Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Gábin

Gabriel Nekut

O letadélku Káněti

letadélkoAutor: Bohumil Říha
Nakreslila: Helena Zmatlíková
Nakladatelství: Axióma
Místo a rok vydání: Praha 2006
Počet stran: 95
Je to příběh o dětech.
Knihu jsem četl dvanáct dní. Přečetl jsem ji celou.
Hlavní postavy: Anežka je hodná a pomáhá. Pepíček je taky hodný a pomáhá. Vojta je zlobivý, protože rozbil Pepíčkovi kolo. Děda Kozelka hlídal hangár. Pan Hejduk byl pilot. Kociánek je kamarád dětí.
Knížka se mi líbila, protože je v ní hodně obrázků.
Doporučil bych ji Honzíkovi Bakešovi, protože je pěkná.
Knížka je pro čtenáře od osmi let. Je o veselých příhodách pekelských dětí. O zvědavé Anežce a o Vojtovi, který jezdil na stoličce a na psovi Kociánkovi. Vojta šel s Anežkou a s Pepíčkem k hangáru. A našli tam letadélko Káně. Tomešovým se narodilo děťátko. Tatínek chodil pracovat do cihelny. Děti zažily šťastný den. Chodily se psem Kociánkem k hangáru. Anežka nosila dědovi Kozelkovi černý kastrůlek.

Mach a Šebestová za školou

Mach a ŠebestováNapsal: Miloš Macourek
Ilustroval: Adolf Born
Vydalo Nakladatelství Albatros, Praha 2004.
Kniha má 124 stran. Četl jsem ji sedm dní.
Tuto knihu bych zařadil do pohádek. Je o tom, jak Mach a Šebestová jsou za školou. Je určena pro děti od 6 let do 10 let. Doporučil bych všem těm, kteří mají rádi pohádky.
V knize je sedm kapitol: O tom, jak Mach a Šebestová byli za školou; O tom, jak Mach a Šebestová podstoupili oběť pro kamaráda; O tom, jak Mach a Šebestová učili Jonatána vzornému chování; O tom, jak Mach a Šebestová ovládli přírodní zákony; O tom, jak Mach a Šebestová pomohli vypátrat zloděje; O tom, jak Mach a Šebestová hlídali dítě; O tom, jak Mach a Šebestová zachránili sluchátko a s ním i celou školu.
Paní Kadrnožková prodala Jonatána a ten měl velkou službu. Pan Kamenec i s paní Kamencovou leželi v plavkách na zahradě a četli si. A jistá paní Kamencová volala, Jonatáne, přines z ledničky něco na osvěžení a mrskni sebou. A Jonatán běžel domů a za chvilku nesl podnos s kokakolou, skleničkami a ledem. Po chvilce řekl pan Kamenec a teď Jonatáne, teď si vezmi do huby houbu a umyj nám auto. Šebestová řekla, pojď pryč Machu, na to se nedá vůbec dívat. Po cestě řekl Mach, počkej Šebestová, já mám nápad, proměníme se za zloděje a půjdeme paní Kadrnožkovou oloupit. Šebestová řekla, to je bezva nápad. A šli večer ke dveřím paní Kadrnožkové, a protože to tam neznali, Mach brkl o kyblík a paní Kadrnožková vykřikla pomoc pomoc! Jsou tu u mě zloději.
Hlavní postavy: Jonatán je hodný, stejně jako kočka Micinka, Mach a Šebestová. Pan Kamenec je zlý, protože honil Jonatána, paní Kadrnožková hodná, paní Kamencová zlá, protože chtěla, aby Jonatán obskakoval paní Kamencovou.

Asterix a zlatý srp

AsterixNapsal: René Gosciny
Kresby: Albert Uderzo
Vydalo Nakladatelství Egmont ČR, s. r. o.
Kniha má 46 stran. Četl jsem ji jeden den.
Knihu jsem si vybral, protože jsou v ní pěkné obrázky. Je určena pro děti od devíti do jedenácti let.
Doporučil bych ji Honzovi Bakešovi, protože je to legrační.
Tuto knihu bych zařadil do pohádkových příběhů.
Tato knížka je o dvou mužích a jejich přátelích, jak spolu prožívají spousty dobrodružství. Někdy to vypadá vážně a pak děj skončí velkou legrací.
Hlavní hrdinové Asterix a Obelix, jsou to Galové a jsou to legrační chlapíci. Jejich přítel Panoramix – Druid vaří všelijaké lektvary. Jednoho dne se mu podaří uvařit kouzelný nápoj. Kdo tento nápoj vypije, dostane na nějakou dobu obrovskou sílu. Ta síla je tak veliká, že Asterix a Obelix mohou přenášet celé skály a když si dají facku, tak létají vzduchem. Tento příběh je o tom, jak bojují s Římany a díky zázračnému nápoji všechny bitvy vyhrávají.
Co se to ozývá od toho stromu, to je Panoramix, náš Druid. Co se stalo Panoramixi? Zlomil se mi zlatý srp! Koupíš si nový, ty nejlepší vyrábí slavný Amerix. Ale je to moc daleko a nebezpečné, půjdu tam já, jsi moc hodný Asterixi, ale já tě nepustím.
Charakteristika postav: Asterix, Obelix, Panoramix, Amerix a Trubadix jsou hodní, Říman Caesar je zlý, sobecký a agresivní, ostatní Římané jsou bojechtiví.

