Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Nikola

Nikola Čičmancová

Zvířátka z kouzelného lesa

Zvířátka z kouzelného lesaNapsala: Lily Small
Ilustroval: John Francis
Vydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media a.s. Praha roku 2017.
Kniha je určena pro čtenáře od pěti let.
Názvy kapitol: Mluvicí kvítek, Smutná beruška, Hledají se tečky, Snění, Kouzelné muchomůrky, Od Měsíčního rybníčku na Vřesový vrch, Let
Druh literatury: příběh
Kniha má 112 stran. Četla jsem ji dva týdny.
Šla jednou Káťa do lesa a potkala berušku Barču. Zeptala se jí, proč nejde na sportovní den. Barča nešla, protože měla jen jednu tečku. Káťa jí pomohla. Kity je kočka a tečky měla od narození. A Barča je neměla, protože byla ještě malá beruška. Až vyroste, bude mít všechny tečky jako velká beruška.
Charakteristika postav: Káťa je hodná a ochotna pomáhat. Kity je milá a starostlivá. Barča je stydlivá. Motýlci jsou krásní a barevní. Pyloví pejsci jsou rozdovádění a srnec je bystrý.
Kniha se mi líbila, protože tento příběh byl s dobrým koncem. Na konci knihy jsou zábavné stránky, které mě pobavily.
Knihu bych doporučila Zuzce, protože má ráda podobné příběhy.

Maková panenka a motýl Emanuel

Maková panenka a motýl EmanuelNapsal: Václav Čtvrtek
Ilustrovala: Gabriela Dubská
Počet stran: 70
Počet kapitol: 13, kapitoly jsou očíslované
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016.
Druh literatury: pohádkový příběh
kniha je určena pro děti od pěti let. Četla jsem ji tři týdny.
Jednoho dne se maková panenka procházela, když nad ní proletěl motýl a maková panenka nevěděla, kdo to je, a tak se ho zeptala, jestli by nemohl sletět. Tak sletěl, maková panenka se ho zeptala, jak se jmenuje. A maková panenka vzpomínala, jak se potkali. Letěli, až potkali kosa. Mysleli si, že je kos hodný, ale on byl zlý. Sebral motýlovi klobouk a uletěl. Zatím Emanuel s makovou panenkou letěli k moudré makovici, makovice jim pomohla. Počkali si na kosa u rybníka, sebrali mu klobouk a uletěli do dálky.
Charakteristika postav: Maková panenka je hodná a starostlivá. Motýl Emanuel je hodný, chtěl Makovou panenku za ženu. Makovice je moudrá, pomohla Emanuelovi. Kos je zlý, sebral motýlovi klobouk.
Kniha se mi líbila, protože tam byla panenka z máku. Doporučila bych ji Anetě, protože by se jí líbila.

Zvířátka z Kouzelného lesa - Veverka Viky

Veverka VikyIlustrace: John Francis
Napsala: Lily Small
Vydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros v Praze roku 2018.
Kniha je určena pro čtenáře od pěti let.
Názvy kapitol: Vstávej a sviť!, Cvičením k dokonalosti, Dobrý den pane Drozde!, Trojité trable, Padá hvězda, Velký den, V barvách duhy!
Druh literatury: zvířecí příběh
Kniha má 111 stran. Četla jsem ji dva týdny.
Jednoho dne se Vikča probudila a pomalu vystrkovala svoje tlapky, ocas a hlavičku. Kočičky nevěděly, kdo to je a ani mývalové to nevěděli, a proto se jí zeptali a ona řekla, že je veverka Viki a že dneska musí jít na pouť a musí tancovat na uvítanou a pak dostane odměnu. A kočičky ani mývalové nevěděli, jakou odměnu. Ona jim řekla, že se může svézt na třech atrakcích. Ostatní se ptali, pro kolik je to lidí. Pro pět, takže by se mohli svést všichni. A tak se svezli a pak všichni usnuli.
Charakteristika postav: Vikča je hodná a starostlivá. Koťátka jsou zvědavá a hodná. Mývalové jsou divocí a zvědaví.
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou zvířátka a na konci knihy najdeme křížovky. Doporučila bych ji Vikče, protože veverka se jmenuje jako ona, a určitě by se jí líbily ilustrace.

