Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Václav

Václav Palatáš

Fanfárie

FanfárieNapsal: Miloš Kratochvíl
Ilustrace: Lucie Dvořáková
Vydala Česká televize Praha v roce 2016.
Druh literatury: pohádka
Kniha vypráví o skřítkovi Františkovi a Majdě, kteří si udělali knihu o Fanfárii. Jednou se František a Majda dostali do Fanfárie. Fanfaroni, to jsou pravěcí obyvatelé Fanfárie, se natahovali a nafukovali. Skřítci se schovali do balíku tmy. Tady se totiž vždy večer tma zabalí do balíků. Ráno viděli, jak se nafukují a vytahují. Pak se vrátili zpět do školky a tam Majda povídá, že nevěděla, že náfukové a vejtahové vznikli ve Fanfárii.
Úryvek z knihy: Kdo alespoň jednou nakoukl do kouzelné školky, ten ví, že skřítek František je z Fanfarie. Ví se taky, že ve Fanfarii se žije fanfárově a žít fanfárově to znamená žít hezky.
Názvy kapitol: Podivná kostička, Kostkověda, Velký Fanfár, Kdo je mrňous, Balík tmy, Fanfaróni, Na obry a na hady, První král Fanfárie, Je lepší být malý nebo velký?, Velké věci a další
Kniha má 96 stran.
Charakteristika postav: Skřítek František je hodný, veselý a někdy lakomý. Majda je zvídavá, hodná a veselá. Další postavou je v každé kapitole určitý král, každý má jinou povahu.
Kniha je zajmavá tím, že se v ní dozvíte něco o králech Fanfárie.
Kniha je určena pro nejmenší čtenáře od šesti let. Je pro menší děti, ale mně se líbila. Četl jsem ji deset dní. Knihu bych doporučil Nikole, protože by se jí mohly líbit ilustrace.

Frankenstein

FrankensteinNapsala: Mary Shelleyová
Ilustrace: Alberto G. Ayerbe
Jednou Viktor Frankenstein vyrobil stvůru, která byla hodná, ale všichni ji viděli jako zlou stvůru a dokonce na ni házeli kamení. A tak zničili dobrotu stvůry a ta začala vraždit a být zlá.
Úryvek z knihy: Po dnech strávených na venkově jsem se na kolej vracel šťastný. Tam ale na mě čekal následující dopis od otce: Drahý Viktore, určitě již netrpělivě očekáváš svůj návrat domů, avšak musím ti sdělit, že zde najdeš pláč a bolest, neboť náš malý Vilém zemřel. Tvůj veselý a sladký bratříček byl zavražděn.
Počet stran: 69
Kniha je zajímavá tím, že je v ní oživlé monstrum.
Hlavní postavy: Viktor je vědec, který vytvořil monstrum, a má rád svou ženu. Vilém je Viktorův bratr, je veselý, ale byl zavražděn. Netvor je citlivý a hodný, ale všichni v něm vidí zlobu, a tak se stane zlým.
Kniha je strašidelná a proto se mi líbila.
Druh literatury: dětský horor
Knihu jsem četl čtrnáct dní. Je určena pro čtenáře od osmi let - pro pokročilejší čtenáře.
Knihu vydalo nakladatelství Sun v Praze roku 2017. Doporučil bych ji Davidovi, protože má rád nestvůry.
Názvy kapitol: Mladý badatel, Šťastné dětství, Vědecká studia, Netvor žije, První neštěstí, Druhá oběť, Očekávané setkání, Netvorův příběh, Stvořitelova povinnost, Závěrečná pomsta.

Super komiks / díl 1

Super komiks / díl 1Napsal: Kolektiv autorů Disney Enterprises
Ilustrace: Kolektiv autorů Disney Enterprises
Knížka vypráví o kačeru Donaldovi, který zažívá různá legrační dobrodružství.
Úryvek z knihy: K+D+B: Přijedeme pozdě na letní tábor mladých svišťů, a to jen proto, že strejda zapomněl nařídit budíka! D: Nechte si svý komentáře! Každej má občas právo na maličkou chybu! K: To jo, ale o který z těch tisíců tvejch mluvíš? B: Hele, to je Daisy! D: Nejspíš mi chce poděkovat za ten včerejší večírek! Pořádně jsem tam rozjel zábavu! Da: Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak trapně! Až já ho dostanu do rukou... Šplích ( auto postříkalo Daisy vodou z kalužiny) D: P-promiň, Daisy! Můžu pro tebe něco udělat? Da: Jeď pryč! To mi naprosto stačí. D: Ach jo, dneska se mi moc nedaří! Tak snad alespoň zvládnu dovést kluky na základnu svišťů, dřív než jim ujedou!
Počet stran: 256
Trampoty kačera Donalda jsou velice legrační a kniha jich popisuje velké množství.
Hlavní postavy: Kačer Donald je komicky nešikovný, ale myslí to v dobrém. Daisy je nafrněná a nemá ráda kačera Donalda. Kulík, Dulík a Bulík nezkazí žádnou legraci, stará se o ně strýc kačer Donald. V dalších příbězích se vyskytují i jiné postavy s rozdílnými vlastnostmi.
Kniha je veselá a hezky malovaná. Doporučil bych ji Matesovi, protože má rád veselé příběhy.
Kniha je určena pro všechny veselé děti od šesti let. Četl jsem ji dva týdny.
Vydalo nakladatelství Egmont ČR v Praze roku 2011.
Druh literatury: knižní komiks
Jednou zapomněl odvézt svého synovce na tábor mladých svišťů. A vtom vidí Daisy. Omylem přejel kalužinu a zašpinil ji. Omluvil se jí, že ji pokropil kalužinou. A jeli dále. A nakonec stihli autobus. Pak jel za strýčkem Skrblíkem pokácet mu strom. Ale to by nebyl Donald, aby zase něco nevyvedl. Pořezal ho na špatné straně a on spadl na trezor, který se rozbil.

