Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Jakub

Jakub Slavíček

Cestování po světě

Cestování po světěAutor: Ivanka Melounová
Ilustrace: Veronika Kubáčová
Vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s. v Praze roku 2011.
Druh literatury: dobrodružné vyprávění
Počet stran: 72
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let. Vypráví o Vašíkovi a Tadeáškovi, kteří si postavili bednolet. Zažili spoustu dobrodružství při cestování po zeměkouli během letních prázdnin. Nakonec zjistili, že všude dobře, doma nejlíp.
Charakteristika postav: Tedík s Vašíkem jsou hodní, šikovní a zvídaví prvňáčci.
V Japonsku si Tedík s Vašíkem prohlédli dřevěné chrámy s prohnutými střechami, krásné zahrady a malá rýžová políčka. Navštívili zápas sumo, ale Vašíkovi se líbí víc fotbal. Potom kluci navštívili divadlo, kde byli herci oblečeni v krásně vyšívaných kimonech. K obědu ochutnali lososa a jiné ryby, zeleninu a bambusové výhonky. Jedli dvěma dřevěnými hůlkami a vše namáčeli do mističek s různými omáčkami. Vašíkovi chutnalo nejvíc suši. Tedíkovi ale stejně chutnají víc babiččiny jahodové knedlíky. Když se jim začalo stýskat, sedli do bednoletu a než bys řekl švec, byli doma.
Názvy kapitol: Jak sestrojili bednolet, Afrika, Ostrov Mauricius, Japonsko, Výlet do pravěku, Itálie, V pralese, Legoland, Výlet do budoucnosti, Egypt, Silnice číslo 66, Ve středověku, Austrálie, Čína, Island, Všude dobře, doma nejlíp.
Knížku jsem četl dva týdny. Zaujaly mě v ní zajímavosti o státech.
Knihu bych doporučil Honzovi Crkalovi, protože má rád cestování.

Kubíček Slavíček zachraňuje Jurassie

Kubíček Slavíček zachraňuje JurassieAutor: Pavel Brycz
Ilustroval: Dan Růžička
Vydalo nakladatelství Modrý Slon v roce 2017.
Počet stran: 37
Druh literatury: příběh
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Názvy kapitol: Záhadné vejce, Jurassie se klube na svět, Strach nad městem
Vybral jsem si knihu proto, že je o mně a mých kamarádech.
Charakteristika postav: Kuba je hodný a statečný a má bláznivé nápady. Honzík je hodný a kamarádský. Rosita statečná a umí hrát fotbal. Jorga je hodná a umí triky na kole.
Knihu bych doporučil Vaškovi, protože má rád dinosaury.
Kuba, Honzík, Rosita a Jorga jeli na výlet na kolech. Jeli, jeli a Kubíček si všiml nějaké hluboké díry. Šel se tam podívat a našel dračí vajíčka. Bylo jich celkem čtyřicet. Vzal si jedno vajíčko a jeli nazpátek. Na jednu noc si vejce půjčila Rosita. Když se koukala do mobilu, slyšela nějaké křupání. Bylo to dračí vajíčko, právě se vylíhlo. Rosita se strašně lekla, až z toho chvíli nemohla mluvit. Hned ráno všem ukázala vylíhlé dráče - ptakoještěra. Pojmenovali ho Jurassie. Jurassie rostl, rostl a rostl, až vyrostl ve velikého draka. Když vyrostl, zamiloval se do ptakoještěří slečny a parta je nechala v jurském parku, kde se vylíhla zbylá vejce, která Kubík našel v doupěti.
Kniha se mi líbila, protože je dobrodružná. Četl jsem ji pět dnů.

Kosí bratři

Kosí bratřiVydalo nakladatelství SiD NERo v Praze roku 2000.
Autor: Ludvík Středa
Ilustrovala: Marie Tichá
Kniha má 31 stran. Je určena pro začínající čtenáře od sedmi let.
Jednou Josef řekl Václavovi, že zítra bude pouť. Oba se strašně těšili a šli spát. Ráno tam rychle letěli. Chtěli si koupit balónky. Josef chtěl jeden červený a Václav zase žlutý. Tak se poprali. Nakonec se rozhodli, že si každý vezme jeden. Ale neměli dost peněz. Tak si je chtěli vydělat nafukováním balónků. Nafoukli sto, pak dalších sto. Prodavači to ale nestačilo, chtěl ještě padesát. Jenomže pouť už končila a když to měli hotové, prodavač se vznášel. Kosí bratři mu propíchli pár balónků a pár si jich vzali.
Kniha se mi líbila, protože se v ní vypráví o bratrech.
Charakteristika postav: Josef je hodný a rozumný. Václav je hodný, ale neumí počítat.
Knihu bych doporučil Matesovi, mohl by se u ní pobavit.
Knihu jsem četl dva dny.
Druh literatury: vyprávění se zvířecím hrdinou
Názvy kapitol: Jak se měli na pouti, Jak chodili přes černý les, Jak si vyšli do zoo, Jak stavěli metro, Jak namalovali čerta na zeď.

