Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Denisa

Denisa Sedláková

České pověsti pro malé děti

kůňNapsala Martina Drijverová
Ilustrovala Dagmar Ježková
Vydalo nakladatelství SID a Nero, Praha 2004.
Kniha je rozdělena na 10 kapitol a má 31 stran. Je určena dětem od 7 do 10 let. Tuto knihu bych doporučila všem spolužákům ve třetí třídě, protože se zde můžou dozvědět hodně zajímavých věcí.
V knize je popsaná slavná minulost našeho národa a vlasti.
Názvy kapitol: Dívčí válka, Horymír, Synové Svatoplukovi, Svatý Václav, Oldřich a Božena, Břetislav a Jitka, Tatarská princezna, Král Karel IV., Golem, Staroměstský orloj.
Nejvíce se mi líbila kapitola Dívčí válka.
Za panovnice Libuše se měly dívky v Čechách dobře. Jezdily na koních a mohli si sami vybrat ženicha. Rozhodly se, že si postaví svůj hrad a budou žít jako muži. Vlasta převzala velení a postavili hrad na druhé straně Vltavy. Jmenoval se Děvín. Když začaly bojovat proti mužům, moc se jim nedařilo. Nakonec se zase staraly o děti, vařily, praly a nic jim už nechybělo.
Hlavní hrdinkou je Vlasta, která byla vůdčí osobností a chtěla, aby ji všichni poslouchali. Kněžna Libuše byla hodná vládkyně. Šárka vymyslela na chlapce lest, byla chytrá. Ctirad jí uvěřil, byl důvěřivý, a proto přišel o život.
Knihu bych zařadila mezi pověsti. Je zajímavá tím, že každá kapitola píše o nějaké události, co se opravdu mohla stát a jak to mohlo probíhat.

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi

Kvak a ŽbluňkKnihu napsal Arnold Lobel.
Ilustroval Zdeněk Mlčoch.
Vydalo nakladatelství Albatros Praha v roce 1977.
Kniha je rozdělena na 10 kapitol a má 135 stran. Je určena začínajícím čtenářům. Knihu bych doporučila Verče Dibelkové z druhé třídy, protože ji kniha určitě pobaví.
Je o dvou žábácích, kteří byli dobří kamarádi.
Názvy kapitol: Jaro, Příběh, Ztracený knoflík, Koupání, Psaní, Seznam, Zahrádka, Koláčky, Draci, Obři, Sen.
Nejvíce jsem se zasmála u kapitoly Seznam. Ropušák se jmenoval Žbluňk a jeho kamarád žabák Kvak. Žbluňk si udělal seznam toho, co musí celý den dělat. Začal psát: probudit se, nasnídat se, obléknout se, jít ke Kvakovi… Když ten úkol udělal, škrtl ho, že ho má splněný. Tak to šlo pořád dokola do té doby, než mu seznam vzal vítr. Nemohl nic dělat, protože si to nepamatoval. Kvak mu poradil, že by měli jít spát. Žbluňk napsal na zem: Jít spát. Potom to přeškrtl. A je to, řekl. To jsem rád, že mám celý den pěkně přeškrtaný. Společně hned usnuli.
Knihu bych zařadila mezi pohádky. Je zajímavá tím, že kamarádi mají vždy držet při sobě.

Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko

Mach a ŠebestováNapsal: Miloš Macourek
Ilustroval: Adolf Born
Vydalo nakladatelství Albatros Praha, 2003.
Kniha má 148 stran.
Tuto knihu bych zařadila do pohádek.
Kniha je určena čtenářům od 7 do 10 let.
Doporučila bych ji Zuzce, protože má ráda pohádky.
V knize je sedm kapitol: Utržené sluchátko, Školní výlet, Školní pomůcka, Biologický kroužek, Kropáček má angínu, Zoologická zahrada, Planeta Ťap Ťap.
Kniha je o tom, že žáci 3. B za pomoci kouzelného sluchátka promění psa Jonatana v kluka a vezmou ho na školní výlet. Vypravili se také do doby ledové a přivedli člověka neandrtálského jako školní pomůcku a vyléčili také spolužákovi Kropáčkovi angínu.
Knihu jsem četla asi dva týdny. Je v ní taky hodně pěkných obrázků.
Mach a Šebestová jsou hodné děti, jejich spolužák Kropáček je zlobivý.
Tato kniha se mi líbí, protože je o dětech, jako jsme my. Vyprávějí, co dělají, jak si hrají a taky někdy, jací bychom neměli být. Pro mě nejvíce zajímavé bylo to utržené sluchátko. Je dobré, jak jde všechno zařídit pomocí sluchátka. Taky by se mi takové sluchátko líbilo.