Panovníci českých zemí

Panovníci českých zemíNapsal: Martin Pitro
Ilustroval: Antonín Šplíchal
Kniha vypráví o králích a panovnících českých zemí.
Úryvek z knihy: Poprvé se ve vyprávění o panovnících českých zemí dostáváme do 7. století. Tehdy se na našem území zabydlovali Slované, kteří sem postupně přišli v průběhu 6. století. Byli to především rolníci a chovatelé dobytka. Své osady zakládali poblíž vodních toků na nejúrodnějších místech. Velmi brzy začali mít ale problémy se svými sousedy Avary, kteří vytvořili mocnou říši v Karpatské kotlině, přibližně v dnešním Maďarsku.
Počet stran: 53
Kniha hezky a zábavně vzdělává o naší minulosti.
Charakteristika postav: Sámo je chytrý a válečný bojovník. Kníže Václav je vzdělaný a pobožný, byl prohlášen za svatého a za symbol české státnosti. Karel IV. byl chytrý a hodný, měl velmi rád Čechy a udělal pro ně hodně významných věcí.
V knize jsou popisováni všichni ostatní panovníci českých zemí.
Názvy kapitol: kapitoly se jmenují podle jmen českých panovníků. Například Sámo, Svatopluk, Kníže Václav, Boleslav I. Ukrutný, Boleslav II. Pobožný, Karel IV.
V šestém století přišli na naše území Slované. Byli to především rolníci a chovatelé dobytka. Velmi brzy začali mít problémy se svými sousedy Avary. Museli jim platit daně. Trpělivost Slovanům došla a rozhodli se pro boj. Tou dobou sem přijel se svou družinou franský kupec Sámo. Ten se pro své velitelské schopnosti stal jejich vůdcem. Od té doby hovoříme o Sámově říši. V průběhu let Sámo bojoval s vládcem Franské říše Dagobertem I., kterého porazil v třídenní bitvě. Po Sámově smrti se říše rozpadla.
Kniha se mi líbí, protože je krásně ilustrovaná a hezky se čte.
Druh literatury: dětská vzdělávací kniha
Knihu jsem četl týden. Vydalo ji nakladatelství Fragment v Praze roku 2011, je pro čtenáře od sedmi let.
Knihu bych doporučil Viky, protože by se jí mohla líbit povídání o našich panovnících.

Skřítkové z Kamenné hůrky

Skřítkové z Kamenné hůrkyNapsala: Irena Kaftanová
Ilustrace: Dagmar Ježková
Jednou byli dva skřítkové, kteří se starali o své rostliny - rybíz a šťovík - a podle toho se jmenovali Rybízek a Šťovíček. Jednou přišli lidi a vytrhali rostlinky. A tak jim nic jiného nezbylo, než jít do světa. A protože to byli kamarádi, tak se rozhodli, že budou bydlet spolu. Skřítci si postavili dům z kamenů. A protože vypadal jako hůrka, tak ho pojmenovali Kamenná hůrka.
Úryvek z knihy: Celý kraj byl pokryt stříbrným sněhem, ale tu a tam už se drala na svět zelená tráva a také první květinky, které se také chtěly na sluníčku zahřát. Pomalu přicházelo jaro, ale zima mu stále nechtěla ustoupit. Také skřítkové Rybízek a Šťovíček, kteří bydleli ve své chaloupce nazvané Kamenná hůrka, se těšili na jaro. Pěkně si v chaloupce poklidili, aby přivítali jaro jak se sluší a patří. Vysmejčili všechny pavučiny, vyklepali kobereček a podlahu dočista umyli.
Počet stran: 112
Charakteristika postav: Rybízek je hodný a kamarádský. Šťovíček je veselý, nezkazí žádnou legraci. Další postavy jsou Včelka Matylda, ta je mlsná. Paní Zima je zlá a mrazivá. Žabka Barča je neopatrná a zlá na vodníka. Bludička Julinka je hodná, ale moc bloudí. Víla Klotynka ztrácí svoje věci, je hodná.
Názvy kapitol: Skřítkové přišli o domov, Jak se jim zima nastěhovala do chaloupky, Kterak včelka Matylda vypila všechnu šťávu, Co vyprávěla panenka Pampeliška, O žabce Barče, jak omylem spolkla špuntík, Proč bludička Julinka bloudila, Kterak vyléčili ozvěnu a další
Kniha se mi líbila, protože se hezky čte a je psaná velkými písmeny.
Knihu jsem četl dva týdny. Vydalo ji Ottovo nakladatelství, s.r.o. v Praze roku 2016.
Druh literatury: pohádky pro děti
Kniha je určena pro začínající čtenáře od šesti let. Doporučil bych ji Vikče, protože má ráda skřítky.

