Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Markéta

Markéta Řezáčová

Bajky z celého světa

Bajky z celého světaVydalo nakladatelství Sun, s.r.o. v Praze roku 2005.
Stran: 158
Autor: Natalia Rodríguez
Ilustrace: Javier Inaraja
Jedna z bajek vypráví o dvou pocestných, kteří šli spolu do lesa. Jeden z nich našel pytel zlaťáků, ale nechtěl se podělit se svým kamarádem. A když je cestou přepadli loupežníci, okradli a zmlátili jen toho pocestného s měšcem. Z toho plyne, že není dobré být sobecký a je lépe se o vše podělit.
Další bajky: Rolník a ukrytý poklad, Prolhaný pasáček, Lišák a hrozny, Slepice, co snášela zlatá vejce, Liška a vrána, Pocestní, Nespokojený oslík, Vlk a čáp, Zajíc a liška, Oslík a volek, Vítr a slunce, Chlapec a zloděj, Myší sněm, Chlapci a žáby, Malá mlékařka, Kuchař a pes, Cvrček a mravenec, Tlusté a hubené slepice, Polní myš a městská myš, Oslík a knihy, Lev, medvěd a liška, Zloději a kohout, Kocour a myšáček, Marnivý myšák, Osel a kůň, Slepice a lišák.
Kniha se mi moc líbila. Zvířátka, která zde vystupují, na sebe přebírají lidské vlastnosti. Knížku bych doporučila dětem od sedmi let, sama jsem ji četla pět dní.
Literatura: bajky
Charakteristika: První pocestný je lakomý a chamtivý. Druhý pocestný je hodný a nesobecký.
Knihu bych doporučila Báře, protože by se jí líbily obrázky.

České pohádky

České pohádkyVydalo nakladatelství Junior, s.r.o. v Praze roku 2005.
Stran: 112
Ilustrace: Josef Švarc
Autor: Božena Němcová
O princezně se zlatou hvězdou na čele
Žil byl jeden král a jedna královna a ti si moc přáli malé děťátko. Konečně se dočkali, ale královna po porodu zemřela. Holčička dostala jméno Lada. Ještě před smrtí král slíbil, že se ožení, jen když královně bude podobná. Vydal se do světa, procestoval několik let, ale žádnou nenašel. Jaké bylo překvapení, když přijel domů a uviděl princeznu Ladu, hned se do ní zamiloval a chtěl si jí vzít za ženu. Lada z toho byla nešťastná. Přála si nesplnitelné věci, ale otci se je vždy podařilo nějakým způsobem splnit. Nakonec se rozhodla utéct ze zámku. Komorná jí ušila kožíšek z myších kožíšků a v tomto převleku se Lada vydala do světa. Došla do království krále Jaromíra a zůstala na zámku ve službě. Pracovala v kuchyni v převleku a vždy večer si převlékla za princeznu a šla na ples. Potkala prince a zamilovali se do sebe, ale Lada vždy princi utekla. Nakonec všechno dobře dopadlo a princ si svou milovanou princeznu našel a vzal za ženu.
Charakteristika postav: Princezna Lada je hodná, hezká, pracovitá. Uměla pracovat, i když nemusela. Král je sobecký, protože myslel jenom na sebe. Princ Jaromír je hodný, oblíbený mezi lidem.
Literatura: pohádky pro děti
Kniha se mi velmi líbila, protože je v ní spousta klasických českých pohádek s dobrým koncem. Doporučila bych ji Dorotce, protože má ráda české pohádky. Četla jsem ji s přestávkami čtrnáct dní.
Další pohádky: Princ Bajaja; Pánbůh dej štěstí, lávko!; Čert a Káča; O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku; Chytrá horákyně; Řemeslo má zlaté dno; Dupynožka; Sůl nad zlato; Sedmero krkavců; Valibuk.
Kniha je pro čtenáře od osmi let.

Dobrodružství veverky Zrzečky

Dobrodružství veverky ZrzečkyAutor: Josef Zeman
Ilustrace: Karel Svolinský
Nakladatelství: Erika s.r.o., Praha roku 1993
Tato kniha vypráví o veverce Zrzečce, která v lese zažívá různá dobrodružství. Například jednou se jí dostane noha do pasti nalíčená na kuny. Hajný jí nalezne až večer promrzlou a smutnou. Vezme ji do hájovny a tam se o ni i se svými dětmi stará. Jindy její obydlí v dubu napadnou vrány. Chtějí se tam usadit. Zrzečka i ze strachu o své děti se s nimi utká, ale prohraje. Pomůže jí až ostříž, který vrány zažene.
Charakteristika postav: Zrzečka je hodná, chytrá, obětavá, každému se snaží pomoci.
Kniha se mi velmi líbila. Doporučila bych ji Elišce Horákové, protože má ráda zvířata. Knížku jsem četla čtrnáct dní. Je to literatura pro děti a mládež od šesti let.
Kniha má 70 stran. Zaujalo mě, jak si veverka zlomila nožičku.
Literatura: pohádkový příběh
Knihu jsem si vybrala, protože mi ji doporučila Dorča. Je zajímavá tím, že v ní vystupují zvířátka a mají vlastnosti jako lidi.

