Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Jonáš

Jonáš Slavíček

Strašidelná chůva

Strašidelná chůvaAutor: Tuutikki Tolonen
Ilustrace: Pasi Pitkänen
Vydalo nakladatelství Portál v Praze v roce 2018.
Kniha má 272 stran.
Druh literatury: detektivní vyprávění
Maminka vyhrála relaxační zájezd do Laponska. Její tři děti měl pohlídat poloviční člověk, nazývaný "bubák" Grah, vycvičený na hlídání dětí, protože tatínek kvůli práci cestuje a nebývá doma. Děti s bubákem zažívají různá dobrodružství. Časem děti zjistí, že i v jiných rodinách mají na hlídání bubáky. Jednoho dne se ale všichni bubáci najednou ztratí v lese. Děti o ně mají strach, u hřiště si postavily stany a v táboře se domlouvají, kam by mohly jít bubáky hledat. V táboře dětem pomáhal tatínek, který se vrátil z práce. Zničehonic se jednou objevil doma Grah, ale ostatní bubáci ne. Grah namaloval mapu a skálu, kde bubáci bydlí. Děti s tatínkem mu pomohli skálu najít, aby mohl žít s ostatními bubáky pohromadě.
Charakteristika postav: Hilla je sebevědomá, hodná, samostatná. Maikki měla velkou představivost, proto nejvíce bubákovi rozuměla. Kaapo je chytrý, velel celému táboru. Bubák Grah je velký, hodný, měl rád děti.
Tahle kniha se mi líbila, protože byla napínavá až děsivá. Doporučil bych ji Vaškovi, protože má rád detektivky.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji tři týdny.
Kniha má 31 kapitol: Osudná snídaně, Všechno do sebe nečekaně zapadá, Maminka přece jen odjede, Co tě na bubácích vždycky zajímalo, Hladový bubák ve skříni, Běžecké závody v lese, Bubákovo jméno, Detektiv zasahuje, Bubákovo noční já, Maikki ve vaně a další.

Strašidelná cesta

Strašidelná cestaAutor: Tuutikki Tolonen
Ilustrace: Pasi Pitkänen
Vydalo nakladatelsví Portál v Praze v roce 2018.
Kniha má 246 stran.
Druh literatury: příběh
Tato kniha navazuje na příběh z knihy Strašidelná chůva, který končí tím, že se bubák Grah vrací do Země bubáků. Dveře ve skále, kterými Grah odešel, zmizely, za nimi však zůstala i Maikki. Ocitla se v podzemí a snažila se najít Graha. Netuší ale, že z podzemí se nemůže vrátit. Maikki v normálním světě hledají sourozenci - Hilla a Kaapo. Zjistili, že s ní můžou být v kontaktu přes kapsy svých županů. Hilla začne kopat kolem mraveniště, protože tuší, že mravenci lezou do podzemí. A opravdu, dostane se tam a najde Maikki. Společně musí najít cestu k bráně z podzemí, kterou ale hlídají čarodějnice. S pomocí Graha je dokáží obelstít a dostat se domů.
Charakteristika postav: Hilla je sebevědomá, chytrá, má nápad, jak sestru najít. Maikki je nebojácná a díky své představivosti se domluví s bubákem, strážcem i županem. Kaapo je chytrý, rád zkoumá život bubáků. Bubák Grah je hodný, chce dětem pomoci.
Tahle kniha se mi líbila, protože byla strašidelná. Doporučil bych ji Vilémovi, protože má rád příběhy.
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl tři týdny.
Názvy kapitol: Cvrlikálek v podzemí, U mraveniště, Kdo za to může, Kaapovy výzkumiy, Kdosi přichází, Funguje župan?, Spojení s nadzemím, Kaapovy výzkumy, Nečekaná koupel, Županovy rady a další.