Čarovná zima

Čarovná zimaNapsala a ilustrovala: Tove Janssonová
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1997.
Knihu jsem četl šest dnů. Má 103 stran. Je od osmi let. Doporučil bych ji holkám a klukům, protože je to příběh o skřítcích a kouzelné zimě dalekého severu. Vybral jsem si ji, protože mě zaujal název knihy.
Zařadil bych ji do pohádek.
Je to příběh o malém severském skřítkovi.
Kapitoly: Zasněžený salon, Začarovaný koupací pavilónek, Velká zima, Tajemné bytosti, Hladoví hosté, Příchod jara.
Tato kniha je o tom, jak Muminek hledá svého bratra. Příběh o malém Muminkovi, podivuhodném severském skřítkovi, nás zavede do dalekých arktických krajů, kde právě vládne čarovná zima. Ano, pro Muminka je opravdu čarovná! Probudil se předčasně ze zimního spánku, vylezl ven z jejich domečku, a co nevidí kolem sebe? Všude bílo, nikde ani živáčka. Ale přece tu a tam jsou na sněhu malé stopy, přece i tady vládne život... Muminek se odhodlaně pustí dál, a tím se pro něho začíná odvíjet dlouhý řetěz polopohádkových, polofantastických dobrodružství. Neprožívá je ovšem sám, setkává se s mnoha neznámými bytůstkami a zvířátky a prožije s nimi ledacos veselého i smutného, ale vždycky podivuhodného.
Charakteristika postav: Tiki je hodná, Šňupálek hodný, Muminek hodný, Veverka hodná, Ledová paní zlá, protože dělá průvan do domečku.

Auta

AutaNapsali: Lord, Michels and Marduez
Vydalo nakladatelství Egmont ČR, s. r. o. v Praze roku 2006.
Počet stran: 96
Knihu jsem přečetl celou. Je pro malé čtenáře. Vybral jsem si ji, protože mě auta zajímají.
Tato kniha je zajímavá tím, že auta se chovají jako lidé. Zařadil bych ji do příběhů. Doporučil bych ji spíš klukům, protože jim se líbí auta.
Tato kniha vypráví o autech, která závodí. Hlavní hrdina je Blesk. Blesk by chtěl splnit svůj sen: vyhrát závod o zlatý Píst. Jenomže na dálnici vypadne z auta a dostane se do jedné vesničky, která se jmenuje Kardonová Lhota. Ráno musel Blesk opravit silnici, protože ji rozbil. A tak si auta užívají dobrodružství.
Hlavní postavy: Blesk nejdříve nafoukaný a pak si to promyslel v hlavě a byl hodný, Burák nejlepší kamarád Bleska, Sally kamarádka Bleska, Doktor hodný, Mack hodný.
Knihu jsem četl pět dní.

O zvířátkách pana Krbce

O zvířátkách pana KrbceNapsal: Stanislav Havelka
Ilustroval: Vladimír Renčín
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2002.
Počet stran: 78
Tato kniha je pro malé čtenáře od šesti let.
Doporučil bych ji klukům, protože je v ní dobrodružství.
Knihu jsem četl jeden týden.
Názvy kapitol: Osudné rozhodnutí, Pavučinová Růženka, Boj o Kulíkov, Spadla z nebe, Nové dobytí Kulíkova, Kokeš se smiřuje s Kocandou, Ruprecht dostal nápad, Detektiv Kukala ví, jak na to, Kokeš a varhany, Trampoty s oblečením, Spokojená nevěsta, Ruprecht zase dostal nápad, Poprvé společně, Vzácná návštěva, A sláva nakonec.
Knihu bych zařadil do pohádkových příběhů. Je zajímavá tím, že zvířata mluví. Doporučil bych ji Lukášovi, protože má rád dobrodružství.
Tato knížka vypráví o tom, jak se panu Krbcovi stávají divné věci. První den jde s kocourem Kokešem a najednou je tma a nikde není vidět. A tak přijdou na hrad Kulíkov. Pan Krbec se s kocourem Kokešem ubytoval a pak večeří a slyší nějaký randál. Byl to duch Ruprecht, který má rád špínu a pavučiny. Duch Ruprecht dělal naschvály. Když pan Krbec uviděl nějakou špínu, hned vzal kyblík a štětec a stěnu nabílil.
Duch Ruprecht je zlý, protože dělá nepořádek na hradě, pan Krbec je hodný, kocour Kokeš také, Kukala je statečná, protože chránila hrad Kulíkov.
Tato knížka se mně líbila, protože je legrační i dobrodružná.

Chatrč z kostí

Chatrč z kostíNapsala: Petra Vaisová
Ilustrovala: Markéta Laštůvková
Tuto knížku bych zařadil do příběhů. Vybral jsem si ji, protože mě zaujal název knihy. Je pro čtenáře od devíti do dvanácti let. Četl jsem ji čtrnáct dní.
Knížku bych doporučil Lukášovi, protože má rád příběhy.
Vydal ji Pavel Dolejší – nakladatelství a vydavatelství – v roce 2006.
Počet stran: 102
Názvy kapitol: Tajný sen, Vzhůru do divočiny, Vytyčení teritoria, Vetřelci, Skřet, Poklad, Noc na stromě, A co dál?, Území nepřítele, Nebezpečná mise, Všechno je jinak, Zátah, Beznadějně ztraceni.
Jednou se Jerry a Jermiáš vydali do lesa na týden, protože si to chtěli užít. A začíná jim dobrodružství. Těm klukům je třináct, jeden chlap je sleduje. Jmenuje se skřet, byl to ošklivý muž, měl shrbená záda, roztrhané triko a roztrhané kalhoty. Ten skřet má jednu chatrč v lese z kostí. Jednou jde Jerry a Jermiáš chytat ryby, protože měli už jenom gulášovou polévku. A tak si sedli a u toho si povídali a dívali se na krásnou krajinu, viděli tam pěkné stromy a také kapradí, taky krásný mech. Potom řekl Jerry: „Počkej Jermiáši, když jsme nechytli ani jednu rybu, tak půjdeme hledat houby.“ „To je nápad, ale nejdříve musíme postavit stan.“ Tak ho šli postavit a měli to za půlhodiny hotové. Šli hledat houby a našli tři podhříbky a dva klouzky. A teď si z toho udělali smaženici a pak šli spát. Druhý den svítilo krásně sluníčko a šli si házet kameny do vody, jenomže zahlédli nějakého muže a potom viděli za rákosím chatrč z kostí. A viděli toho muže a říkali si, jak má shrbená záda a pátrali po něm. Viděli, jak nastražoval pasti. Viděli, co prováděl, ale zabloudili. Nakonec našli cestu zpátky, a tak jim skončilo krásné dobrodružství. Vrátili se domů a přivítal je Sam.
Postavy: Jerry je hodný, protože našel houby a zachránil tenhle tábor, Jermiáš byl statečný, protože sledoval skřeta, skřet je zlý, protože škodil zvířatům a lidem, Sam je roztomilý a pracovitý.
Na knížce mě zaujal její název. Velmi dobře se čte.