Hoši od Bobří řeky

Hoši od Bobří řekyIlustrovala: Ester Kuchynková
Napsal: Jaroslav Foglar
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze v roce 2018.
Jednou se vydali Vašík a Vilík do školy. Šli a šli a najednou ze staré ulice vyšli kluci, kteří je nenáviděli. Poprali se a všichni na sobě měli modřiny. Druhý den se sešli s pánem, který se jmenoval Rikitan. Řekl jim, že zítra půjdou na výpravu. Šli dlouhatánckou cestu daleko, ale při cestě je potkalo neštěstí. Kluk jim zemřel a když už byli v táboře, vyvěsili vlajku a šli spát. Jednoho dne vstali z postele a byla tam příšera. Společně ji objevili - bylo to zelené světýlko. V klubovně si povídají, co by šlo nebo nešlo zlepšit a plánují si, co zítra provedou a a koho podezřívají. Jednou se vydali do zátoky u Bobří řeky. Když tam ale přišli, stala se hrozná věc. Jeden kluk umřel a jeho maminka brečela, protože jí umřel syn. A tak zazpívali písničku jako symbol.
Charakteristika postav: Rikitan je hodný a chytrý. Vilík je hodný, je to zálesák. Vašík je chytrý a silný.
Kniha se mi líbila, protože se v ní objevuje dobrodružství.
Druh literatury: dobrodružný příběh
Knihu bych dopuručil Matesovi, protože tam jsou i hororové příběhy.
Názvy kapitol: Pátek dne 13. března, Podivné seznámení, Rikitan se objevuje podruhé, Za večerních červánků, Celodenní výprava, Jak hoši poznali, kdo je rychlejší, Pozorovací běh, Objevní rokle, Utvoření bratrstva, Pozvání do Červeného dolíku a další.
Počet stran: 202
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji dva týdny.

Babička drsňačka

Babička drsňačkaVydalo nakladatelství Argo v roce 2012 v Praze.
Ilustroval Tony Ross
Autor David Walliams
Jedná se o příběh o klukovi, který se jmenuje Ben a který si myslí, že je babička nudná, protože jen jí kapustu a hraje scrable. Později zjistí, že je s ní zábava, protože je mezinárodní lupičkou klenotů a plánuje ukrást diamant. Ben netuší, že si vše babička vymyslela, aby pro něj byla zajímavější. Zjistí to až potom, co spolu naplánují loupež, při které potkají královnu a babička jí všechno přizná. Nejdřív se na ni zlobí, ale pak stejně uzná, že je babička drsňačka a že s ní nuda není. Tenhle páteční večer by byl stejně ukázkově nudný jako ten minulý, kdyby si Ben nebyl s sebou vzal nejnovější výtisk svého časopisu. Máma s tátou už zase odložili své jediné dítě k babičce. Když časopis dočetl, povzdechl si a zamířil do obýváku. Věděl, že nemůže celý večer zůstat ve svém pokoji. Bábinka zvedla hlavu a usmála se, když ho viděla.
Charakteristika postav: Maminka a taťka jsou hodní, ale někdy Bena nevnímají. Ben je hodný, ale nemá rád kapustové polévky. Babička je hodná, ale smrdí po kapustě.
Kniha se mi líbila, protože v ní probíhají vtipné scénky.
Druh literatury: vtipný příběh
Knihu bych doporučil Matesovi, protože se tam odehrávají vtipné scénky.
Názvy kapitol: Kapustová voda, Kachní kvákání, Instalatérský týdeník, Divy a záhady, Trochu posmutnělá, Studené mokré vejce, Pytle s hnojem, Příčesek ve sklenici, Černá kočka, Všechno a další
Kniha má 250 stran. Četl jsem ji jeden měsíc.
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.

O Kubovi, Barušce a sedmi loupežnících

O Kubovi, Barušce a sedmi loupežnícíchVydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze roku 2015.
Ilustrovala: Vlasta Baránková
Autor: Milada Motolová
Jednoho dne došel králi Cypriánovi dopis, že král Kazimír vyhlásil válku. Král Cyprián nechal poslat posly pro Kubu, aby mu poradil. Když Kuba dorazil, král Cyprián mu ukázal dopis od krále Kazimíra ze sousedního království. Kuba přemýšlel, jak vyzrát nad králem a najednou ho napadlo, že když na vojáky a Kazimíra vypustí včely, tak je zaženou. Kuba s loupežníky rozvěsili na stromy pytle s cukrem a čekali. Když přijeli vojáci, pytle proděravěli. Vojáci se divili, co to padá za sladký sníh. Když včelky ucítily cukr, vylétly z úlu a vojáky pobodaly. Král Cyprián vše pozoroval ze zámku dalekohledem a smál se, až se za břicho popadal. Od té doby si v království včel ještě více vážili a včelu přimalovali i do královského znaku.
Charakteristika postav: Sedm loupežníků je nepořádných a líných. Kuba je hodný a odvážný. Baruška je hodná a pracovitá. Král Cyprián je hodný, nechá si poradit od Kuby. Dcera krále je nudná, vymýšlí si. král Kazimír je zlý a hloupý.
Názvy kapitol: Žaludový král, Sedm loupežníků Matějů, Král Cyprián a včely, Vodník Habětínek, Válka krále Kazimíra, Boty z toulavého telete, Čáry Černé Máry
Druh literatury: vtipná pohádka
Knihu bych doporučil Matesovi protože by se mu mohla hezky číst.
Kniha má 60 stran, četl jsem ji šest dní.
Kniha je určena pro čtenáře od šesti let. Zaujala mě pěknými ilustracemi.

