Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Dominika

Dominika Pecková

Krtek a orel

orelNakladatelství: Albatros
Místo a rok vydání: Praha, 2002.
Počet stran: 80
Námět a ilustrace: Zdeněk Miler.
Text: Hana Doskočilová.
Druh literatury: pohádka
Stručný děj knihy: Při povodni zachrání krtek orlí mládě. Stará se o něj a naučí ho i létat. Když orel vyroste, oplatí krtečkovi jeho péči a přátelství.
Charakteristika postav: krtek je obětavý, hodný, kamarádský. Orel je kamarád, který nenechá krtka v nouzi.
Čím je kniha zajímavá: je v ní napětí, pomoc a může se to stát i lidem. Jsou tam zvířátka.
Vlastní názor na knihu: byl tu hezký příběh a všemu jsem rozuměla.
Komu bych knihu doporučila: Sáře, Terče, Denise, Zuzce a Nikole. Protože jsou na příběhy.
Pro jaké čtenáře je kniha určena: pro děti od čtyř let, pro toho, kdo začíná číst.
Knihu jsem četla čtyři dny.

Hrajeme si s pohádkou

princezna na hráškuVydalo nakladatelství Kma Praha v roce 2007.
Počet stran: 188
Ilustrace: Ludmila Šnajderová
Text: Ivana Tomková
Druh literatury: pohádka
V knize je čtrnáct pohádek, které jsou krásně ilustrované. Podle obrázků se doplňují slova a pomáhají postavám vybrat a uhádnout, co dělat.
Charakteristika postav: Jsou to pohádkové postavy. Většinou jsou hodné.
V knize člověk používá svou fantazii a doplňuje, přitom to jsou krásné pohádky. Když se zasním, myslím, že ta postava jsem já.
Knihu bych doporučila tomu, kdo má rád pohádky.
Kniha je určena pro děti od čtyř let, pro toho, kdo začíná číst.
Já jsem knihu četla sedm dní.
Názvy pohádek: Smolíček pacholíček, Hrnečku vař, O perníkové chaloupce, O Červené karkulce, O Popelce, Zvířátka a loupežníci, O Budulínkovi, Tři přadleny, Obušku z pytle ven!, Šípková Růženka, Princezna na hrášku, Kocour v botách, O rybáři a zlaté rybce, Tři zlaté vlasy děda Vševěda.

Harry Potter a kámen mudrců

Harry PotterVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2005.
Počet stran: 285
Ilustrace: Marie Grande Pré
Napsala: J. K. Rowlingová
Druh literatury: dobrodružná
Příběh vypráví o brýlatém chlapci s jizvou, který umí kouzlit, jenom o tom neví. Prožívá spoustu dobrodružství a poznává nové a nové kamarády.
Charakteristika postav: Harry, Ron, Hermiona, Brumbál, Hagrid, Meg Gonagalová jsou hodní hrdinové.
Čím je kniha zajímavá: Je plná kouzel, zajímavých příběhů a kamarádů.
Vlastní názor na knihu: Kniha se mi líbila, protože v ní byly hezké příběhy, byla kouzelná a napínavá.
Knihu bych doporučila Sáře, protože si spolu na Harryho hrajeme. Je určena pro děti od 9 let do 99 let. Četla jsem ji jeden měsíc.
Názvy kapitol: Chlapec, který zůstal naživu, Sklo, které zmizelo, Dopis od Nikoho, Klíčník, Příčná ulice, Nástupiště devět a tři čtvrtě, Moudrý klobouk, Učitel lektvarů, Půlnoční souboj, V předvečer Všech svatých, Famfrpál, Zrcadlo z Erisedu, Nicolas Flamel, Norský ostrohřbetý drak Norbert, Zapovězený les, Padacími dveřmi a ještě dál, Muž se dvěma obličeji.

Dášenka čili život štěněte

DášenkaKnihu vydal Československý spisovatel v Praze roku 1970. Má 95 stran.
Pro děti ji napsal, nakreslil a nafotografoval Karel Čapek.
Děj vypráví o malém štěňátku, které poznává svět. Učí se chodit, sedět, štěkat a vše, co potřebuje k životu. Radí mu maminka a hlas přírody. Dášenka je nezbedné štěňátko a je s ním legrace.
Kniha je zajímavá tím, že je plná příběhů o zvířátkách. Velmi dobře se čte a je v ní spousta obrázků a fotek. Doporučila bych ji všem, kdo mají rádi zvířátka. Je psaná pro děti, ale také dospělí se pobaví. Četla jsem ji šest dní.
Kniha Dášenka má čtyři kapitoly, přílohu Jak se fotí štěně a Pohádky pro Dášenku: Pohádka o psím ocásku, Proč teriéři hrabou, O Faxovi, O Alíkovi, O Dobrmanech, O Chrtech a jiných psech, O psích zvycích, O lidech. A na konec knížky autor umístil fotografie Dášenky.
Knihu bych zařadila do příběhů se zvířecím hrdinou a do pohádek.