Ilustrované pohádky

Ilustrované pohádkyStran: 96
Napsal: Hans Christian Andersen
Ilustrace: Alexander Karcz
Vydalo nakladatelství Gen, spol. s.r.o. Praha v roce 2005.
Tato kniha obsahuje šest pohádek. Nejvíce se mi líbila pohádka o Malence.
Jedna paní si moc přála malé děťátko, ale nedařilo se jí to, tak jednoho dne zašla navštívit starou čarodějnici. Díky kouzlům se jí brzy narodila malá Malenka. Byla velká jako malíček u ruky. Jednoho dne ji z parapetu, kde měla malou postýlku, unesla žába. Chtěla ji jako nevěstu pro syna, ale tomu se nelíbila. Odtud se dostala k myšce. Pomáhala jí a četla jí pohádky. Myška ji za čas našla ženicha, starého krtka. Malenka v té době našla ve staré chodbě zraněnou a hladovou vlaštovku a začala se o ni starat. Ta se jí odvděčila, zachránila ji od svatby s krtkem. Odnesla ji do země víl. Tam se do Malenky zamiloval princ a brzy byla svatba.
Kniha se mi velmi líbila. Četla jsem ji čtrnáct dní. Doporučila bych ji Báře Maškové, protože v knize jsou hezké obrázky a dobře se čte.
Charakteristika postav: Malenka je hodná, milá, ráda pomáhá druhým.
Názvy pohádek: Ošklivé káčátko, Malá mořská víla, Malenka, Císařovy nové šaty, Sněhová královna, Děvčátko se zápalkami.
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
Žánr: pohádka
V textu mě zaujalo, že Malenka byla velká jako malíček. Ošklivé káčátko je vlastně malá labuť, která prožívá velká dobrodružství. Malá mořska víla se chce podívat na břeh a tam se zamiluje do prince, ale ten ji nemiluje. Děvčátko se zápalkami je chudé děvčátko, které prodává zápalky. Ale když už si od ní nic lidé nekupovali, odešla za babičkou do nebe. Císařovy nové šaty vyprávějí o císaři, který chtěl pořád nové šaty. A tak mu podvodníci prodají neviditelné šaty, tvrdí že šaty vidí jen chytří lidé. Aby dokázal, že je chytrý, tváří se, že je oblečen. Sněhová královna je zlá, protože unáší děti. Jednoho dne unese chlapce Káje a jeho sestra se ho snaží zachránit ze sněhového království. Při tom zažívá různá dobrodružství.

Čaroděj z nafukovacího stromu

Čaroděj z nafukovacího stromuNapsal: Miloš Kratochvíl
Ilustrace: Luděk Bárta
Vydalo nakladatelství Fragment, Praha 2008.
Literatura: moderní pohádky pro děti
Stran: 126
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
V této knize vystupuje čaroděj Honzula, zajíc Ondřej, hajný Votava s manželkou Andulkou. Kniha je napsaná legračně, vystupující zvířátka tu mluví lidskou řečí. Zajíce Ondru napadnou krkavci, hajný po nich vystřelí, Ondru zachrání a ten mu ze strachu skočí do náruče. A od té doby ho pronásleduje po celém lese i v hájovně. Jakmile se někde ozve rána, Ondra hned běží za Votavou. Toho to ze začátku těší, ale časem z toho začne být nervózní. Požádá o pomoc čaroděje Honzulu. Ten Ondru přečaruje ze zajíce na velblouda. Ondra je spokojený a žije si v lese. Jednou přijede do hájovny sultán Ben Daján. Uvidí Ondru a chce si ho za každou cenu odvézt. Čaroděj Honzula zajícovi pomůže a přečaruje ho zpět v zajíce. Ondra je tak vyléčený, že už nikdy hajnému neskočí do náruče.
Charakteristika postav: Ondra je zbrklý, vyděšený. Hajný Votava je dobrák od kosti, snaží se každému pomoci. Čaroděj Honzula je rozumný, spravedlivý, ví kdy a jak má komu pomoci.
Kniha se mi líbila, dostala jsem ji od Ježíška. Doporučila bych ji Báře Maškové, protože se dobře čte a jsou v ní hezké ilustrace. Četla jsem ji čtrnáct dní.
Názvy kapitol: Na Klouzkové pasece, Všechny rány pro zajíce, Hájovna v ohrožení, Kouzlo proti lekavosti, Druhá rána od strašáka, liška od mluvící borovice, Pískové kouzlo, Sultán Ben Dajan, a další.
V knize mě zaujalo, jak zvířata mluví lidskou řečí a jak je humorně napsaná.

