Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Michal

Michal Makeš

Lví král

zvířataNakladatelství – Egmon
Místo a rok vydání - Praha, 1994
Počet stran – 96
Autor – Walt Disney, ilustrátor – Peter Cpin
Druh literatury – pohádkový příběh
Děj knížky nás zavede do Afriky. Na rozlehlé pláni Lvího království se narodil malý lvíček. Na jeho přivítání se sešla všechna zvířata – žirafy, sloni, nosorožci, gepardi, antilopy, opice, zebry. Všichni se radovali, jen starý lev, králův bratr se neradoval. Lvíček rostl, tatínek mu ukázal celé panství, zakázal mu chodit za hranice země, kde bylo hejno hyen. Zatoužil se kouknout na sloní hřbitov. Lvíček neuposlechl a šel se svou kamarádkou na sloní hřbitov. Zmizeli v houfu zeber. Z lebky vylezly hyeny a chtěly lvy sežrat. Lvíčci se statečně ubránili díky pomoci Lvího krále. Společně se pak vrátili zpět. A hodil jim maso.
Charakteristika: Scar – zlý, Simba – odvážný, Zazu – hodný, Mufas – hodný, hyeny – zlé, Pumbaa – hodný, Timon – hodný, Nalou – hodná, Rafiki – hodný.
Knížka je pro mě zajímavá proto, že je o zvířátkách. Je napínavá. Doporučil bych ji každému, komu se líbí zvířátka, Lukášovi, protože je dobrodružná. Je pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji pět dní.

O Červené karkulce

vlkAutor Jitka Nováková, ilustrátor Jan Suchl.
Zařadil bych ji do pohádek.
Vydalo ji Severočeské nakladatelství Ústí nad Labem v roce 1974.
Karkulka byla od rána veselá. Měla se nač těšit. Babička má narozeniny a ona jí ponese něco dobrého na zub. A tak když na ni maminka zavolala, nechala zalévání, uklidila hračky, umyla si ruce a dívala se, jak maminka chystá do košíčku dárky. „Pozdravuj babičku ode mne i od tatínka,“ řekla maminka Karkulce a vyšla s ní před dům. „A prosím tě, neutíkej, ať neupadneš a nerozbiješ tu láhev s šípkovým vínem!“ napomenula ji ještě. Maminka se dlouho starostlivě dívala za Karkulkou, až jí zmizela z očí v nedalekém lese.
Jednotlivé postavy: vlk je zlý, Karkulka hodná, maminka hodná a myslivec odvážný.
V knížce jsou hezké obrázky, proto se mi líbila a taky, že to hezky dopadlo.
Doporučil bych ji dětem, které mají rády pohádky.
Kniha je doporučena pro děti od sedmi let. Četl jsem ji tři dny. Má 69 stran.

Planeta pokladů

loďNakladatelství: Egmont ČR, s. r. o. v Praze roku 2002
Počet stran: 96
Autor: Stanislav Kadlec
Ilustrátor: Alena Mrázová
Tuto knihu bych zařadil do dobrodružných příběhů.
Postavy: Jimbo je odvážný, Silver je odvážný.
Kniha je zajímavá tím, že je dobrodružná.
Kniha se mi líbila proto, že jsou v ní hezké obrázky.
Doporučil bych ji dětem, které mají rády příběhy. Je pro čtenáře od sedmi let. Četl jsem ji týden.
Kapitoly: Podivná mapa, Pozor na kyborga, Pochybný přítel, Záchrana lana, Planeta na obzoru, Robot vysazený na planetě, Dokonalá část skládačky, Kořist tisíce světů, Silverovo zlaté srdce, Největší poklad.
Děj kapitoly Podivná mapa:
Stovky a stovky let se po celém vesmíru šířily zkazky o proslulém bídákovi kapitánu Nathanielu Flintovi a jeho bandě pirátů. Piráti přepadávali obchodní lodě a svou kořist a nesmírné poklady ukryli na tak tajném místě, že se je dosud nikomu nepodařilo objevit. Vědělo se jen jedno: že to místo leží na nejvzdálenější výspě galaxie … na tajemné Planetě pokladů.

Medvídek Pú

medvídek PúNakladatelství: Egmon
Místo a rok vydání: Praha 2002
Počet stran: 42
Autor: Walt Disney, ilustrace Stanislav Kadlec
Druh literatury: pohádkový příběh
Charakteristika postav: Pú, Robin, králíček a sova jsou hodní, křeček si vymýšlí.
Knížka je pro mě zajímavá, protože je o zvířátkách a je napínavá. Doporučil bych ji každému, komu se líbí zvířátka. A hlavně dětem, které mají rády příběhy.
Je pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji půl týdne.
Jednoho lesního rána, v malém domečku ve stoakrovém lese, medvídek Pú cvičil. Hekal, vzdychal a ohýbal tělo až ke špičkám… a to celé třikrát za sebou! „Musím takhle cvičit alespoň jednou týdně,“ sliboval si Medvídek. „Nechci přece ztloustnout. Hm, z toho namáhavém cvičení mi nějak vyhládlo,“ řekl si Pú a rozběhl se rovnou k polici s medem.