Drákula

DrákulaKnihu vydalo nakladatelství Sun v Říčanech roku 2019.
Počet stran: 69
Autor: Bram Stoker
Ilustrace: Alberto G. Ayerbe
Druh literatury: dětský horor
Anglický právník Jonathan Harker přijel do Transylvánie na pozvání od hraběte Drákuly, který si chce koupit dům v Londýně. Při procházení hradu nalezne tajnou komnatu a když se podíval z okna, viděl, že Drákula leze po stěně. Druhý den v komnatě najde rakev se spícím Drákulou. Vyděsí se a uteče zpátky do Londýna. Drákula ho pronásleduje do Londýna, kde se na hřbitově potká s Lucy. Lucy je kamarádka Míny, která je snoubenkou Jonathana. Drákula kousne Lucy do krku, a ta vypadá jako nemocná. Ošetřuje ji doktor John Seward, který si všimne dvou dírek na krku. Pozve na poradu odborníka na zvláštní nemoci a vampyrismus. Z Lucy se stane upír a všichni si myslí, že je mrtvá. Van Helsing řekne Arturovi, že je Lucy upír, a poradí mu, jak zabít upíra. Drákula donutí Mínu, aby se napila jeho krve a od té doby umí číst myšlenky. Artur a Van Helsing přijdou na návštěvu k Míně a Jonathanovi zrovna ve chvíli, kdy se je pokusí Drákula napadnout. Vyděsí ho krucifixy a Drákula uteče do Transylvánie. Díky tomu, že Mína čte Drákulovi myšlenky, vědí, že za ním musí do Transylvánie. Všichni se vydají do Transylvánie, kde Jonathan Drákulu zabije.
Charakteristika postav: Jonathan Harker je právník, je odvážný a miluje Mínu. Hrabě Drákula je krvelačný zloduch. Mína je Jonathanova snoubenka, je krásná a chytrá. Lucy je snoubenka Arthura, je krásná a stane se z ní upír. Van Helsing je odborník na vzácné nemoci a vampyrismus. Je odvážný a chytrý. Arthur je snoubenec Lucy, je odvážný a obětavý. John Seward je lékař, který rozpozná útok upíra, je nebojácný.
Kniha je zajímavá tím, že v ní vystupuje upír. Velmi mě zaujala.
Knihu bych doporučil Davidovi, protože je napínavá.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi do desíti let. Četl jsem ji týden.
Názvy kapitol: Harker přijíždí do Transylvánie, Drákulův hrad, Podivná zjevení, Kaple, Mína a Lucy - dvě přítelkyně, Zvláštní nemoc, Upíři jsou blízko, Hon na upíra.

Gulliverovy cesty

Gulliverovy cestyNapsal: Jonathan Swift
Ilustrace: José María Rueda
Vydalo nakladatelství Sun v Říčanech roku 2019.
Počet stran: 69
Druh literatury: román
Gulliver je anglický lékař, který pracuje na lodi jako lékař. Při první plavbě dopluje do země Liliput, při druhé plavbě do země Brobdingnagu, při další do Laputy a při poslední do Hvajninimu. Na svých dalekých cestách poznává cizí kultury a zvyky. Při první plavbě dopluje do země Liliput, kde jsou lidi malí, při druhé plavbě do země Brobdingnagu, kde jsou všichni obří, při další do Laputy, kde lidi umí jen matematiku a hudbu, a při poslední do Hvajninimu. Na svých dalekých cestách poznává cizí kultury a zvyky. Nakonec, když se vrátil z poslední cesty, hnusil se mu pach lidí, a tak si koupil dva koně a žil jen s nimi.
Charakteristika postav: Gulliver je statečný a hodný. Císař Liliputů je vychytralý, chce Gullivera využít. Bolgolam je namyšlený, nemá rád Gullivera. Gumdalklič je hodná, je to Gulliverova kamarádka. Královna Brobdingnagu je hodná, chce si Gulivera nechat. Král Brobdingnagu je chytrý, na vše se ptá. Hvajninimové jsou hodní, neznají války, lež a nenávist, jsou to koně. Jahuové jsou koním podobná zvířata s lidskými rysy, jsou hloupí a využívají se na práci.
Názvy kapitol: Cesta do Liliputu, Cesta do Brobdingnagu, Cesta do Laputy a jiných zemí, Cesta do země Hvajninimů.
V knize se mi líbilo, že v ní jel do neznámých zemí s legračními jmény. Doporučil bych ji Davidovi, protože je napínavá.
Knihu bych doporučil čtenářům od osmi do desíti let. Četl jsem ji týden.