Dobrodružství s myškami

Dobrodružství s myškamiNapsal: Alain Jost
Ilustrace: Carlos Busguets
Vydalo Ottovo nakladatelství s.r.o. Praha, rok vydání 2003.
Počet stran: 96
Kniha vypráví o rodině Hryzálkových. Hluboko v lese, ve starém stromě žije myší tatínek Albert, maminka Jozefína a jejich děti Lucinka a Tomík. Zažívají různá dobrodružství. Jednou si Lucinka na schodech zlomí nohu a Tomík se vydá sám přes les pro pana doktora Ambrozia. Z Tomíka se stává před myší třídou hrdina. Na procházce s paní učitelkou třídu napadne kocour Albert. Myškám pomůže krtek, který je uschová ve své podzemní chodbě. Tomík se zamiluje do spolužačky Magali, ale ta o něj nestojí. Při koupání Magali stáhne proud, ale Tomík jí zachrání dříve, než se zřítí do vodopádu. Všechno dobře dopadne a tím kniha končí.
Charakteristika postav: Tomík je hodný, odvážný, protože se nebojí zachránit spolužáky. Lucinka je hodná, milá, chytrá a poslušná.
V knize mě zaujaly moc hezké ilustrace a pěkné příběhy. Doporučila bych ji Páje Frošové, protože se hezky čte a je plná dobrodružství. Četla jsem ji jeden týden.
Názvy kapitol: Oslava návratu jara, Lucinčin pád, Tomík hrdinou, Nejlepší koláč, Létající myš, Láska na první pohled.
Knihu mi doporučila sestra Eliška. Je pro čtenáře od pěti let.
Druh literatury: pohádkový příběh
V textu mě zaujalo, jak se Tomík nebál zachránit třídu před kocourem Albertem.

Ze života rodiny Horáčkovy

Ze života rodiny HoráčkovyVydalo nakladatelství Albatros Praha roku 2004.
Napsala: Marie Kšajtová
Ilustrovala: Eva Šedivá
Počet stran: 90
Literatura: fantasijní příběh
Kniha vypráví o Aničce Horáčkové, která je nejmenší z první třídy. Mamince to vadí a neustále Aničce kupuje nějaké vitamíny, aby rostla. Anička je z toho nešťastná a chce na rozemletí tabletek použít mlýnek na kávu z kuchyně. Zjistí však, že mlýnek je kouzelný a na radu šotka páčkou několikrát zatočí a přeje si, aby rodiče byli menší. Ráno se jí přání splní, ale rodiče jsou moc malí, asi jako okurka nakládačka. Zažívají různá dobrodružství. Jednou dostanou maminka s tatínkem chuť na jablečný závin. Anička se pustí do těsta, ale dá tam více mouky a tuku než je potřeba. Nakonec musí požádat o pomoc paní Papriku a ta zabalí tatínka i s jablky do závinu. Naštěstí tatínek nepozorovaně uteče a všichni si pak na štrúdlu moc pochutnají. Všechno nakonec dobře dopadne. Přijede babička z Lukové, na kouzelném mlýnku si umele kávu a díky tomu se maminka s tatínkem vrátí do původní podoby.
Kapitoly: Nejmenší na světě, Až jednou, Co se přihodilo, když panu Horáčkovi ulítl dopis, Paní Papriková přišla o krásný výlet, Co se stalo a dalších deset kapitol.
Charakteristika postav: Anička je hodná, milá, snaží se o rodiče starat. Tatínek je neposlušný, zvědavý. Maminka je hodná, starostlivá.
Kniha se mi líbila, protože Anička má rodiče jen pro sebe, musí se o ně starat a někdy je to těžké všechno zvládnout. Je legračně napsaná, je v ní i hodně dobrodružství.
Knihu bych doporučila Elišce Horákové, protože ráda čte veselé příběhy. Já jsem ji četla 14 dní.
Knihu mi doporučila Dorča, protože se hezky čte. Je určena pro děti od sedmi let.

Příběhy z hradů a zámků

Příběhy z hradů a zámkůNapsala: Martina Drijverová
Ilustroval: Vojtěch Otčenáše
Vydalo nakladatelství Euromedia Group k.s. Knižní klub v Praze.
Rok vydání: 2007
Počet stran: 85
Kniha je pro čtenáře od osmi let.
Jeden král měl tři syny. Když dospěli do věku, kdy byli na ženění, vyslal je král do světa. Měli si najít nevěstu, která dokáže ušít košili a upéct koláč. Na rozcestí se starší bratři vydali do města a nejmladšího poslali lesní cestou. Starší bratři si našli ve městě princezny a odvezli si je domu jako své nevěsty. Princ v lese potkal myšku, která ho zavedla k myší princezně. Slíbil ji, že si jí vezme za ženu. Na zámku myška ušila nejhezčí košili a upekla nejlepší koláč. I přes posměch všech si jí princ vzal za ženu. Myška se proměnila v krásnou princeznu a nejmladší princ se stal králem.
Charakteristika postav: Starší bratři jsou nepřející, protože nechtěli, aby měl nejmladší bratr úspěch. Nejmladší princ je hodný, obětavý, česný, protože co slíbil, to splnil.
Literatura: pohádkový příběh
Kniha je zajímavá tím, že za každou kapitolou je popsán motiv, podle kterého příběh vznikl. V knize mě zaujalo, že to jsou i příběhy z cizích zemí.
Kapitoly: Zakletý princ, Dar královny skřítků, Skleněný kamínek, Kouzelná lampa, Nevěsta větrného krále a patnáct dalších.
Jiné pohádky: Ve zlatém zámku žil král s krásným synem. Na druhé straně bydlel čaroděj s ošklivým a hloupým synem. Jednou se čaroděj naštval a řekl si, proč mám mít hloupého a škaredého syna, když král ve zlatém zámku má hezčího a chytrého syna. A tak začaroval prince v ošklivého psa. Nakonec prince vysvobodila vesnická dívka.
Byl jeden bohatý kupec a ten měl krásnou dceru a také hodného přítele. Jednou kupec řekl příteli, „byl jsi mi věrný, za ty roky si můžeš vybrat, co chceš.“ Přítel si vybral dceru. Ona ho však nechtěla a nechala si zhotovit lampu, do které se schovala. Otec to nevěděl a lampu prodal na trhu. Nakonec si lampu koupil mladý princ a všechno dobře dopadlo.
Knihu bych doporučila Dorči, protože by se jí příběhy určitě líbily. Mně knížku věnovala babička a moc se mi líbila. Četla jsem ji s přestávkami necelý měsíc.