Čmelák Aninka

AninkaKniha byla vydána v Praze roku 1968 ve Státním nakladatelství dětské knihy v Klubu mladých čtenářů.
Obsahuje 108 stran.
Napsal i ilustroval ji Ondřej Sekora.
Tato kniha je pro děti od deseti let.
Děj se odehrává v přírodě, když začíná jaro a vše se probouzí, i čmeláček. Děti jej chytily a daly mu jméno Aninka. V této knížce je popsaný celý jeho život a všechny nástrahy a radosti.
Postava Aninky nás provází celým dějem. Je hrdinkou našich polí, je pilná, hodná a učenlivá.
V knize se dozvíme, co všechno může čmelák zažít a vidíme to jeho očima.
Knížka mě moc zaujala, hlavně se mi líbily boje mezi čmeláky a zlými kluky.
Toto čtení bych doporučila všem, kteří mají rádi přírodu.
Kniha mě moc bavila. Četla jsem ji jeden měsíc.
Názvy kapitol: Objevil se velký brundibár, Doba velkých událostí, V Chlapíkově na to přišli, Ťuk, ťuk, ťuk, je tu podzim.

Pohádky

PohádkyKnihu vydalo nakladatelství Fortuna Libri v roce 2007. Má 123 stran.
Autorem je Hans Christian Andersen.
Knihu ilustroval Petr Hoddok.
Žánr: pohádková kniha
Děj pohádky Červené střevíčky:
Vypráví se zde o holčičce jménem Karin, které zemře maminka a adoptuje ji paní, která má hodně peněz. Za šest let ji pořádně rozmazlila. Holčička chtěla červené princeznovské střevíčky. Když je dostala a navlékla si je, ony začaly samy tančit. Tančily hodně dlouho, až holčička dotančila k hodnému tesaři. Karin ho prosila, ať jí usekne střevíčky i s chodidly a tesař ji poslechl. Poté jí utesal dřevěná chodidla. Karin pak pracovala jako hospodyně. Chtěla jít do kostela, ale tam na ni čekaly opět červené střevíčky. Až jednou vyslovila kouzelné slovo a vtom se jí zjevil anděl a přenesl ji do kostela.
Paní je hodná, Karin marnivá a chtivá, ovšem před adopcí byla úplně jiná – hodná.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou pohádky, které byly zfilmované. Líbila se mi, protože mám ráda pohádky, i ty z televize. Doporučila bych ji Vendulce, protože i ona má ráda pohádky.
Kniha je určena pro čtenáře od šesti let do dvanácti let.
Četla jsem ji dva týdny.
Další pohádky: Sněhová královna, Starý dům, Malá mořská víla, Ošklivé káčátko, Brouk, Malenka, Křesadlo, Statečný cínový vojáček, Slavík, Císařovy nové šaty, Princezna na hrášku.

Nehlaď kočku proti srsti

Nehlaď kočku proti srstiVydalo ji nakladatelství Albatros v Praze roku 1986.
Kniha má 118 stran.
Autor je Kristýna Boglarová a ilustroval Stanislav Duda.
Literatura: příběh s dětským hrdinou
Dostáváme se do rodiny, kde je táta, máma a čtyři děti. Maminka studuje a všichni se jí pokouší pomoci. Je to hlavně o sedmiletých dvojčatech, která se seznamují s kamarády a prožívají různá dobrodružství. Přijede jim teta Hrůza hrůz, kterou seznámí s chuligánem Beňkem. A od profesora Leskiho dostanou černou kočku z nylonu, kterou hladí. Někdy i proti srsti.
Charakteristika postav: Máma je hodná, starostlivá a učenlivá. Táta je starostlivý, protože má strach o děti. Anežka má na starost celou domácnost, protože maminka se musí učit. Leškovi je dvanáct let a je zamilovaný do zrzky Agáty. Kuličky jsou dvojčata a jmenují se Beáta a Pavel. Jsou kamarádští, všímaví a srandovní.
Kniha je zajímavá tím, že tak malé děti si umí se vším poradit a s každým se kamarádí. Líbila se mi, protože se u ní člověk zasměje. Doporučila bych ji Kristýně, protože ta je momentálně zamilovaná.
Tato kniha je pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji měsíc.