Rytíři

RytířiNapsal: Francis Phillipps
Ilustroval: Francis Phillipps
Vydalo Nakladatelství Albatros Praha v roce 1994 v edici Mýty a legendy.
Tuto knížku bych zařadil do dávných příběhů. Doporučil bych ji Michalu Makešovi, protože i on rád čte knížky, které jsou o rytířích.
Počet stran: 47
Kniha je určena pro děti od devíti let do dvanácti let. Vybral jsem si ji, protože se zajímám o rytíře.
Názvy kapitol: Karolínské legendy, Legenda o Karlu Velikém, Dán Ogier a Olivier, Strašlivý Rolland, Nesplnitelný úkol, Smělý Huon, Vzpora Arden, Kouzelník Maugis, Vilém s krátkým nosem, Artušovské legendy, Kouzelník Merlin, Okouzlený kouzelník, Král Artuš, Kulatý stůl, Lancelot z jezera, Královna Genievra, Walesan Perceval, Hrad Grálu, Studánka bouří, Rytíř se lvem, Vítěz nad Moroldem, Tristan a Isolda, Od historie k legendám.
Knihu jsem četl čtrnáct dní. Vypráví o rytířích a o tom, co dělali, jaké hrdinské činy vykonali. Tito rytíři zdolávají draky, nepřátele i jiná zvířata a obry. A zúčastnili se mnoha bitev o nějaké princezny. V této knížce je napsáno, že rytíři byli v zemích od Egypta až po Anglii. Různí křižáci bojovali taky s obry, draky a s různými neskutečnými tvory. Doporučuji, abyste si tuto knížku přečetli, v ní obsažené legendy jsou velmi hezké.
Charakteristika postav: Artuš byl statečný, protože vrazil meč do kamene a vytáhl ho, Olivier odvážný, protože zabil obra. Fierábras bojechtivý, protože chtěl každý den bojovat v Římě, Lancelat statečný, protože po velkém meči přelezl přes řeku.

Vikingové

VikingovéNapsal: Gilles Ragache
Ilustroval: Marcel Lavardet
Počet stran: 47
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1993.
Knihu jsem si vybral, protože rád čtu legendy.
Doporučil bych ji Honzíkovi, protože hodně čte o dobrodružství.
Žánr: legendy
Tato knížka je určena pro děti od devíti let. Je zajímavá tím, jak mají Vikingové kouzelné zbraně. Četl jsem ji dvacet dní.
Názvy kapitol: Obři a trpaslíci, Pevnost bohů, Odin – mudrc a válečník, Střed světa, Aegirův palác, Hlubinný had, Lest na Fenrira, Andariho prsten, Sigurd a Brunhilda, Čtyři krátké příběhy, Thoun a hlubinný had, Thorův kočár, Thor a král, Thor kouzelník převozník, Strážce duhy, Slepý bůh, Soumrak bohů, Znovuzrození, Bohové noci, Lesní trpaslíci, Dějiny a legendy.
Tato knížka je o tom, jak Vikingové cestují na mořích. Když se vrátili domů, přivítal je Odin, jejich král. Měl kouzelné zbraně – oštěp a meč. Odin řídil bitvy a vždycky po bitvě šel do svého sálu a sedl si na trůn. Vedle sebe měl dva vlky, kteří mu byli stále po boku. Měl i za sebou své válečníky, vešlo se jich tam 1000 vojáků. Taky to byl velký sál. Tito Vikingové bojují s nepřáteli skoro každý den.
Odin je válečník statečný, protože také bojoval s obry, Thoun je nejlepší válečník, protože zabil obra.
Knihu jsem přečetl celou. Nejvíc se mi líbilo, jak Vikingové bojovali. Kniha se moc pěkně čte.

Příšerné bytosti žijící ve vodě

Příšerné bytosti žijící ve voděNapsala: Martina Drijverová
Ilustroval: Vojtěch Otčenášek
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2006.
Počet stran: 65
Tuto knížku jsem si vybral, protože si rád čtu o živočiších ve vodě, třeba jako je kniha Mořský muž. Doporučil bych ji všem, kteří mají rádi tvory ve vodě. Je určena pro děti od osmi do deseti let. Četl jsem ji měsíc.
Názvy kapitol: Ryba, co zastaví loď, Mořský kůň, Siréna, Mořský muž, Živý ostrov, Mořský had chrlící vodu, Mořský had se dvěma jazyky, Ostnitý mořský had, Mořská kráva, Příšera s dvanácti nohama a další.
Charakteristika postav: Živý strom je zlý, protože rozbil loď a vyvraždil posádku. Mořský muž je zlý a škodlivý, protože když se objeví u lodě, tak ji převrátí a sní lidi. Příšera s dvanácti nohama je zlá a smrtelně jedovatá, protože se chytne kolem celé lodi svýma nohama a jejích pět hlav zničí celou loď a vyvraždí posádku.
Vybral jsem si kapitolu Mnohoočka:
Mnohoočka je nebezpečný tvor. Vyskytuje se ve dne. Když loď zastaví a námořníci uvidí Mnohoočka, musí si vzít na obranu sekeru a useknout jí všecky nohy. Její hlava je smrtelně jedovatá, protože když se do někoho zakousne, on hned umře. Má jedovatý zobák, ale když Mnohoočka boj vzdá, ponoří se hodně do hloubky a čeká, než jí zase narostou nové nohy. Tento tvor se proto vyskytuje u lidí a pod lodí, protože cítí kapitána jako hříšníka. Hříšník se musí přiznat, a když se přizná, tak ho posádka hodí do vody a Mnohoočka si ho vezme, kousne a sní.
Žánr: povídání o mořských potvorách
Kniha je zajímavá tím, že všechny mořské potvory útočí na loď. Kdybych byl Mnohoočko, nezaútočil bych, protože by mě zabili.
Knihu bych doporučil Matoušovi, protože si myslím, že by ho zrovna tato kniha zajímala.