Létající myšák

Létající myšákNapsal: Stanislav Kadlec
Ilustrovala: Alena Mrázová
Vydalo nakladatelství EGMONT ČR s.r.o. v Praze roku 2008.
Počet stran: 40
Druh literatury: pohádka
Kniha je určena pro čtenáře od šesti let. Četla jsem ji pět dnů.
Kniha mě zaujala, protože v ní vystupuje myšák, který létá.
Kniha vypráví o myšákovi Willimu, který sní o tom, že bude jednoho dne létat. Jenže všechno dopadne jinak, než si představoval. Willy bude rád, že se může křídel zase zbavit. Jednoho dne se koukal ze stromu větve na nebe a pozoroval ptáky, jak létají. Chtěl mít také křídla a tak se procházel po louce, až zaslechl, že někdo volá o pomoc. Will přispěchal a pomohl motýlovi dostat se z pavučiny. Ten motýl nebyl jenom takový nějaký motýl, ona to byla víla, která mu řekla, že mu může splnit jedno přání. Will byl rád, že bude moct konečně létat. Ale křídla neměl ledajaká, byla bez peří a když létal, tak se mu všichni ptáci smáli. Will byl úplně vedle. Šel tedy přespat do jeskyně a tam potkal zlé netopýry. Ti ho chtěli sníst, ale jenom se mu vysmívali, že není myš. Will už byl nadobro zřícený, když vtom přiletěla víla a zeptala se ho, co ho trápí. Will řekl, že už nechce mít křídla, a tak to víla odvolala a maminka, ani sestra, ani bratři se mu nikdy nesmáli.
Charakteristika postav: Will je statečný, rád pomáhá. Maminka je hodná, ale občas je přísná. Bratři jsou vtipní. Víla je hodná, splnila Willimu přání. Ptačí maminka je přísná. pořád by se smála. Netopýři jsou zlí.
Knihu bych doporučila Anetě, protože by se jí mohly líbit ilustrace.

Malým čtenářům od Boženy Němcové

Malým čtenářům od Boženy NěmcovéNapsala: Božena Němcová
Ilustroval: Václav Čutta
Vydalo Nakladatelství GLOS v Brně roku 2018.
Počet stran: 67
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou hezké příběhy. Doporučila bych ji Dominice, protože i jí by se mohly líbit ilustrace.
Kniha má čtrnáct kapitol: Jak šlo vejce na vandr, Pohádka o kohoutkovi a slepičce, O starém psu a vlku, O neposlušných kozlatech, Pohádka o perníkové chaloupce, O Petru a otci nebeském a další.
Knihu jsem četla osm dní.
Druh literatury: pohádky
Jednoho dne si vejce řeklo, že půjde na vandr. Šlo a šlo, až potkalo vola. Vůl se ho ptá, jestli může s ním. Dále se k nim přidal kůň, kočka, kačice, krocan a rak. Šli dlouho, až přišli do tmavého lesa, kde byla stará chýše. Kůň zabouchal na dveře a vyšla stará baba. Byla zlá, nechtěla je pustit dál. Tak v noci ze sebe kohout udělal čerta a kočka ji podrápala. Baba byla tak vystrašená, že utekla a nikdy se nevrátila. A tak všechna zvířátka žila v chýši šťastně a dlouho.
Charakteristika postav: Zvířatka jsou hodná a spokojená. Baba je zlá, nechtěla pustit zvířátka do chýše.
Jeden chalupník byl tuze chudý a nevěděl, jak si peníze získat. Pokoušen čertem šel a ukradl na zámku pokladnici. V noci ji přinesl domů, aby o ní nikdo nevěděl. Vytáhl práh a pod něj ji schoval. Jeho žena se ho ptala, kde vzal tolik peněz, ale protože má hloupou ženu, tak jí řekl, že nejsou jeho. Žena se ho zeptala, proč je zakopává a on jí odpověděl, že pro strýce příhodu. Ráno si z pokladnice vzal peníze a šel do města. Právě jel kolem selky pán na koni a ta na něj volala, jestli je strýček Příhoda. Jezdec slyšel o krádeži a tak ho napadlo, že řekne, že je Příhoda. Žena mu dala peníze, jezdec je odvezl na zámek. Chalupník dostal pouta a byl na selku strašně naštvaný. Přemýšlel, jak se jí zbavit. Vymyslel, že bude ve městě potopa světa. Selka se zeptala, kam se schovají. Já se schovám na střechu a ty do kuchyně. Já zadělám všechny díry, aby tam nemohla voda. Selka si tam vlezla a chasník si připravil žebřík, aby vylezl na střechu a komínem tam lil vodu. Kuchyň se plnila vodou. Utopím se, pomoz mi Honzo. Honza přestal lít vodu a udělal malý průchod, aby voda odtékala. Řekl jí, že až přijdou páni, že jim může říct, že byla potopa světa. Ale když přišli, tak jim řekl, že je jeho žena blázen a kdo ví, jak tam ty peníze přišly. Zavolali si ji a ptali se, kdy muž zakopal ty peníze. Ona odpověděla, že před potopou světa. A tak Honza ušel trestu.