České pověsti pro malé děti 2

České pověsti pro malé děti 2Vydalo nakladatelství Sid a Nero, v Praze roku 2004.
Kniha má 32 stran.
Autorem této knihy je Martina Drijverová a ilustrace Dagmar Ježková.
Literatura: pověsti našeho národa
Děj kapitoly Dívčí válka:
Je to o vzpouře dívek, kterými po smrti kněžny Libuše začali muži pohrdat. Dívky se rozhodly, že si postaví také hrad a budou žít jako muži. Hradu daly jméno Děvín – dívčí hrad. Rozhodly se, že proti mužům budou bojovat. Naučily se střílet z luku, sekat mečem. Dívky vyhlásily mužům válku. Pokaždé zvítězily. Aby dostaly všechny muže, nachystaly lest i na Ctirada. Jeho důvěřivost ho stála život. Po čase muži zajali Šárku. Když padla Vlasta, dívky se vzdaly. Některé dokonce rády. Už jim chybělo vaření a starání o děti.
Charakteristika postav: Vlasta byla odvážná bojovnice, vedla dívky. Šárka byla krasavice, ošálila Ctirada. Ctirad byl mladý vladyka, který podlehl a položil svůj život. Ale ne nadarmo, protože se muži vzbouřili.
Kniha je zajímavá tím, že vypráví o dávných časech. Líbila se mi svými poutavými příběhy. Doporučila bych ji Nikole, protože je krátká.
Tato kniha je doporučena pro začínající čtenáře.
Kapitoly: Dívčí válka, Horymír, Synové Svatoplukovi, Svatý Václav, Oldřich a Božena, Břetislav a Jitka, Tatarská princezna, Král Karel lV., Golem, Staroměstský orloj.
Knihu jsem četla pět dní.

Kvak a Žbluňk se rádi bojí

Kvak a ŽbluňkVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2005.
Kniha má 67 stran.
Autor i ilustrátor je Arnold Lobel.
Kvak je zelený žabák a Žbluňk je hnědý ropušák. Jsou to nerozluční kamarádi, rádi chodí na výlety, navštěvují se a vyprávějí si strašidelné historky.
Kvak je tajemný, protože vypráví strašidelné historky. Žbluňk je bojácný a pořád se vzdává, protože nemá trpělivost.
Kniha je zajímavá tím, že má krásné obrázky. Líbila se mi i proto, že má velká písmena. Doporučila bych ji Nikole, protože nemá ráda dlouhé knihy.
Tato kniha je určena pro začínající čtenáře. Četla jsem ji tři hodiny čtení ve škole.
Názvy kapitol: Zítra, Drak, Mrazení v zádech, Klobouk, Samota.
Vybrala jsem si kapitolu Mrazení v zádech:
Kvak si jednou vyšel k Žbluňkovi a řekl mu, jestli nechce vyprávět strašidelnou historku. Pak si sedli do křesla a Žbluňk obstaral čaj. Kvak začal vyprávět. Jedné chladné noci Kvakovi rodiče a Kvak zabloudili, táta Kvaka vyprávěl Kvakovi, že tam v tom lese žije Černožabák. Kvak se náhle oddělil od rodičů. Najednou před ním někdo stál, byl to Černožabák. Starý Černožabák vytáhl švihadlo a řekl, teď zrovna hlad nemám. Až stokrát přeskočím švihadlo, dostanu hlad. Černožabák přivázal jeden konec ke stromu a druhý dal Kvakovi. „Toč švihadlem,“ řekl. Přeskočil dvacetkrát, mám menší hlad, přeskočil padesátkrát, mám hlad, přeskočil devadesátkrát, mám velký hlad, zařval. Musím si nějak zachránit život, řekl si Kvak. Poté začal obíhat okolo stromu, až utekl. Našel tatínka a maminku a společně došli domů.
Kniha patří k pohádkové literatuře.