Tři mušketýři

Tři mušketýřiNapsal: Alexandre Dumas
Vydalo nakladatelství Sun v Říčanech roku 2019.
Ilustrace: Antonio Maínez
Počet stran: 67
Druh literatury: román
Jednou žil mladý D´Artagnan, který se chtěl stát mušketýrem ve Francii. Vydal se do Paříže. V Paříži se seznámil se třemi královskými mušketýry. Se svými přáteli mušketýry se vydává na různá dobrodružství. Jednou pomáhali králi vyhrát válku proti kardinálovi Richelieu. D´Artagnan se zamiluje do švadleny královny Constance. Pak za jeho služby a umění šermovat se stane mušketýrem. Mušketýři jsou tak dobří, že jsou široko daleko obávaní a nikdo nechce, aby byli proti němu, a proto raději všichni chtějí být na jejich straně. Na konci příběhu se D´Artagnan stane mušketýrem, ale jeho milovaná Constance umře po otravě jedem, který jí dá zákeřná pomocnice kardinála Milady.
Charakteristika postav: D´Artagnan je chytrý a zručný, miluje Constancii. Athos je odvážný a čestný mušketýr, který je velmi dobrý D´Artgnanův přítel. Porthos je velký přítel, byl silný a trochu domýšlivý. Aramis je citlivý a krásný. Kardinál Richelieue je zlý a mocný. Milady je zlá, je to pomocnice kardinála. Constance je hodná, je to milenka D´Artagnana, ale zemře. Anna Rakouská je mladá a hezká královna, které pomohli naši kamarádi.
Názvy kapitol: D´Artagnan se vydává do Paříže, Královi mušketýři, Královnino tajemství, Intriky v Paříži, Válka na všech frontách, Lest a náhoda, Hořké vítězství.
Na knize se mi líbilo, že je dobrodružná. Kniha se mi četla dobře, protože byla napínavá.
Kniha je zajímavá tím, že v ní vystupují i různí skuteční lidé.
Knihu bych doporučil Davidovi, protože má rád dobrodružství. Je určena pro čtenáře od osmi let. Četl ji jeden týden.

Bílý tesák

Bílý tesákNapsal: Jack London
Ilustrace: Alberto G. Ayerbe
Vydalo nakladatelství Sun v Říčanech roku 2019.
Počet stran: 67
Druh literatury: dobrodružný román
Kniha začíná v dětství vlčete a jeho rodiny. Pár dní po narození zabije rys v boji o potravu otce a sourozence. Malý vlček zůstává se svou maminkou a od ní se učí žít v divočině. Vlček se dostává k Indiánům a jeho pán, který se jmenuje Šedý Bobr, mu dá jméno Bílý tesák. Šedý Bobr musí jako dluh dát mámu Bílého tesáka a ten zůstává s indiány sám. Pomáhá jim ve psím spřežení a oni mu na oplátku poskytují teplo ohně a ochranu. Bílý tesák se s Indiány dostal do města, kde vyhrával všechny psí rvačky. Vyhlédl si ho zlý pán Hezoun Smith (jmenoval se tak, protože byl úplný opak) a koupil ho od indiána. Hezoun Smith ho vycvičil jako bojového psa. Bílý tesák byl velmi úspěšný, dokonce ho i jednou pustili do arény s více psy a on vyhrál. Vždy vyhrál jen jednou, ne když na něj pustili bernardýna. Pak si ho koupil pan Scott. Ten byl hodný a věděl, že se na zvířata má hezky a Bílý tesák ho měl rád. Nakonec s ním i odjel do svého domu v Jižní Americe a tam je zachrání před zlodějem a bude mít vlčata.
Charakteristika postav: Bílý tesák je poloviční vlk a bude mít tři majitele. Kiiča je starostlivá máma BÍlého tesáka. Jednooký je jeho táta, který v mládí Bílého tesáka umře. Šedý bobr je hloupý, protože nikdy nepohladil psa. Hezoun Smith je zlý a týrání je jeho získávání peněz. Je zbabělý. Weedon Scott je trpělivý a moudrý, a proto ví, že zvířata musíš mít rád jako lidi. Collí je fena ovčáka a ze začátku na něj útočí. Pak má s ním vlkoštěňata. Soudce Scott je Weedonův otec. Nevěří, že může člověk žít s vlkem.
Názvy kapitol: Život v divočině, Tvůrci ohně, Na život a na smrt, Zapomenutý instinkt
Knihu jsem četl jeden týden. Líbila se mi, protože je dobrodružná.
Knihu bych doporučil Vikče, protože má ráda zvířata a smutné příběhy.
Kniha je doporučena čtenářům od osmi let.

Dobrodružství Sherlocka Holmese

Dobrodružství Sherlocka HolmeseNapsal: Arthur Conan Doyle
Ilustrace: Fernando Aznar
Vydalo nakladatelství SUN v Říčanech roku 2019.
Druh literatury: detektivka
Počet stran: 67
Jednou po Štědrém večeru k Sherlockovi přišel poslíček, který s sebou nesl husu a klobouk. Ten klobouk byl celý obnošený a husu že sní, aby se nezkazila. Za chvíli přišel poslíček a říká, že našel ještě velký drahokam, který byl v huse. Sherlock usoudil, že je to ztracený drahokam Modrá karbunkle. A jak se dostal ten drahokam do husy? Pan Ryder ho dal huse spolknout, aby ho schoval po loupeži, protože si myslel, že husu dostane od své sestry, chovatelky hus. Jenže sestra husu prodala do hostince. K jídlu si ji objednal pan Baker. Toho ale přepadli a poslíček mu chtěl pomoct a donést mu jeho věci. Jenže nevěděl, kde pan Baker bydlí, a tak husu snědl, aby se nezkazila. Tak našel ten drahokam. Zmatený ho odnesl detektivovi Sherlockovi, protože nevěděl, co s ním. Sherlock na to všechno přišel a vysvětlil. A jak to dopadlo? Nakonec ho nechal jít, protože byly Vánoce.
Charakteristika postav: Sherlock Holmes je chytrý a předvídá, co se stane. Doktor Watson je chytrý, vypráví celé příběhy. Covet Garden je prodavač hus a je i řezník. Peterson je poslíček, který chce pomoci přepadenému a vrátit mu jeho věci. Horner je hodný, myslelo se, že je to on, kdo ukradl drahokam. Rider je zlý, svedl loupež na Hornera.
Názvy kapitol: Spolek ryšavců, Záhada Boskonského údolí, Modrá karbunke, Inženýrův palec
Knihu jsem četl dva týdny. Doporučil bych ji Honzovi, protože má rád detektivky a jsou v ní i hezké obrázky.
Kniha se mi líbila, protože se hezky čte. Je určena dětem od osmi let.