České pohádky

České pohádkyNapsala: Božena Němcová
Ilustroval: Josef Švarc
Vydalo nakladatelství Junior, s.r.o. v Praze roku 2005.
Druh literatury: pohádky
Počet stran: 112
Kniha má jedenáct kapitol: O princezně se zlatou hvězdou na čele, Čert a Káča, Sůl nad zlato, Sedmero krkavců, Chytrá Horákyně a další
Kniha je určena pro děti od šesti let. Četla jsem ji jeden měsíc.
Kniha je zajímavá tím, jak jsou zde napsané pohádky trochu jiné, než originální pohádky. Doporučila bych ji Dominice, protože má ráda všechny pohádky.
Byli jednou dva bratři. Jeden z nich byl bohatý sedlák a neměl žádné děti, ještě byl strašně lakomý. Druhý byl chudý a měl jednu jedinou dceru. Byl to velký dobrák. Když bylo děvčeti jedenáct let dal ji k bratrovi za husopasku. Sloužila tam dva roky a nastoupila za děvečku. Strýc jí slíbil až půjde ze služby, tak jí dá místo mzdy jalovici. Jenže strýc byl lakomý a Manka sloužila dobře tři roky. Jenomže jí onemocněl otec a ona musela domů. Za ty roky se stala z jalovice statná kráva a tu jí prý neslíbil, tak ji odbyl pár groši. Peníze si vzala a šla domů. Všechno řekla doma tatínkovi. Bratr se rozzlobil na sedláka a šel na něj podat žalobu. Prokurátor ho vyslechl a poslal pro sedláka. Sedlák ale tušil, že musí jalovici dát. A tak je prokurátor rozsoudil chytrým způsobem. Každému dal hádanky. Co je nejsladšího, co nejbystřejšího a nejbohatšího. A kdo uhodne, dostane jalovici. Sedlák přišel s hádankami domů a jeho paní mu poradila, že to bude ta jalovice. Chalupník přišel domů a byl smutný. Manka se zeptala, jak pořídil. Pak se usmála a řekla, že to zvládne. Ráno chalupník šel k prokurátorovi a odpověděl: Nejbystřejší je oko, nejsladší je spaní a nejbohatší je zem. Uhodl a dostal jalovici. Jenže prokurátor nechtěl věřit, že na to přišel sám. Chalupníkova dcera měla přijít za prokurátorem ani ve dne, ani v noci, obutá neobutá, přijet nepřijet. Manka tedy jela. A druhý den byla svatba. Svého muže milovala.
Charakteristika postav: Manka je chytrá a hodná. Chalupník je dobrák. Sedlák je lakomec a zlý. Prokurátor je spravedlivý.
Kniha se mi líbila, protože mám ráda pohádky se šťastným koncem.

Rita pomáhá

Rita pomáháNapsala: Susan Hughesová
Ilustrovala: Leanne Fransonová
Vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2017.
Počet stran: 91
Druh literatury: příběh
Knihu jsem četla jeden týden. Doporučila bych ji Saše, protože má ráda psy.
Kniha je určena pro děti od pěti let.
Kniha je zajímavá tím, že v ní vzstupuje pes, který se chová jako člověk. Líbila se mi, protože se tu mluví o psech. Vybrala jsem si ji, protože mám ráda psy.
Jednoho dne Katka ležela v kruhu a okolo byli psi, ať už Mops nebo německý ovčák, a také pudl. Katka si v hlavě promítala, jaké by to bylo, kdyby mohla mít také psa. Pak přišla její kamarádka Mája a šli spolu k tetě, která pracovala na veterinární klinice. Když tam došli, viděli spoustu psů, kteří potřebovali pomoct. Mája a Katka tetě pomohly a když pejsci a páníčci odešli, teta se Katky zeptala, jestli by nechtěla psa. A tak Katka dostala zlatého retrívra jménem Rita. A tak Mája a Katka dostali za odměnu psa, s kterým si hráli každý den.
Charakteristika jednajících postav: Rita je hodná a hravá. Teta je hodná, stará se o psy. Katka je milá, stará se o psy. Mája je dobrá kamarádka, také má ráda psy.