Jak vytrhnout velrybě stoličku

velrybaKnihu napsala Marie Poledňáková.
Ilustroval Zdeněk Smetana.
Vydala Mladá fronta, Praha 1984.
Kniha je napsána podle stejnojmenného filmu. Má 123 stran. Četla jsem ji asi jeden týden. Je určena pro čtenáře od osmi let.
Kniha je podle mě velice zábavná a taky se v ní objevují některé naše příběhy.
Zařazení: příběh s dětským hrdinou
Hlavní postavou je malý kluk Vašek, který nemá tátu.
Jednoho dne přemluvil mámu, aby jeli na hory. Mámě se nechtělo, ale nakonec jela. Vaškovi se na horách moc líbilo. Poznal tam kamaráda Luboše. Hned si ho začal představovat jako svého tátu. Máma musela odjet do Prahy, a tak Vašek zůstal s Lubošem. Byl moc rád, že nemusel jet s mámou a domluvili se, že si bude Luboš opatrně namlouvat mámu. „To by byl super táta,“ pořád si říkal Vašek. Nakonec to dobře dopadlo, všichni byli pohromadě.
Knihu bych doporučila tomu, kdo má rád srandu a třeba ještě neviděl film.
Vašek byl srandovní, ale taky někdy paličatý. Mamka byla moc bojácná. Luboš byl taky srandovní.

Krtek a maminka

Krtek a maminkaNapsal: Zdeněk Miler a Hana Doskočilová
Ilustroval: Zdeněk Miler
Vydal Albatros Praha roku 2004.
Kniha má 54 stran. Je určena dětem od 4 let do 99 let. Doporučila bych ji Zuzce, protože se jí krtek líbí.
Líbilo se mi, jak si hrají na honičku a schovku.
Postavy: krtek je hodný a všem pomůže. Zajda je veselý a smutný. Zajdulka je hodná.
Kniha vypráví o krtkovi, Zajdovi a Zajdulce a o třech malých zajíčcích.
Zajda a Zajdulka si hráli na schovávanou. Zajdulka se mu schovala do domečku a tak Zajda byl smutný. Šel za krtkem, aby mu pomohl. Krtek řekl Zajdovi, aby Zajdulce natrhal kytku, že bude mít určitě velkou radost. Zajda natrhal kytku a běžel za ní. Zajdulka byla venku a on jí dal tu kytičku. Byla ráda. Nakonec se vzali a měli spolu tři zajíčky. Byla oslava a krtek byl jako pan doktor.
Knihu jsem četla jeden den. Zařadila bych ji do pohádek.

Krtek a paraplíčko

Krtek a paraplíčkoNapsala: Hana Doskočilová
Ilustroval: Zdeněk Miler
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2005.
Kniha má 39 stran. Je určena dětem od čtyř let až do 99 let.
Doporučila bych ji všem, komu se líbí postava krtečka.
V knize se mi nejvíce líbilo, jak jedli meloun. Byla to sranda.
Postavy: krtek je zamračený, hodný a veselý, kapr je zlý.
Kniha vypráví o krtkovi a paraplíčku. Četla jsem ji jenom dva dny, protože má hodně obrázků. Zařadila bych ji do pohádek.
Jednou se krtek dokopal až na skládku. Našel tam plno věcí, co lidi vyhodili. Našel tam i postel a myslel, že je to trampolína. Vyskočil na ni a ona vylítla péra. Pak tam našel roztrhané paraple. Potom ho spravil a vzlétl s ním do vzduchu. Ale moc to nešlo, tak spadl do vody. Po vodě plul na parapleti. A pak ho stáhl. A zase ho roztáhl a plul a zase ho stáhl. Udělal si z něho loďku. Proti němu plaval kapr. A to paraple sežral. Krtek chtěl paraple vytáhnout, ale nešlo to. Paraple tedy vytáhl a kapr plul pryč. Pak krtek viděl, jak nějaký pán prodává melouny, šel jeden koupit. S kamarády ho chtěl sníst, rozdělil ho na půlky a šli jíst. Jedli a z křoví na ně koukal pes. A chtěl jim ho sníst. Nakonec to dobře dopadlo, protože meloun před psem dokázali schovat.

Příhody včelích medvídků

Příhody včelích medvídkůNapsal: Jiří Kahoun
Ilustrace: Ivo Houf
Vydal Albatros, nakladatelství a.s. v Praze roku 2002.
Kniha má 83 stran. Vybrala jsem si ji, protože mě upoutalo čtení o miminkách. Je určena dětem od pěti let do dvaceti let. Doporučila bych ji Barušce z první třídy. Myslím si, že by se jí líbila. Četla jsem ji dva dny.
Literatura: pohádky
Názvy některých kapitol: Spavá, Sluníčková, Ubrečená, Počítavá, Zdravivá, Řešátková, Pavučinová.
Kniha je zajímavá tím, že hezký sen se vždy změní v ošklivý.
Postavy: sršňák Čmelda je hodný a nemocný, Brunda je hodný a pomáhá, maminka je hodná, sluníčko je také hodné.
Co se mi nejvíc líbilo:
Čmelda měl spavou nemoc. A zdál se mu hezký sen. Za pět minut měl z toho hezkého snu ošklivý sen. Vyskočil z postele a maminka poznala, že je zdráv. A druhý den už svítilo sluníčko a letěl Čmelda s Brundou. Čmelda řekne: „Pojď, brácho, nasbíráme med a poletíme domů.“ Brunda křičí: „Nesu, nesu novinu, u Čmeldů pod mateřídouškou mají miminko, jdeme se tam podívat.“