Letopisy Narnie - Čarodějův synovec

Čarodějův synovecKnihu vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2007.
Kniha má 208 stran.
Autorem je C. S. Lewis.
Ilustrovala ji Pauline Baynesová.
Žánr: literatura fantastická
Bylo to hodně dávno a v těch dobách žila v Londýně holčička, která se jmenovala Polly. Bydlela v jednom z domů, které byly propojeny půdou. Seznámila se tam s chlapcem jménem Digory, který bydlel s tetou a strýčkem, kteří se starají o jeho nemocnou maminku. Polly a Digory se scházeli skoro denně. Začali podnikat dobrodružné výpravy na půdu. Jednou lezli, lezli, až došli k malým dveřím v cihlové stěně. Když je otevřeli, zjistili, že nejsou na půdě, ale v zařízeném pokoji. V křesle seděl Digoryho strýček Andréw. Byli v zakázané pracovně! Strýček za nimi zamkl a řekl: „Dvě děti, to jsem přesně potřeboval.“ Až šel z něho strach. Nabídl Polly prstýnek. Digory vykřikl, ať se ho nedotýká, ale už bylo pozdě. Polly nebyla, zmizela.
Chrakteristika postav: Polly je chytrá a kamarádská, protože nikdy neodejde bez Digoryho. Digory nebojácný, protože dojde pro jablka, která uzdraví jeho maminku. A strýček Andrew je slaboch, protože se všeho bojí.
Kniha je zajímavá svým dějem a napětím. Podle mého názoru je úžasná. Velice dobře se čte, takže bych ji doporučila Terezce, protože v této knize vystupují i zvířata. Kluci by si mohli tuto knihu přečíst také. Je pro čtenáře každého věku. Četla jsem ji tři týdny.
Názvy kapitol: Nesprávné dveře, Digory a jeho strýc, Les mezi světy, Zvonek a palička, Osudné slovo, Začátek strýcových potíží, Co se stalo před vchodem, Rvačka u pouliční lampy, Založení Narnie, První vtip a jiné záležitosti, Digory i jeho strýček mají potíže, Jahodovo dobrodružství, Načekané setkání, Zasazení stromu, Konec tohoto příběhu a začátek všech dalších.

Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň

Lev, čarodějnice a skříňVydalo nakladatelství Fragment v Havlíčkově Brodě roku 2005.
Stran: 200
Autor: C. S. Lewis
Ilustrovala: Pauline Baynes
Žánr: fantastická literatura
Děj kapitoly Turecký med:
Královna Jadis vyzvídala na Edmundovi, kdo je a jak se k ní dostal. Pozvala ho k sobě do saní a zachumlala ho svým pláštěm. Z kapky udělala horký nápoj a Edmund jej vypil. Pak se zeptala, co má nejraději. Odpověděl, že turecký med. Královna ukápla kapku do sněhu a okamžitě se objevila kulatá krabice převázaná zelenou hedvábnou stuhou a v ní dvě kila tureckého medu. Edmund jedl a královna vyzvídala. Výměnou za další turecký med Edmund slíbil, že přivede své sourozence. Pak mu ukázala, kde má svůj dům a odjela. Zaslechl volání své sestry Lucinky. Právě šla z návštěvy od pana Tumnuse. Měla ohromnou radost, že se tam Edmund dostal také a ostatní budou muset uvěřit v Narnii.
Charakteristika postav: Edmund je hloupý, protože uzavřel smlouvu s Jadis. Lucinka je kamarádská, protože se kamarádí s panem Tumnusem. Zuzana je nechápavá, protože nevěřila Lucce. Petr je nechápavý, protože nevěřil Lucce. Královna Jadis je mrcha, protože ošidila Edmunda.
Kniha je úžasná. Doporučila bych Kristýně, protože má ráda fantazii. Je určena pro čtenáře každého věku. Četla jsem ji sedm týdnů.
Kapitoly: Lucinka nakoukne do skříně, Co tam Lucinka našla, Edmund a skříň, Turecký med, Zase před dveřmi, Do lesa, Den s bobry, Co se stalo po večeři, V domě čarodějnice, Kouzlo se začíná lámat, Aslan se blíží, Petrův první boj, Stará magie z úsvitu času, Triumf čarodějnice, Ještě starší magie z doby před úsvitem času, Co se stalo se sochami, Lov na bílého jelena.
Kniha je zajímavá tím, že nás vtáhne do děje. Je prostě úžasná. Její čtení mě moc baví.