Bára a Flíček

Bára a FlíčekNapsala: Eva Bešťáková
Ilustrovala: Dana Winklerová
Kniha má 72 stran a tři kapitoly: Sliby chyby, Školák v tašce a Spiknutí.
Vydalo nakladatelství Junior v Praze roku 2017.
Druh literatury: příběh
Kniha je určena pro děti od šestilet. Četla jsem ji dva týdny.
Kniha se mně líbila, protože v ní vystupuje pes, který hraje fotbal.
Kniha je zajímavá tím, že že se Bára baví se psem.
Knihu bych doporučila Saše, protože má ráda psy.
Jednoho dne se Barča vydala do útulku a do oka jí padl malý flekatý psíček. Barča neodolala a vzala si ho domů. Dala mu jméno Flíček. Ale Flíček byl ještě z toho útulku celý vyplašený, a tak doma zlobil. Kousal všechno co mu přišlo do tlamičky. Barču už zlobilo, že všechno kouše, tak si zavolala svého kamaráda Otu. Aby spolu něco vymysleli, aby Flíček přestal kousat bačkory. Šli ven, ale nic je nenapadlo. Ota měl nápad, že naučí Flíčka hrát kopanou. Psíčkovi to moc nešlo, až jednoho dne dal svůj první gól. Postupně učili Flíčka povelům sedni, lehni, dej pac. A tak byli šťastní, že naučili Flíčka poslouchat. Doma už přestal kousat i bačkory, měli oba strašnou radost, že se jim to povedlo, aby poslouchal.
Charakteristika postav: Bára byla hodná, měla ráda psy. Ota byl trpělivý. Flíček byl neposlušný, ale později byl hodný.

Princezna

PrinceznaNapsala: Catherine Such
Ilustrovala: Kelly-Anna Levey
Vydalo nakladatelství EGMONT ČR v Praze roku 2012.
Kniha má 68 stran.
Názvy kapitol: Popelka, Bella, Růženka, Sněhurka, Ariel, Tiana a Jasmína, Locika
Kniha je určena dětem od sedmi let.
Druh literatury: pohádky
Byl jednou jeden statek a v tom statku bydlela Popelka a její macecha s nevlastní sestrou. Popelku moc rády neměly, a proto jí dávaly práci za prací. Jednoho dne kolem statku projížděl král s královnou a jejich synem. Macecha s dcerou byly pozvány na královský ples. Popelce to bylo líto, že nemůže jít s nimi. Jenže si vzpomněla, že má tři oříšky, které dostala od čeledína. Tak zkusila první rozlousknout. V něm byly šaty na ples. A tak Popelka vyrazila, jenže do půlnoci musí být doma. Princ se jí moc líbil. Macecha a její dcera šly znovu na ples. Popelka šla také, při útěku ztratila střevíček. Princ neváhal a šel ji hledat. Hledali všude, ale Popelka jakoby zmizela. Najednou se ohlédne a Popelka přijela na krásném bílém koni. A tak princ Popelku našel. A byla svatba.
Charakteristika postav: Popelka byla pracovitá, hodná a milá. Macecha byla zlá a neměla ráda Popelku. Sestra byla zlá, posmívala se, byla rozmazlená.
Kniha se mi líbíla, protože mám ráda pohádky se štastným koncem.
Kniha má také omalovánky a hádanky. Doporučila bych ji Anetě, má také ráda pohádky.

Bajky z celého světa

Bajky z celého světaNapsala: Natalia Rodríguez
Ilustroval: Javier Inaraja
Knihu vydalo nakladatelství SUN s.r.o. Praha roku 2005.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Názvy kapitol: Lišák a hrozny, Pocestní, Vlk a čáp, Oslík a volek, Chlapec a zloděj, Vítr a slunce, Chlapci a žáby, Kuchař a pes, Cvrček a mravenec, Lev, medvěd a liška, Kocour a myšák, Zajíc a želva a další
Druh literatury: bajky
Kniha má 158 stran. Četla jsem ji dva týdny.
Jednoho dne se mravenec rozhodl, že si udělá zásoby na zimu. Když vyšel, potkal cvrčka. Seděl na listu. Cvrček se mu začal smát a ptal se ho, co to dělá. Mravenec odpověděl, že si chystá potravu na zimu. Mravenec radil cvrčkovi, aby se taky přichystal a udělal si zásoby. Když začala zima, mravenec byl v teple a měl co jíst, zatímco cvrček byl v zimě venku bez potravy. Vydal se k mravencovi. Ale mravenec se mu vysmál, dovnitř ho nepustil. Cvrček se rozhodl, že nebude líný a udělá si také zásoby na zimu jako mravenec. Ponaučení: Nebuďte líní.
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou hezké obrázky.
Knihu bych doporučila Vikče, má ráda zvířátka.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou různé příběhy plné obrázků.
Charakteristika jednajících postav: Cvrček je zlý, posmíval se mravencovi. Mravenec je hodný, chtěl pomoct cvrčkovi.