Človíčkova dobrodružství

Človíčkova dobrodružstvíVydalo nakladatelství Albatros media v Praze roku 2015.
Autor: Pavel Teisenger
Ilustrovala: Zdena Teisengerová
Jednoho dne se človíček probudil po dlouhém spánku. Šel se pořádně protáhnout po té strašné zimě. Ale řekl si, že by si mohl ještě schrupnout. Když už spal, slyšel, jak vedle něho něco padá a teče. Tak se zvedl a vidí, jak vybuchuje sopka. Tak honem honem zalezl do svého domečku. Když už bylo po vší té katastrofě, vyšel z domečku. To byla teprve katastrofa. Viděl všude popadané stromy, ale co bylo vůbec nejhorší, byl polovyschlý rybník. Človíček rychle nosil vodu v rukách, ale zjistil, že takhle by to nosil dlouho. Tak šel domů celý unavený, ale když zabouchl dveře, začalo pršet a on se radoval, že jsou ryby zachráněny.
Charakteristika postavy: Človíček je hodný, ale strašný nemotora.
Názvy kapitol: Jak se poprvé probudil, Jak si vykřesal jiskřičku, Jak se poprvé řízl a píchl, Jak za sebou zabouchl dveře, Jak přinesl zajíce v koši, Jak si nabral vodu, Jak se svezl do kopečka
Druh literatury: dobrodružný příběh
Knihu bych doporučil Matesovi, protože by se mu mohla pěkně číst.
Kniha má 58 stran, četl jsem ji šest dní.
Kniha je určena pro čtenáře od šesti let. Zaujala mě hezkými ilustracemi.

iPohádka

PohádkaVydalo nakladatelství BizBooks v Brně roku 2019.
Autor: Karel Kovy Kovář
Ilustrovala: Julie Čermáková
Za devatero horami, devatero plastovým odpadem znečištěnými řekami a jedním vysílačem na vysoké skále se nachází malé království, ve kterém vládne král Bořivoj III. Připojený a jeho žena Ljuba IV. Jednoho dne vyhlídli dceři Amálce v aplikaci Rodičinder ženicha - prince Jaromíra z Království věčného 5G připojení. Ve stejný den se v království objevila dračice Vesparga. Když jeli král s královnou na setkání s princem, zajali je žoldnéři. Po jejich zmizení ucítil rychtář možnost začít vládnout, protože Amálka nebyla plnoletá. Nechal vypnout internet, aby mohl vydávat dezinformace ve spřátelených novinách a tím si získal poddané. Amálce a jejím kamarádkám na zmizení rodičů něco nesedí a postupně zjistí, že se rychtář domluvil s Jaromírem a nechali zajmout krále s královnou. Vydírali také dračici, která jim musela pomáhat, aby nezničili její vejce s mláďaty. Nakonec se Amálce spolu s pohádkovými bytostmi podaří rychtáře a jeho pomocníky přemoct, rychtáře Lucifer odnese do pekla, král s královnou jsou zachráněni a do království vrátí dobro a láska.
Charakteristika postav: Král Bořivoj III. Připojený je hodný, nepotřebuje přemýšlet, protože vše, co potřebuje, najde na Králopedii. Královna Ljuba IV. je upovídaná, ráda nakupuje online v Pohádkozonu. Princezna Amálka (Amy) je přemýšlivá a hezká. Elvíra je kamarádka, je hezká, chytrá. Markéta je kamarádka, influendcerka, je sebevědomá, drzá. Rychtář Plánička touží po moci. Princ Jaromír se umí přetvařovat.
Názvy kapitol: Hledá se ženich, Pozoruji, A vidím, Pod rouškou noci, Jsou pryč, Něco tu nesedí, Šíp z nebes, Neznámý, Známá a další
Druh literatury: pohádkový příběh
Knihu bych doporučil všem teenagerům, ze třídy bych ji doporučil Matesovi, protože je to pohádka o internetu.
Kniha má 181 stran, četl jsem ji dva týdny.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let. Zaujala mě hezkými zajímavými ilustracemi.