Nejkrásnější pohádky o pyšných princeznách

Nejkrásnější pohádky o pyšných princeznáchNapsal: kolektiv autorů
Ilustrovala: Andréa Kolbelářová
Vydalo: nakladatelství Albatros a.s.
Rok vydání: Praha 2008
Počet stran: 59
Literatura: pohádky
Kniha je pro čtenáře od šesti let.
Názvy pohádek Dlouhý nos, O Jozovi a Jankovi, Král Drozdivous, Protančené střevíčky, Pasáček vepřů
Král Drozdivous: Pohádka je o velice krásné, ale pyšné princezně. Při námluvách se posmívá princům a když se středem jejich posměšku stane král Drozdivous, dojde králi otci trpělivost. A slíbil ji prvnímu chudákovi, který se objeví pod hradem. Král Drozdivous se převlékl za nuzáka a princeznu získá do služby. Odvede ji do lesa, tam se musí starat o domácnost. Nakonec všechno dobře dopadne a král si vezme princeznu za ženu.
Pohádky se mi velice líbily. Knihu jsem si vybrala sama z naší knihovny. Doporučila bych ji Báře Maškové, protože ráda čte české pohádky. Knížku jsem četla pět dní.
Charakteristika postav: Král Drozdivous je hodný, chytrý, rozumný, věděl, jak princeznu změnit k lepšímu. Princezna je ze začátku pyšná, panovačná, na konci pohádky je hodná, skromná, rozumná.
Protančené střevíčky: V jednom království žilo dvanáct princezen. Každý večer zmizely a ráno měly u postele protančené střevíčky. Král byl z toho nešťastný a vyhlásil, že ten, který princezny odhalí a vysvobodí, získá jednu za ženu. Několik princů přišlo o hlavu, až teprve chudý voják princezny vysvobodil za pomoci neviditelného pláště. Za ženu si vybral nejstarší královu dceru.

Heidi děvčátko z hor

Heidi děvčátko z horAutor: Johana Spyriová
Ilustrace: Marie Jose Maury
Vydalo nakladatelství: Fortuna Print Praha roku 2005
Počet stran: 100
Literatura: příběh s dětskou hrdinkou
Kniha vypráví o malé holčičce Heidi, která bydlí u své tety Dity. Je sirotek, protože jí oba rodiče zemřeli. Když teta odjede do lázní, Heidi pobývá u dědečka v horách. Na horách je velmi spokojená a zažívá tu různá dobrodružství. Má kamaráda Petra, který pase kozy. Heidi mu ráda pomáhá. Z města za ní přijede kamarádka Klára, která je na vozíku a Heidi se o ní velice ráda stará. To se bohužel moc nelíbí Petrovi, proto shodí Klářin vozík ze stráně. Nakonec všechno dobře dopadne a Petr s Heidi naučí Kláru chodit.
Charakteristika postav: Petr je hodný, ale žárlivý, žárlí na pozornost Heidi ke Kláře. Klára je hodná, pomáhá Heidi v učení. Heidi je starostlivá, snaží se Kláře pomáhat, protože je na vozíku.
Kapitoly: Heidi v horách, Heidi ve městě, Heidi se musí učit, Heidi hospodaří, Heidi ve Vysoké, Heidi a Klára se našly
Kniha se mi velmi líbila. Doporučila mi ji Pavla, já bych ji doporučila Páje Frošové, protože již četla jednu knihu o Heidi. Zaujalo mě, že se Klára nakonec naučila chodit. Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let. Četla jsem ji sedm dní.