Ema a její kouzelná zoo

Ema a její kouzelná zooNapsala: Amélia Cobb
Ilustroval: Sophy Williams
Vydalo nakladatelství Fragment Praha ve společnosti Abatros média, a.s. roku 2014.
Kniha má jedenáct kapitol: Blíží se Vánoce, Nový přírůstek, Nervózní šelmy, Ospalá levhartice, Vzrušující zprávy a další
Kniha má 110 stran.
Druh literatury: příběh
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četla tři týdny.
Knihu bych doporučila Kristýnce Sokolové, protože má ráda zvířata.
Kniha je zajímavá tím, že se v ní objevuje levhart. Líbila se mi, protože děj se odehrává v zoo.
Jednoho dne přivezl Emin strýček do zoo nového levharta. Ema se na něho šla podívat. Na krku jí seděl Monty. Protože se blížily Vánoce, šli do zoo ozdobit vánoční stromek. Nejdřív se koukali na papouška. A pak se šla podívat na nového levharta. Levharta přivezli i mládětem. Ona jim řekla, že se k nim brzy vrátí, až si zabruslí s tučňáky. Jenže už neměla čas, a tak šla domů a do zoo se vrátila po třech měsících. Rychle šla za levhartem a viděla, že si našel novou levhartici. Po pár dnech, co se vrátila Ema zpět do zoo, uviděla, že levhart má mláďata. Ema byla moc šťastná. A že pomáhala v zoo, dostala domů papouška. Moc se jí líbil. Všichni levharti byli zdraví a šťastní, že mají nový domov.
Charakteristika postav: Ema byla moc hodná a obětavá. Strýček byl laskavý, přivezl do zoo levharty.

Ošklivé káčátko

Ošklivé káčátkoNapsal: Karel Blažek
Ilustrovala: Gill Guileová
Vydalo nakladatelství Junior Praha roku 1996.
Druh literatury: pohádky
Kniha má 90 stran. Četla jsem ji tři dny.
Kniha je určena pro čtenáře od šesti let.
Kniha je zajímavá tím, že má pět různých pohádek. Líbila se mi, protože za každou pohádkou jsou spojovačky a rozdíly.
Kniha má čtyři kapitoly: Ošklivé káčátko, Červená karkulka, Aladin, Tři prasátka
Každá kapitola vypráví o něčem jiném.
Knihu bych doporučila Domče, protože má ráda zvířátka.
Jednoho dne se jeden mládenec rozhodl, že půjde na trh. Ale potkal starého dědečka. Ten šel s Aladinem ke skalám, řekl, že mu tam spadl prsten. Když se tam Aladin podíval, tak ho zlý čaroděj strčil do jeskyně. Aladin se ho zeptal, jestli by mu nepomohl ven, ale zlý čaroděj už byl dávno pryč. Aladin spadl do samého zlata. Jakmile uviděl lampu, začal o ni třít. Z lampy vyletěl gin. Zeptal se ho, co potřebuje a Aladin řekl, že by chtěl letět do zámku. Když doletěli do zámku, už tam byl zlý čaroděj a snažil se zmocnit lampy, kterou měla princezna. Říkal, že čistí lampy, ale princezna mu lampu nedala. V tu chvíli přiletěl Aladin a odletěli bez zlého čaroděje i se zámkem hodně daleko. Byli šťastní a žili spolu do smrti.
Charakteristika postav: Aladin je hodný, zachránil princeznu. Gin je hodný, pomohl Aladinovi. Čaroděj je zlý, chtěl lampu jen pro sebe. Princezna nebyla hloupá a lampu čarodějovi nedala.