Robin Hood

Robin HoodVydalo nakladatelství Librex Ostrava v roce 2005.
Počet stran: 18
Druh literatury: dobrodružný příběh
Podle Alexandra Dumase sepsalo a ilustrovalo nakladatelství Librex.
Charakteristika postav: Robin, John a Scarlet jsou odvážní, protože se dokázali postavit proti šerifovi. Šerif je zlý, ubližuje ostatním, chce ovládnout Anglii.
Kniha je pro mě zajímavá, protože jsou v ní hezké obrázky a je napínavá.
Doporučil bych ji těm, kteří mají rádi dobrodružství, z naší třídy Honzovi. Je pro čtenáře od osmi let.
Četl jsem ji jeden týden.
Kdysi dávno, kdy v Anglii vládl král Richard I., jemuž se říkalo Lví srdce, žil v sherwoodském lese poblíž města Nottinghamu Robin Hood, syn počestného zemana. Už jako dítě se naučil dobře střílet z luku a toto umění stále zlepšoval. Na vzdálenost sto kroků trefil terč do středu a druhou ranou rozpůlil šíp vězící v terči. Král Richard Lví srdce byl toho času na křižácké výpravě mimo Anglii a v Nottinghamu vládl zpupný šerif. Proto se v blízkém sherwoodském lese shromažďovali zbojníci, kteří nebyli spokojeni s šerifovými činy. A brzy se mezi nimi ocitl i Robin Hood. Při jedné návštěvě nottinghamského trhu bránil totiž svou milou Marianu proti posměváčkům z města, do rvačky se zapletli i šerifovi zbrojnoši a Robin v sebeobraně jednoho z nich zabil.

Pohádky tisíce a jedné noci

Pohádky tisíce a jedné nociKnihu vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2000.
Počet stran: 80
Autor: František Hrubín
Ilustrátor: Jiří Trnka
Postavy: král, Šahrazád. Král je zlý, protože sekal svým manželkám hlavy. Šahrazád je chytrá a vzdělaná, umí dobře vyprávět.
Kniha je pohádková a dobrodružná. Jsou v ní hezké obrázky. Doporučil bych ji Lukášovi, protože je dobrodružná a jemu se takové knihy líbí. Je pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji tři dny.
V knize je osm pohádek: Chytrá Šahrazád, Pohádka o Ebenovém koni, Sindibád Námořník, Pohádka o Džaudarovi a jeho bratrech, Alí Baba a čtyřicet loupežníků, Pohádka o Abdalláhovi Zemském a Abdalláhovi Mořském, Pohádka o Abú Kírovi a Abú Sírovi, Aladdin a kouzelná lampa.
Stručný děj pohádky Aladdinova kouzelná lampa:
Jednou žil v dalekém východním městě chlapec jménem Aladdin. Otce už neměl, žil jen s matkou a vedlo se jim špatně. Jednoho dne zrána vyšel Aladdin z domu, aby si sehnal nějakou příležitostnou práci, zamést krám nebo vyklepat koberec. A tu ho zastavil neznámý muž, začal ho objímat a volat: „Žes ty Aladdin, syn mého bratra? Chválabohu že jsem tě našel, už mám po starosti o dědice!“ Dal se odvést Aladinem k matce. Vyprávěl jí takové podrobnosti z mládí jejího nebožtíka muže, že vdově nezbylo než uvěřit, že onen cizí muž je Aladinovým strýcem, který před dávnými lety odešel do světa a kterého už měli za mrtvého.

Pirátova plavba kolem světa

Pirátova plavba kolem světaKnihu vydalo nakladatelství Mladá Fronta v Praze roku 1986. Má 245 stran.
Autor: Darek Wilson
Ilustrátor: Darek Wilson
Knihu bych zařadil do dobrodružných příběhů.
Charakteristika postav: Doudhtyh je odvážný, protože se dal na výpravu. Chester je odvážný, protože je kapitánem. Burghleyh je odvážný, protože provádí ostatní neznámými krajinami.
Kniha je zajímavá tím, že je vydaná v Londýně. Má malá písmena, přesto se dobře čte. Hodně mě zaujala. Doporučil bych ji Honzovi, protože i on má rád příběhy.
Je pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji dva týdny.
Kniha má patnáct kapitol, například Ten Angličan, Podél pobřeží Berberska, Země démonů, Derek Wilson se vrací, John Walker, Angličan na lodi, Napoleon se vrací, Kolem pobřeží, Hluboká propast, John umírá.
Muž, jenž se na nábřeží v Plymouthu vztekal a rozčiloval nad odkladem výpravy, byl člověk, který vlastní nečinnost považoval za neomluvitelnou. Neustálá činorodost ho poháněla jako motor, stala se mu druhou přirozeností.
Kniha vypráví o Angličanovi Draikovi, který se chystal na novou expedici na moře. Draikovi to ale trvalo čtyři roky, než expedici uskutečnil. Když dostal povolení vyplout, námořníkům nepřálo počasí a loď musela zůstat v přístavu. Draik byl úspěšný obchodník a cestovatel. Po ponížení od Španělů se Draik nemohl s touto prohrou smířit, a tak zasvětil svůj život pirátství. Vydal se na dvě průzkumné cesty na západ od Indie a podnikl patnáctiměsíční krvavou loupežnou výpravu.
V knize se mi zvlášť líbil příběh o plavbě kolem světa.