Správná pětka na ostrově pokladů

Správná pětka na ostrově pokladůNapsala: Enid Blytonová
Ilustroval: Bohumil Fencl
Vydalo nakladatelství Albatros a.s. v Praze roku 2008.
Literatura: dobrodružný příběh
Kniha má 142 stran.
Názvy kapitol: Velké překvapení, Divná sestřenice, Zvláštní příběh a nová kamarádka, Vzrušující odpoledne, Návštěva na ostrově, Co způsobila bouře, Pátrání ve vraku, Truhlička z vraku a dalších devět kapitol.
Kniha začíná odjezdem rodičů Anny, Juliána a Dicka do Skotska. Děti jedou na prázdniny k tetičce Fany. Zde bydlí i sestřenice Georgina, s kterou zažívají různá dobrodružství. Podnikají několikadenní dobrodružné výpravy na protější ostrov. Na ostrově je opuštěný hrad a pod ním potopený starý vrak lodi. Jednou při velké bouřce vrak vyplave na hladinu a děti se ho rozhodnou prozkoumat. Na lodi objeví jen starou truhličku s mapou. Tu jim zabaví strýček a prodá ji zájemci o koupi ostrova. Jemu jde jen a jen o poklad, a tak ho děti musí najít dřív než on. Nakonec se jim to podaří a najdou cihličky zlata. Tetička splatí dluhy a dětem zaplatí dobrou školu.
Charakteristika postav: Georgina je ze začátku nedůvěřivá, odtaživá, nechtěla se s dětmi kamarádit, časem velmi kamarádská.
Kniha se mi velmi líbila, protože je napínavě napsaná. Knížku mi doporučila sestřenice Bára. Četba mi trvala dva týdny. Správnou pětku bych doporučila Pavle Frošové, protože již četla jednu knihu a tento příběh by ji mohl také zaujmout. Kniha je pro čtenáře od devíti let.

Ezopovy bajky

Ezopovy bajkyNapsala: Anna Milbourneová
Ilustrovala: Linda Edwarsová
Vydal Knižní klub v Praze roku 2006.
Počet stran: 94
Literatura: bajky pro děti
Kniha je od pro čtenáře od šesti let.
Jak přišla želva ke krunýři: Tento příběh se odehrává v době, kdy se ženil bůh Zeus. Na svou svatbu pozval všechna zvířata z okolí. Všechna zvířátka přišla až na želvu. Zeus je pohostil a obdaroval, druhý den se vydal za želvou. Rozhněval se, že se želva chce držet jen doma a přičaroval jí krunýř, aby měla domov přímo u sebe. A od té doby mají želvy krunýř.
Poctivý dřevorubec: Jeden chudý dřevorubec kácel v lese strom. Tu se mu sekyra odrazila a zmizela v řece. Dřevorubec se dal do pláče, protože bez sekery nemohl vydělat peníze a uživit svou rodinu. Najednou se objevil posel Hermes a nabídl se, že mu pomůže. Skočil do vody a vylovil zlatou sekyru, ale dřevorubec se k ní neznal, stejně tak i k stříbrné, až k obyčejné dřevěné. Hermes ho za jeho poctivost obdaroval všemi sekyrami. Celý šťastný to cestou pověděl druhému dřevorubci. Ten byl ale mazaný a tvrdil Hermesovi, že zlatá sekyra je jeho. Posel se rozhněval, hodil sekyru do řeky a prolhaný dřevorubec přišel taky o tu svou.
Kapitoly: Pasáček a vlk, Mravenec a kobylka, Ptačí král, Oslík a vlk, Vrána a liška, Slunce a severní vítr, Tančící velbloud a deset dalších bajek.
Charakteristika postav: Želva je líná, pohodlná, protože se jí nechce nikam chodit. Dřevorubec je hodný, poctivý, pracovitý, ale druhý dřevorubec je chamtivý a prolhaný.
Knihu jsem si vybrala sama. Velmi se mi líbila, jsou v ní hezké obrázky a poučné příběhy. Doporučila bych ji Báře, protože má ráda zvířátka. Bajky jsem četla asi týden.

Luisa a Lotka

Luisa a LotkaNapsal: Erich Kästner
Ilustrovala: Eva Mastníková
Knížku vydalo nakladatelství Albatros v Praze 2010. Líbila se mi, vybrala jsem si ji sama v naší knihovně.
Kniha má 110 stran.
Žánr: dívčí příběh
Kniha je pro čtenářky od osmi let. Četla jsem ji jeden týden. Zaujalo mě, že se Luisa a Lotka chtěly vyměnit.
Doporučila bych ji Báře Maškové, protože si myslím, že by se jí mohly líbit černobílé obrázky.
Kniha začíná příjezdem dětí na tábor. Setkají se tu dvě dívky Luisa a Lotka, které si jsou hodně podobné. Ze začátku se nemají moc v lásce, ale postupně se skamarádí. Zjistí, že mají stejné rodiče a rozhodnou se, že se vymění, že Lotka pojede k tatínkovi jako Luisa a Luisa jako Lotka k mamince. Rodiče nic netuší, jen si všimnou, že se děti chovají trochu jinak. Luisa je zodpovědnější, jak ve škole, tak doma a Lotka není tak vážná a je bezstarostnější, což maminku těší. Nakonec vše dobře dopadne. Maminka a tatínek se vrátí k sobě a Luisa a Lotka společně oslaví desáté narozeniny.
Charakteristika postav: Lotka je pečlivá a starostlivá, pomáhá mamince. Luisa je divoká, bezstarostná, občas provede nějaký průšvih ve škole.