Deset dní s tátou

Deset dní s tátouNapsal: Kurt Oskar
Ilustrovala: Denisa Wágnerová
Vydalo nakladatelství Albatros Praha v roce 1992.
Počet stran: 86
Charakteristika postav: táta je starostlivý a hodný, měl strach o Nelu a mámu; Nela je hodná a poslušná, vždy tatínkovi pomohla; maminka se starala o děti a měla o Nelu strach, když byla v nemocnici.
Kapitoly: Polední překvapení, Náš syn, Telefonování, Bratříček je tu, Malá domácí lékařka, Čokoládový pudink, Náš syn mlaská, Lepidlo, košík a skrýš, Samé štěstí, samá radost.
Knihu bych doporučila Zuzce, protože má mladšího brášku. Tuto knihu mi k přečtení doporučila mamka. Je hezká a dobře se čte. Četla jsem jí dva týdny. Je určena pro děti od osmi do dvanácti let.
Literatura: příběhy malé dívky – román
Nela musela být doma s tatínkem, protože maminka odjela do porodnice. Tatínek vařil, uklízel, staral se o Nelu a ona mu velice pomáhala. Tatínek zavolal mamince do porodnice a ona mu řekla, že se jim narodil hošíček. Nela se moc těšila, až přijdou oba domů. Na přivítanou upekla sama bábovku.
Kniha mě zaujala tím, že se Nela uměla postarat o sebe a o malého bratra. A také, jak byla poslušná.

Nejkrásnější pohádky o čertech

Nejkrásnější pohádky o čertechNapsala: Božena Němcová
Ilustroval: Karel Franta
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1997.
Stran: 51
Literatura: pohádky
Knihu bych doporučila Nikole, protože se čertů bojí. Je určena pro děti od 6 do 12 let. Četla jsem ji týden.
Pohádky: Proč blesk neudeřil do kovárny, Kouzelné dary, O mlýnku, který mele na dně moře, Čert a Káča, Jak Pakala a Tandala napálili čerti, O rychtářovi a čertovi, Náhrobek, Čert čeledín, Anděl, O zakletém mlýně.
Kniha je o čertovi, který si chtěl Káču odnést do pekla. Ale pak se jí nemohl zbavit. O Káče, která byla zlá a hubatá, o knížeti a jeho rádcích. Čert se zbavil zlé a hubaté Káči a kníže a jeho rádci se dostali z pekla.
Káča je taková, že chce všechno. Čert je naštvaný, protože musí nosit Káču na rohách.
Můj názor na knihu: kniha je hezká s obrázky a dobře se čte. Líbila se mi, protože mám ráda čerty a ona je o čertech.

Pouštní píseň

Pouštní píseňNapsala: Angela Dorsey
Ilustrovala: Jennifer Bell
Vydalo nakladatelství Pony Club Praha v roce 2005.
Knihu bych doporučila Terče Holečkové a Nikole Truncové, protože mají rády koně.
Kniha je pro děti od devíti do osmnácti let. Má 153 stran.
Jedná se o dívčí četbu.
Kniha je o dívce. Jmenovala se Sofie. Sofie musela navštěvovat pěstounské rodiny. Za celý rok byla ve čtyřech rodinách a nakonec u poslední zůstala. Tatínek se jmenoval Joel a maminka Kalena. U své nové rodiny se jí líbilo a tam, kde bydlela, si našla i novou kamarádku Max. Měla také utajeného koně, kterého schovávala ve skalách. Jmenoval se Ariel. Jednou ráno Sofie běžela do školy a najednou jí porazilo auto. Musela být dlouho v nemocnici, protože byla dost potlučená a měla zlomenou ruku. Chtěla jít ale brzo domů, protože se jí stýskalo po Arielovi.
Knihu jsem četla čtyři týdny. Moc se mi líbila, protože mám také ráda koně.
Kniha je zajímavá, protože Sofie byla vážně zraněná. Nakonec to dobře dopadlo.
Sofie je hodná a odvážná. Ničeho se nebojí. Joel je rychlý a poblázněný, vždy chce být doma rychle. Kalena je na Sofii opatrná a hodná, protože chce, aby Sofie byla u nich a Max je hodná, protože neřekne, co Sofie provede.