Vydrýsek - o čem zpívá řeka

VydrýsekVydalo nakladatelství Frans v roce 2002 v Plzni.
Stran: 98
Autor: Václav Chaloupka
Ilustrátor: Jaroslav Vogeltanz
Knihu bych zařadil do příběhů. Vypráví o tom, jak Vydrýsek utekl od své rodiny. Prožil mnoho různých dobrodružství, nejdřív ho chytil rybář a vzal ho domů. Vydrýskovi se tam moc líbilo, ale chtěl více dobrodružství, a proto utekl. Proběhl zahradou na náměstí a skočil do řeky. Plul, až doplul do velkého jezera. Tam rybáři dělali výlov. Už se stmívalo a Vydrýsek si lehl pod kámen a usnul.
Charakteristika postav: Vydrýsek je hodný a odvážný, protože pořád chce objevovat dobrodružství. Rybář je hodný, protože vzal Vydrýska domů. Jirka je hodný, stará se o Vydrýska.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní pěkné obrázky. Doporučil bych ji Denise a Honzovi, protože je dobrodružná. Je pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji jeden týden.
Má třináct kapitol, například O konci zimy a zrození nového života, O starostech vydří mámy a příliš čilém synovi, O starostech, bolavém bříšku a děravé kleci, O neopatrných rybářích a jiné havěti na cizí řece, O plavání, potápění a světě pod hladinou, O ježatém neplavci, cestě proti proudu a výřím nebezpečím.

Aladin, tajemství Orientu

Aladin, tajemství OrientuVydalo nakladatelství Walt Disney v Praze roku 1998.
Počet stran: 113
Autor: Peter Cpin
Ilustrátor: Tamara Harcegová
Kniha vypráví o Aladinovi, jak chce objevit poklad a v něm je kouzelná rukavice. V další kapitole potkali na moři žraloka písečného. Na pevnině je napadli zlatí brouci a Aladin je všechny zabil. V další kapitole získají loď, která byla plná pokladů. Aladin s ní odplul spolu s Aminou a Zafou do své země a ve své zemi si založil rodinu.
Charakteristika postav: Aladin je odvážný, protože zabil písečného žraloka. Amin je odvážná, protože pořád chodí s Aladinem a pomáhá mu. Zafa je věrný papoušek. Banditi jsou zlí, protože pomáhají zlému čaroději. Čaroděj je zlý, najal si bandity, aby zabránili Aladinovi získat zlatou rukavici.
Kniha mě zaujala, jedná se o pěkný příběh. Doporučil bych ji Honzovi a Denise, protože je baví dobrodružství. Je určena pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji dva týdny.
Kniha má tři kapitoly: Létající koberec, Zlatý brouk, Loď pokladů.
Žánr: dobrodružné pohádky
Kniha mě zaujala tím, že je to pěkně napsaný příběh.

Příběhy z medové stráně

Příběhy z medové stráněVydalo nakladatelství Vyšehrad roku 1990 v Praze.
Autor: Václav Deyl
Ilustrátor: Vojtěch Kubašta
Počet stran: 150
Žánr: dobrodružné pohádky
Pohádka Tajný tvor: Pižla v noci uviděl nějakého tvora. Ten tvor byla želva Veruna, která utekla od svých lidí. Veruny se každý bál, ale jenom Pižla ne. Veruna nechtěla zpátky k lidem. Pižla ji teda nechal v lese a od té doby s ním chodila. Potom přiskákal zajíc Karel. Bál se, že v jeho chaloupce straší. Pižla s Verunou se tam šli podívat, ale nic tam neslyšeli. Karel se ovšem bál tam jít, tak spal v mechu pod stromem. Druhý den Pižla našel v komoře myš a od té doby v chaloupce nestrašilo.
Charakteristika postav: Pižla je srandovní, protože pořad říká vtipy. Veruna je zlobivá, protože utekla od lidí. Karel je odvážný, protože v druhé kapitole šel přes celý les a v polovině ho přepadl vlk.
Knihu bych doporučil Honzovi a Pavlovi, protože rádi čtou takhle dlouhé knihy. Je pro čtenáře od devíti let.
Četl jsem ji dva týdny. Zaujalo mě v ní například, že Pižlu málem zašlápl člověk. Také se mi líbily obrázky.
Kniha má 38 kapitol je rozdělena na dvě části: Tajemný tvor, V chaloupce straší, Stříbrný Nosík, Mikulka na pasece, Hlemýžď na rozhledně, Velké přípravy, Krkolomná jízda, Pátrání, Stavitelé domků, Detektiv Karkulák, Vzácná návštěva, Podařená dvojice, Rámus hryže trávu.