Bořkovy narozeniny

Bořkovy narozeninyKnihu vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 1998.
Počet stran: 32
Autor: Keith Chapman
Ilustrátor: Stanislav Kadlec
Žánr: pohádková literatura s dětským hrdinou
Jednoho dne si Týna zavolala stroje a řekla jim, že má dnes Bořek narozeniny a že budou dělat jako by narozeniny neměl a večer mu připraví překvapení. Béďa a Luďa pojedou s Bořkem k panu Okurkovi opravit stáj. Pak Týna řekla, že se můžou pustit do pečení dortu. Max odpověděl, že Bořek miluje beton od Julči a tak Julča, Rolík a Max se domluvili a udělali betonový dort. Beton nalili do formy z pneumatiky a posypali ho peřím a barevným listím. Týna udělala dort v kuchyni, s polevou, až se sbíhaly sliny. Pak prostřeli stůl, dali na něj dorty i dárky, a jakmile vjel Bořek do dvora, všichni spustili: „Znáte Bořka, všechno spraví...“ Překvapení! „Vše nejlepší Bořku!“ A Bořek byl rád, už si myslel, že na jeho narozeniny všichni zapomněli. Hugo žadonil o kousek toho dortu a Bořek mu ukrojil pořádný kus.
Charakteristika postav: stroje jsou hodné, protože moc pomáhají. Týna je trošku prolhaná, protože oklamala Bořka. Bořek je hodný, protože má laskavé srdce.
Kniha je zajímavá tím, že byla také zfilmovaná.
Kdyby tato kniha byla delší, určitě by mě víc zaujala. Doporučila bych ji Nikole a Matoušovi, protože je vytištěná většími písmeny a oni ještě neumějí moc číst. Je vhodná pro začínající čtenáře. Četla jsem ji jeden týden.

Tři prasátka

Tři prasátkaKnihu vydalo nakladatelství Fortuna Print v Praze roku 1998. Má 56 stran.
Autor: Walt Disney
Ilustroval: Tony Wolf
Žánr: pohádky se zvířecími hrdiny
Děj pohádky Krab a volavka:
K jezeru plnému ryb přiletěla stará volavka, a protože už neuměla ulovit ryby jako dřív, vymyslela lest. Řekla krabovi, který měl rád klepy, že se blíží rybáři a chtějí vylovit celý rybník. Polekané ryby žadonily, aby jim volavka pomohla a přenesla je do lesní bažiny, kde budou v bezpečí. Krabovi neušlo, že se jí každý den zakulacuje břicho. Poslední z rybníku šel krab. Vylezl volavce na krk a letěli. Cestou krab viděl všude na zemi rybí kosti. Svými klepety sevřel volavčino hrdlo a vykřikl, ať ho pustí do vody, nebo ji uškrtí! Volavka sotva dýchala, tak kraba poslechla. Od té doby se volavka s krabem vzájemně už z dálky vyhýbají.
Charakteristika postav: Volavka je lstivá, protože by jinak rybu neulovila. Krab je chytrý, protože se nenechal sežrat. Ryby jsou hloupé, bojí se všeho.
Kniha je zajímavá tím, že obsahuje spoustu neznámých pohádek. Líbila se mi, protože jsem některé pohádky vůbec neznala. Doporučila bych ji všem maminkám s dětmi, protože se při ní pěkně usíná. Je určena pro začínající čtenáře. Četla jsem ji jeden týden.
Pohádky: Tři prasátka, Krab a volavka, Myška Hryzka a myška Ryška, Ošklivé káčátko, Malenka, O Palečkovi, Zlatovláska a tři medvědi, Zajíc a ježek, Zajíc a slůně.

Ty jsi ale strašpytel, Mary

Ty jsi ale strašpytel, MaryAutor: Věra Řeháčková
Vydalo nakladatelství Erika, s.r.o. roku 2006 v Praze.
Stran: 142
Literatura: dívčí dobrodružná
Kniha je zajímavá tím, že se do ní začtete a nemůžete se od ní odtrhnout. Kniha je výborná, protože mě moc bavila. Určitě se k ní vrátím a budu jí číst znovu. Doporučila bych ji Terče, aby se taky začetla.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji měsíc.
Příběh vypráví o desetileté dívce Mary, která má snědou pleť a bojí se psů, protože když byla malá, tak ji pokousal pes. Její matka odjíždí do Egypta a Mary si myslí, že je to navždy. Mary je velmi samotářská, ale seznámí se s Jardou, který žije v dětském domově a dá jí plyšového psa, aby překonala sama sebe a zbavila se té fobie ze psů. Jenže jednoho dne se stane jejímu tatínkovi úraz a skončí v nemocnici. O Mary se bude starat babička s dědou, které nikdy neviděla a navíc s nimi bude bydlet na venkově mezi zvířaty. Oblíbí si tam kočku Viktorku a poníka Juráška. Je tam i pes Ben. Najde si kamarádku Hanku a Petra, a když přijede pouť, tak všichni společně napíší dopis Jardovi. Jarda byl tak dojatý, že navštívil tatínka Mary v nemocnici a ten mu dal požehnání, aby se za ní vypravil. Jarda přijel i s kamarády. Nakonec se utábořili u Mary na zahradě.
Charakteristika postav: tatínek je moc hodný, umí pochválit i pochopit, Jarda je opravdový kamarád - vyléčil Mary z fobie, Mary je správná holka a má odvahu se sebou něco dělat.
Názvy kapitol: Barevná Mary, Aféra s plyšovým psem, Pes je přítel člověka, Taťkův úraz, Hrozně divná holka, Mary odjíždí na venkov, Seznámení s Juráškem a Viktorkou, Setkání s Hankou, Mary mezi zvířaty, S Hankou a Petrem starosti neexistují, Přijela pouť, Africký virus a Maryini hosté, Mary a její přátelé, Hlava třeští zážitky, Jak se Mary propadla do pekla, Ben záchranář se vrací s Mary na místo činu, Záhadná vizita, Šokující zpověď, Nejkrásnější novinka.

