je to tak? Ano, je to tak. Udělám si dovolenou. Já vám pohlídám děti, nabídla se straka. Naučte je počítat do čtyř a stavět hnízda. A tak se i stalo. Straka udělala všechno, co jí učitelka řekla. Učitelka se vrátila odpočinutá a vše bylo v pořádku.
Kniha je zajímavá tím, že v ní vystupují zvířátka a jsou tam hezké obrázky.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by se mu mohly líbit obrázky.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl dva dny.

Pohádky z Větrné Lhoty

Pohádky z Větrné LhotyVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016.
Kniha má 53 stran.
Autor: Daniela Fisherová
Ilustrátor: Marie Satrapová
Druh literatury: pohádkové příběhy
Kniha je rozdělena do 7 kapitol: Jak se větříčci a Jajda skamarádili, Jak do Lhoty přiletěl Meluzín, Jak pana Mádle bolel zub, Jak se pan učitel málem utopil, Jak poznali celou rodinu a další
Charakteristika jednajících postav: Bráškové větříčci Vichura a Radovánek jsou hodní a neposední a dělají lotroviny. Kamarádka Jajda je člověk a je hodná a vtipná.
Rozhodl jsem se popsat příběh o tom, jak se pan učitel málem utopil. Byl slunný den a paní učitelka na tělocvik právě byla v Švestkové Lhotě. Zaskočil ji pan Kalousek. Učitel Kalousek se rozhodl, že děti vezme na koupaliště, ale pan učitel neuměl plavat. Jeden kluk jménem Dělbuch ho tam shodil. A pan učitel se potopil. Jenom klobouk vyplaval na hladinu. Přilítli tam větříčci a vynořili ho. Vylítnul do vzduchu a pak ho ve vzduchu učili plavat, a tak se naučil plavat.
Kniha je zajímavá tím, že jsou tam pěkné obrázky a větříčci kamarádí s lidskou holkou.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože by se mu mohla dobře číst. Ještě bych ji doporučil Ele, protože bude mít malého sourozence a mohla by mu ji číst.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl dva dny.