O letadélku Káněti

O letadélku KánětiVydalo nakladatelství Axióma v Praze roku 2011.
Ilustrovala: Helena Zmatlíková
Autor: Bohumil Říha
Jednoho dne se v chalupě Tomešových narodila holčička, byla hnědá a nosík měla nahoru. Když Anežce byly tři roky, narodil se její brácha. Když už byli oba velcí, seznámili se s Pepíčkem Slámou, který pocházel z bohatší rodiny. Jednoho dne se všichni tři vydali na letiště. Anežka přečetla ceduli Cizím vstup zakázán, ale oni se nebáli a šli tam. Vojtovi se nejvíce líbilo letadélko Káně, bylo takové malé. Jednoho dne se Vojta chtěl proletět Kánětem, ale našel ho pan Hejduk. Ten ho vzal na zkoušku Kánětem, tam se Vojta všechno naučil. Když tam šli potřetí, Vojta vzlétl s Kánětem na dvůr babičky, jenomže ho babička viděla a zamkla ho doma. V tu ránu tam přiběhl Pepíček Slámů a chtěl letět sám, ale potom si uvědomil, že to neumí, tak odemkl Vojtovi pod jednou podmínkou: že ho to naučí. Vojta souhlasil. Druhý den pan Hejduk dělal se všemi letadly představení. Potom si zavolal Pepíčka s Vojtou, aby ukázali že na Káněti můžou lítat i malé děti. A tak se ukázalo, že oba dva umí létat.
Charakteristika postav: Tomešovi jsou hodní a starostliví. Vojta je hodný, naučil se lítat letadlem. Anežka je hodná a starostlivá. Slámovi jsou docela hodní, ale někdy dokážou být nafrnění. Pepík je hodný a pyšný, že se stal pilotem. Babička je hodná, bolí ji záda. Děda se stará o letiště. Kociánek je poslušný pes, hlídá Vojtu.
Knihu bych doporučil Matesovi, protože se v ní porušují zákazy. Líbila se mi, protože je o dětech a letadlech.
Druh literatury: dobrodružný příběh
Počet stan: 85
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji osm dnů.

Nezbedníci

NezbedníciKnihu vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2011.
Ilustrovala: Markéta Vydrová
Autorka: Martina Drijverová
Knížka vypráví různé darebácké příběhy, které provádějí malé děti. Jeden chlapeček se jednou třeba rozhodl, že bude milovat výšky. Hned, jak si usmyslel, že bude milovat výšky, jeli zrovna na hrad. Když tam dorazili, za pět vteřin byl úplně nahoře. Všichni lidé nadávali, protože všechny předbíhal, ale jemu to vůbec nevadilo. Vylezl úplně nahoru a spadl z velké výšky. Hodně ho to bolelo, ale on viděl mravence a všchny jiné brouky z tak malé výšky, že by to ani míň nešlo. A tak si uvědomil, že největší umění je pozorovat brouky hodně znízka.
Charakteristika postav: Chlapeček neposlouchá rodiče. Lezl do výšky. Rodiče jsou stateční, ale chlapečkovi nemohli zabránit, aby nespadl.
Knihu bych doporučil Davidovi, mohla by se mu dobře číst. A je také pěkný zlobil.
Druh literatury: nezbednické příběhy
Počet stran: 66
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let. Četl jsem ji pět dní.
Kniha se mi líbila, protože jsou v ní popisovány nezbednosti. Je zajímavá také hezkými ilustracemi.
Názvy kapitol: Chlapeček a výška, Chlapeček a maminka, Chlapeček a moucha, Chlapeček a želva, Chlapeček a nožičky, Chlapeček a Otesánek, Chlapeček a tužky, Chlapeček a fazole, Chlapeček a netopýři, Chlapeček a fixy a další.

Dům příšer

Dům příšerVydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2007.
Autor: Thomas Brezina
Ilustroval: Wolfram Nowatzyk
Jednoho dne šla Vicky se svou kamarádkou Emmou. Byl chladný večer, Emma hvízdla na prsty a Vicky se lekla, protože nevěděla, proč Emma píská. Emma jí to vysvětlila, že má kočku, která když hvizdne, tak přijde, ale tentokrát se to nestalo. Vicky hned další den šla ke zbylému Klubu Záhad. Vysvětlila jim, co se děje, a oni se strašlivě divili, a tak šli ty kočky najít. Při cestě našli paní, která strašlivě páchla. Jupiter jim řekl, že to je zkažené maso. Vicky a ostatní se zděsili, vydali se na pole, kde našli shnilé maso. Když Jup přišel domů, tak mu otec vysvětlil, že tam dávají to maso kvůli tomu, že tam nalezou červy a oni je dají svým zvířatům. Ten večer si šel Jup dáchnout. Vtom ho něco poslintalo. Byl to přerostrý ještěr, kterého vyrobila ta paní a pán. Jup ho odehnal a bylo po všem. Další den šli hledat kočičky a narazili na pána, který je krmil. A ještěra zabili.
Charakteristika postav: Jup je hodný, má havrana Koxe. Vicky je specialistka na koně a zná opravdovou příšeru, svého bráchu Nicka. Nick je specialista na legrácky a sport.
Knihu bych doporučil Matesovi, protože má rád záhady. Kniha se mi líbila, protože se tam odehrává to, co neznám.
Druh literatury: dobrodružný příběh
Kniha má 118 stran. Je určena pro čtenáře od devíti do dvanácti let. Četl jsem ji týden.