Letopisy Narnie - Kůň a jeho chlapec

Letopisy Narnie - Kůň a jeho chlapecAutor: C. S. Lewis
Ilustrovala: Pauline Baynesová
Vydalo nakladatelství Fragment Havlíčkův Brod roku 2005.
Počet stran: 230
Druh literatury: dobrodružná s hrdinou
Kniha je zajímavá svou fantazií. Je výborná, hezky se čte, úplně vás vtáhne do svého děje. Doporučila bych ji Michalovi, protože Narnie rád čte. Je určena pro čtenáře každého věku - čte ji i babička a té už je šedesát. Četla jsem ji jeden měsíc.
Děj kapitoly Dobrodružství na cestě:
Šasta a jeho kůň Brí cestovali spolu. Brí byl dobrý učitel, naučil Šastu jezdit. Jeden večer byl temnější a náhle se ozval ukrutný a divoký řev. Brí se hnal tryskem a byl celý zpocený. „Co je to?" Ptal se Šasta. „Lvi!" odpověděl Brí. Běželi dlouhou dobu a pak uslyšeli druhého jezdce se svým koněm, jak běží vedle nich. Lví řev zněl příšerně blízko. Potom mrak zmizel a v jasném měsíčním světle bylo vidět, jak jezdci cválali vedle sebe, hlava vedle hlavy, hruď vedle hrudi. Šasta už přemýšlel, jestli lvi zabíjejí hned nebo jestli si se svojí kořistí hrají jako kočka s myší a jak moc to bude bolet.
Charakteristika postav: Tarkína je trochu panovačná, protože se bavila jen s Brím. Šasta je učenlivý, protože utekl z domu a naučil se jezdit na koni. Hwin je moudrá, protože vše ví. Brí je trpělivý, naučil Šastu jezdit na koni.
Názvy kapitol: Jak se Šasta vydal do světa, Dobrodružství na cestě, U bran Tašbánu, Šasta se setkává s Narniany, Princ Korin, Šasta mezi hrobkami, Aravis v Tašbánu, V Tisrokově domě, Přes poušť, Poustevník z Jižních blat, Nevítaný spolucestující, Šasta v Narnii, Bitva o Anvart, Jak se Brí stal moudřejším koněm, Rabadaš Směšný.

Skotské anekdoty

Skotské anekdotyVydalo Lidové nakladatelství Praha roku 1972.
Autorem je Ferdinand Klimeš a Bedřich Zelenka, knihu ilustroval Neprakta.
Počet stran je 96.
Literatura: vtipy
Kniha je zajímavá tím, že jsou v ní vtipy, ale některým nerozumím. Je podle mě úžasná, protože vás pobaví. Doporučila bych ji Pavlu Šlitrovi, protože je taky takový poťouchlík.
Kniha je doporučena pro čtenáře pokročilé od deseti let až do dlouhého věku. Četla jsem ji šest dnů. Vypráví o různých lidech, o tom, co dělají, budou dělat, anebo dělali.
Nejvíc mě zaujala tato anekdota:
Towler potlal starého přítele na ulici. "Oswade," povídal, "dej mi, prosím, cigaretu."
„Myslel jsem, Towlere, že jsi přestal kouřit," podivil se Oswald.
„Udělal jsem k tomu první krok a přestal kupovat cigarety."