O lakomém křečkovi

O lakomém křečkoviNapsala: Zuzana Pospíšilová
Ilustrovala: Markéta Vydrová
Vydala Grada Publishing a.s. v Praze roku 2013.
Kniha je určena pro čtenáře od šesti let.
Druh literatury: povídky o zvířátkách
Kniha má 80 stran.
Názvy kapitol: O lakomém křečkovi, O špinavém prasátku, Jak se dudek konečně vyspal, O strace zlodějce, Kdy se z bílé ovce stane černá
Knihu jsem četla dva týdny.
Knihu bych doporučila Kristýně, protože má ráda příběhy se zvířátky.
Kniha mě zaujala tím, že jsou v ní příběhy o zvířátkách a jsou tu různá přirovnání, třeba spí jak dudek.
Jednoho dne se u lesa vyskytlo velké pole. Na poli bydleli čtyři kamarádi, myška Lenka, krtek Danek, křeček Mareček a jezevec Zbyněk. Když dozrálo obilí, nadešel čas, aby si zvířátka dělala zásoby na zimu. Všichni se snažili sbírat co nejvíc obilí, jenom křeček Mareček si sbíral sám pro sebe. Jenže letos na polích byly žně dřív a kombajny všechno sklidily. Zůstaly jen pruhy obilí. Křeček se moc nechtěl dělit, tak na druhém konci pole rozdělal ohýnek. Spoléhal na to, že mu kamarádi pomůžou oheň uhasit. Všechna zvířátka z okolí hasila oheň. Zatím křeček sám pro sebe sbíral z posledních pásů pole zrní. Všichni si vzpomněli, že nikdo neviděl křečka a báli se, aby se mu něco nestalo. Hledali ho všichni kamarádi. Nakonec došli k jeho doupěti a mysleli si, že tam není. Když zaklepali na dveře, tak jim přišel ospalý křeček otevřít. Všechna zvířátka byla moc unavená. Křeček se jim smál, protože byl lakomý. Ale nakonec všechna zvířátka celou zimu společně zvládla, protože se mají rádi a pomáhají si.
Charakteristika postav: Křeček byl lakomý, zlomyslný a zlý. Ostatní zvířátka byla moc hodná, ve všem si pomáhala a byla na sebe moc hodná.

Chaloupka na vršku

Chaloupka na vrškuNapsala: Šárka Váchová
Ilustrovala: Šárka Váchová
Vydalo nakladatelství Česká televize v edici ČT v roce 2016 v Praze.
Kniha má 93 stran.
Četla jsem ji dva týdny.
Kniha má šest kapitol: Jak se narodila Barborka, Jak se lodičky potopily, Jak kluci hledali poklad, Jak to bylo o žních, Jak bylo na svatého Václava, Jak to bylo na dušičky
Jednoho dne, to bylo třináctého července na svátek Markéty, sedlák Vojta, hrnčíř Josef a učitel Janek, kosili pole. K poli přišli pomáhat také ženské, selka Vojtová, Mařenka i Ševcová Běta na zádech s malou Barborkou. Zatím kluci byli v lese a měli za úkol ve studánce nabrat vodu pro tatínky. Když šli s vodou, uviděli seno složené jako domky a místo toho, aby tatínkům donesli vodu, tak je napadl skvělý nápad. Uviděli tam strašáka a napadlo je, že by mohli vystrašit holky. Mařenka s Andulkou si v lese stavěly domečky a měly hlídat kozy. Když na ně kluci vybafli, tak se holky lekly a řekly ať jsou zticha. Kluci se divili proč a holky jim řekly, že tam je kanec s malými prasátky, ale kluci si nevšimli koz a když prasata zachrochtala, tak se kozy vyplašily a kluky shodily na zem.
Charakteristika postav: Honzík je zbrklý, rád dělá lumpárny. Martínek je také zbrklý a dělá průšvihy. Ženské jsou hodné a milé. Chlapi jsou pracovití a milí.
Druh literatury: příběhy
Kniha se mi líbila, protože jsou v ní hezké ilustrace. Doporučila bych ji Anetě, protože má ráda přírodu a tyto příběhy se odehrávají v přírodě.
Kniha je zajímavá tím, že tam je na konci cédéčko a v knížce jsou básničky a písničky.
Kniha je určená pro děti od šesti let.

Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičceNapsal: Josef Čapek
Ilustroval: Josef Čapek
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1979.
Názvy kapitol: O pejskovi a kočičce, jak myli podlahu, Jak to bylo na Vánoce, O pyšné noční košilce, O klucích z Domažlic, Jak si pejsek a kočička dělali k svátku dort, Jak našli panenku, která tence plakala a další
Kniha mé 115 stran.
Druh literatury: pohádky
Knihu jsem četla čtrnáct dní. Doporučila bych ji Vikče, protože má ráda zvířátka.
Kniha je zajímavá tím, že v ní vystupuje pejsek a kočička. Líbila se mi, protože jsou v ní vtipné příběhy.
Jednoho dne si kočička s pejskem řekli, že by mohli jít na procházku. Když zašli ke keříkům, uslyšeli někoho plakat. Uviděli panenku, jak plakala ve křoví. Tak ji vzali a zeptali se jí, co se jí stalo. Panenka jim řekla, že si s ní holčička už nechtěla hrát a tak ji vyhodila ven. Pejsek s kočičkou si řekli, že by si panenku mohli nechat. Ale panenka jim řekla, že by tam opodál měla mít holčička své hračky, tak se pejsek s kočičkou vydali najít hračky. Poté šli všichni domů, dali panence najíst a taky měla spoustu hraček a dobré rodiče.
Charakteristika postav: Kočička je hodná a spolehlivá. Pejsek je laskavý, ale moc zbrklý. Panenka je hodná a taky spokojená s tím, co má. Holčička je zlá, vyhodila panenku za křoví.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.