Bez frází a bez jůtubu

Bez frází a bez jůtubuAutor: Dominik Landsman
Ilustrace: Ivana Zapletalová
Vydala BF Media s.r.o. Praha v roce 2020.
Kniha má 206 stran.
Druh literatury: příběhy o sportovcích
Dan a Čeněk by nejraději travili čas u počítače. Rodiče se je snaží zaujmout příběhy o sportovcích.
Charakteristika postav: Dan chce být jůtuber a rád se dívá na videa. Čeněk se také rád dívá na videa a vypráví příběhy o sportovcí, které zná od táty.
Úryvek z knihy: Máš pravdu. Jůtubeři jsou fakt klasa, přitakal Čeněk. Nejen klasa. oni jsou hrdinové dnešní doby. Nevím proč to dospělí nechápou a nedocení, postěžoval si Dan. Dospělí mají jiný hrdiny, pravil se zdviženým palcem Čeněk. To by mě zajímalo jaký. Myslíš supermany a betmeny? No, to samozřejmě taky, ale jsou tu i obyčejný lidi. Hodně jich dělá nějakej sport. Táta mi často o některejch těch lidech vypráví.
Kniha se mi líbila, protože je o sportovcích.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože má rád sporty.
Názvy kapitol: Kaká v lize ministrů aneb vyprávění o Vladimíru Šmicerovi, Činčila versus Kung-pao aneb vyprávění o Petru Korbelovi, Dedolympiáda aneb vyprávění o Tereze Kmochové, Kouzelný hokejista aneb vyprávění o Lukáši Radilovi, Agent bez povolení zabíjet aneb vyprávění o Tomáši Egertovi a další
Kniha je určena pro čtenáře od osmi let. Četl jsem ji týden.
Každá kapitola začíná tím, že Dan a Čeněk hrají Minecraft nebo Roblox. Při hrách Čeněk nachází podobnosti s příběhy o sportovcích a vypráví je Danovi. Rodiče kluky chtějí svým vyprávěním nejen odtrhnout od počítačů, ale taky jim ukázat, že úspěšní nejsou jenom jůtubeři.
Nejvíc se mi líbilo vyprávění o Vladimíru Šmicerovi. Dan a Čeněk se koukají na Gejmrovo video z Minecraftu, ve kterém představuje nový mód. Maminka jim překazila radost tím, že je poslala si ven hrát. Diví se proč jenom koukají na videa. Kdyby aspoň ty hry hráli. Dan jí odpoví, že když byla ona malá, žila ve středověku a neměli počítače. Proto dospělí nechápou, že jůtubeři jsou hrdinové dnešní doby. Na to Čeněk řekne Danovi, že dospělí mají jiné hrdiny – třeba fotbalisty a začne vyprávět o Šmicerovi. Ten začal hrát fotbal jako malý na vesnici, protože neměli internet a neměli co jiného dělat. Z malé vesnice se Šmicer dostal do Děčína a do Slavie. Dokonce hrál s národním týmem finále mistroství Evropy. Potom se dostal do podprůměrného klubu ve Francii a protože byl pracovitý, nakonec dostal nabídku hrát za Liverpool o kterém snil už jako dítě. Bohužel když nastoupil nový trenér, Šmicra moc nestavěl. Až když se ve finále Ligy mistrů zranil hráč, mohl nastoupit. Podařilo se mu dát gól ve hře i z penalty. Smlouvu mu ale v Liverpoolu neprodloužili, tak musel odejít. Odešel ale na vrcholu kariéry a jako vítěz. Pak jim maminka vypnula počítač a poslala je ven. Tak si vzali míč a dali se penaltový rozstřel, Čeněk byl Šmicr a Dan Kaká.

Hurvínek a kouzelné muzeum

Hurvínek a kouzelné muzeumAutor: Ivona Březinová
Ilustrace jsou fotografie z filmové předlohy.
Vydalo nakladatelství Fragment ve skupině Albatros Media, a. s., Praha v roce 2017.
Kniha má 63 stran.
Druh literatury: pohádkový příběh
Spejbl pracoval jako hlídač v muzeu loutek. Když se vrátil domů, Hurvínek hrál na počítači. Rychle skočil do postele. Ale tentokrát se mu nevyšlo se schovat před Spejblem. Spejbl vzal herní ovladač a chtěl ho Hurvínkovi vzít. Ale Hurvínek se nedal a začali se o ovladač přetahovat. A nakonec spadl počítač a ovladač na zem. Hurvínek utekl ven do parku u muzea a zjistil, že se muzeum bude bourat. Při bourání se Hurvínek s Máničkou se dostali do podzemí, kde byly vitríny plné loutek. Našli tam disk, který vypadal jak herní ovladač. Po zmáčknutí tlačítka Hurvínek oživil loutky a divadlo a stal se Mistrem loutek. Aby zachránil loutky, bylo potřeba vložit disk na správné místo. Pak se disk rozbil a Hurvínek se ho rozhodl restartovat. To ale neměl dělat. Oživil tím obludu. Na co obluda ukázala magickými paprsky, to znehybnělo. Tak proměnila Spejbla v neživou loutku. Naštěstí se Hurvínkovi podařilo znovu získat disk a správně ho zaklapnout. Nakonec ale pochopil, že musí disk vrazit na místo srdce příšery, tím vysvobodil starého loutkáře. Muzeum nakonec opravili, Spejbl se stal ředitelem a Hurvínek se dostal do síně slávy.
Charakteristika postav: Hurvínek je vtipný a nejraději by hrál na počítači. Spejbl je starostlivý, bojí se o Hurvínka. Mánička je chytrá. Žeryk je věrný přítel.
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou hezké obrázky.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože má rád napínavé příběhy.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl dva dny.
Kniha má osm kapitol: Co jsem vyčenichal, Hurvínek pánem temnot, Jak jsme bránili muzeum, Magický disk, Létající muzeum, Probuzení pána loutek, Srdce na správném místě.

Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu

Hraničářův učeň – Rozvaliny GorlanuAutor: John Flanagan
Ilustrace: Jeremy Reston
Vydalo nakladatelství EGMONT v Praze roku 2019.
Kniha má 267 stran.
Druh literatury: napínavý příběh
Will byl nervozní, protože zítra bude velký den, kdy se volí kandidáti do bojové školy. Chtěl být slavný rytíř jako jeho otec. Ale baron Willa nepřijal, protože byl malý. Will jel k hraničáři Haltovi a vyptával se ho na práci hraničářů. Nakonec se Will začal učit na hraničáře a používat hraničářské zbraně – například luk a nože. Jeho úkolem bylo chránit krále. Willův kamarád Horác se do bojové školy dostal, ale byl šikanován kluky z druhého ročníku. Jednou chtěli napadnout i Willa, ale Horác se ho zastal. Pomohl jim i Halt. Nakonec byli kadeti z bojové školy vyloučeni. Jednoho dne chtěl Morgarath vyvolat válku. Pomáhali mu příšery – kalkarové. Morgarath se chtěl pomstít Haltovi který ho v minulém boji porazil. Vylákali ho do rozvalin hradu Gorlanu. Nakonec kalkaru, který málem zabil Halta a dva rytíře zabil Will hořícím šípem. Jako vyznamenání mu nabídli, že se může stát učněm v bojové škole. Will to ale odmítl, chtěl zůstat u Halta a stát se hraničářem. Nevěděl, jestli by tím nezklamal svého otce, ale nakonec zjistil, že otec nebyl rytířem, ale statečným vojákem, který v minulém boji proti Morgarathovi zachránil Halta.
Charakteristika postav: Will je rychlý, učenlivý, pokorný. Halt umí chodit jako neviditelný, je čestný, umí bojovat, je to nejlepší mistr hraničář.
Kniha je doporučená pro čtenáře od devíti let. Knihu jsem četl tři týdny.
Kniha se mi líbila, protože se tam bojuje.
Knihu bych doporučil Vaškovi, protože má rád bojování.
Kniha má 32 kapitol.

Kosí bratři

Kosí bratřiAutor: Ludvík Středa
Ilustrovala: Marie Tichá
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Vydalo nakladatelství SID a NERo v Praze roku 2000.
Druh literatury: pohádka
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou hezké obrázky.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by se mu mohly líbit hezké obrázky.
Budu vyprávět kapitolu Jak se měli na pouti. Josef a Václav se nemohli dočkat poutě. Když ten den konečně nastal a společně šli na pouť, potkali Veroniku, která nesla balónek. Balónek se jim moc líbil a chtěli si ho koupit. Každému se však líbila jiná barva balónku a to byl problém, protože měli jen jednu korunu a balónek stál také jednu korunu. Měli tedy jen na jeden balónek. Prodavač jim navrhl, že pokud mu nafouknou sto balónků, dostanou korunu slevu. Jenomže když nafoukli sto balónků, prodavač svůj slib nesplnil a chtěl, aby nafoukli dalších sto balónků a potom ještě padesát balónků. To se mu ale nevyplatilo, protože když všechny ty balónky prodavač držel v ruce, pomalu se začal vznášet. Kosí bratři rychle letěli balónky proklovat. Prodavač spadl do rybníka, Josef s Václavem si pro balónky doletěli a každý si vybral ten, který se mu líbil.
Charakteristika postav: Josef je chytrý a rozumný. Václav je rychlý a hodný.
Knihu jsem četl dva dny.
Kniha má pět kapitol: Jak se měli na pouti, Jak chodili přes černý les, Jak si vyšli do zoo, Jak stavěli metro, Jak namalovali čerta na zeď.
Kniha má 31 stran.