Pohádky

PohádkySpisovatel: Božena Němcová
Ilustrace: František Doubrava
Vydal Knižní klub Praha roku 1994.
Počet stran: 186
Literatura: pohádky pro děti
Obsah: O perníkové chaloupce, O Smolíčkovi, O kohoutkovi a slepičce, Chytrá horákyně, Čert a Káča, Čertův švagr, O Popelce, Princ Bajaja, Sedmero krkavců a 12 dalších pohádek.
O perníkové chaloupce: Jeníčkovi a Mařence umřela maminka. Otec si našel novou ženu, ale ta děti neměla ráda. Donutila muže, aby děti odvedl do lesa. Děti se v lese ztratily a došly k chaloupce celé z perníku. Tu žil zlý dědek s babkou, chtěli děti pro sebe, ale dětem se podařilo utéci. Vrátily se k tatínkovi a zlá macecha od nich utekla.
Charakteristika postav: Macecha je zlá, chamtivá, bez srdce, protože vyhnala malé děti z domu. Tatínek je hodný, neprůbojný, protože si neubránil před macechou svoje děti.
Čert a Káča: V jedné vesnici žila stará děvečka Káča. Chtěla se vdávat, ale nikdo ji nechtěl za ženu. A tak se rozhodla tancovat třeba i s čertem. Ale jak se čerta chytila kolem krku, už se ho nechtěla pustit. Nepomáhaly sliby ani hrozby. Teprve až díky ovčákovi se podařilo čertovi Káči zbavit. Ovčák ji hodil i s kožichem do vody. Čert se mu za to bohatě odměnil.
Kniha se mi velmi líbila. Pohádky mi vybrala sestřička Madlenka a spolu jsme je četly. Knížku bych doporučila Dorotce, protože má ráda české pohádky. Líbí se mi, že v pohádkách vždy zvítězí dobro a zlo je potrestáno. Četba mi trvala asi tři týdny. Kniha je od tří do 99 let.

Bob a Bobek, králíci z klobouku

Bob a Bobek, králíci z kloboukuAutor: Vladimír Jiránek, Jaroslav Pacovský, Jiří Šebánek
Ilustrace: Vladimír Jiránek
Nakladatelství: Albatros, a.s. v Praze 2008
Pro děti od 6 let.
Počet stran: 62
Literatura: pohádky
Kapitoly: Bob a Bobek z klobouku truhlaří, zahradničí, v zoo, natírají, v restauraci, na horách, králíci pokusní, na pasece, na moři.
Jednou se Bob a Bobek probudili a místo v klobouk byli na voru na moři. Bob přeplaval k malému ostrovu a Bobek zůstal na voru sám. Velice se bál. V noci ho vlny vyplavily na ostrov, ale vor byl poničený. Bob se mezitím převlékl za náčelníka a Bobek mu musel sloužit. Časem se vzbouřil a Bob ho svázal provazem. Nakonec se udobřili, opravili vor a vypluli zpátky na moře.
Charakteristika postav: Bob je bezohledný, protože nechal svého kamaráda samotného na voru. Bobek je statečný, protože se nebál být sám.
Jednoho dne se Bob a Bobek probudili a byli na horách. Rozhodli se, že tu zůstanou a budou se živit prací kolem hotelu a lanovky. Vzali si lyže a vydali se do Krkonoš, Špindlerova Mlýna. Čekali plno lidí, ale všude bylo liduprázdno. Ujal se jich jeden vrátný a prozradil jim, že ve Špindlu je sněžný muž Jeti. Králíci se rozhodli sněžného muže zahnat. Vydali se i s bernardýnem Britem do hor. Postavili ze sněhu velkou sněžnou ženu a když ji Jeti uviděl, popadl ji do náručí a utíkal s ní do Himalájí, aby mu ve Špindlu na jaře neroztála. Králíci se stali hrdiny a konala se velká oslava s ohňostrojem.
Kniha se mi velice líbila. V textu mě zaujalo, že i přes neshody se králíci dali dohromady. Knihu bych doporučila Báře, protože jsou v ní moc hezky nakreslené obrázky. Knihu jsem četla týden.