Julie na koňské farmě

Julie na koňské farměNapsala: Christiane Gohlová
Ilustrovala: Magdaléna Martínková
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze v roce 2008.
Kniha je pro čtenáře od deseti let.
Knihu bych doporučila Nikole Truncové, protože má ráda koně. Já jsem si ji vybrala, protože mám také ráda koně.
Kniha má 125 stran.
Kapitoly: Den jako stvořený pro vyjížďku, Julie touží po poníkovi, Scheckerovi poníci, Spousta potěšení i spousta práce, Divocí jezdci, s. r. o., Hurá, mám koně!, Probuzení ze sna, Tajfun, Prázdniny se Stormym, Těžká rána, Jiná stáj, Danny, Rady k tématu „kůň do péče", Ilustrovaný slovníček jezdectví.
Žánr: dobrodružná literatura s velkou hrdinkou
Knihu jsem četla od prosince do ledna.
Kniha je zajímavá tím, že maminka Julie si nepřála, aby Julie jezdila na koni, ale nakonec jí to dovolila.
Julie si přála koně. Tatínek jí to dovolil, ale maminka s tím moc nesouhlasila. Pro začátek jí koně jenom půjčovali. Začala chodit do jezdecké školy. Měla velice dobrou trenérku. Když rodiče viděli, jak je šťastná a umí na koni jezdit, pořídili jí svého vlastního koně. Maminka ale zjistila, že kůň není očkovaný, tak chtěla Julii koně odvézt. Nakonec ji tatínek přesvědčil a Julie mohla opět jezdit na svém koni, který se jmenoval Danny.
Charakteristika postav: Julie byla velice učenlivá a hodná. Chtěla mít svého vlastního koně. Stefanie je učitelka v jezdecké škole, je hodná a hodně naučila Julii. Maminka je bojácná, bála se o Julii. Tatínek je hodný, všechno Julii dovolil.

Ty jsi ale strašpytel, Mary!

Ty jsi ale strašpytel, MaryNapsala: Věra Řeháčková
Vydalo nakladatelství Erik s. r. o. v Praze roku 2006. Doporučila bych ji Zuzce, protože by ji určitě zaujala. Je tak trochu o mně a o Zuzce.
Knihu jsem si vybrala, protože jsem ji dostala od Ježíška. Je zajímavá tím, že Mary se bojí psů a překoná strach a Krejča jí půjčí psa na klíč.
Kniha má 142 stran. Četla jsem ji tři týdny. Je doporučena dětem od devíti let.
Kapitoly: Barevná Mary, Aféra s plyšovým psem, Pes je přítelem člověka, Taťkův úraz, Hrozně divná holka, Mary odjíždí na venkov, Seznámení s Juráškem a Viktorkou a další.
Desetileté děvče jménem Mary trpělo nemocí. Nemoc se jmenovala fobie ze zvířat, to tvrdili doktoři. Mary, když byla malá, kousl pes. A od té doby se bála psů. Maminka Mary byla ze země černochů. Mary byla celá po ní. Ve škole s ní nikdo nekamarádil, na náměstí se s ní nikdo nebavil. Ve škole měl Krejča psa na klíč, začal tam štěkat. Mary se lekla a začala ječet. Všichni se jí smáli, protože věděli, že to je jen pes na klíč. Krejča k Mary přišel a řekl jí, že to byl pes na klíč. Mary na něj ani nesáhla. A pak všem řekla, že má fobii ze zvířat. Krejča se jí omluvil. Na prázdniny si tatínek způsobil úraz. Musel jít do nemocnice. Mary musela na statek k babičce a dědečkovi, kteří tam měli zvířata. Mary se tak zbavila fobie ze zvířat.
Charakteristika hlavních postav: Mary měla strach ze psů, ale pak strach překonala. Tatínek je hodný – pochválil Mary, že už se zvířat nebojí. Maminka je hodná a starostlivá, protože si s Mary povídá a Mary se jí může se vším svěřit.
Žánr: dobrodružná literatura pro dívky.

Pavel Nedvěd

Pavel NedvědNapsal Bruno Bernardi.
Fotografoval Jiří Kučera.
Vydalo nakladatelství Portál s.r.o. v Praze roku 2004.
Knihu bych doporučila všem klukům ze třídy, ale hlavně fotbalistům, protože by je to zaujalo. Je zajímavá tím, že nejdříve cvičí Pavla Nedvěda jeho otec.
Knihu mi doporučil děda, abych věděla, jak se hraje fotbal. Má 165 stran. Četla jsem ji dva týdny.
Žánr: je to kniha s velkým hrdinou se sportovním zaměřením. Je určena čtenářům od deseti let.
Kniha vypráví o Pavlu Nedvědovi. V knize se můžete dozvědět, jak Pavel Nedvěd začínal s fotbalem. A víc něco o jeho životě. Narodil se v Chebu. Kamarádi mu dali přezdívku Méďa a později Ocelové srdce, protože byl k nezastavení a běhal až do vyčerpání. Když byl malý, hrál za Cheb. Později začal hrát za Duklu a Spartu. Pak odešel do Lazia Řím a potom do Juventusu Turín. Pavel Nedvěd je dobrý fotbalista. V roce 2003 se stal vítězem a obdržel ocenění Zlatý míč. Pavel žije pro fotbal, a proto také získal titul nejlepšího českého fotbalisty roku.
Pavel je odvážný, šikovný, je slavným fotbalistou. Pro český fotbal dost dokázal.
Některé kapitoly: Blázen Pavel, Dobiášovo šlehnutí, První italský gól, Maratonec, Juventus - král trhu, Mistr Itálie, Čech římským imperátorem, Zeman, muž osudu, Úderník míče, Méďa z Chebu se stává Lvem z Prahy.