Stínadla se bouří

Stínadla se bouříVydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2020.
Autor: Jaroslav Foglar
Ilustroval: Jiří Grus
Skoro každé děvče nebo chlapec ví, že ten večer se něco strašného stane. Když se celá parta probudila do zamračeného rána, všimli si, že jim chybí jeden člen Rychlých šípů. Už je hned napadlo, kdo to je. Jsou to Vontové, odnesli Jirku Rýmáně z Rychlých šípů. Ráno si řekli, že ho půjdou hledat. Šli a našli krabici, otevřeli ji a našli svazek rezatých klíčů. Ty klíče se jim moc nelíbily. Dali je svému odborníkovi na různé věci. Ten jim ale řekl, že tam nic není, že to jsou normální klíče, které někdo ztratil. Kluby obcházely všechny baráky, ale ani jeden neměl stejný zámek. Tak se rozhodli, že mu to půjdou dát ještě na jedno přezkoumání. Když to bedlivě prohodil, všiml si nějakého znaku. Byl to znak Vontů. Tak připravili plán, jak se tam dostat. Poté to šli rychle udělat. Plán jim vyšel. Otevřeli mříže a Jirka byl venku.
Charakteristika postav: Vontové jsou zlí a nnamyšlení. Rychlé šípy jsou rychlí, hodní, důvtipní. Rodiče dětí vůbec nevědí, co jejich děti vlastně dělají.
Názvy kapitol: Co se děje ve Stínadlech, Odvlečen Vonty, Přerušená schůzka, Na pomoc Jiřímu Rymáňovi, Na nepřátelské území, Schůze v myší pasti, Prozrazeni, TAM-TAM znovu vychází, Za tajemným Hačiříkem, Svazek rezavých klíčů a další
Knihu jsem četl čtrnáct dní. Je určena pro čtenáře od devíti let.
Knihu bych doporučil Honzovi Crkalovi, protože má rád různé tajemné případy.
Kniha se mi líbila, protože je tajemná. Jsou v ní i krásné ilustrace.
Kniha má 265 stran.
Druh literatury: tajemný příběh
Kniha mě hodně upoutala svým napínavým dějem.

Klub Tygrů: Světla v močálu čarodějnic

Světla v močálu čarodějnicVydalo nakladatelství Fragment Praha v roce 2018.
Autor: Thomas Brezina
Ilustrovala: Naomi Fearnová
Když letěl Klub Tygrů s tetou Vanesou, asi za dvacet minut od odstartování se spustilo červené tlačítko Alarm. Luk se hned obrátil na Vanesu a ptá se, co se děje. Vanesa odpověděla, že nic. Klubu Tygrů se to moc nelíbilo. A tak na Vanesu tlačili, aby jim pověděla, co se děje. Vanesa nakonec odpověděla, že klesají k zemi. Nejlepší přistání bylo v blátivém trojúhelníku. Když vylezli ze spadlého letadla, zjistili, že když šlápnou na zem, stopy zmizí. Byla to záhada. Ostrov byl očarovaný. Všichni lidé, kteří tu byli, zemřeli. Byly tam čarodějnice, ale Klub Tygrů se jich nebál a všechny je porazil. Také přišli na to, že můžou motor u letadla opravit a letět domů.
Charakteristika postav: Patrik je silný jako tygr, posiluje má svaly, i když občas není takový hrdina, jak vypadá, baví ho fotbal a atletika. Biggi rychlá jako tygr, sbírá různé věci, ráda trénuje paměť, je tvrdohlavá, nemá ráda nemožné kluky. Luk je lstivý jako tygr, je počítačový fanda, rád vyrábí věci na dálkové ovládání, je nepořádný, nesnáší hádky.
Názvy kapitol: Let hrůzy, Nad močálem čarodějnic, Stopy v močále, Děsivé ticho, Červené kápě, Popravčí strom, V magickém kruhu, Návrat červených kápí, Vezměte nás s sebou, Další úlek a další
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let. Četl jsem ji jeden týden.
Knihu bych doporučil Matesovi, protože četl i jiná díla a protože je strašidelná.
Druh literatury: strašidelný příběh
Počet stran: 124
Ke knize je také dodána super lupa, která odhalí každou šifru.
Kniha se mi líbila, protože je strašidelná.