Wardcraft

WardcraftVydalo nakladatelství Fantom Print v Ostravě roku 2006.
Počet stran: 399
Autor a ilustrátor: Richard Knaak
Knihu bych zařadil do fantazy příběhů.
Charakteristika postav: Tral se postavil se proti lidem a pomohl Gromovi. Grom je odvážný, pomohl Tralovi k odjezdu. Orkové jsou stateční, bojovali za Trala. Artas je odvážný a trochu šílený, chtěl se postavit proti hordě Orků. Jaina je odvážná, ujedná spojenectví.
V knize mě zaujalo, jak Tral s Jainou ujednali příměří. V knize je hlavně pěkně napsaný děj různých příběhů. Doporučil bych ji Pavlovi, protože rád čte dobrodružné knihy. Je pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji tři týdny.
Děj vypráví o tom, jak Tral postavil osadu. Za dva dny přišel Ork, že lidé vězní Groma. Tral vytáhl na lidi a dobyl vězení, kde věznili Groma. Tral ho osvobodil. Grom řekl Tralovi, ať odplují na lidských lodích. Mezitím Artas zaútočil na nemrtvé. Jaina odjela také na stejnou zem jako Tral a tam ujednali spojenectví. Poté se Artas chopil meče mrazivého smutku a propadl nemrtvým. Stal se z něho nemrtvý rytíř.

Správná pětka na útěku

Správná pětka na útěkuVydalo nakladatelství Albatros roku 2009 v Praze.
Počet stran: 180
Autor: Bohumil Flucl
Ilustrátor: Bohumil Flucl
Knihu bych zařadil mezi dobrodružné příběhy.
Charakteristika postav: George je hodná a odvážná, protože zachránila Annu. Anna je odvážná, šla první do sklepení hradu. Tim je věrný pes, pomáhá George. Julián je statečný, našel Tima v lese v noci. Teta Fanny je starostlivá, nechtěla děti pustit na hrad.
Knihu bych doporučil Honzovi a Pavlovi, protože rádi čtou tak napínavé knihy.
Kniha se mně pěkně četla, je v ní hodně napínavý děj. Zaujalo mě, jak se Tim ztratil. Četl jsem ji dva týdny. Je pro čtenáře od devíti let.
Má 22 kapitol, například Letní prázdniny, Rodina Stickových, Škaredé překvapení, Děti v nesnázích, Uprostřed noci, Julián odrazí útok Stickových, Dobré zprávy, Georgin plán.
Děj vypráví, jak George čekala na své kamarády a těšila se, že budou stanovat na ostrově. Dostala zprávu, že přijedou vlakem. Šla jim hned naproti. Přijel vlak, kamarádi jásali, Tim skákal a hafal. Teta Fanny je přivítala. Děti se hned ptaly, jestli mohou na ostrov. Teta ale nejdřív řekla, ať se nejdřív najedí. Děti šly, ale neměly se tam jak dostat. Tak se zeptaly v přístavu, jestli jim nepůjčí loďku. Na ostrově spaly celý týden. Jedné noci všichni zachytili záhadné světelné signály přicházející z neznámé lodi. Zdá se, že narazili na nebezpečnou pašeráckou bandu! Objevili velký sklad zbraní. Snažili se dostat k telefonu na lodi a podařilo se jim to. Zavolali policii, ale museli čekat. Piráti je chytili a dali do klece. Ale my jsme utekli pryč. Nasedli jsme do lodi a jeli jsme zpátky na náš ostrov. Teta nás pochválila a pak jsme šli pořádně spát.

Dětem

DětemKnihu vydalo nakladatelství Euromedia group v Praze roku 2003.
Počet stran 118.
Autor: Helena Zmatlíková
Ilustrátor: Helena Zmatlíková
Knihu jsem četl tři týdny. Je pro čtenáře od sedmi let.
Kapitoly: O velké polštářové válce, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Pohádka o strašidlech, Čert s houslemi, Na výletě, Zuzana a písmenka.
Charakteristika: Zuzana je snaživá, chtěla psát jiná písmena. Učitelka je uplakaná, byla nešťastná z písmen. Školník je také uplakaný, nelíbila se mu písmena. Písmena jsou neposlušná, pořád se lámala.
Z kapitoly Zuzana a písmenka:
Byla jedna holka jménem Zuzana, která psala hrozná písmena. Paní učitelka se vždy rozbrečela. Paní učitelka ukázala ten sešit panu školníkovi a i ten začal plakat. Jak plakali, tak písmena nastydla a paní učitelka je musela odvést do nemocnice. Jak se písmena uzdravila, paní učitelka si je odvezla a Zuzana se naučila psát hezká písmena. A i v sešitech už hezky psala. A paní učitelka s panem školníkem už nebrečeli.
V malém království se jednoho dne král usmyslel, že si zahrajou polštářovou válku. A hned začala mela, král s vojáky útočil proti ostatním vojákům. Mlátili se hlava nehlava a král zvítězil a jel jako vítěz. Zaútočili i na kaprála, který nic nevěděl. Ale krále porazili poddaní, kterých bylo více. Konečně na jeden den byli všichni rovnostejní.
Žánr: pohádková literatura s malou hrdinkou
Kniha mě zaujala tím, jak se Zuzana naučila psát hezká písmena. Líbila se mi, že se hezky četla a text doprovázely hezké obrázky. Doporučil bych ji prvňákům, třeba Ivanovi, protože rád čte pohádky.