Dívka na koštěti

Dívka na koštětiNapsali: Hermína Franková, Miloš Macourek
Ilustroval: Adolf Born.
Foto: Zdeněk Dukát.
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1987.
Knihu bych doporučila Zuzce, protože by ji určitě zaujala. Má 155 stran. Četla jsem ji tři týdny.
Žánr: zábavná komedie s velkou hrdinkou
Kniha je zajímavá tím, že Saxanu nebavilo být čarodějnicí.
Začalo to tím, že Saxana se nechtěla učit kouzla a tak si prosila o taháky jiných spolužaček a jejích učitelka je viděla.Tak Saxana byla tři sta let po škole. Školník jí řekl, že už byl u lidí. A ona se ho zeptala, jaké to tam je. On jí odpověděl, že je to tam hrozné. Když někdo něco ukradne, tak se ani nezmění. „A proč,“ ptala se Saxana. „Oni to neumí.“ Saxana ukradla Lexikon kouzel, odříkala zaříkadlo Detereme vypravoplex vebete mexabo plex a proměnila se v sovu. Uletěla do lidského světa. Školník ohlásil Saxanin útěk. Saxana přiletěla jako sova do zoo. Sovu dali panu Bláhovi, protože jeho syn Honza měl právě narozeniny. Přinesli ji domů a tam se ze sovy stala Saxana. Šla s Honzou do školy. Čas utíkal rychle. Co provedla s čarováním, vše napravila s Lexikonem kouzel. Ve škole oba přivítali jako lidi a Saxaně dali přihlášku ke studiu. Přihláška jí uletěla, tak musela skočit z okna. A tak měla zlomenou nohu a celý život bydlela u Bláhů.
Charakteristika postav: Saxana se nechce učit, protože budou zkoušky a ona zkoušky nesnáší, je neposlušná. Honza je hodný, pomáhá Saxaně. Bujnoch, Adámek a Miky podvedou Saxanu, protože jí dají slib a pak ho nesplní.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let. Vybrala jsem si ji, protože jsem viděla film a moc se mi líbil. Jako hlavní postava této knihy bych chtěla být, protože bych uměla čarovat.

Dvakrát dvě je někdy pět

Dvakrát dvě je někdy pětNapsal: Jiří Žáček
Ilustroval: Vladimír Nagaj
Vydalo nakladatelství Albatros Praha v roku 2004.
Kniha je určena dětem od deseti let. Četla jsem ji měsíc. Doporučila bych ji Pavlovi, protože kniha je srandovní.
Žánr: poezie
Počet stran: 91
Ve sbírce je 69 básniček.
Některé básničky: Aprílová škola, Bílá paní, Mořský vlk, Ufo, ufo, ufoni, Zlá kobyla, Líbánky, První pusa.
Kniha je velmi srandovní, protože v ní jsou legrační básně a písně a hezké rýmovánky.
Některé rýmy: Pepu - v dřepu, obrace - legrace, na radu - ze zadu.
Báseň Obživa:
Nejlíp vaří kuchař Hlad:
budu u něj obědvat!
Moje denní spotřeba -
sedmkrát nic bez chleba.
Zapiju to douškem vzduchu,
budu zdravý na těle i duchu.
Kniha se mi líbila, ale podruhé bych si ji nevybrala. Více se mi líbí romány.

Diablo - Můj vysněný kůň

DiabloNapsal: Gabi Adam
Vydalo nakladatelství Pony Club v Praze roku 2006.
Počet stran: 152
Žánr: příběh pro děti i dospělé, kteří milují koně.
Kniha je zajímavá tím, že se holkám Diablo líbil, ale nikdy si ho nepůjčily. Doporučila bych ji všem, kteří mají rádi koně, konkrétně Terezce Holečkové, protože ona je má ráda nejvíc ze třídy. Na knize se mi líbilo právě to, že je o koních.
Kniha je určena pro čtenáře od deseti do osmnácti let. Četla jsem ji měsíc.
Rikini rodiče by si přáli, aby se Riki zlepšila ve škole. Ale to je Riki jedno, protože do školy moc ráda nechodí. Opravdu radši chodí do jezdecké školy za koňmi. Chodí s ní také její dvě kamarádky Katy a Štika. Zrovna dnes po škole šli všichni do jezdecké školy a tam jezdil pan Frank Cooper na Diablu a mlátil ho bičíkem. To se holkám nelíbilo, tak si šli pro nějakého jiného koně. Riki si vybrala Doktora Hollideya a chtěla jít jezdit, jenomže proti nim šel Cooper a kopnul Doktora do zadní nohy. Riki málem spadla, ale nakonec se udržela.
Charakteristika postav: Riki je hodná, protože se stará s kamarádkami o koně, ale mohla by více zabrat v učení. Rodiče Riki se obávají, že Riki bude mít špatné známky. Štika a Katy jsou hodné a chytré. Frank Cooper je zlý, protože holky nenáviděl a na koně byl ošklivý.