Človíčkova dobrodružství

Človíčkova dobrodružstvíAutor: Pavel Teisinger a Zdenka Teisingerová
Ilustroval: Josef Lamka
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Vydalo nakladatelství Albatros Media a.s. v Praze roku 2015.
Kniha se mi líbila, protože je zajímavá a srandovní.
Knihu bych doporučil Lukášovi, protože ji četl.
Druh literatury: vyprávění
Budu vyprávět kapitolu Jak si nabral vodu. Když se človíček probudil, šel ven, aby si něco ulovil. Zvířata venku nebyla, protože bylo moc teplo. Proto šel človíček domů, vzal si košík a šel si něco natrhat k jídlu. Ale jak bylo teplo, všechno bylo scvrklé. Proto se šel človíček aspoň vykoupat do rybníka, ale rybník byl skoro prázdný, protože se tam koupal mamut a všechnu vodu vystříkal. Zbyla tam jen v kaluži rybička. Človíček běžel k prameni, aby vzal vodu do rukou a mohl rybku zachránit. Skoro žádnou vodu ale zpátky nedonesl. Běžel teda znovu k prameni, zase vzal vodu do rukou a běžel k rybičce. Ale zjistil, že to nemá cenu. Napadlo ho, že si vezme košík, ale mamut ho zašlápl do bahna a človíček ho nemohl vyndat. Po chvilce se mu to podařilo, ale bylo na něm nalepené bahno, a proto ho chtěl umýt. Bahno umýt nešlo, ale človíček zjistil, že mu v košíku zůstává voda a on může košíkem nanosit vodu do rybníčku a zachránit rybičku. Po namáhavé práci skočil sám do rybníka, aby se ochladil. Když vylezl z vody, viděl že sluníčko vysušilo bahno na košíku, to spadlo z košíku a človíček tak získal misku. Už věděl, jak si vyrobit další nádobí.
Knihu jsem četl dva dny.
Kniha má 58 stran v sedmi kapitolách.
Názvy kapitol: Jak se poprvé probudil, Jak si vykřesal jiskřičku, Jak se poprvé řízl a píchl,Jak za sebou zabouchl dveře, Jak přinesl v koši zajíce, Jak si nabral vodu, Jak se svezl do kopečka
Charakteristika postav: Človíček je chytrý a napaditý.

Joník Slavíček v Zoo

Joník Slavíček v ZooAutor: Jaromír Kamenický
Ilustroval: Josef Pospíchal
Kniha nemá kapitoly. Je určená pro čtenáře od sedmi let.
Vydalo nakladatelství MODRÝ SLON v Opavě roku 2018.
Druh literatury: vyprávění
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou hezké obrázky.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože by se mu mohly také líbit hezké obrázky.
Joník s Vašíkem, když mají chvilku času, jdou do Zoo. Ten den se tam dělo něco divného. Ze všeho nejvíc se chtěli podívat na tygry. Museli si koupit vstupenku, ale pan vrátný byl nějaký smutný. Bál se, že Zoo zavřou, protože všude panoval zmatek. Zvířata byla různě v klecích přeházená. Vašík s Joníkem se snažili zjistit, co se děje. Pelášili ke kleci s gepardy, ale spolu s nimi tam našli papouška a antilopu. V jiné kleci zalehl slon tygra a nemohli se ani jeden pohnout. Kluci se rozhlíželi a nic nechápali. Orangutan je poslal k chameleonovi, protože ten by mohl vědět víc. Každým okem totiž může koukat na jinou stranu. Chameleon v noci viděl světýlko v kanceláři pana ředitele. Pan ředitel se vrátil z amazonských pralesů a protože byl velký sběratel, přivezl si dřevěnou schránku, ve které měl ducha amazonských pralesů. A ten měl v popisu práce strašit. Joník s Vašíkem se běželi poradit s opičkami, jak všechno napravit. Opičky se zamyslely a vzpomněly si na svého kamaráda Čika z Brazílie. Po telefonu se s Čikem domluvily, že mu poštou pošlou schránku s duchem a on ho vypustí v pralese. Od té doby byl v Zoo zase pořádek.
Charakteristika postav: Vašík je nápaditý. Joník je chytrý.
Knihu jsem četl jeden den.
Kniha má 37 stran.
Kniha je zajímavá tím, že má napínavý příběh a netradiční zápletku.