Letopisy Narnie - Čarodějův synovec

Letopisy Narnie - Čarodějův synovecVydalo nakladatelství Fragment Havlíčkův Brod v roce 2006.
Kniha má 208 stran.
Autor: C. S. Lewis
Ilustrátor: Pauline Baynes
Druh literatury: fantasy
Charakteristika postav: Digory je hodný, šel zachránit Polly. Polly je hodná, chtěla zabránit, aby probudil zlou Jadis. Jadis je zlá, chtěla uštvat Jahodu a hodila po Aslanovi lampu. Drožkář je hodný, šel s dětmi a s Jahodou za Aslanem. Jahoda je hodný, pomohl dětem dostat jablko. Andrew je zlý, poslal Polly pryč do jiného světa.
Kniha je zajímavá tím, že má napínavý děj. Velmi dobře se čte a má pěkné obrázky. Doporučil bych ji Honzovi, protože by ho to zaujalo.
Kniha je pro pokročilé čtenáře od jedenácti let. Četl jsem ji dva týdny.
Kapitoly: Nesprávné dveře, Založení Narnie, Digory a jeho strýc, První vtip a jiné záležitosti, Les mezi světy, Digory i jeho strýček mají potíže, Zvonek a palička, Jahodovo dobrodružství, Osudné slovo, Nečekané setkání a další.
V Londýně žily dvě děti. Jmenovaly se Digory a Polly. Digory měl nemocnou maminku a zlého strýce. Jednoho dne se rozhodli, že prolezou komínem do sousedního domu, ale nebylo nic vidět, tak vlezli do pracovny strýce Andrewa, kam nemohli. A strýc Andrew obelhal Polly a dal jí zelený prsten a ona se jím dotkla a zmizela do jiného světa. Digory si vzal žlutý, aby se mohli vrátit a jeden zelený. Sáhl na zelený prsten a zmizel za Polly. Ocitl se u nádherného místa, všude tam byla jezera. Uviděl Polly a běžel za ní. Potom se dohodli, že skočí do jednoho jezera. Když skočili do jezera, ocitli se v Charnu, kde pomocí zvonku zazvonili a probudili zlou královnu. Chtěli se dostat pryč, ale královna ho chytila za nohu a teleportovala se taky s dětmi. Potom skočili do dalšího světa, kde nebylo nic. Ale po chvíli se objevilo světlo a lev uprostřed. A drožkář s koněm Jahodou se divili, že lev umí zpívat. Potom se objevila zem a nebe. A najednou začal zpívat nádhernou píseň. Potom začaly růst stromy, keře a tráva. Lev si svolal zvířata do kruhu i koně Jahodu a začal říkat, ať mluví a všichni najednou začali mluvit. Potom si lev zavolal slony a odešli za hory a z lesů vyšli dryády a fauni. Zlá čarodějnice hodila pouliční lampu a ta se zabodla. Potom se vydali do sadu pro kouzelné jablko. Pak se dostali domů a Digory dal mamince jablko a ta se uzdravila. A ohryzek zasadil do země a vyrostl strom.

Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň

Lev, čarodějnice a skříňVydalo nakladatelství Fragment Havlíčkův Brod v roce 2006.
Počet stran: 200
Autor: C. S. Lewis
Ilustrátor: Pauline Baynes
Druh literatury: fantazy
Charakteristika postav: Aslan je statečný, zabránil čarodějnici, aby zabila Edmunda. Jadis je zlá, obelhala Edmunda a chtěla zabít Petra. Profesor je hodný, pomohl Lucince, když brečela. Mclidiová je zlá, honila po domě děti. Petr je odvážný, bojoval s čarodějnicí. Zuzana je odvážná, šla s Lucinkou za Aslanem. Edmund je sprostý, lhal Petrovi a urážel Lucii. Lucie je laskavá, šla s Aslanem a oživila vojáky. Tumnus je hodný, nezradil Lucinku a pomohl ji dostat se domů. Nejvíc bych chtěl být v kůži Petra.
Kniha je zajímavá tím, že má napínavý děj. Velmi dobře se čte, má pěkné obrázky. Doporučil bych ji Lukášovi, určitě by ho to zaujalo.
Kniha je určena pro pokročilé čtenáře od jedenácti let. Četl jsem ji dva týdny.
Kniha vypráví o tom, jak při válce byly dlouhé nálety na Londýn a na dům Pevenciových. Když nálety začaly, Petr s Edmundem našli mamku. Mamka jim řekla, ať jdou najít své sestry. První našli Zuzanu, která měla baterku. Zuzana s baterkou vběhla do pokoje Lucky a rozsvítila lampičku. Rychle ji vzala s sebou a všichni utíkali do krytu. Druhý den se zabalili a šli na vlak. Jakmile se rozloučili, nastoupily do vlaku a odjeli na venkov. Vystoupili z vlaku na stanici. Přijela tam Mclidiová s vozem. Nastoupili si a Mclidiová je odvezla do domu. Skoro nic nemohli dělat a hlavně nesměli rušit profesora. Další den pršelo, takže ven nemohli a Lucie navrhla, že si mohou zahrát na schovávanou. Tak Petr začal pikat. Zuzana se schovala do truhly, Edmund za závěs a Lucinka vešla do prázdné místnosti, kde byla jenom skříň. Tak se do ní schovala. Najednou se ocitla v lese, kde pořád sněžilo. Uviděla lampu, která jasně svítila. Lucinka tam potkala někoho divného. Nohy jako koza a tělo jako člověk. Představil se, že je faun Tumnus a kdo je ona? Nějaký trpaslík bez vousů? Lucinka se ho zeptala, kde to vlastně je. Faun jí řekl, že je v Narnii. Také Lucinka se představila, že je holka a ne trpaslík. Tumnus ji pozval do svého domku na čaj a na topinky. Zatopil v krbu a začal zpívat Narnijskou ukolébavku. Z ohně se najednou staly postavy, které tančily. Jak dozpíval, všechno zhaslo. Faun začal plakat. Lucinka se probudila a ptala se, co se mu stalo. Faun řekl, že provedl něco hrozného. Unesl ji, protože mu to přikázala Jadis. Rychle utíkali k lampě a Lucinka se rozloučila. Vyběhla ze skříně a začala křičet, že jí nic není a prozradila Edmunda. Tak skončili se schovávanou. Večer Lucka zkusila se tam dostat a povedlo se jí to. Edmund šel za ní. Ale jak prošel skříní, Lucku neviděl, ale slyšel rolničky. Jestli chcete vědět, co to bylo, budete si muset tuto krásnou knihu přečíst.
Názvy kapitol: Lucinka nakoukne do skříně, Co tam Lucinka našla, Edmund a skříň, Turecký med, Zase přede dveřmi, Do lesa, Den s bobry a dalších deset kapitol.
Úryvek z knihy:
Potom Petr zavelel a kentauři s gepardy vyjeli do boje. Jadis zavelela svému kapitánu a její horda se rozeběhla. Petr v čele s armádou a Edmund s lukostřelci je kryli zezadu. Střed byl hrozný. Velitel kentaurů potom zabil velitele Jadis. Potom vyjela druhá vlna Jadis, které velela ona sama.