Robin Hood

Robin HoodNapsal: Alexandre Dumas
Ilustrace: Guadalupe Guardial
Vydalo nakladatelství SUN s.r.o. Říčany roku 2019.
Jednou jeden zbojník jménem Robin Hood utekl do lesa Sherwoodu, protože omylem zastřelil královskou laň. V Sherwoodu ho zvolili svým velitelem. Utíká před nothingemským šerifem. V Sherwoodu bere bohatým a chudým dává. Jednoho dne potká překrásnou Marianu a hned se do sebe zamilují. Další den šerif z Nothinghemu uspořádal lukostřeleckou soutěž. Robin je ten nejlepší lukostřelec v kraji a protože nothingemský šerif ho hledá, aby ho dal do vězení, převlékne se za chudáka a soutěž vyhraje. Nakonec přijede král a Robina pasuje za rytíře a vezmou se s Marianou. Potom jde do křižáckých válek. Nakonec Robin umře a tam, kam doletěl jeho poslední šíp, je doteď pohřben.
Počet stran: 67
Názvy kapitol: Sherwoodský les, Malý John, Sladká Mariana, Noví pomocníci, Osvobození Willa Stutelyho, Nečekaná náštěva, Poslední šíp
Charakteristika postav: Robin Hood je mazaný, hodný a miluje Marianu. Malý John je statný chlapík a je nejlepším přítelem Robina. Nothingemský šerif je zlý, chce chytit Robina. Mariana je krásná a laskavá, miluje Robina.
Knihu bych doporučil Matymu, protože má rád dobrodružství. Líbila se mi, protože se hezky čte.
Druh literatury: dobrodružná legenda
Kniha je zajmavá tím, že jako v mála knihách v ní hlavní hrdina umře. Doporučil bych ji dětem od šesti až sedmi let. Četl jsem ji týden.

Doly krále Šalamouna

Doly krále ŠalamounaVydalo nakladatelství Sun v Říčanech v roce 2019.
Počet stran: 67
Autor: Henry Rider Haggard
Ilustrátor: Alberto G. Ayrbe
Tři muži Allan, sir Henry a kapitán Good hledají doly krále Šalamouna a jejich poklad. A při té příležitosti sir Henry hledá svého bratra Georga. Putují podle mapy pouští a horami dostanou se dokonce dostanou i do země Kukuanů. Najdou pradávný poklad v dolech plných diamantů. Jednou plul sir Henry a kapitán Good najít Henryho bratra. Při plavě narazili na lovce Alana a ten plul najít Šalamounovy doly. A při té příležitosti jdou Good a Henry s ním. Přejdou dvěstěkilometrovou poušť, vysoké hory a Šalamounovu cestu, zvítězí v bitvě a poberou všechny diamanty. Až potom najde sir Henry svého bratra.
Charakteristika jednajících postav: Alan Quatermain je lovec a neúspěšný obchodník. Hledá doly krále šalamouna, aby připravil dobrou budoucnost synovi. Sir Henry Curtis je kavalír, jak se patří. Hledá svého bratra. Kapitán Good je přítel sira Henryho, pomáhá mu najít bratra. Umbopa/Ignosi je tajemný Afričan, který tyto tři muže doprovází. Král Twala vypadá odpudivě. Je králem Kukuanů, chová se špatně ke svému lidu. Gagool je stará čarodějnice z kmene Kukuanů. Infadoos je válečný velitel Kukuanů. Nelíbí se mu, jak zachází Twala se svým lidem. Foulata je dívka, kterou zachránili před smrtí.
Druh literatury: dobrodružný román
Názvy kapitol: Setkání se sirem Henrym a Umbopou, Náš pochod pouští, Doly krále Šalamouna, Příjezd do Kukuanalandie, Začátek války, Poklad krále Šalamouna
Kniha se mi líbila, protože má skvělý děj. Četl jsem ji jeden týden.
Kniha je zajímavá tím, že v ní žije neexistující kmen. Doporučil bych ji Matesovi, protože má rád dobrodružství.
Kniha je určena dětem od osmi do deseti let.