Krkonošské pohádky

Krkonošské pohádkyNapsala: Marie Kubátová
Ilustrovala: Blanka Řehulková
Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2011.
Kniha je určena pro děti od sedmi let.
Kniha má jedenáct kapitol: O bylince, která otvírá jaro, Pohádka z borůvčí, Zaječí poudačka, O mechovém králi, Suchopýrek, O strašidlech, Jak Krakonoš soudil, Jak Trautenberk loupil v lese a další
Kniha má 95 stran.
Druh literatury: pohádky
Knihu jsem četla dva týdny.
Kniha je zajímavá tím, že v ní vystupují zvířata. Líbila se mi, protože v ní jsou hezké příběhy a hezky skončí.
Jednou v chaloupce se Trautenberk rozhodl, že půjde do Krakonošského lesa. Začal křičet po okolí a plašit ptáčky a zvířátka. Vše slyšel Krakonoš a tak se vydal za ním. Už se málem stalo že Trautenberk ulovil lišku a dal si ji do pytle. Ale vtom se tam objevil Krakonoš a zastavil ho. Zeptal se, proč mu krade zvěř. Trautenberk ale neslušně zařval, ať ho nechá být. Krakonoš ho potrestal a tak už si nikdy nedovolil loupit v lesích.
Charakteristika jednajících postav: Trautenberk je zlý, krade v lesích a je závistivý. Krakonoš je hodný, pomáhá lidem a zvířátkům.
Knihu bych doporučila Kristýnce, protože má ráda zvířátka.

Byla jednou jedna koťata

Byla jednou jedna koťataNapsala: Ljuba Štípalová
Ilustroval: Josef Váňa
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2016.
Kniha je určena pro děti od sedmi let.
Kniha má sedm kapitol: Jak začarovali zub, Jak prodali krk a uši, Jak počmárali domeček, Jak šli na kočičí koření, Jak je přešla legrace, Jak se jim Šulístek okoukal
Kniha má 53 stran.
Druh literatury: zvířátkové příběhy
Knihu bych doporučila Vikče, má ráda zvířátka.
Kniha se mi líbila, protože ta koťata byla nezbedná a veselá.
Kniha mě zaujala příběhy koťat. Je zajímavé, že podnikají dobrodružství.
Jak počmárali domeček: Jednoho dne měli Camfourek a Macourek křídu, že si budou kreslit. Camfourek namaloval vodníka. Pak namaloval princeznu, moc se mu povedla. Řekli si, že půjdou kreslit něco jiného, že princezny jsou pro mrňata. Chtěli pokračovat v malování, jenže zjistili, že pomalovali celý chodník. Najednou si všimli, jak jsou krásné bílé zdi na domečku. Tak začali kreslit. Tu namalovali auto, na druhou stranu loď, ještě výš papouška a další jiné kresby. Když to domalovali, domeček se na ně strašně zlobil, že ho Camfourek a Macourek pokreslili. Jenže sluníčko se na to nemohlo dívat, a tak se zakrylo bouřkovým mrakem. A začal pořádný liják. Koťata zmokla tak, že se z nich dalo ždímat. Museli se pořádně vysušit ručníkem. Domeček se na ně zlobí, ale oni tak velký ručník nemají, aby ho utřeli. Najednou Camfourek vylezl ze dveří a volá, ať se na ně domeček už nezlobí. Má už krásné bílé zdi. Bouřka ho spláchla a umyla. Tak odteďka Camfourek a Macourek vědí, že se po domečku nekreslí.
charakteristika jednajících postav: Macourek byl zvědavý a neposedný. Camfourek je neposlušný a zlobivý. Sluníčko bylo milé a bojácné.
Kniha je určená pro děti od osmi let. Četla jsem ji jeden týden.