Letopisy Narnie - Princ Kaspian

Princ KaspianVydalo nakladatelství Fragment Havlíčkův Brod v roce 2006.
Stran má 240.
Autor: C. S. Lewis
Ilustrátor: Pauline Baynes
Literatura: fantazy
Nejvíc bych se chtěl ocitnout v kůži Petra, protože je král a zápasil s Mirázem.
Charakteristika postav: Kaspian je naštvaný, protože se dozvěděl, že Miráz mu zabil otce. Petr je odvážný, utkal se s Mirázem. Edmund je odvážný, bojoval po boku Petra. Zuzana je odvážná, velela lukostřelcům. Lucie je hodná, jela za Aslanem. Aslan jim přišel na pomoc. Miráz zabil Kaspianovi otce. Ripčíp zachránil Kaspiana. Kapitán probodl Miráze.
Kniha je zajímavá tím, že má napínavý děj. Velmi dobře se čte, má pěkné obrázky. Doporučil bych ji Honzovi, i jeho by zaujala. Je pro pokročilé čtenáře od jedenácti let. Četl jsem ji tři týdny.
Kapitoly: Ostrov, Stará pokladnice, Trpaslík, Trpaslík vypráví o princi Kaspianovi, Kaspianovo dobrodružství v horách, Ti, kdo žili ve skrytu, Stará Narnie v ohrožení a dalších osm kapitol.
Jednoho dne se Zuzana koukala do novin. Lucinka k ní přiběhla, ať jde s ní. Zavedla ji k Petrovi, který zápasil s chlapci. Edmund to nevydržel a vrhl se na ně. Přišel tam voják, který je odstrčil. Šli si sednout na lavičku a čekat na vlak. V Narnii mezitím utekl Kaspian pryč od svého strýce. Objevili ho trpaslíci. Vzal si roh Zuzany a zatroubil. Děti magie zvedla a teleportovala do Narnie. Všichni se ocitli na ostrově hustých stromů a nevěděli, kde jsou. Lucie řekla, že jsou na Caer Paravelu. Edmund prohlásil, že ho zbourali katapulty. Petr si vzpomněl, že tu mají věci, co měli na sobě v Narnii. Věci jim byly hodně veliké. Vzali si zbraně, jen Zuzana nenašla svůj roh. Kdesi uslyšeli někoho mluvit, tak šli za tím hlasem. Uviděli dva lidi, kteří chtěli vyhodit z loďky trpaslíka. Ale Zuzana na ně vypálila z luku. Petr musel pro toho trpaslíka skočit. Jak ho vytáhl, Lucinka mu rozvázala ruce a nohy. Trpaslík se jim představil - jmenuje se Drinian. Pověděl jim, jak se tam dostali.