Herkules - Hrdinské činy bájného siláka

HerkulesIlustrace: Alberto Aerbe
Napsala: Olga M. Yusteová
Počet stran: 67
Názvy kapitol: Nepřemožitelný hrdina, Neovladatelná síla, Dvanáct úkolů, Absolutní očista
Každá kapitola je rozdělena na menší kapitolky a k tomu jsou přidané zajímavosti.
Knihu jsem si přečetl, protože je další z mé oblíbené řady.
Knihu vydalo nakladatelství SUN s.r.o v Říčanech roku 2019.
Kniha se mi líbila, protože římská mytologie je moje nejoblíbenější téma. Mohla by se líbit Matymu, i on má rád Římany.
Kniha je určena dětem od osmi do deseti let. Četl jsem ji jeden týden.
Charakteristika postav: Herkules je chrabrý, nenávidí ho bohyně Héra a je hodný. Héra je na začátku zlá, pyšná bohyně, její manžel je mocný Zeus. Zeus je nejvyšší bůh, Herkules je jeho syn. Alkména je Herkulova matka, není to bohyně, a proto je Herkules polobůh. Eurystheus je král Argolidy, je příbuzný Herkula a jeho úhlavní nepřítel. Athéna je bohyně moudrosti, umění a práva. Když Herkules potřebuje pomoc, tak mu pomůže. Magara je první Herkulova manželka. Deianeira je druhá manželka Herkula. Zahubí ho.
Druh literatury: pověsti
Herkules je polobůh. Splní všech dvanáct úkolů: zabít lva z Nemeje, zabít hydru, chytit kance z Erymathost, chytit laň se zlatým parožím, vyhnat ptáky od jezera Stymfaldského, vyčistit Augiášovi chlévy, chytit býka krále Minoa, ukrást Diomedovi jeho čtyři klisny, získat zlatý pás královny Amazonek, přihnat dobytek obra Geryona, přinést zlatá jablka ze zahrady Hesperidek, přivést psa Karbera, strážce smrti. Hydra má devět hlav. Když jí usekneš hlavu, tak jí naroste nová, ale dvakrát. Jedna hlava je jedovatá, přičemž i jen dech zabijí. Herkules na ni musel použít i svého přítele Ioláose. Vždy když Herkules usekl hlavu, Ioláos ji připálil useknutý krk, aby nemohly růst další hlavy.

Oliver Twist

Oliver TwistAutor: Charles Dickens
Ilustrátor: Francesc Rafols
Vydalo nakladatelství SUN v Říčanech roku 2019.
Počet stran: 67
Jednou byl jeden chlapec, který se narodil v chudobinci. Jeho matka zemřela při porodu. Tento chlapec po nějaké době dostal jméno Oliver. V devíti letech opustil sirotčinec, aby se vyučil nějakému řemeslu. Oliver měl stále hlad a musel těžce pracovat. Po několika dnech utekl z pohřebního ústavu do Londýna. Při cestě potkal Lišáka Ferinu. Chvilku pracoval u zlodějů. Šéf byl takzvaný Fagin. Pak ho načapali a jeden pán si ho vzal domů. A když měl odnést knihy, uviděl ho komplic Fagina. Odvedl ho k Faginovi a když šli vyloupit dům, tak ho postřelili a on zůstal na poli. Když přišel k domu, omdlel a oni ho odnesli do postele. Když zase začal mluvit, tak ho doktor vyzpovídal. Oliver mu vše řekl a ten doktor se smiloval a nechal ho. Pak se nakonec dozvěděl, kdo je kdo a i kdo je jeho matka.
Názvy kapitol: Chudobinec, Pohřební ústav, Fagin a jeho kumpáni, Dům pana Brownlowa, Oliver mezi zloději, Dům Maylieových, Oliverovo tajemství
Charakteristika postav: Oliver Twist - s tímto ubohým sirotkem skoro všichni zacházejí špatně. Pan Bumble - jde mu jen o jeho vlastní prospěch. Pan Brownlow je hodný a šlechetný pán. Fagin je hnusný a zlý chlap a aby toho nebylo málo, je zloděj. Sikes je to stejný lakomec a zloděj jako Fagin. Nanci je jedna z těch, co pobral Fagin do různých loupeží. Rose je hodná a milá na Olivera. Monks je tajemný a zlý muž a jen on ví něco víc o Oliverovi.
Kniha se mi líbila, protože je z mé oblíbené řady.
Knihu bych doporučil Matesovi, protože je napínavá a smutná.
Knihu jsem četl jeden týden.
Druh literatury: smutný příběh
Kniha je určena dětem od osmi let do deseti let.