Klub tygrů - Tajemství tříbarevné kočky

Tajemství tříbarevné kočkyAutor: Thomas C. Brezina
Ilustrace: Naomi Fearn
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Vydalo nakladatelství FRAGMENT v Praze roku 2015.
Druh literatury: detektivka
Kniha se mi líbila, protože je napínavá.
Knihu bych doporučil Honzovi, protože má rád detektivky.
V noci Biggi vzbudila rána. Když vyhlédla z okna, zahlédla dva muže, jak se snaží chytit kočku. Kočka celá vystrašená vylezla po stromě až k oknu Biggina pokoje a Biggi ji nechala přes noc u sebe. Ráno zjistila, že má kočka obojek - je na něm adresa a jméno Princezna. Po škole se celý Klub Tygrů vydá hledat majitele kočky, ale v domě najdou dva chlápky z noci a vystrašenou ženu - Coru. Setkali se tam při čtení závěti jejich strýce Ricarda. Strýc odkáže své peníze tomu, kdo najde modrou kočku. A najde ji ten, kdo se postará o jeho kočky a kdo ho dobře zná. Cora pověří Klub Tygrů hledáním modré kočky a zařídí jim u advokáta možnost prohledat strýcův dům. V domě nic zatím nenašli, tak alespoň odnesli misky, ze kterých žere Princezna. Když jí nalívají vodu, všimnou si Tygři nápisu na dně misek - Čisté svědomí - nejměkčí polštář. Napadne je tedy, že je modrá kočka zašitá v nějakém polštáři. Polštáře už ale rozpárali Cořini bratranci. Nic v nich nenašli. Zbýval jediný polštář - Princeznin, ten byl u Tygrů. Rychle ho rozpárali a našli modrý drahokam. Cora zdědila peníze a dům a za peníze rozšířila svůj statek, ve kterém se stará o zachráněná zvířata.
Knihu jsem četl jeden týden.
Kniha má 88 stran.
Kniha má 15 kapitol: Noční úlek, Kočka pro štěstí, Princezna a další
Charakteristika postav: Patrik je chytrý. Luk je mazaný. Biggi je rychlá.

Kterak statečný princ Jonášek Slavíček vysvobodil zakletou princeznu

Kterak statečný princ Jonášek Slavíček vysvobodil zakletou princeznuAutor: Martina Rašková
Ilustrovala: Darina Krygielová
Vydalo nakladatelství Modrý slon Opavě v roce 2017.
Kniha má 37 stran.
Druh literatury: pohádka
Král se staral sám o svou dceru a její společnici. Jednoho dne začaly dívky chřadnout, byly unavené a každé ráno měly protančené střevíčky. Král ale nevěděl, kde princezny tančí a dal je hlídat. Nikdo ale na nic nepřišel. V sousedním království vládl princ Jonášek s nejlepším přítelem Honzou. Honza se rozhodl, že půjde královi pomoct. Cestou pomohl babičce a dostal od ní plášť, který když si obleče, stane se neviditelným a bodlákový věnec, který když si dá na krk, tak neusne. O půlnoci se princezny vzbudily, krásně se oblékly, poté se otevřela podlaha a princezny sestoupily do podzemí. Honzík je v plášti sledoval, ale nevšiml si skoby na zdi, o kterou se zachytil a svezl se mu ze zad plášť. Princezny se lekly a vypískly a tím se vzbudil skřet, který Honzíka uvěznil ve svém zámku. Potom skřet tančil s oběma princeznami, dokud neměly protančené střevíčky. Zpráva o zmizení Honzíka se donesla i do sousedního království k Jonáškovi. Ten na nic nečekal a vydal se Honzíka i princezny zachránit. Cestou také potkal stařenku, ta mu dala plášť a věnec a varovala ho, aby si dal pozor na skobu u schodiště. Také mu řekla, že musí spícímu skřetovi vytáhnout z kapsy lahvičku a vypít ji. O půlnoci se vše opakovalo, jako když princezny hlídal Honzík. Jonášek si ale dal pozor na skobu, zůstal neviditelným a mohl vytáhnout skřetovi z kapsy lahvičku. Když ji vypil, získal ohromnou sílu. Mohl tak přemoci skřeta a useknut mu hlavu. Vtom zrušil kletbu a zachránil princezny i Honzíka. Jonášek s Honzíkem si vzaly princezny za ženy a každý pár vládl ve svém království.
Charakteristika postav: Jonášek je statečný. Honzík je obětavý a rychlý.
Knihu jsem četl jeden týden.
Kniha se mi líbila, protože je o mně a dobře se čte.
Knihu bych doporučil Štěpovi, mohla by se mu dobře číst.
Kniha nemá kapitoly.
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.