Africký cestovatel Dr. Emil Holub

Africký cestovatel Dr. Emil HolubAutorem je Miroslav Kment.
Knihu ilustroval hodně dávno Emil Holub. Je doplněna jeho fotografiemi.
Vydalo nakladatelství PORS Chrudim roku 2002.
Počet stran: 38
Literatura: cestopis
Kniha je zajímavá, vypráví o dobrodružstvích Emila Holuba. Pro mě byla zajímavá, ráda jsem si ji přečetla, protože mám ráda cestování. Doporučila bych ji hlavně panu učiteli, protože bych se chtěla znovu podívat do Holic, kde mají muzeum Dr. Emila Holuba.
Kniha je určena pro čtenáře od deseti let. Četla jsem ji tři týdny s přestávkami.
Vybrala jsem si kapitolu Poslední léta života:
Po návratu z druhé africké cesty je Emil Holub vážně nemocný. Bohužel se začaly u něj vyskytovat nemoci, které v Africe nepůsobily. Poslední léta svého života prožil přednáškami a také štědře rozdával svoje sbírky. Holub je také rozdával školám, o tom psal pan J. V. Želízko, jeho nejlepší přítel, ale také jeho věrný spolupracovník. Byl to geograf. 16. ledna roku 1902 musel pan Emil Holub s přednáškami skončit a jít si lehnout. Věděl, že Afriku už nespatří. Jeho utrpení skončilo 21. února roku 1902. Dr. Emil Holub leží na vídeňském ústředním hřbitově.
Charakteristika postav: Pan Dr. Emil Holub je posedlý badatelstvím, protože má moc pěknou fantazii. Pan J. V. Želízko je věrný panu Holubovi, protože je jeho nejlepší přítel.
Názvy kapitol: Holice a Holubovo dětství, Pátek, Žatec, Praha, První africká cesta, Evropská mezihra, Druhá africká cesta, Poslední léta života.

W.I.T.C.H. - Hrad Jednorožec

W.I.T.C.H. - Hrad JednorožecAutorem je Eva Carvani a ilustrovali Daniela Vetro, Paolo Campinoti a Mara Damiani.
Vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 2008.
Stran: 168
Literatura: dívčí příběh
Kniha je zajímavá tím, že tam je samé napětí. Moc se mi líbila, proto jsem se do ní hned začetla. Doporučila bych ji Štěpánce, protože si myslím, že by se do ní také začetla. Je doporučena pro čtenáře od deseti let. Četla jsem ji jeden týden. Jsou v ní čtyři kapitoly a jeden epilog Každá kapitola má několik částí.
Charakteristika postav: Will i Irma jsou hodné, protože každému pomůžou. Taranee je brýlatá, nosí brýle. Cornelia je krásná, protože se hezky obléká. Hay Lin je pružná, protože často sportuje. Já osobně bych chtěla být jako Will - to je moje největší hrdinka.
Stáli před hradem, který měl nad branou sochu Jednorožce. Blížila se k nim veliká bouře. Když spustili padací most, došli na nádvoří, kde stála nepoužívaná fontána. Stály tam siluety čtyř věží a přímo proti bráně zřejmě stála pátá věž, ale místo bylo prázdné. Pan hrabě Manfréd je přivítal a začal jim vypravovat o pověsti starého hradu. Poté je ještě čekala prohlídka celého hradu a ta byla plná překvapení.

Čarodějky z jezdecké školy - Velká jezdecká soutěž

Velká jezdecká soutěžAutorem je Carola von Kesselová, ilustrovala Susanne Wendlandová.
Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2007.
Stran je v knize 114.
Literatura: dívčí romány a povídky
Kniha je zajímavá tím, že se dá plynule číst. Také se mi v ní líbily obrázky. Doporučila bych ji Marii, protože by se jí určitě líbila. Je určena pro dívky od devíti do dvanácti let. Četla jsem ji tři týdny s přestávkami.
Kapitoly: Tajné plány, Kruté odhalení, Ach, ta vejce!, Jedna nula pro protivy, Kdo umí čarovat, má napůl vyhráno, Kdo by si to pomyslel?, Vzhůru na Vysoký kámen!, Otevírací kouzlo, Totální propadák, Závod s časem, Člověk musí mít štěstí!, Úspěch na celé čáře.
Charakteristika postav: Franciska, Jula, Jana, Miki jsou správné holky a taky umí čarovat. Olivie, Ariella, Patricie a Friederika jsou nafiňtěné nány, protože chtějí holkám ztěžovat život a dělají jim podrazy.
Jednoho dne časně zrána se holky vypravily do stáje osedlat koně a ani netušily, co je čeká za dobrodružství. Blížily se koňské závody a naše holky získaly mapu, kudy se pojede. Jenže Miki mapu nechala v pokoji na stole, a to protivy nenechají jen tak. Když přišly holky do jídelny, zaslechly protivy, jak se baví o úkolech. Takže tři úkoly jim vlastně prozradily. Chrastící pytel, překážkovou dráhu a plastovou plachtu. To ještě dívky netušily, že se zítra samy chytí do pasti.