Diablo v ohrožení

Diablo v ohroženíNapsal: Gabi Adam
Knihu vydalo nakladatelství Pony Club v Praze roku 2006.
Počet stran: 152
Žánr: román pro mladé milovníky koní
Knihu jsem četla dva týdny. Doporučila bych ji Terezce a Kristýně, protože mají rády koně. Vybrala jsem si ji, protože se mi koně líbí. Má devět očíslovaných kapitol.
Tato kniha vypráví o dívce, která se jmenuje Riki. Chodí ráda do stáje a pečuje o koně. Riki si k ježíšku přeje Diabla. Protože ale má špatné známky ve škole, tak jí ho rodiče nechtějí koupit. Přemlouvá tedy dědečka Jacka. Ten jí řekl, že se musí zeptat rodičů. Rodiče to nedovolili, to si Riki mohla myslet. Ale dědeček jí ho stejně koupil. Na Štědrý den Riki, když šla spát, věděla, že dostala Diabla kvůli dědečkovi Jekovi. Ale rodiče řekli, že když Riki bude mít stále špatné známky, koně jí seberou.
Charakteristika jednajících postav: Riki je dívka, která se nechce učit ani nechce chodit do školy, protože by se chtěla věnovat koním. Diablo je chytrý kůň, chtěl být jenom v péči Riki. Dědeček Jack je hodný, Riki dopřeje krásného koně.
Kniha je určena dětem od deseti do osmnácti let. Je zajímavá tím, že dědeček se ptal rodičů, oni řekli ne, a on přesto koně koupil.

Josefínka

JosefínkaOlga Hejná je autorkou této knihy a zároveň ilustrátorkou.
Vydalo ji nakladatelství Albatros v Praze roku 1984.
Kniha má 90 stran. Je určena dětem od sedmi let.
Literatura: dívčí román
Kniha je zajímavá tím, že Josefínka zvládla rozvod svých rodičů. Velmi dobře se čte. Doporučila bych ji všem holkám, konkrétně Zuzce, protože myslím, že by se jí líbila. Četla jsem ji týden.
Kapitoly: Deset nakreslených panenek, Jak Pepi hlídá Matěje, Parádní večeře, Starosti paní učitelky, Nepravé narozeniny, Setkáni v Rybově ulici č. 5, Vamberecká babička, S kluky je to těžké, Jak se Baruška stěhovala, Čí je Jozefínka?
Kniha vypraví o Josefínce Strunové, které je pět let. Bydlí doma s maminkou Magdou a s kočkou Dračicí. Tatínek se od nich odstěhoval. Teď si musí navíc Pepi zvykat na tetu Lízu, nevlastního bratříčka Matěje a maminčina přátele. Ale Pepi si velice dobře zvyká, nejvíce si rozumí s nevlastním bratrem Matějem, kterého někdy musí hlídat. Pepi to vůbec nevadí. Chodí do školy s Baruškou a s Tomášem. Po škole se vždy staví u tatínka, aby se mohla podívat na Matěje. Matěj si chce vždy s Pepi hrát, ale nemůže, protože Pepi spěchá za svými kamarády. Paní učitelka, která učí Pepu, moc jejich život nechápe. Je velice hrdá na Pepi, že se tak rychle dokázala smířit s tím, že tatínek žije jinde.
Hlavní hrdinka Pepi je hodná a chytrá, protože vše chápe. Její příbuzenstvo jsou hodní lidé, protože vědí, že Pepi si na ně nemůže zvyknout.
Na místě hlavní hrdinky bych nechtěla být, protože bych nechtěla, aby se moji rodiče rozváděli.

S tajemnem a láskou se nežertuje

S tajemnem a láskou se nežertujeKnihu napsala Věra Řeháčková.
Ilustrace zde nejsou, ale obálku navrhl Michal Houba.
Vydalo nakladatelství Erika Praha roku 2007.
Počet stran: 143 v dvaceti třech kapitolách.
Literatura: dívčí román
Kniha je určena dětem od jedenácti let. Četla jsem ji týden. Vybrala jsem si ji, protože se mně knihy od této spisovatelky líbí a dostala jsem ji od Ježíška. Doporučila bych ji všem dospívajícím dívkám, ale i klukům. Určitě ráda si ji přečte Zuzka.
Kniha vypráví o dívce, která se jmenuje Dita. Má zvláštní schopnosti. Je jí teprve čtrnáct let a bydlí s rodiči na farmě. Má také dědečka, kterému se svěřuje o svých snech. Ten jí vždy naslouchá a dobře poradí. Zabydlel se u nich student Robert, do kterého se zamilovala. Ve svých snech pořád viděla nějakou autonehodu a dívku s růžemi. Nevěděla ale, že ten mrtvý bude právě Robert. Měl bouračku a umřel. Se smrtí Roberta se dlouho nemohla smířit. Ale její sny jí napovídaly, že se opět zamiluje. Také ve snu viděla čísla sportky, které vsadila. Sportku vyhrála a peníze použila na dovolenou k moři spolu s dědečkem.
Kniha má ještě volné pokračování.
Charakteristika postav: Dita je velice hodná a chytrá dívka, protože každému pomáhá díky svým schopnostem. Robert byl milý a pozorný k Ditě, protože ji měl rád. Dědeček je hodný člověk, který vždy pomohl Ditě s rozhodováním.