Tutanchamonova kletba

Tutanchamonova kletbaNapsala: Marian Maneruavá
Ilustrace: J. Barbero, E. Losada
Vydalo nakladatelství SUN Říčany v roce 2016.
Druh literatury: dobrodružný dětský příběh
Jednou rodina Celenderových letěla do Afriky, protože to jsou archeologové. Vzali s sebou i děti - Lauru, Josepha a Elizabeth. A ty děti zažily dobrodružství, o kterém se jim ani nesnilo. Při jedné ze svých cest například navštíví hrobku faraona Tutanchamona. Na cestách potkají nového kamaráda Ahmeda a jeho opičáka Thovtíka.
Jednou při prozkoumávání okolí našly děti tajný vchod. Řekli si, že to prozkoumají. Ale hned, jak vešli dovnitř, dveře se uzavřely a oni byli uvězněni v labyrintu. Zničeho nic se u nich objevila krásná mladá žena ve slavnostním odění vykládaným zlatem. Byla to Amonova velekněžka, která jim pomohla z labyrintu ven. Museli slíbit, že o jejich dobrodružství nikomu neřeknou.
Charakteristika postav: Laurie je nejstarší dcera Jemse a Lisy Callenderových, má zapisovat dobrodružství klubu stopařů. Joseph je prostřední syn Celenderových, má zvláštní charakter. Je tvrdohlavý a velký bručoun. Ahmed se stane adoptovaným synem Celenderových, je původem Egypťan, je statečný a silný. Elizabeth je nejmladší dcera Celenderových, miluje růžovou, je chytrá a velmi důvěřivá. Thovtík je Ahmedův opičák, je chytrý a roztomilý. Je to neposeda, který je občas nervózní.
Kapitoly jsou číslovány, je jich celkem dvacet.
Kniha se mi líbila, protože se dobře čte a je napínavá. Četl jsem ji dva týdny.
Počet stran: 141
Knihu bych doporučil Lukášovi, protože je napínavá.
Kniha je určena dětem od osmi let.

Futronela a jiné pohádky

Futronela a jiné pohádkyNapsal a pohádky sesbíral: Josef Pavlovič
Ilustrace: Zuzana Němečková
Vydalo Otovo nakladatelství s.r.o Praha roku 2015.
Bylo jaro a jeden skřivánek se vracel z Afriky na místo, kde vždy žil. Na tom místě žil i rolník Rudolf, který skřivánkovi dával jídlo a skřivánek mu za to zpíval. Jednou když Rudolf sázel, tak si skřivánek řekl, že ten rolník se teda nadře, ani vyletět až na oblohu nemůže. A tak letěl až nahoru k bohu a zeptal se ho, jestli by jeho rolník nemohl létat. Bůh mu odpověděl, že rolník rád pracuje a ptáci zase rádi létají a že to lépe neumí a že je to takto nejlepší. Ptáček tomu porozuměl a pokud jeden z nich neumřel, tak skřivánek prozpěvuje rolníkovi dodnes.
Názvy kapitol: Do třetice, Nebezpečná kůzlátka, Bůh dal ptákům křídla a lidem ruce, Včelka Agáta, Dědečkovy oříšky, Ježibaba Futronela a další
Kniha je určena dětem od šesti let. Četl jsem ji třináct dní.
Knihu bych doporučil Domče, protože má ráda pohádky.
Kniha má 97 stran.
Druh literatury: pohádky
Charakteristika postav: Rudolf je rolník, rád pracuje, má rád skřivánka. Skřivánek je hodný, chce aby Rudolf měl jen to nejlepší. Bůh je chytrý, ví, co je dobré a co ne.
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní neznámé pohádky.
Kniha se mi líbila, protože se hezky čte. Je určena čtenářům od osmi let.

Hasičské pohádky

Hasičské pohádkyNapsala: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Josef Pospíchal
Vydalo nakladatelství Grada Publishing Praha v roce 2016.
Název kapitol: První hasič, Žebřík do nebe, Hasiči z cirkusu, Kočka zachránkyně, Hasič tělem i duší, Zvědavá jiskřička, Ukradený vůz, Zlomyslný vodník a další
Žebřík do nebe: Dlouho nesvítilo slunce, dokonce už se neví, jestli je den nebo noc. A lidi byli nemocní, nevrlí a ospalí. Ne nadarmo se říká, kde není slunce, musí být lékař. Ale i ten dostal rýmu. A tak muž Jindřich našel prak a chtěl prostřelit mraky. Ale nepovedlo se mu to, tak je chtěl rozehnat fény. Ale nedofouklo to tam, a tak požádal hasiče, aby je odehnali vodou a vyšlo to. Vyjeli na kopec, aby byli co nejblíže slunci, vysunuli žebříky a stříkali a tak je odehnali.
Knihu bych doporučil Honzovi, protože má rád hasiče.
Kniha se mi líbila, protože mám také rád hasiče.
Kniha má 119 stran.
Charakteristika jednajících postav: Jindřich je chytrý, protože se snažil rozehnat mraky a poradil hasičům. Hasiči jsou hodní, rozehnali mraky. Mraky jsou zlé, nepustily slunce, aby svítilo. Slunce je hodné, snaží se svítit, ale nemůže.
Kniha je zajímavá tím, že v ní vždy vystupují hasiči a vždy něco vymyslí.
Kniha je určena čtenářům od sedmi let. Četl jsem ji jeden týden.