Pátračka Gilda a jezerní panny

Pátračka Gilda a jezerní pannyAutorem je Jennifer Allisonová, ilustroval Greg Swearingen.
Vydalo nakladatelství Albatros, Praha roku 2008.
Stran: 317
Kniha je pro dívčí šerloky od deseti let. Je zajímavá detektivním dějem. Je moc krásná, hodně mě bavila. Doporučila bych ji Denče Kopečkové, protože má stejné myšlenky jako já. Knihu jsem četla čtrnáct dní.
Názvy kapitol: Utopená, Panna Marie Sedmibolestná, Duch v jezeře, Není úniku, V přestrojení, První týden utrpení, Duchařské historky, Tiara, Duch v dešti, Potopa, Stíny a třicet dalších.
Bylo právě po potopě, když se ještě v šatně prvňaček točily větráky a po duchu Dolores ani stopa. Když Gilda vešla do fyzikárny, viděla pár studentek, jak si čtou článek o povodni, časopis se vydával u nich ve škole pod jménem Petunie. Ve článku bylo vše popsáno do jedné kapky, povodeň zasáhla mnoho studentek a hlavně Tiaru. A čtvrťačky byly šťastné, že to nezasáhlo čtvrťáckou klubovnu, ale prvňáckou šatnu. Gilda se právě rozhodla, že bude psát pro časopis Petunie. Leah si Gildu prohlédla a povídá: „No já nevím, zeptám se Danielle, a ty bys chtěla psát pro Petunii?“ A začala se vyptávat na různé věci jako třeba, jaké je pro ni nejhezčí barva lesku a Gilda řekla, že cukr a zázvor a Newyorská červená. Pak si sedla k počítači a začala psát.
Charakteristika postav: Gilda je posedlá pátráním, protože je parapsychologická pátračka. Danielle je vybíravá, protože Gildu málem odmítla. Leah se pořád vyptává, protože musí vybírat pečlivě.
Druh literatury: dětská detektivka

Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Alenka v kraji divů a za zrcadlemAutorem je Lewis Carrol.
Vydalo nakladatelství Academia, Praha roku 2010.
Kniha má 195 stran + další stránky o knihkupectvích a dalších knihách.
Žánr literatury: dobrodružná a trochu fantastická kniha s hodně velkým napětím.
Kniha mě zaujala moc, protože jsem viděla podobný příběh v televizi. Je moc krásná, bavilo mě ji číst. Doporučila bych ji Sáře, Nikče, Terezce, Kristýně, Zuzce a Denče, protože věřím, že by je zaujala. Je určena pro čtenáře od devíti let do stáří. Četla jsem ji týden a dva dny s přestávkami.
Názvy kapitol: Dolů králičí dírou, Kaluž slz, Kuriální závod a sáhodlouhý obrázek, O tom jak Vilík komínem vylít, Houseňákova rada a 19 dalších. Do 12. kapitoly je to o Alence v kraji divů a od 13. kapitoly do 24. je to Za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala.
Alenka se jednoho dne hrozně nudila a koukala sestře do knihy, když v tu chvíli kolem ní proběhl králík a vykřikoval, že to nestihne a vyndal z kapsy u vesty hodinky. Alenka byla zvědavá, co ten králík vlastně dělá. Tak za ním běžela až ke králičí noře, ale najednou vešla do místnosti a uprostřed byl zlatý klíč. Alenka zkoušela všechny dveře a až ty poslední byly ty pravé. Jenže byly tak malé jako krysa. Alenka se vrátila ke stolu a tam byla láhev. Alenka ji otevřela a tam bylo napsané: Vypij mě. A Alenka ji vypila a začala se zmenšovat. Ale najednou si vzpomněla, že nechala klíč na stole a tam byl koláč a tak ho snědla. Najednou byla v noře. Byly tu všude všechny možné zatáčky, až už letěla rovně. Padala a padala, letěla asi hodinu a rozpovídala se: Asi už jsem v jádru Země a asi čtyři sta miliard kilometrů od povrchu. Padala a nakonec dopadla na hromádku listí. A hned se pustila za králíkem.
Charakteristika postav: Alenka je statečná, protože se nebála sníst kouzelný koláč. Králík je poplašený, vždy na něco zapomněl.
Kniha je zajímavá napínavým dějem.