Dědeček Večerníček

Dědeček VečerníčekNapsal: Josef Pavlovič
Ilustroval: Ladislav Čapek
Vydalo Ottovo Nakladatelství v Praze roku 2003.
Kniha má 96 stran. Četla jsem ji jeden týden.
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou hezké obrázky je zajímavá tím, že v ní zvířata mluví a pomáhají dědečkovi.
Doporučila bych ji Vikče, protože má ráda zvířata.
Je určená pro čtenáře od sedmi let, protože má velká písmena.
Druh literatury: dětské příběhy
Názvy kapitol: Jaro: Jarní únava, Dědečkova střecha, Léto: Nejdelší letní den, V největším vedru, Podzim: Podzimní listy, Podzimní pláč, Zima: Vánoce, Živý sněhulák a další
Jednou se dědeček Večerníček podíval z okna a zjistil, že je venku už sníh. Tak se šel podívat do sklepa, ale zavadil o poličku, na které byla jablka. Málem by jablka spadla, když vtom přiletěl Hafík a chytil je do klobouku. Dědeček poděkoval Hafíkovi a šel se podívat do sklepa, jestli tam nemají náhodou kouličky na stromeček. Našel ale jen modré kouličky na stromeček, a tak je donesl k Hafíkovi a Polárce. Ale v tu chvíli mu někdo zavolal, že musí jít do města. Když dědeček odešel, tak se Hafík s Polárkou dali do práce. Hafík podával Polárce kouličky a Polárka je dávala na stromeček. Pak je napadlo, že by na stromeček mohli dát jablíčka a tak to udělali. Když dědeček přišel domů, tak je pořádně pochválil a pod hezký stromeček jim dal dárky a tak si všichni Vánoce užili.
Charakteristika postav: Dědeček je hodný, stará se o svoje zvířátka. Hafík je milý, rád pomáhá. Polárka je hodná, ráda pomáhá dědečkovi a Hafíkovi.

O chytré kmotře lišce

O chytré kmotře lišceVypravuje a kresbami doprovází Josef Lada.
Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1965.
Kniha je určena pro děti od šesti let.
Kniha má 78 stran.
Názvy kapitol: Nový domov, Čertovský gramofon, Smělý dopis a sázka, Poklad na silnici a jiné
Druh literatury: pohádky
Knihu bych doporučila Anetě, má ráda zvířecí pohádky.
Kniha je zajímavá vyprávěním o lišce. Líbilo se mi, jak je liška chytrá a umí si se vším poradit.
Knihu jsem četla čtrnáct dní.
Jednoho dne šel hajný do lesa. Našel lišku, tak ji vzal domů. Liška byla malá, a tak jí děti daly boudu. V té bydlela. Ale měla tam nepřítele, dva psy, kteří ji pořád provokovali a štěkali na ni. Když byla liška větší, tak ji děti začali učit psát a číst. Uměla pak napsat svoje jméno a taky už uměla chodit. Když byla větší, naučila se chodit po zadních a naučila se říkat máma a táta. Ale psi ji pořád štvali a tak se jednou, když nikdo doma nebyl, rozhodla utéct. Vzala si věci a vyhrabala si díru do země a tam bydlela.
Charakteristika postav: Děti jsou hodné, mají rády zvířata. Hajný je hodný, pomohl lišce a vzal ji domů. Liška je chytrá a mazaná. Psi jsou zlí, štěkají na lišku a provokují ji.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.

Ezopovy bajky

Ezopovy bajkyNapsal: Jiří Žáček
Ilustroval: Adolf Born
Vydalo nakladatelství Slovart v Praze roku 2015.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Druh literatury: bajky
Kniha má 94 stran.
Obsahuje padesát bajek: O vráně, lišce a sýru, O vlku a jeřábovi, O lišce a čápu, O dvou myších, O žabím králi, O mravenci a mouše, O kohoutku, psu a lišce a jiné
Knihu bych doporučila Kristýnce, protože má ráda bajky a vyprávění o zvířátkách.
Kniha je zajímavá obsaženými bajkami, ilustracemi a vyprávěním o zvířátkách.
Knihu jsem četla dva týdny.
Jednoho dne odjela paní koza do města nakoupit. Nechala doma své malé kůzle a řekla mu, aby nikomu neotvíralo dveře. Když už jela, tak se rozloučila se svým dítětem a odjela do města. Zničeho nic se u domu objevil vlk a říkal mééé, já jsem tvá maminka, mám pro tebe překvapení vrrr. Kůzle ale nebylo hloupé, a tak poznalo, že to není maminka. Vykouklo skulinou po suku a uvidělo, že to je vlk, a tak mu přes vrátka řeklo, že jestli tady bude dlouho, tak ho maminka, tedy paní koza potrká. V tu chvíli si to vlk rozmyslel a radši zmizel. Maminka si pak pochvalovala, jak má chytré dítě.
Charakteristika jednajících postav: Vlk je zlý, chtěl sežrat kůzlátko. Kůzlátko je chytré, neotevřelo vlkovi. Paní koza je hodná, má ráda svoje dítě.