Vynálezce Alva

Vynálezce AlvaNapsala: Klára Smolíková
Ilustrace: Luděk Bárta
Druh literatury: dětský scifi příběh z blízké budoucnosti
Na horách: Jednou Alva a dvojčata jeli na hory. Alva jako vždy s obřím baťohem. Když ale přijeli, viděli obrovskou frontu, a tak Alva vytáhl z baťohu obří magnet jak bumerang. A tak dojeli až nahoru. Ale když viděli ten sešup, vytáhl Alva jakýsi oblek. Nasadila si ho Denisa a Alva jim vysvětlil, že když spadnou, tak se jim tam objeví lyže. Takže Denisa to zkusila a byla to hrůza. Nestalo se jí nic, ale nebylo to příjemné. Když to sjeli i kluci, jeli do své chatky.
Charakteristika hlavních postav Alva je brýlatý a chytrý kluk. Denisa je sestra Filipa a je to normální holka z knih. Filip je bratr Denisy, je to velký sportovec.
Kniha se mi líbila, protože Alva má skvělé vynálezy a jsou v ní speciální komiksy. Doporučil bych ji Domče, protože má ráda pohádky.
Četl jsem ji jeden týden.
Názvy kapitol: Včas ve škole, Fotovýprava, Na farmě, Pštros na pastvě, Na horách, Sněhulák, Na výletě, Kotě, Na koupališti, Hrad z písku
Knihu vydala Česká televize Praha v roce 2016.
Počet stran: 91
Kniha je určena čtenářům od sedmi let.

To nejlepší z večerníčků 2

To nejlepší z večerníčků 2Každá kapitola je od jiného autora a jiného ilustrátora.
Napsali: Josef Lada, Vladislav Vančura, Pavel Šrut, František Nepil a další
Ilustrovali: Josef Lada, Zdeněk Miler, Vladislav Jiránek?Helena Zmatlíková a další
Vydalo nakladatelství ČT roku 2005 v Praze.
Počet stran: 133
Druh literatury: pohádky
Jak Rákosníček předjížděl velký vůz a co z toho bylo: Jednou se Rákosníček koukal na oblohu a když uviděl první hvězdu, slyšel, jak někdo brečí na obloze. Tak nasedl na největší rákos, který vypadá jako doutník nebo raketa a požádal ohnivou vílu, aby ji zapálila. Rákosníček začal odpočítávat deset devět moc málo dva jedna teď a letěl. A viděl panenku lampářku, jak brečí u velkého vozu. Zeptal se jí, proč brečí a ona na to, že se jí rozbil velký vůz. Rákosníček ho opravil, ale byl moc rychlý a pak zase moc pomalý, ale to se jí líbilo. A Rákosníček zkoušel udělat něco lepšího a rychlejšího. Nejdříve postavil mechanický orchestr, pak něco, do čeho se nedalo ani nasednout a nakonec opravdu rychlou motorku. Předjížděl velký vůz a protože nedával pozor, naboural do měsíce a ten byl najednou ukousnutý.
Charakteristika jednajících postav: Večerníček je hodný, hledá svoji papírovou čepičku. Rákosníček je hodný a zběsilý. Lampářka je hodná a klidná.
Kniha se mi líbila, protože je v ní hodně rozdílných pohádek.
Kniha je určena čtenářům od šesti let. Doporučil bych ji Domče, protože má ráda pohádky.
Knihu jsem četl jeden týden.
Názvy kapitol: O kocourovi, který mluvil, Za časů ušatých čepic bývaly, Bob a Bobek dělají maminku a tatínka, Kterak Zachumlánek vymyslel sněhomet, První broučkův let, Semínková, Jak Rákosníček předjížděl Velký vůz a co z toho bylo a další.

Válka světů

Válka světůVydao nakladatelství Sun s.r.o v Říčanech roku 2019.
Počet stran: 67
Autor: H. G. Wells
Ilustrace: Antonio Maínez
Druh literatury: sci-fi, dokonce je v knize napsáno, že je to legenda sci-fi žánrů
Dlouhou dobu si lidé mysleli, že jsou jediní inteligntní tvoři ve vesmíru, ale není tomu tak. Jednou na Zemi přistála velká raketa jako válec. Z ní vylezli Marťani a začali vyhlazovat lidstvo. A tak hlavní hrdina Gorge se svou manželkou Mary opouští Londýn a stěhuje se do malého města. Když dojeli ba místo, Gorge musí vrátit koně, kterého si půjčil a jede zpátky do Londýna. Ale tady zjistí, že Marťani mají obrovské válečné stroje a že muži jsou mrtví jako všichni ostatní. Tak vyráží zpátky, prožije mnoho utrpení i málem smrt, ale vše přežije. Potká se s Mary a zjistí, že Marťani umřeli na bakterie.
Charakteristika jednajících postav: Gorge je spisovatel a novinář, je to hlavní hrdina celého příběhu. Marťané jsou zlí, chtějí Zemi jen pro sebe, i když jsou z Marsu. Dělostřelec je statečný voják který bojuje proti Marťanům. Kněz je šílený, myslí si, že je konec světa. Gorgův bratr je mladší a je odvážný. Mary je Gorgova manželka, bojí se o Gorge. Ogilvy je jeden z prvních vědců, které zabili. Příbuzní jsou hodní a pohostinní.
Kniha je zajímavá tím, že je napínavá a je zaměřená na budoucnost.
Kniha se mi líbila, protože je hodně napínavá až do konce. Doporučil bych ji Kubovi, protože má rád napínavé příběhy.
Kniha je určena čtenářům od osmi do deseti let. Četl jsem ji dva týdny.
Názvy kapitol: Záblesky z vesmíru, Válka, Smrtonosné paprsky, Černý kouř, Pryč z Londýna, V moci Marťanů, Uvězněni, Přežili jsme, Mrtvé město, Pod ochranou planety Země.