Na Chlumku

Na ChlumkuNapsal: Alois Jirásek
Ilustroval: Mikoláš Aleš
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1983.
Počet stran: 37
Tato kniha mě zaujala nadpisem a půjčil mně ji pan učitel. Doporučil bych ji Michalu Makešovi, protože si myslím, že by ho příběh zaujal. V knize je celkem deset nepojmenovaných kapitol.
Kniha vypráví o době krále Přemysla Otakara II. Hlavní postavou je Jan, příběh se odehrává po bitvě na Moravském poli. Nepřátelé oblehli město za soumraku a podpálili ho. Utíkali z něj děti, ženy, a potom i muži. Přicházeli zemané a vladykové, vozili do tvrze různé šperky a drahokamy. To všechno ukryli u vladyky Chlumeckého. Jednou totiž nepřátelé vykradli chrám svatého Víta v Praze. Po pár letech Braniboři znovu zaútočili. Jejich útok byl ještě krutější. Lidé utíkali i se bránili až do odpoledne. A tak se Braniboři snažili ovládnout českou zem, ale nepovedlo se jim to, protože byli zlí a roznášeli zlo. Ale jak se říká, Láska vždy na světě zvítězí. Doporučuju vám si tuto knihu přečíst, hlavně těm, koho baví historie.
Žánr: příběhy z historie
Kniha je zajímavá tím, že malý Jan se ve dvanácti letech stal králem. Četl jsem ji pět dní. Je pro čtenáře od deseti let.
Charakteristika postav: Přemysl Otakar II. byl hodný, protože pomáhal lidem. Dědeček byl chytrý, protože vyprávěl Janovi příběhy. Jan byl pořád zvědavý, skoro nic nevěděl. Kdybych byl Janem, sehnal bych obrovské vojsko a Braniboři by se nás báli. Ale tipuji, že Braniborců bylo celkem třista proti devadesáti lidem a z toho bylo jen padesát vojáků.

První kniha Vikinga Vika

První kniha Vikinga VikaNapsal: Runner Jonsson
Ilustroval: Ewert Karlsson
Knihu vydalo nakladatelsví Albatros v Praze roku 2005. Je zajímavá tím, že malý Viki se umí o sebe starat a že povede Halvarovy vojáky do boje. Doporučil bych ji Michalu Makešovi, protože si myslím, že by ho toto čtení zajímalo. Je určena pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji tři měsíce.
Počet stran: 220
Na místě Halvara bych nebyl tak hloupý a poslechl bych Ilvu a nenechal bych si nechat uříznout ucho a vypíchnout oko. Knihu bych zařadil do fantastických příběhů Vikinga Vika.
Názvy kapitol: Viking Vike, Zběsilý hon, Soutěž, Past, Pronásledování, Hrad, Dánské clo, Šťastný konec.
Charakterisrika postav: Viking Vike je hodný a chytrý, protože si udělal prak. Halvar je neposlušný, protože neposlechl, co mu řekla matka Ilva. Ilva je starostivá, protože měla strach o Vika a o Halvara, aby se jim nic nestalo.
Jednou ráno jde Viking Vike na procházku a slyší za sebou, že něco šustí, a tak se ohlédne a za nim běží vlk. Viking Vike uháněl jako namydlený blesk, když byly v cestě nějaké kameny, hned je přeskočil. Běželi přes potok, přes kameny a přes velkou trávu. Potom Viking Vike hned vylezl na strom a tam si ulevil, jenže vlk byl tak prohnaný, že ho to přestalo bavit a odešel. Když přišel domů, Halvar ho vidí mokrého a zraněného a matka Ilva právě volala, že je večeře. Hned se ptá matka Ilva: „Co jsi to provedl, ty nešiko?“ A Viking Vike odovídá: „Za mnou běžel vlk, tak jsem se snažil hned přilítnout domů, jenže vlk mně doháněl. Potom jsem vylezl na strom a on mi dal pokoj a odešel pryč. “ A Matka Ilva mu povídá, ať je rád, že se nezranil. A Halvar jí ukazuje, je zraněný po pádu ze stromu na kámen. Viking Vike slíbil rodičům, že bude opatrný. Halvar a Ilvu mu odpustili a nadále si užívali dobrodružství.

Cipísek

CipísekNapsal: Václav Čtvrtek
Ilustroval: Radek Pilař
Vydalo Nakladatelství Albatros v Praze roku 1996.
Knihu jsem četl dva měsíce. Je pro čtenáře od šesti let.
Počet stran: 166
Žánr: pohádky s dobrodružstvím malého chlapce, který se jmenuje Cipísek.
Kniha je zajímavá tím, že Cipísek se narodil a za týden už chodil. Moc se mi líbila, protože je v ní hodně dobrodružných příběhů, které končí nakonec šťastně.
Názvy kapitol: Jak Cipísek se narodil, Jak se ukázalo, že Cipísek má dobré srdce, Jak Cipísek probudil studánku, Jak Cipísek stavěl knížepánovi kuželky, Jak Cipísek hlídal starostovi klobouk a hůl, Jak Cipísek sloužil u Henála, Jak Cipísek přechytračil lišku.
Charakteristika postav: Vodník Valšoveček je smutný, seděl na své vrbě, protože se nemohl nijak dostat do světa. Cipísek je odvážný, protože se odváží na zvířata větší než je on. Rumcajs je moudrý, protože ví, jak na věci. Manka je starostlivá, protože se bojí o Cipíska. Hlavní postavou je Cipísek.
Kniha vypráví o rodině v lese v Řáholci nad městem Jičínem. Tady Cipísek, Manka a Rumcajs spokojeně žijí v jeskyni. Cipísek dokáže předhonit jelena a přeprat medvěda. Rumcajs se snaží z Cipíska vychovat loupežníka, a tak Cipísek chodí po lese, chodí ke studánce a potom dokáže probudit studánku a víly mu poděkovaly.
Když se v lese Řáholci narodil Cipísek a byl ještě malinký, Rumcajs říkal, že za týden bude chodit. Povyrostl, chodil do lesa, vylezl na strom a tam byla veverka a už měla dost toho lupání, tak jí pomáhal. Jenomže to už Rumcaj hledal Cipíska, hledal všude po celém lese a nakonec ho našel na stromě. Tam louskal oříšky. Rumcajs se ptá veverky, proč ukradla Cipíska a veverka říkala, že Cipíska neukradla. Potom Rumcajs viděl, že veverka nelhala. Šli domů a Rumcajs viděl, jak už má Cipísek ochozené boty. Manka byla šťastná, že našel Rumcajs Cipíska.
Knihu bych doporučil Michalovi, protože vím, že rád čte pohádky.