Klukům vstup zakázán

Klukům vstup zakázánNapsala: Grace Dentová
Obal navrhl Vratislav Hlavatý.
Vydalo nakladatelství Albatros Praha roku 2005.
Počet stran: 221
Literatura: dívčí román
Kniha je určena pro čtenářky od dvanácti let. Četla jsem jí dva týdny. Vybrala jsem si ji, protože mě zaujal název knihy. V roli hlavní představitelky bych se chtěla ocitnout, protože ta holka už může chodit na diskotéky.
Doporučila bych ji všem holkám ze třídy, konkrétně Kristýně. Název knihy se vztahuje k ději, kdy dívky nechtěly, aby za nimi dolézali kluci ze třídy. Hledaly nějaké nové starší kamarády. Proto se rozhodly napsat ceduli "Klukům vstup zakázán" a rozhodli se zkusit štěstí právě na připravovaném festivalu.
Kniha vypráví o dívce které se jmenuje Ronnie. Má kamarádku Magdu, se kterou chce jet na festival. Ronnie má tatínka, který ji nechce na festival pustit. Magdu nechtějí také rodiče pustit. Holky koumají, jak by mohly jet na festival za svojí dobrou partičkou. Tatínek se bojí Ronnie pustit, protože tam budou kluci, kteří nosí dredy a už také zkoušejí drogy. Nakonec tatínka přesvědčila aspoň na jeden den. Dalo jí to sice hodně přemlouvání, ale nakonec to zabralo. Holky si to velice dobře užily.
Charakteristika postav: Ronnie je hodná a rozzlobená na tatínka, protože chce jet na festival. Magda je také rozzlobená na své rodiče, protože ji také nechtěli pustit. Tatínek je hodný, že ji pošle na festival, i když se velice bojí o svoji dceru.
Kapitoly: Život je pes, Bubnování na buben lásky, Nejlepší chvíle a nejhorší chvíle, Tak nám tedy zazpívej, Písnička speciálně pro...., Další skvělý nápad, Špatná zpráva, Na titulní straně, Vzácná návštěva, Blackwell live.

Moje první bible

Moje první bibleNapsal: Martin Bedřich
Ilustroval: Martin Bedřich
Vydalo nakladatelství Slovart v Praze roku 2004.
Počet stran: 384
Knihu jsem četla čtrnáct dní. Zaujalo mě, že člověk byl stvořen z hlíny, já myslela, že vznikl z opice. Chtěla bych být na místě Evy, protože bych byla na světě jako druhá. Doporučila bych ji všem, konkrétně Zuzce, protože myslím, že by ji to zaujalo.
Literatura: příběhy
Kniha je určena dětem od devíti let.
Názvy kapitol: Starý zákon – A tak vznikl svět, Už ne dokonalý, Dva synové, Kain a Ábel, Nový začátek, Nejvyšší věž, Otec velkého národa, Pravá žena pro Izáka, Děti Izraele, Prodán za dvacet stříbrných, Vsazen do vězení, Opět spolu, Tys byl vyvolen, Propusť můj lid, Bůh pečoval o svůj lid, Desatero božích přikázání, Čtyřicet let na poušti, Hradby se hroutí, Tajemství jeho síly, Tvůj Bůh bude mým Bohem, Chceme krále, Vítěz Izrael, Velký vůdce, Nejmoudřejší z lidí.
Nový zákon – Anděl, Vyvolená, Malé městečko Betlém, Pastýři, Tři mudrci, Dům mého otce, Boží král přichází, Proměněná ve víno, Vyvolení dvanácti, Ochrnutý, Jen věřit, Dobrý pastýř, Semena padnou do dobré půdy, „Já jsem rolník…“, Pět tisíc lidí, Mojžíš a prorok Eliáš, Můj syn se ztratil, Milosrdný Samaritán, Vzkříšení Lazara, Smiluj se nad námi, Zacheus, hlavní výběrčí daní, Vjezd do Jeruzalému, Třicet stříbrných, Poslední večeře, Zahrada zvaná Getsemanská, Já ho neznám, Otče, odpusť jim, Syn boží, Hrob, Vzkříšen z mrtvých, Duch svatý.
Charakteristika postav: Ježíš je hodný, pomáhal lidem. Jeho spolupracovníci, co se o něho starali, byli dobří. Kromě Jidáše, ten Ježíše velice podvedl. Bůh byl starostlivý, staral se o svět a stvořil lidi. Eva byla neposlušná, protože neposlechla Boha. Adam byl hloupý, poslechl Evu, ale měl poslechnout Boha.
Před mnoha lety na světě nebylo vůbec nic, tak jednoho dne si Bůh řekl, že stvoří něco na zemi. Nejprve udělal stromy, řeky, louky, a když bylo vše hotovo, stačilo už jen jediné, stvořit člověka. Prvního stvořil muže z hlíny a pojmenoval ho Adam. A aby měl Adam kamaráda, stvořil ženu z Adamových žeber. Pojmenoval ji Eva. Stvořil je v krásné zahradě, takže kolem nich byly stromy, louky a řeky. Na jedné jabloni žil zlý had. Bůh jim řekl, ať se k jabloni nepřibližují. Jednoho dne se šla Eva podívat k jabloni. Had jí řekl, ať si vezme jablíčko a Eva mu říkala, že Bůh jim to zakázal. Ale nakonec se Eva nechala přemluvit. A ještě před tím, než si ho vzala, došla pro Adama. Jedno jablko utrhli a snědli. Bůh to viděl a museli ze zahrady odejít. Mysleli, že ten den umřou a věděli, že budou muset tvrdě pracovat.
Nejvíce se mi líbil Starý zákon.