Hraničářův učeň - Hořící most

Hraničářův učeň - Hořící mostAutor: John Flanagan
Ilustrace: Jeremy Reston
Vydalo nakladatelství EGMONT V Praze roku 2019 ve společnosti Albatros media a.s.
Kniha má 258 stran.
Druh literatury: scifi příběh
Charakteristika postav: Will je učeň hraničáře Halta, je statečný a chytrý. Horác je bojový učeň, obratný, šikovný. Gilan je odvážný hraničář, je vyučen i v bojovém umění. Evanlyn (Kasandra) je odvážná a chytrá princezna, která se vydává za služebnou.
Knihu jsem četl 12 dní.
Kniha se mi líbila, protože je to napínavý příběh.
Knihu bych doporučil Vilémovi, protože má rád napínavé příběhy.
Kniha má 32 očíslovaných kapitol.
Kniha je pro čtenáře od osmi let.
Jednou při obhlídce hraničář Halt a jeho učeň Will narazili na čtyři wargaly - Morgarathovy nestvůry, jak plní Morgarathův rozkaz - zabít zběha. Po odražení útoku u zběha našli Morgarathův bojový plán, jak napadnout království Araluen. Král Duncan vyslal staršího hraničáře Gilana, Willa a jeho kamaráda Horáce s poselstvím do sousedního království Celtiky. V Celtice ale našli jen vybydlené vesnice. Od Evanlyn - dívky která se ukrývala v horách, se dozvěděli, že Celtiku napadli Morgarathovi wargalové. Gilan musel rychle podat zprávu králi, že s Celtiky nemohou ve válce počítat. Will, Horác a Evanlyn se vydali pomalu za ním. Cestou ale potkali wargaly a rozhodli se je sledovat. Tak zjistili, že nalezený plán byl jen léčkou a Morgarath se chystá zaútočit z jiného místa. Will zapálil most, který stavěli wargalové, aby přešli přes úžinu a tím je chtěl zpomalit. Byl ale přitom s Evalyn zajat. Horác, když to viděl, rychle ujížděl ke králi, aby ho varoval. Vojska Araluenu se stačila přemístit a porazila Morgarathova vojska. Horác vyzval Morgaratha na souboj a nakonec ho v boji zabil. Nepodařilo se ale vysvobodit Willa, který byl unesen Skandijci.

iPOHÁDKA

iPOHÁDKAAutor: Karel Kovy Kovář
Ilustrace: Julie Čermáková
Vydalo nakladatelství BizBooks v Brně roku 2019 ve společnosti Albatros Media,a.s.
Kniha má 180 stran.
Druh literatury: pohádka
Charakteristika postav: Král Bořivoj III. je připojený a hodný. Královna Ljuba IV. chce pořád povídat. Amálie je chytrá. Rychtář je lstivý. Jaromír je mazaný.
Knihu jsem četl sedm dní.
Kniha se mi líbila, protože v ní jsou hezké obrázky.
Knhu bych doporučil Štěpánovi, protože je o internetu a Štěpán má rád internet.
Kniha má 15 kapitol: Hledá se ženich, Pozoruji, A vidím, Pod rouškou noci a další
Kniha je určena pro čtenáře od devíti let.
Bořivoj III. s Ljubou IV. našli Amálce ženicha Jaromíra z Království věčného 5G připojení. Když jeli král s královnou na setkání s princem, zajali je žoldnéři. Když král s královnou zmizeli, rychtář vypnul internet, aby mohl ovlivňovat poddané svými informacemi. Amálka se svými kamarádkami chtějí zjistit, co se stalo s jejími rodiči. Rychtář s Jaromírem si vymysleli, že krále s královnou unesl drak, aby je princ Jaromír mohl zachránit a potom s rychtářem vládnout království. Amálce pomůžou elfové a nakonec i dračice vyhrát nad lstivým rychtářem a princem Jaromírem, které odnese lucifer do pekla. A tím jako v každé pohádce vítězí dobro nad zlem.