Jirka s kozou a jiné pohádky

Jirka s kozou a jiné pohádkyNapsal: Karel Jaromír Erben
Ilustroval: Artuš Scheiner
Knihu vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2002.
Počet stran: 49
Tuto knihu jsem si vybral, protože rád čtu knížky, které jsou s obrázky. Doporučil bych ji Matoušovi, myslím, že by ho to zajímalo.
Tuto knihu bych zařadil do pohádek.
Knihu jsem četl jeden měsíc. Je pro čtenáře od sedmi let. Přečetl jsem ji celou.
Charakteristika postav: Jirka je odvážný, protože chtěl osvobodit princeznu. Mamka je zvědavá, protože chtěla vidět tu kouzelnou kozu. Koza je hodná, protože pomáhala Jirkovi.
Žil jeden pasáček, který se jmenoval Jirka. Vypravil se s kozou do světa a potkal prvního kamaráda, který měl nohu na rameni. Když ji sundal, doskočil sto mil. Pak potkal druhého kamaráda, který měl prkýnko na očích. Když ho sundal, viděl sto mil daleko. Po chvilce potkal třetího kamaráda, který měl palec v lahvi. Když ho sundal, dostříkl sto mil. Potom šel za králem a řekl, že je pastýř a že mu říkají Jirka. "Dobře, musíš jít ke studni a donést za minutu koflík vody." Potom řekl Jirka: "Hej ty, jak máš nohu na rameni, sundej ji a přines vodu." Jak čas rychle utíkal, Jirka řekl: "Hej ty, jak máš přes oči prkýnko, sundej ho a podívej se, co tam dělá." Nakonec vodu přinesli králi. Dalším úkolem bylo zabít jednorožce, zvíře, které žije ve skále, protože zabíjí lidi. Vylezli na strom a házeli na jednorožce kameny. Jednorožec narazil do stromu a roh nemohl vyndat. Usekli mu hlavu a donesli králi. Konala se svatba, a žili šťastně až do smrti.
Kniha je zajímavá tím, že koza byla kouzelná, a že když se jí někdo dotkl, musel tam zůstat.

Harry Potter a kámen mudrců

Harry Potter a kámen mudrcůNapsala: Joane K. Rowlingová
Ilustrovala: Mary Gradpré
Počet stran: 284
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2003.
Tato kniha je určena pro čtenáře od 9 let do 99 let i více. Je zajímavá tím, že malý Harry se dostal do kouzelnické školy jménem Bradavice. Vybral jsem si ji, protože mám rád napínavé knížky. Tato kniha je dobrodružná a napínavá. Doporučil bych ji Michalovi Makešovi, protože si myslím, že ho napínavé knihy zajímají. Četl jsem ji měsíc.
Názvy kapitol: Chlapec, který zůstal na živu, Sklo které zmizelo, Dopisy od nikoho, klíčník, Příčná ulice, Nástupiště devět a tři čtvrtě, Moudrý klobouk, Učitel lektvarů, Půlnoční souboj, V podvečer všech svatých, Famfrpál, Zrcadlo z Erisedu, Nicolas Flamel, Norský ostrohřbetý drak Norbert, Zapovězený les, Padacími dveřmi a ještě dál, Muž se dvěma obličeji.
Charakteristika postav: Harry Potter je odvážný chlapec, který všem pomáhá. Dudley je zlý na Harryho - Dudley ho neustále bije. Ron je hodný kamarád Harryho, protože si vždycky pomohli v potížích. Hermiona je hodná a chytrá, protože stále studovala knížky a jinak je kamarádka Harryho. Malfoy je zlý, protože stále provokoval Harryho a dělal mu naschvály. Hagrid je hodný klíčník, přítel Harryho, kterému vždy pomáhal. Profesor Brumbál je hodný a jinak se rád dívá na famrpál. Paní Dursleyová je zlá teta Harryho, která křičela a byla přísná a nic Harrymu nedovolila, Paní profesorka Brumbálová je hodná, protože pomohla Harrymu, aby se dostal k tetě, strýcovi a nevlastnímu bratrovi Dursleovi.
Tato kniha vypráví o jednom brýlatém chlapci, který se jmenuje Harry Potter.
Hagrid a Harry nejdříve museli jít do kouzelnické banky, tam vzali nějaký balíček a pak si vyzvedli kouzelnické peníze. Jednou dojdou Hagrid a Harry k jedné stěně. Před nimi zeď a Harry se ptá co teď? A Hagrid vytáhl deštník a ťuknul třikrát na jednu stranu a na druhou doprostřed. Najednou se před nimi otevře stěna. „Vítej Harry v Příční ulici.“ A Harry se dívá a všude vidí čaroděje a čarodějky. Hagrid povídá: „Tady si koupíš všechny pomůcky do školy.“ Nejprve šli koupit knížky a malý kotlík. Poté pořídili kouzelnickou hůlku přímo pro Harryho. Harry dostal sovu a dal jí jméno Hedvika. Vydali se vlakem do kouzelnické školy Bradavice. Přivítala je paní profesorka Brumbálová a učitelé, hlavně profesor Brumbál. Dětem dali klobouk na hlavu, který jim vždycky řekl nějakou kolej. Harry byl zařazen do Nebelvíru.
Druh literatury: dobrodružná scifi
Vlastní názor na knihu: Chtěl bych být taky Harry Pottrem a zažít takové dobroružství.