Ať žijí duchové

Ať žijí duchovéNapsal: Jiří Melíšek a Pavel Sýkora
Ilustroval: Jaroslav Trousil
Počet stran: 129
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2002.
Žánr: pohádkový příběh s dětskými hrdiny
Kniha je určena dětem od devíti let. Četla jsem jí měsíc s přestávkami. Vybrala jsem si ji, protože jí znám z filmu. Na místě dětí bych se chtěla ocitnout, protože to, co zažívají, je super. Doporučila bych jí Zuzce, protože knihy pohádkové čte svému bráchovi.
Název knihy se hodně moc vztahuje k ději. Jak na hradě Brtníku strašilo, proto děti začaly žádat o hrad, aby si v něm mohly hrát.
Kniha vypráví o dětech z Brtné. Kluci a holky jsou parta a žádají o hrad Brtník. Proti nim jde prodavač z Brtné a jeho švagrová, které říkají Černá kronika. Ti chtějí na hradě vysázet žampiony. Dětí dělají všechno pro to, aby hrad Brtník získaly. Pan starosta řekl, že se musí jít na úřad hlasovat. Děti si před hlasováním byly prohlédnout hrad a zjistili, že tam straší. A strašidla jim pomohla. Když se teda dohlasovalo, děti si hned došly za hajným, aby jim dal dřevo na opravu hradu. Děti začaly něco malého stavět, ale hrad obývala Leontýnka se svým tatínkem. Takže ti pomohli dětem postavit bránu před Brtníkem. Dále jim pomohli udělat, co děti chtěly, protože to byli duchové. Za lahvičku francovky. Všechno dobře dopadlo a mohly si z hradu udělat klubovnu. Chtěla bych taky takovou klubovnu.
V knize jsou fotografie z filmu.
Charakteristika postav: Děti jsou bojácné, chtějí vybojovat hrad Brtník. Černá kronika je hodná, nakonec se přidala k dětem. Myslivec je dobrotivý, snaží se udělat vše pro děti. Jouza je zlý, chce dětem překazit plán. Tatínek Leontýnky i Leontýnka jsou kamarádští a pracovití, pomohou dětem.
Názvy kapitol: Rákosové doutníky a nerytířsky překousnutá žížala, Trochu historie, šplh a řev jako na lesy, Ohnivý nápis na zdi a monokl jako borůvka, Kachna v troubě, Kapr na modro a přiklepnutý brtník, Za dobrotu nosem do studánky, Policie ani hnout, Past na Boušováky, Naplácaný parašutista a knihovnice na mrtvici, Atlet jelenem, Francovku na mír.
Kniha je zajímavá tím, že se Leontýnka může měnit z ducha na člověka a pomáhat dětem.

Správná pětka na ostrově pokladů

Správná pětka na ostrově pokladůNapsala: Enid Blytonová
Ilustroval: Bohumil Fencl
Vydalo nakladatelství Albatros v roce 2008.
Literatura: dětská dobrodružná
Kniha je pro čtenáře od devíti let. Četla jsem ji týden.
Stran: 142
Knihu bych doporučila Sáře Čtverákové, protože čte dobrodružné knihy. Je zajímavá tím, že dívka Georgina se chová jako kluk. Všude číhá nebezpečí.
Na místě dětí bych se chtěla ocitnout.
Kniha vypráví o třech dětech, které jedou na prázdniny. Maminka s tatínkem jedou do Skotska. Děti jedou na prázdniny k moři za tetou. Poznají tam svoji sestřenku. Ta moc děti ráda nemá. Nejdříve se s nimi nechce moc kamarádit. Potom se nakonec stanou nejlepšími kamarády. Užívali si celé prázdniny u moře. Jezdili na ostrovy a zažívali veliké dobrodružství. Pluli na lodi k útesům a najednou přišla veliká bouře. Strašně se báli, ale bouře na moři netrvala naštěstí moc dlouho. Vylezli na velikou skálu a pozorovali okolí na ostrově. Takových událostí se stalo o prázdninách hodně. Na tyto prázdniny děti vždy budou rády vzpomínat. Vše vyprávěly rodičům.
Charakteristika postav: Děti jsou hodné a hrdinské, ničeho se nebály. George je jedináček, trochu rozmazlená, ale nakonec se změnila v dobrou kamarádku. Teta je hodná, stará se o děti.
Kniha má sedmnáct kapitol: Velké překvapení, Divná sestřenice, Zvláštní příběh - a nová kamarádka, Vzrušující odpoledne, Návštěva na ostrově, Co způsobila bouře, Zpátky v Kirrinské chalupě, Pátrání ve vraku, Truhlička z vraku, Překvapivá nabídka, Na Kirrinský ostrov, K čemu je dobrý králík a další.