Kubík Slavíček a Přízrak Klementina

Kubík Slavíček a Přízrak KlementinaVydalo nakladatelství Modrý slon v Opavě roku 2018.
Napsala: Tereza Meravá
Ilustroval: Lukáš Fibrich
Kubík, Libor a fenka Bublina šli v noci po chodníku. Přišel k nim nějaký pán. Říkal jim, že se v 23:00 sejdou u Bran. Když bylo 22:59, byli kluci vystrašení, ale vtom zazvonila 23:00 hodina. Přišel onen chlapík. Říkal, že jestli nenajdou zvláštní kamínek, tak se stane něco strašlivého. Kluci se na sebe jenom se smrtí v očích podívali a hned utekli. Jednoho dne objevili ten kámen. Byl to kámen Klementina. Udělali to dobře. S tím chlapíkem se sešli znovu a dali mu čokoládovou minci a také se přestěhovali.
Charakteristika postav: Kubík je hodný a chytrý. Libor je informační borec, ví toho až moc. Bublina je hodný a šikovný.
Kapitoly jsou očíslované.
Kniha má 43 stran, ale strany zastupuje výška, ta je obrovská.
Knihu jsem četl jeden týden.
Druh literatury: dobrodružný příběh
Kniha se mi líbila, protože mi ji dala k Vánocům teta a říkala, že je speciálně pro mě.
Doporučil bych ji Kubovi, protože má stejné jméno jako já, není tak obrovská a hezky se čte.

Chata v Jezerní kotlině

Chata v Jezerní kotliněAutor: Jaroslav Foglar
Ilustroval: Pavel Čech
Jednou se Pavel s maminkou odstěhovali do Spálených Mlýnů. Zpočátku to tam vypadalo docela pěkně, ale pak přišel den, kdy Pavel šel poprvé do nové školy. Tam to bylo strašné, všichni se mu vysmívali, protože mu zemřel táta. Když šel do školy, zakopl a uviděl skálu. Vydal se tam a uviděl spadlý strom. Šel po něm a viděl krásnou opuštěnou Jezerní kotlinu. Pokaždé když šel do školy, tak se tam vykoupal v jezeře a lehl si na trávu. Jednoho dne ale sem přišel i jiný kluk. Pavel byl zpočátku naštvaný, ale potom se skamarádil s Ludvou. Ludva byl slabý a tak spolu cvičili. Jednoho dne jim přišel dopis od Tarantule. Oni nevěděli, o koho se jedná. Byly skoro prázdniny a Ludva s Pavlem se rozhodli, že si postaví srub z bedniček od sádla. Tak je začali nosit. Jednoho dne si Pavel všiml, že ho někdo pronásleduje. Když byl v obchodě, slyšel že kluci budou mít někde schůzku. Tak hned poté šli v utajení na schůzku, ale Pavel šlápl na klacek a prozradili se. Ale zjistili, že to je kmen Tarantule. Kmen je svázal na lano, ale toho se kluci nebáli. Rozmotali ho a pěkně jim to spočítali. Celý klub Tarantule odešel pomlácený. Když už byly prázdniny a dostavěli srub, už je nikdo neotravoval.
Charakteristika postav: Pavel je statečný a kamarádský, protože se nebál Tarantule a skamarádil se s Ludvou. Ludva je hodný, nechává Pavla vždycky říct, co chce.
Kapitoly: Co se děje v zátiší, Pavel Zeman, Výzva k zápasu, Naposled v ringu, Zapomínání, Do spálených Mlýnů, Pavlova prohra, Pavel brání čest svého otce, První návštěva Jezerní kotliny a další
Kniha má 239 stran. Četl jsem ji dva týdny.
Kniha se mi líbila, protože mám i jiné díly, a také protože je dobrodružná.
Druh literatury: dobrodružný příběh
Doporučil bych ji Honzovi, protože čte taky tak trochu detektivky.
Knihu vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2018.
Kniha mě zaujala tím, že se to může doopravdy stát. To je myslím na tom to nejlepší.

Kubík Slavíček a Planeta

Kubík Slavíček a PlanetaVydalo nakladatelství Modrý slon v Opavě roku 2020.
Autor: Pavel Brycz
Ilustrátor: Jakub Tkáč
Kniha vypráví o Kubovi a jeho partě, která se vydá na planetu, kde budou moct žít i lidé. Když přiletěli na planetu, zdála se jim docela v pohodě. To se ale mýlili, protože když se vrátili do své lodě, čekalo na ně překvapení. To překvapení byla hadí invaze, a tak museli všechny hady pak dávat kolem pasu. Byl v tom přeborník, vždy vydržel nejvíc minut. Ale toho dne to jedna šla zkusit i dívka. Táta se bál, že s takovýmhle štíhlým tělíčkem proti krajtě nic nezmůže. To ale nevěděl, že je držitelka několika rekordů. Tehdy se hrálo o dvě stě korun. Paní je vyhrála ale táta jí dal pět set korun. A ta paní je moje dnešní maminka. Mise na planetě nakonec dopadla dobře. Kuba a jeho tým se stali slavnými.
Charakteristika postav: Kuba a jeho klub jsou stateční, rádi objevují svět. Maminka je hodná, ale ničeho se nevzdá, Tatínek je hodný a silný.
Názvy kapitol: Hadí invaze, Jak všechno začalo, Speciální výcvik a schopnosti, ze kterých je paf i Matěj, Planeta volá SOS, Velká bitva
Kniha má 37 stran.
Knihu jsem četl tři dny.
Kniha mě zaujala tím, že má strašně hezký děj a nutí vás, abyste ji přečetli podruhé i potřetí.
Druh literatury: dobrodružný příběh
Knihu bych doporučil Vendovi, protože si myslím, že by ho mohl zajímat vesmír.