Fotbaloví divoši

Fotbaloví divoši width=Napsal: Joachim Masannek
Tuto knihu bych doporučil Honzovi Bakešovi, protože vím, že má rád fotbal. Je pro čtenáře od devíti do dvanácti let.
Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2003.
Ilustroval: Jan Birck
Knihu jsem četl měsíc.
Počet stran: 140
Kniha je zajímavá tím, že malý pes Fuska uměl hrát fotbal. Chtěl bych být Rabanem a být fotbalovým hrdinou.
Názvy kapitol: Fotbaloví divoši, Fotbaloví divoši ani v zimě nespí, Konec světa!, Leonův sen, Marlon pohroma!, A jdeme na to, nic nás nezastaví, Spadla klec!, Nikdy to nevzávej!, Srdce v kalhotách, Willi, no jasně!, Otcové a matky, Každý začátek je těžký, Zatěžkávací zkouška se nezdařila, Ten, který tančí s míčem, Nepřemožitelný, Nejlepší fotbalisté světa, Tlusťoch Michi není hlupák, Neradostná noc a ještě horší ráno, Jen divoce!, Raban hrdina, A ještě divočeji!
Charakteristika postav: Fabi je výborný fotbalista, který umí tančit s míčem a jinak je hodný, protože pomohl Marlonovi z průšvihu. Marlon je hodný, protože zajistil vítězství kamarádům a jinak to je fotbalový divoch. Max je zlobivý a někdy i hodný, protože míč našel - a jinak umí výborně hrát fotbal.
Kniha vypráví o sedmi kamarádech a jejich roztomilém pejsku, který se jmenuje Fuska. Fabi, Juli, Jožka a Max se těší, až bude jaro, aby mohli jít na hřiště hrát fotbal. Jenomže když začne jaro a jdou fotbaloví divoši na hřiště, pak je zastaví jeden tlustý kluk, který se jmenuje Michi. Byl to tlustý a velký kluk. Najednou Michi začne řvát, nepustím vás! Nepustím vás! Marlon šel za Michim a řekl mu, že by si rádi zahráli fotbal. A když to dořekl, tak už za ním stáli jeho kamarádi, tvářili se drsně. Fotbalovým divochům se zápas nepovedl, prohráli vysoko 6 : 2. Jenže Fabi řekl, za dva dny si to s vámi znovu rozdáme! Druhý den ráno se sešli znovu a začali trénovat. Marlon byl v bráně a všichni na něj stříleli penalty, aby byl vycvičený. Mezitím přijel Alex. A stal se také fotbalovým divochem. A to už šlo, jako po másle. Fotbaloví divoši porazili vysoko Michiho tlusťocha 12 : 5. A potom už Fotbaloví divoši jezdili po světě a vyhrávali všechny zápasy.
Druh literatury: povídky s dětským hrdinou

Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověstiNapsal: Eduard Petiška
Ilustroval: Václav Fiala
Počet stran: 240
Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1961.
Tuto knihu bych doporučil Michalovi Makešovi, protože si myslím, že by ho zaujala a možná i pobavila. Já jsem si ji vybral, protože mě zajímá historie. Je určena pro čtenáře od jedenácti let. Četl jsem ji dvacet jedna dní. Je zajímavá tím, že Achilles byl nesmrtelný.
Vlastní názor: Chtěl bych být Achillem, protože bych chtěl být nesmrtelný a zažít velké boje.
Názvy kapitol: Prometheus, Potopa, Faethon, Orfeus, Založení Théb, Penteus, Midas, Tantalos, Pelops, Herakles, Trojská válka a dalších deset kapitol.
Charakteristika postav: Priamos je spravedlivý král, který měl nejvíce rád svoji Troju. Hekabe je hodná, protože chtěla zpět svého syna Parida. Paris byl zamilovaný do spartské princezny jménem Helena. Hektor je nejlepší bojovník z Trojanů, měl rád svoji rodinu. Menelaos byl zlý, protože chtěl vypálit Tróju. Agamemnon chtěl ovládnout celý svět a chtěl vypálit Troju.
V Malé Asii stálo kdysi město Trója. Vládl v ní král Priamos s královnou Hekabe. Jednou v noci se královně Hekabe zdál sen. Královna vyprávěla Priamovi, co se jí zdálo. Povídala, že se jí narodí syn, který se bude jmenovat Paris. Parida budou muset dát daleko do hor. Netrvalo dlouho a malého Parida si vzala do jeskyně medvědice. Když Paris povyrostl, naučil se běhat a lézt po stromech, jen lidské řeči se nemohl od medvědů naučit. Jednoho dne hledal pastýř zatoulanou ovci a potkal tam opuštěného chlapce. Viděl, jak si hraje. Pastýř si vzal Parida do své chatrče. Pomáhal jim hlídat stáda a konečně se od lidí naučil mluvit. Rostl a stal se z něho silný chlapec, urostlý mladík. Paris vždycky hlídal stáda před šelmami i před lupiči a všichni pastýři měli Parida rádi. Rád si hrál na píšťalku. Poté se dostal do Tróje, kde měl svého otce a dokonce i bratra Hektora. Jednou Hektor a Paris jeli do Sparty, kde je přivítal Menelaos. Jedlo se, pilo, hodovalo. Druhý den se vzbudil Menelaos a nikde neviděl Helenu. Vojáci dovedli rybáře, který řekl Menelaovi, že Helena odjela s princem Paridem. Menelaos plul lodí za svým bratrem Agamemnomem. Chci ji zpátky!
Knihu bych zařadil mezi báje a pověsti.

Klapzubova jedenáctka

Klapzubova jedenáctkaNapsal: Eduard Bass
Ilustroval: Jiří Gruss
Vydalo nakladatelství Karolinum v Praze roku 2008.
Počet stran: 190
Kniha je zajímavá tím, jak starý Klapzuba naučil kluky hrát fotbal. Doporučil bych ji Michalovi, protože rád hraje fotbal. Je pro čtenáře od devíti let.
Druh literatury: humorný příběh
Vlastní názor na knihu: Chtěl bych být na místě Honzy, protože bych chtěl být dobrým brankářem. Knihu jsem si vybral, protože mě zajímá sport a zaujala mě svým nadpisem. Četl jsem ji jeden měsíc.
Charakteristika postav: Honza je dobrý brankář při fotbalu a jinak je hodný, protože pomáhal Klapzubovi. Starý Klapzuba je starostlivý, protože chtěl, aby jeho synové uměli fotbal. Frantík je mrštný a rychlý hráč, pomáhal Honzovi při potížích.
Tato kniha vypráví o jedenácti klucích, kteří se stanou Klapzubovou jedenáctkou. Kluci a jejich otec žili u lesa v malém domku. Jednou starý Klapzuba přemýšlel, co by udělal se svými kluky a najednou ho napadlo, že by mohl z kluků vychovat fotbalisty. Další den hned začali trénovat. První větší zápas hráli se Spartou, kde vyhráli 3:0. Klapzubova jedenáctka vyhrávala všechny zápasy za sebou, až se dostala do finále a vyhrála pohár. Zažili taky zápas s lidojedy na ostrově, kam se dostali.