Letopisy Narnie - Plavba Jitřního poutníka

Plavba Jitřního poutníkaVydalo nakladatelství Fragment Havlíčkův Brod v roce 2006.
Stran: 264
Autor: C. S. Lewis
Ilustrátor: Pauline Baynes
Literatura: fantazy
Nejvíc bych se chtěl ocitnout v kůži Kaspiana, protože se plavil až na konec světa.
Charakteristika postav: Edmund je odvážný, pomáhal Kaspianovi. Lucie je hodná, vše vysvětlila Eustacovi. Eustac je protivný, všechny otravoval. Rípčíp je odvážný, šel na konec světa.
Kniha je zajímavá tím, že má napínavý děj. Velmi dobře se čte a má pěkné obrázky. Doporučil bych ji Honzovi, protože by ho to zaujalo. Je pro pokročilé čtenáře od jedenácti let. Četl jsem ji dva týdny.
Kniha vypráví o tom, jak Edmund a Lucie přijeli na návštěvu ke své tetě. Eustach je pořád otravoval, až jednou byli v pokoji a koukali se na obraz. Když je Eustach zase začal otravovat, ten obraz je vtáhl do Narnie. Edmund a Lucie hned věděli, že to je Kaspian na lodi. A také poznali Rípčípa. Kaspian je hned vytáhl na loď. Dorazili na ostrov a Eustac se urazil a odešel někam do středu ostrova, aby se vyspal. Když se vzbudil, šel dál, ale nenašel cestu zpátky. Vydal se do jeskyně, kde našel draka. Ten umřel před ním. Eustac si vzal od draka náramek, který ho udělal taky drakem. Potom ten náramek nemohl sundat a ruka ho pořád bolela. Když ho Lucinka našla, viděla, že ten drak trpí, tak mu na to kápla kapku z lahvičky na uzdravení. Ruka se Eustacovi uzdravila, ale pořád nemohl sundat ten náramek. V noci se proměnil nazpátek v člověka a rychle si sundal náramek. Další den dopluli na Osamělý ostrov, kde nabrali zásoby a pluli dál.
Kapitoly: Obraz v ložnici, Na palubě Jitřního poutníka, Osamělé ostrovy, Co tam Kaspian dělal, Bouře a co z ní vzešlo, Eustacovo dobrodružství a dalších deset kapitol.
Úryvek: Rípčíp hlídal vodu, aby ji nikdo neukradl a Eustac se o to pokusil, ale Rípčíp ho pobodal. Eustac nadával a utíkal za Kaspianem, ale Kaspian dal za pravdu Rípčípovi. Protože když někdo bude krást, tak tam nedoplujeme. Eustac se naštval a Lucinka mu to ošetřila.

Letopisy Narnie - Stříbrná židle

Stříbrná židleVydalo nakladatelství Fragment Havlíčkův Brod v roce 2006.
Stran: 256
Autor: C. S. Lewis
Ilustrátor: Pauline Baynes
Literatura: fantazy
Charakteristika postav: Eustac je odvážný, pomohl Rilianovi. Jill je hodná, odvázala Riliana. Čvachetka je odvážný, rozdupal oheň. Rilian je odvážný, zničil židli. Čarodějnice je zlá, přivázala Riliana k židli. Obři jsou zlí, chtěli sníst děti a Čvachetku.
Kniha je zajímavá tím, že má napínavý děj. Velmi dobře se čte, má pěkné obrázky. Doporučil bych ji Lukášovi, určitě by ho to zaujalo. Je pro pokročilé čtenáře od jedenácti let. Četl jsem ji tři týdny.
Kapitoly: Za tělocvičnou, Jill dostane úkol, Král odplouvá, Soví parlament, Čvachetka, Severní divočina a dalších deset kapitol.
Kniha vypráví o tom, jak Eustac s Jill se dostali do Narnie. Jill se setkala s Aslanem, který jí prozradil čtyři znamení. Eustach mezitím uviděl starého Kaspiana a on jim dal úkol, aby mu našli syna Riliana. Tak ho šli s Jill hledat. Došli k bažinám, kde poznali Čvachetku. On se k nim přidal a šli ho hledat všichni. Došli k mostu, tam je potkala paní s černým rytířem. Poslala je k obrům, aby se ohlásili jako paní v červené kytlici. Obři se o ně postarali, aby jim bylo dobře. Když se setkali, objevili, co vlastně s nimi chtějí udělat. Chtějí se dostat ven, ale obr chůva jim to zatrhla. Další den hned před slavností utekli do sněhu. Našli vchod do jeskyně. Objevily je tam obludy, které je naložily na loď a odvezly je pryč. Nic neviděli, jenom tmu, světla na lodích a ty obludy. Když tu náhle Čvachetka uviděl město. Jak tam dorazili, uviděli toho černého rytíře. Ten je uvítal a pozval je dál do svého hradu. O půlnoci museli rytíře přivázat k stříbrné židli. Protože se z něho stala obluda. Když byl při smyslech, tak ho děti odvázaly a kletba byla pryč. Protože když vstane ze židle po půlnoci, kletba zmizí. Nikdy nevstal, jenom ráno, protože ho pustila zlá čarodějnice.