Strašidýlko Josífek

Strašidýlko JosífekVydalo nakladatelství Grada v Praze roku 2010.
Ilustrovala: Veronika Kubáčová
Autorka: Iva Melounová
Kniha vypráví o strašidýlku jménem Josífek, který si po chvíli svého narození najde kamaráda, čerta Kubu. Také se vydá zachránit Bílou paní, která už pět set let neviděla svého rytíře. Josífek s Kubou ho našli ve věži uvězněného. Kapitola, která byla nejzajímavější: Josífek se jednoho dne probudil a řekl si, že půjde do světa. Rodiče mu to nemohli vymluvit, protože už to nebyl žádný malý kluk. Tak se vydal do světa. Lidi si ho všímali, bylo jim docela jedno, že vypadá jako strašidlo. Jeden chlapík ve vesnici mu pověděl, že dcera pana učitele Miluška se už dva roky nezasmála. Josífek si vyndal kouzelnou píšťalku z kapsy a zapískal na ni a hned byla Miluška vyléčena. Milušce se Josífek líbil a tak mu to řekla. Josífek se přiznal, že se mu taky líbí. Josífkovi se začalo stýskat po rodině, tak se hned druhý den vydal domů. Milušce slíbil, že si pro ni přijde. A tak si pro ni přišel, ukázal ji rodičům a možná se ještě mají rádi doteď.
Charakteristika postav: Josífek je hodný a pracovitý. Strašidla v hradě jsou pilná a strašidelná. Miluška je hodná a laskavá. Kuba moc nepracuje a někdy vystrkuje růžky, protože je to čert.
Názvy kapitol: Na hradě Hudryštejně, Poznáváme Josífka, Strašidýlko Josífek a ježislečna Jéža, Pekelníček Kuba, Kukadíčko – zachránce, Jak se z drzé jezinky stala příjemná slečna, Bílá paní na Hudryštejně, Námořní bitva na Dunďáku, Jak zachránili vílu Kristýnku, Kostlivec Renné a další
Kniha má 71 stran. Četl jsem ji tři dny.
Druh literatury: pohádka
Kniha mě zaujala tím, že Josífek vždy každému pomůže.
Knihu bych doporučil Matesovi, protože má rád napínavé příběhy.

Fantastický pan Lišák

Fantastický pan LišákVydalo nakladatelství Euromedia Group, a.s. v Praze roku 2018.
Autor: Roald Dahl
Ilustroval: Quentin Blake
Kniha má 105 stran, četl jsem ji týden.
Druh literatury: humorný příběh
Kniha vypráví o třech farmářích, kteří se jmenovali Soudek, Suk a Stýblo. Všem se dobře dařilo, ale byli naštvaní na pana Lišáka, který jim kradl kuřata, kačeny a krocany a vždycky je dokázal obelstít. Jednoho dne se rozhodli, že počkají na pana Lišáka přímo u nory a že jim nesmí uniknout a zabijí ho. Stoupli si tak, aby je vítr neprozradil a čekali. Pan Lišák se jako každý večer vydal pro večeři, necítil nebezpečí, tak nebyl moc opatrný. Farmáři začali střílet, ale naštěstí Lišáky trefili jen do ocasu a Lišák se stačil vrátit zpět do nory. Farmáři se ale rozhodli, že Lišáka dostanou. Povolali své poddané a obklíčili kopec, ve kterém měl Lišák noru, ale Lišák už celou noc nevylezl. Ráno se farmáři rozhodli, že přivezou rypadla a Lišáka z nory vyhrabou. Když začali, Lišák s rodinou začali hrabat do hloubky a povedlo se jim před rypadly ukrýt. Tak se farmáři rozhodli, že Lišáka s rodinou nechají vyhladovět a čekali několik dnů u nory. Asi po třech dnech už opravdu byla Lišákova rodina celá zesláblá a hladová a Lišák usilovně přemýšlel, jak všechny zachránit. Vtom dostal nápad! Z posledních sil se svými liščaty začali hrabat, i když dětem nechtěl prozradit kam. Až najednou se ocitli v kurníku pana Soudka. Vzali si několik kuřat a hrabali dál, až se dostali do skladiště zabitých hus a kačen pana Suka. A naposledy ještě navštívili Stýblův sklep s jablečným moštem. Na velkou hostinu Lišákovi pozvali i pana Jezevce, Lasičku, Zajíce a Krtka s rodinami, kteří také trpěli hlady proto, že si kvůli obklíčení nemohli obstarávat potravu. Lišák zase vyzrál na všechny farmáře a farmáři na Lišáka čekají dodnes.
Charakteristika postav: Farmář Soudek byl bohatý, zlý, tlustý, choval slepice, smrděl po shnilé slepičí kůži. Farmář Suk byl také bohatý a zlý, choval kačeny a husy, vypadal jako malý břichatý trpaslík, byl cítit po husích játrech. Poslední farmář Stýblo choval krocany a pěstoval jablka, protože nejedl, byl hubený jako tyčka, byl cítit výpary jablečného moštu, byl z farmářů nejchytřejší. Pan Lišák byl velmi chytrý, rychlý, mrštný a silný.
Názvy kapitol: Tři farmáři, Pan Lišák, Střelba, Ty hrozné lopaty, Ty hrozné traktory, Závod, Nesmíme ho nechat utýct!, Lišky začínají trpět hladem, Pan Lišák má plán, Soudkův kurník číslo jedna, Překvapení pro paní Lišákovou, Jezevec, Sukovo obrovské skladiště, Jezevec má pochybnosti, Stýblův tajný sklep na mošt, Žena, Velká hostina, Stále na čekané
Kniha mě zaujala tím, jak je Lišák chytrý a dokáže nad každým vyzrát.
Knihu bych doporučil Domče, protože má ráda příběhy o zvířatech.