Moje první bible

Moje první bibleNapsal: Martin Bedřich
Ilustroval: Martin Bedřich
Vydalo nakladatelství Slovart v Praze roku 2003.
Počet stran: 384
Knihu jsem četl třináct dní. Je zajímavá tím, že Ježíš vstal z mrtvých. Doporučil bych ji Matoušovi, protože si myslím, že by ho zaujala.
Chtěl bych být taky Ježíšem a vstát taky z mrtvých.
Názvy kapitol: A tak vznikl svět, Už ne dokonalý, Pravá žena pro Izáka, Děti Izraele, Prodán za dvacet stříbrných, Usazen do vězení, Opět spolu, Tys byl vyvolen, Propusť můj lid, Bůh pečoval o svůj lid, Desatero božích přikázání, Čtyřicet let na poušti, Hradby se hroutí, Tajemství jeho síly, Tvůj bůh bude mým bohem, Chceme krále, Vítěz Izraele, Velký vůdce, Nejmoudřejší z lidí, Nádherný chrám pro boha, Izrael bude poražen, Pravý bůh, Prorok Izaiáš, Předhozen lvům, Ohromná ryba, Král pokoje, Nový zákon: Anděl, Vyvolená, Malé městečko Betlém, Pastýři, Tři mudrci, Dům mého otce, Boží král přichází, Vyvolení dvanácti, Ochrnutí, Náš otec na nebesích, Dobré a pevné základy, Římský setník, Hrozná bouře a dalších dvacet kapitol.
Charakteristika postav: Ježíš byl hodný, má dobré srdce a pomáhá lidem. Jan byl hodný, protože pomáhal Ježíšovi. Marie byla hodná, protože se starala o Ježíše. Jidáš byl zlý, protože zradil Ježíše. Bůh byl hodný, protože se staral o svět. Eva byla neposlušná, protože neposlechla Boha, co má dělat.
Před hodně lety nebyly řeky, stromy ani živočichové. Byla tma. Bůh poručil, aby v temnotě zazářilo světlo. A tak uplynul první den. Poté Bůh začal dělat moře a udělal suchou zem, kterou pokryl stromy a živočichy. Bůh musel také umístit slunce, aby svítilo přes den. A tak vznikl svět. Potom Bůh naplnil moře různých barev. A přidal tam všechny mořské tvory. Všechno bylo už stvořené, ale chybělo ještě jedno. A to byli lidi. První muž, který se jmenoval Adam, byl stvořen z hlíny. A poté stvořil Bůh první ženu, která se jmenovala Eva. Eva byla stvořena z Adamova žebra. Všechno trvalo šest dní. Jednou řekl Bůh, hlídejte zvířata. Ale hlavně neberte jablko z jedné jabloně, která stojí uprostřed zahrady. Na jabloni žil jeden mazaný had, který chtěl Evu napálit. Eva šla k jabloni. A had řekl, podívej na to krásné ovoce. A Eva se bránila. Ale, zasmál se had, Bůh nechce, abyste znali věci, které zná on, věci dobré a zlé! Eva natáhla ruku a vzala jedno jablko. A kousla si. Potom jablko podala také Adamovi, aby ochutnal. Když k nim Bůh večer promluvil, věděl, co udělali. Byl rozzlobený a řekl jim, aby okamžitě odešli ze zahrady. Museli tvrdě pracovat, a věděli, že jednoho dne zemřou. A boží svět už nebyl dokonalý.
Druh literatury: příběhy
Kniha je určena pro děti od devíti let.

Pán prstenů - Návrat krále

Návrat králeNapsala a ilustrovala: Jude Fisherová
Počet stran: 74
Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2003.
Tuto knihu jsem si vybral, protože mě zajímá historie. Doporučil bych ji Michalovi, protože si myslím, že by ho zaujala. Je pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji dva týdny. Je zajímavá tím, jak jsou Hobiti malí, připomínali by vám děti.
Literatura: dobrodružná, fantasy a také napínavá
Podle této knihy se točil také film.
Vlastní názor na knihu: Chtěl bych být Aragornem, protože bych chtěl zažít velké boje proti skřetům.
Názvy kapitol: Velký úkol, Gondorské království, Minas Tirith, Strážce Citadely, Bílý strom, Správce králů, Hrobky správců, Osgiliath, Návrat krále, Znovu skutý meč, Palantír, Stezky mrtvých, Sauron, Barad - Dur, Nazgul, Černokněžný král Angmaru, Haradští, Válečné stroje, Hobiti jako hrdinové, Obléháni Gondoru, Bitva na Morgul, Průsmyk Cirith Ungol, Odula, Sauron je poražen, Odvaha Samvěda Křepelky, Mezi Skřety, Hora Osudu, Frodova volba, Společenstvo se znovu schází, Domů.
Charakteristika postav: Frodo byl statečný, odnesl prsten do Hory Osudu. Samvěd je nejlepší přítel Froda, ve všem Sam Frodovi pomohl. Glum byl zlý, chtěl získat prsten. Gandalf Šedý byl hodný, pomáhal lidu. Aragorn byl čestný muž, bojoval za svého krále Theodéna proti Sauronovi a Sarumanovi. Gimly byl výborný trpasličí trpaslík, pomáhal lidu. Legolas Elf z říše lesů byl hodný, snažil se uchránit Středozem. Král Theodén je spravedlivý muž, který dovedl ve válce Proti skřetům zvítězit.
Z Elfského útočiště Roklinky se vydalo Společenstvo devíti na velmi těžký úkol. Donést jeden prsten do Hory Osudu dříve než Sauron a Saruman zaútočí se svým vojskem. Rozhodlo se, že prsten ponese Frodo. Zbylí společníci se rozdělili do dvou skupin. Hobiti: Frodo Pytlík a Samvěd Křepelka pokračovali ve výpravě za zničením Prstenu sami. Jde s nimi i Glum, který chce získat prsten. Ale Glum je průvodce Samvěda a Froda, musí jim ukázat cestu k Hoře Osudu. Cestou je čeká hodně nebezpečí - u Černé Brány hlídají Mumakové, kteří patří k Sauronovi a Sarumanovi. Mezitím Theodén svolává všechny lidi a vojáky, že půjdou do útočiště Minas Tirith. Pipin a Smíšek jsou uneseni Skřety. V noci Théodenští vojáci pobili Skuruty. Aragorn, Gimly a Legolas hledají Hobity. Druhý den potkají Gondorské bojovníky, Farami řekl Aragornovi, že včera v noci nikdo nepřežil. Faramir dal tedy dva koně Aragornovi. A odjel se svojí družinou na sever. Aragorn, Gimly a Legolas jedou k jedné kupě, kde Gondorští bojovníci spálili všechny pobité Skuruty. Zdá se, že naděje je ztracena. Ale nakonec to dopadlo dobře.