Včelí medvídci od jara do zimy

Včelí medvídci od jara do zimyNakladatelství: Albatros a. s.
Místo a rok vydání: Praha 2005
Počet stran: 105
Autor: Jiří Kahoun
Ilustrace: Ivo Houf
Literatura: pohádky
Kniha vypráví o dvou včelích medvídcích, kteří se probudili ze zimního spánku, Čmeldovi a Brundovi. Probudili se s velkým hladem a snědli mamince veškerý med. Maminka chtěla uvařit z pampelišek čerstvý med, ale rozbila si hrnec. Poslala kluky za vosou hrnčířkou pro nový hrnec, ale ta už bohužel žádný neměla. A tak dala klukům alespoň zvonečky, aby si cestou domů zazvonili. Jindy zas Čmelda s Brundou mlsali nektar a uslyšeli, že někdo vzdychá na louce. Byl tam myšák a držel v tlapkách hrášek a neměl si s kým hrát. Kluci si s ním začali házet hráškem, ale ten se ztratil. Myšák byl smutný, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Našel si myší kamarádku a čmeldové mu ukázali velké hrachové pole. Každá kapitola má název podle dobrodružství, které medvídci zažili. Například v povídce Žihadlová pomáhají vosičce najít zloděje jejich pamětních hrnečků. Zlodějem je Pučmeloud a za odměnu dostane od vosičky dvě žihadla.
Kapitoly: Sladká, Pampelišková, Babičková, Kukačková, Jahodová, Puntíková, Žihadlová, Padavková, Motýlková, Zvědavá, Barevná, Zatloukaná, Breptavá, Šnečková, Hádanková, 16. Včeličková, Trumpetová, Ubručená, Klepavá, Semínková, Perníková, Hrášková, Popelková, Hrušková, Lekavá, Voňavá, Postýlková.
Charakteristika: Čmelda a Brunda byli hodní a laskaví, protože pomáhali ostatním.
Kniha je zajímavá a má pěkné obrázky. Doporučila bych ji Dorotce, protože si myslím že má ráda srandovní příběhy. Je určena dětem od pěti let. Četla jsem ji pět dní.

Dášenka, čili život štěněte

Dášenka, čili život štěněteNakladatelství: Levné knihy
Místo a rok vydání: v Praze roku 2000
Počet stran: 75
Autor a ilustrátor: Karel Čapek
Druh literatury: příběh se zvířecím hrdinou
Tato knížka vypráví o fence Dášence, která se narodí psí mamince Iris. Dášenka se musí všemu naučit, od otevření oček, chození, až k pití mlíčka od maminky. Dášenka je neposedná, tropí různé lumpárny, například zápasí s prádlem, bojuje se smetákem a ráda útočí na nohavice. Její páníček jí rád vypráví psí pohádky, například Pohádku o psím ocásku, Proč teriéři hrabou, O Foxovi, O Alíkovi, O dobrmanech, O chrtech a jiných psech, O psích zvycích, O lidech. O psích zvycích. Pan Čapek vypráví Dášence, jak před tisíci lety žili psi ve smečkách na velikých loukách. Vždy před spaním se třikrát otočili do kolečka. A to jim zůstalo dodnes, i když spí na lenošce, tak si připravují ležení.
Charakteristika jednotlivých postav: Dášenka je divoká, rozpustilá, má ráda svého páníčka. Iris je hodná a starostlivá maminka.
V příběhu o dobrmanech se Dášenka dozvídá, proč se dobrmanům usekávají ocásky. To žil dobrman Astor nebo Felix a byl velice hloupý. Hádal se se svým ocáskem a honil ho pořád dokola. Hrozil mu, že ho sežere, když na něj nepočká. A tak se také stalo, ocásek sežral a od té doby se dobrmanům ocásky raději usekávají.
Kniha se mi velice líbila, humorně vypráví o malém štěňátku Dášence. Vybrala jsem si ji, protože mám ráda příběhy o zvířátkách. Doporučila bych ji Elišce, protože má doma psího mazlíčka.
Kniha je určena pro děti od šesti let. Příběh jsem přečetla během sedmi dnů.

Já Baryk

Já BarykAutor: František Nepil
Ilustrovala: Helena Zmatlíková
Kniha má 62 stran. Vydalo ji nakladatelství Albatros Praha roku 1988.
Literatura: pohádkový příběh
Kniha je určena pro čtenáře od pěti let.
Kapitoly: Já Baryk a má vlaštovka, Já Baryk a můj srnec, Já Baryk a můj bažant, Já Baryk a má vrána, Já Baryk a mé sýkorky, Já Baryk a můj zajíc, Já Baryk a můj ježek, Já Baryk a můj čáp, Já Baryk a můj šnek, Já Baryk a můj slepýš, Já Baryk a můj krtek, Já Baryk a má žába.
Knížkou nás provází pes Baryk. Baryk ze svého psího pohledu, který se dost často liší od pohledu nás lidí. Baryk si také vytvoří legrační psí kalendář podle toho, co je pro něj v daném měsíci důležité. Například, měsíc opuštěných Baryků, měsíc chlupů, měsíc studeného kastrůlku. Líbil se mi příběh Já Baryk a můj ježek.
Tak už je březen a konec mžourání. Ježek dupe, funí a mlaská. Dokáže ale zlikvidovat zmiji. Ježek rád chodí na žížaly přes silnici. Jednou takhle odešel a Baryk ho oplakal, že ho přejelo auto. Ježek se ale za tři měsíce vrátil i s ježčaty.
Já Baryk a můj čáp: Tento příběh se odehrává v dubnu. Baryk si užívá aprílového počasí. Všude kolem se rodí mláďata včetně blech. Lidé tvrdí, že čápi nosí mimina. Jednou se Baryk zeptá čápa, jestli to je pravda, ale ten mu řekne, že nosí jen žáby a někdy čolky a mloky, ale mimina ne.
Charakteristika: Baryk je hodný, každemu pomáhá, svého páníčka má rád.
Kniha se mi velmi líbila. Je zajímavě napsaná a zároveň poučná. Doporučila bych ji Pavle Tvrzické, protože má ráda legraci a něco se i přiučí. Přečíst si tuto knihu mi poradila Dorča. Knihu jsem četla dva týdny.