Kuba nechce číst

Kuba nechce čístVydalo nakladatelství Albatros Praha v roce 2012.
Autorka: Petra Braunová
Ilustrátor: Jiří Bernard
Kniha má 73 stran. Četl jsem ji dva dny.
Kniha vypráví o Kubovi, který nechce číst ani psát. Jednoho dne dojel tatínek k babičce, aby vyzvedl Kubu. Tatínek na něj volal, ale Kuba nikde. Tak se ho babička s tatínkem vydali hledat. Uviděli ho, jak sedí na půdě pod oknem. Tatínek Kubu přemlouval, ale Kuba nechtěl po prázdninách do školy. Ale tatínek ho přemluvil, a tak nakonec od babičky přece jenom odjeli. No ale Kuba se pořád do školy netěšil. Když byl den, kdy šel do školy, vůbec v té škole nedával pozor. Ovšem paní učitelka učila zábavně a to už Kubu bavilo.
Charakteristika postav: Rodiče jsou hodní, báli se o Kubu. Kuba je hodný, ale neuměl ani číst ani psát a toho se bál. Paní učitelka je hodná.
Názvy kapitol: Kuba zlobí, Kubovi je špatně, První vyučovací hodina, Kuba nechce psát, Kuba nechce číst, Kuba nechce počítat, První vlaštovka, Kubův velký sen, Kuba jde do boje, Velký souboj, Velké finále, Sláva vítězům, čest poraženým
Kniha mě zaujala tím, že tu je v hlavni roli zlobivý Kuba.
Knihu bych doporučil Matesovi, protože taky nechce dělat všechno, co nechtěl dělat Kuba.
Druh literatury: příběh
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.

Deník malého minecrafťáka

Deník malého minecrafťákaKniha má podtitul Vesničan toužící stát se bojovníkem (jako Steve).
Vydalo nakladatelství Computer Press v Brně roku 2016.
Autor a ilustrátor: CUBE KID
Kniha má 302 stran. Četl jsem ji čtyři dny.
Kniha vypráví o vesničanovi, který se chce stát bojovníkem jako Steve. V jednom snu se mu zdálo, že byl členem vesničanské armády. Dokonce se mu zdálo, že hleděl Endermanovi přímo do očí. Vesničen potom moc toužil být bojovníkem, ale to se mu nepodařilo. Jednoho dne do vesnice vtrhla mobová armáda. Minus se bál, ale potom si vzpomněl na svůj sen, který mu říkal, aby se ničeho nebál. Tak Minus uchopil do ruky kamenný meč a šel bojovat. Z rohu vesnice na něj vyběhl zombie se zlatým mečem a jen taktak ho Minus zabil. To ale netušil, co stojí za nim. Byla tam tarantule. Ale Minusovi nic neudělala, protože ještě předtím vypil powshn. A takhle to posupovalo dál. Nakonec vesničané vyhráli a Minuse označili za zachránce a statečného hocha.
Charakteristika postav: Minus (vesničan) se chystá do školy a chce být jako všichni vesničané. Mobové jsou zlí, zabíjejí vesničany.
Názvy kapitol: Čtvrtek, Pátek, Sobota, Neděle, Pondělí atd.
Kniha mě zaujala tím, že je o dobrodružství o touze se stát bojovníkem.
Knihu bych doporčil Jakubovi, jelikož čte podobné knížky.
Druh literatury: dobrodružný příběh
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.