Strašidelné město o světle a temnotách

Strašidelné město o světle a temnotáchNapsala: Zuzana Holasová
Ilustrovala: Barbora Kyšková
Vydalo Nakladatelství Albatros v Praze roku 2004.
Počet stran: 95
Kniha je pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji jeden měsíc. Doporučil bych ji Honzovi, protože si myslím, že by ho zaujala. Je zajímavá tím, že Tajemný pán měl metrový klobouk.
Vlastní názor na knihu: Chtěl bych být Jankem a zažít takové velké dobrodružství.
Názvy kapitol: Jak všechno začalo, Anna, Janek, Horečka, Noční můra, Červené auto, Neprostupný pes, Kůň a pes, Hračkánie, Strašidelné město, Pán hraček, Paní Žroutka, Drak, Návštěva, Splněné přání, Podivná hudba, Slavnost, Poslední příležitost, Jak všechno skončilo.
Tato kniha vypráví o jednom Strašidelném městě. Celá kniha je napínavá dějem. Janek a Anna všechno toto dobrodružství zažijí. Třeba jak Janek neměl svoje vnitřní světlo, protože Tajemný pán vzal Jankovi vnitřní světlo. Tajemný pán měl metrový klobouk, až mu nebylo vidět do obličeje, měl dlouhé vousy a obrovský černý kabát. Janek a Anna se snaží Tajemného pána najít, aby mohl vrátit vnitřní světlo. A od té doby už nikdy Tajemný pán nebyl zlý. A tak tady máme poučení, že se nemá krást.
Druh literatury: napínavá, dobrodružná
Charakteristika postav: Anna byla zvědavá, co se stalo s hračkami. Janek je strašný strašpytlík, protože se všeho bojí. Martin byl hodný, protože se staral o Janka, aby se uzdravil. Tajemný pán byl zlý, protože kradl. Strážce Tajemného hradu byl zlý, protože nechtěl Janka a Annu pustit dovnitř.

Mýty a legendy: Řecko

Mýty a legendy: ŘeckoNapsal: Aloin Qvesnel
Ilustroval: Jean Torton
Vydalo Nakladatelství Gemini v Bratislavě roku 1990.
Počet stran: 143
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let. Doporučil bych ji Matoušovi, protože vím, že ho hodně zajímá historie jako mě. Je zajímavá tím, jak byla obrovská mořská potvora. Vybral jsem si ji, protože se hodně zajímám o historii. Já sám bych chtěl být Perseem a zažít takové velké dobrodružství.
Literatura: historie, dobrodružná, fantasy
Názvy kapitol: Velká bitva, Diův hněv, Únos Kory, Uši krále Mídy, Smrtící pohled, Dračí zuby, V labyrintu, Pygmalionova nevěsta, Atlantina svatba, Návštěva na Olympu, Lví kůže, Laň s měděnými kopýtky, Královna Amazonek, Té nejkrásnější, Odysseovo bláznovství, Achilleova pata, Trojský kůň, Kyklopova jeskyně, Napospas moři a větrům, Odysseův návrat, Od dějin k legendám.
Charakteristika postav: Perseus byl statečný, protože zabil Medúzu. Danaé byla hodná, protože se starala o Persea. Bohyně Athéna byla hodná, protože darovala Perseovi měděný štít. Kéfus byl utrápený, protože se bál, aby mořská stvůra nesnědla Andromedu. Hermés byl hodný, protože dal Perseovi čarovný srp. Medúza byla zlá, protože zabíjela lidi.
Ve městě Argu vládl jeden král, který se jmenoval Akrisios. Jednou v noci porodila Danaé syna Persea. Roky plynuly a z Persea vyrostl silný a odvážný muž. Polydektés přikázal Perseovi, aby přinesl hlavu Medúzy. Byla to strašlivá bytost s rozzuřenými jedovatými zmijemi. Ten, kdo se na Medúzu podíval, na místě zkameněl. Bohyně Athéna darovala Perseovi měděný štít tak dokonale vyleštěný, že byl jako zrcadlo. Hermés daroval Perseovi čarovný srp a pomohl mu získat okřídlené sandály a Hádovu přilbu. Vyzbrojený Perseus se vydal na západ, kde žila Medúza. U vchodu byly samé zkameněliny, které začarovala Medúza. Perseus se k Medúze přibližoval a dával si pozor, aby se na Medúzu nepodíval. Jediným mávnutím zlatým srpem usekl hlavu Medúze. Na zpáteční cestu se Perseus stavil v Etiopii u krále Héfa. Perseus musel ještě zabít zlou stvůru, tak si vzal okřídlené střevíce a meč a šel zabít mořskou potvoru. Když ji zabil, tak si vzal za ženu Andromedu.