Mio, můj Mio

Mio, můj MioNapsala: Astrid Lindgrenová
Ilustroval: Dušan Kállay
Vydalo nakladatelství Albatros Praha roku 2004.
Kniha je pro čtenáře od osmi let, má 99 stran. Četla jsem ji dva týdny.
Literatura: fantazijní pohádkový příběh
Názvy kapitol: Poletím dnem a nocí, V růžové zahradě, Miramis, Hvězdy se radují, když jim někdo hraje, Studna jež za večera šeptá, Putování Temným lesem, Začarovaní ptáci, V mrtvém lese, Nejhlubší jeskyně v nejčernější hoře, Železný dráp, V životě jsem neviděl tak nebezpečný meč, Mio, můj Mio!
Bosse žil devět let u svých pěstounských rodičů ve Stockholmu. Jednoho večera se stalo něco, co naprosto změnilo jeho život. Po náhlém příchodu do překrásné země v Daleké dálce se chlapec dozvěděl, jaké je jeho pravé jméno, a kdo je jeho pravý otec. A čeká ho nebezpečná cesta do země na Konci světa, kde žije krutý a zlý rytíř Kato. A královský syn Mio je ten, kdo musí zachránit zemi a svůj lid. A proto se tam vydá na svém koni Miramis a rytíře porazí. Tím zachrání mnoho ztracených a zakletých dětí ze země v Daleké dálce. Po návratu k otci jsou všichni moc šťastní. A vědí, že už na ně nečeká žádné nebezpečí.
Charakteristika postav: Mio je odvážný a hodný, nebál se porazit rytíře.
Knihu mi doporučila Dorča. Knížku bych doporučila Báře Maškové, protože je tam hodně dobrodružství a zajímavých obrázků. V textu se mi líbila zajímavá jména. V knize mě zaujalo, jak je Mio odvážný.

Dobrá Mysl

Dobrá MyslAutor knihy: Helena Šmahelová
Nakladatelství: Albatros Praha 1985
Počet stran: 156
Ilustrace: Dagmar Berková
Kapitoly: Dora odjíždí na dlouhý čas, Princezna v brokátových šatech, Tři kamarádi a víla ve vyrudlých šatech, Dora jde do školy, Diana si vybere Doru, Co je nejnovější, Jak je dobré běhat po opravdové zemi, Diana dostala Jitřenku, Kdy je tatínek nejmilejší, Co všechno se může přihodit, Den plný událostí, Dora je tatínkova pravá ruka, Dora a Dana jdou na fialky, Velká událost, Hra na svatbu, Není snadné vyzrát na žáby, Sláva, kastelán má nemocné koleno, Žárlivost je ohavná nemoc, Tino a Dora strážci majáku, Tino a Dora jsou kamarádi navždy, Kastelánovi mají opravdové pomocníky, Co se stalo v noci, Výlet s Pepíčkem, Tatínkovo přání z pohádkové krabice, Nashledanou, Dobré Mysli!
Kniha je zajímavá tím, že Dora žije na zámku. Moc se mi líbily černobílé obrázky. Přečetla jsem ji za jeden týden. Doporučila bych ji Dorče, protože čte podobné knížky.
Hrdinkou této knihy je holčička Dora, která žije jenom s tatínkem. Tatínek se musí kvůli práci přestěhovat i s Dorou na zámek Dobrá Mysl. Opravuje tam malby na stěnách a Dora se tam cítí hodně opuštěná, ale pak začne chodit do školy a najde si kamarády. Nejvíce si rozumí s Danou, Karlem, Tinem a psem Peťou. Dora je holka z Prahy a na vesnici zažívá hodně dobrodružství. Zachrání s dětmi malého poraněného čápa a pomáhají paní kastelánové se o něj starat. Snaží se mu nachytat žáby a myši, ale moc se jim to nedaří. Tatínek se začne procházet s paní učitelkou a více si všímat jejího syna Tina a Dora ze žárlivosti se schová a tatínek ji pak nemůže najít. Jednoho dne paní učitelka onemocní žloutenkou a musí do nemocnice. Tino se přestěhuje k Doře na zámek a stanou se z nich nejlepší kamarádi. Kniha končí odjezdem tatínka, Dory a Tina do Prahy.
Je to literatura pro dívky od osmi let.
Charakteristika postav: Dora je chytrá, tvrdohlavá a kamarádská. Dana je hodná a pilná. Karel vymýšlí různá dobrodružství a lumpárny. Tino je milý a kamarádský a i přes žárlivost Dory se z nich stanou nejlepší kamarádi.