Letopisy Narnie - Poslední bitva

Poslední bitvaVydalo nakladatelství Fragment Havlíčkův Brod v roce 2006.
Stran: 222
Autor: C. S. Lewis
Ilustrátor: Pauline Baynes
Literatura: fantazy
Charakteristika postav: Opičák lže, vydával oslíka za Aslana. Klenot je odvážný, pomohl Tiriánovi v bitvě. Tirián je odvážný, bojoval za Narnii proti Kalormencům. Jill pomohla Tiriánovi, aby přežil. Eustac je odvážný, bojoval s Tiriánem proti Kalormencům.
Kniha je zajímavá tím, že má napínavý děj a hezké ilustrace. Velmi dobře se čte. Doporučil bych ji Honzovi, určitě by ho zaujala. Je pro pokročilé čtenáře od jedenácti let. Četl jsem ji dva týdny.
Kapitoly: U jezera Kotel, Králova zbrklost, Opičák v celé své kráse, Co se té noci stalo, Jak králi přišla pomoc, Úspěšné noční dílo, Převážně o trpaslících, Zprávy, které přinesl orel, Velké shromáždění Stájovém kopci a dalších sedm kapitol.
Kniha vypráví o tom, jak jak opičák vydává oslíka za Aslana. Tirián na to přišel, snažil se to říct Narnianům, ale oni mu nevěřili. Opičák nechal Tiriána svázat ke stromu a Klenota dali do ohrady k ostatním koním. Tirián poprosil myši, aby ho rozvázaly a šly pomoct koním a Klenotovi. Tirián šel za opičákem, ale ten tam měl kalormenské vojáky, proto se k němu nedostal. Vyzval Narniany, ať mu pomohou, ale jen málo z nich mu šlo pomoct. Myši mezitím rozvázaly Klenota a pustily koně, kteří mu jeli na pomoc. Ale trpaslíci vzali luky a skoro všechny koně postříleli. Tirián na ně nadával. Vtom se tam objevila Jill a Eustac. Pomohli Tiriánovi, ale opičák utekl. Jill si všimla oslíka, tak ho vzala a sundala mu ten kožich, aby ho Narniané nepovažovali za Aslana. Šli v lese a našli strážnou věž. Ve věži našli kalormenskou zbroj, kterou si vzali na sebe. Jill uviděla nějakého velkého ptáka a oslík jim řekl, že to byl Taš, bůh Kalormenců. Jak Taš přešel, vydali se na kopec ke stodole. Tam našli opičáka, který vyvolával Narniany, aby šli do stodoly. Ale když tam nějaký vešel, za chvíli vypadl mrtvý. Jeden Kalormenec tam chtěl jít taky, ale kapitán ho přemlouval, aby nechodil. Jak tam muž vstoupil, už nevyšel, ale místo něj vyhodili staršího Kalormence, ale všichni mysleli, že to je on. V závěru knihy se setkali králové a královny Narnie a Tiriána přijali mezi sebe.

World of Warcraft - Kruh nenávisti

Kruh nenávistiVydalo nakladatelství Fantom Print v Ostravě roku 2006.
Kniha má 191 stran.
Autor: Keith R. A. DeCandido
Obal knihy (ilustrátor): Glann Rane
Knihu bych zařadil do fantazy příběhů.
Charakteristika postav: Jaina Proudmoor je starostlivá, chtěla udržet spojenectví s orky. Thrall je odvážný, vedl orky, byl jejich náčelník.
Kniha mě zaujala, protože je hezky napsaná. Je zajímavá tím, že se umí dva různé národy dohodnout. Doporučil bych ji Honzovi, protože čte fantazy knihy. Je určena pro pokročilé čtenáře od deseti let. Četl jsem ji jeden týden.
Kapitoly jsou očíslované a je jich 24.
Kniha vypráví o tom, jak Orkové a lidé rozprášili Plamennou legii a porazily Artase. Teď se museli dělit o Kalimdor dva klany. Ale moc dlouho jim to nevydrželo. Začaly proti sobě útočit, aby tam zůstal jen jeden klan. Thrall s Jainou byli ale pořád spojenci. To rebelové útočili na Alianci a na Hordu. Museli v říši nastolit pořádek, a tak začali boje s rebely. V závěru knihy nastolili pořádek v Kalimdoru a žili v míru, než přijde další armády nemrtvých a pekelníků.

Drsnej brouk - Zahrada strachu

Zahrada strachuAutor - Paul Shipton
Ilustrátor - Josef Gertli Danglár
Vydalo nakladatelství Albatros roku 2003 v Praze.
Kniha má 122 stránek. Zařadil bych ji do dobrodružných detektivek.
Charakteristika postav: Všivák Muldoon je odvážný, nebál se jít s mravenci, i když se jich bál. Trasořitka Jake je feťák závislý na cukru. Dix je barman, měl svou kavárnu. Lerry chtěl najít svého bratra.
Kniha mě zaujala, protože je hezky napsaná. Je zajímavá tím, že Všivák rozlouskne záhady. Doporučil bych ji Honzovi, protože si myslím, že si ji taky přečte. Je určena pro pokročilé čtenáře od deseti let. Četl jsem ji jeden týden.
Kniha vypráví o Všiváku Muldoovi, který se jednou vrátil do kanceláře, kde si moc dlouho neposeděl. Přišli k němu tři škvoři, kteří se drželi spíše u popelnic, ale museli jít až sem, protože všichni čmuchalové jsou mrtví. Je to těžká práce. Řekli mi, že se jim ztratil bratr, který pořád říkal něco o louce. Tak jsem se vydal na cestu. Přišel jsem k velké pavučině. Tam jsem spatřil škvoří nohy, tak už jsem věděl, že to je on. Vrátil jsem se ke škvorům, abych jim to řekl. Pak jsem šel K Dixovi na panáka. Sedl jsem si k baru. Spatřil mě Dix a šel mi nalít jako obvykle. Na konci do zahrady přišel muž, který rozšlápl pavouka a udělal paniku mezi mravenci. Ale bratr škvorů byl v pořádku a škvoři měli radost.