Medové příběhy

Medové příběhyAutor: L´ubica Brezovická Šebeková
Ilustrace: L´ubica Brezovická Šebeková
Vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol. s. r. o v Praze roku 2012.
Kniha má 148 stran.
Druh literatury: vyprávění o prázdninách
Knihu jsem četl tři dny.
Kniha se mi líbila, protože má hezké obrázky.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože má rád prázdniny.
Kniha má 31 kapitol: Důležitý telefonát, Kdo se na koho rozhněval, Cesta směrem na jih a další
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
Charakteristika postav: Dědeček je moudrý. Maminka je starostlivá. Tatínek je hodný. Babička je chytrá. Tomáš je urážlivý. Dominik je legrační. Lenka je chytrá.
Jednoho dne jel Tomáš, Lenka a Dominik na víkend k babičce a dědovi. Děda je naučil něco o včelách a dal každému domů med. Když přijeli domů, Tomáš snědl půl kila medu a bolelo ho břicho. Proto nemohl jít další den do školy. Ten den přijel tatínek výjimečně brzy z práce a vzal Lenku, Tomáše a Dominika do cukrárny. Lenka a Dominik si dali zmrzlinové poháry ale Tomáš byl nemocný, tak si dal bylinkový čaj. Když přišli domů, maminka jim řekla, že budou o prázdninách u babičky a dědy. Nebyli nadšení, ale co jim zbývalo. Tak jeli k babičce a dědovi. Děda jim dal každému úkol a zeptal se jich, co chtějí každý den podnikat. Jednoho dne přijeli na návštěvu rodiče. Šli společně k rybníku, kde si postavili vor, na kterém se doplavili na ostrov uprostřed rybníka. Maminka a babička jim zatím udělali piknik. Večer rodiče odjeli. Tomáš, Lenka a Dominik si našli nové kamarády, Táňu a Martina. Babička s dědou uspořádali oslavu, na které se děti domluvily, že navštíví zítra strejdu Karla. Strejda Karel jim pověděl něco o krávách. Další den našel Dominik na louce zatoulaného psa Šastu. Všichni přemýšleli, u koho by mohl pes zůstat. Nakonec si Šastu nechal Kamil, aby mu pomohl hlídat stáda krav. Najednou byl konec prázdnin a děti se vrátily domů. Svým spolužákům vyprávěly, co všechno o prázdninách zažily.

Zrzečka pod hvězdami

Zrzečka pod hvězdamiAutor: Michaela Hrachovcová
Ilustrovala: Alice Danielovská
Vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol. s r. o., v Praze roku 2016.
Počet stran: 85
Druh literatury: příběh se zvířecím hrdinou
Charakteristika postav: Zrzečka je hodná. Veveřík je hravý. Maminka veverka je starostlivá.
Příběh je o mamince veverce a jejích dětech, Veveříkovi a Zrzečce. Veverky si musí na zimu nasbírat zásoby, ale Veveříkovi se nechce a raději si hraje s kolouškem. Maminka se snaží, aby měli potravy dost, ale stejně jim v zimě dojde. Koloušek si zásoby na zimu nachystal, ale nevěděl, kam si je schoval. Pomohli mu je najít ostatní kamarádi, zvířátka. Potom koloušek přichystal hostinu, na které se i veverky najedly.
Kniha se mi líbila, protože má hezké ilustrace.
Knihu bych doporučil Vilémovi, protože má rád zvířata.
Knihu jsem četl jeden den.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Kniha má deset kapitol. Kapitoly jsou označeny číslovkou.

Alík a jezevec

Alík a jezevecAutor: Oldřich Brož
Ilustrovala: Dominika Matis
Vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol. s r. o., v Praze roku 2020.
Počet stran: 65
Druh literatury: příběh se zvířecím hrdinou
Charakteristika postav: Jezevec je pomalý. Alík je rychlý a chytrý. Hajný je rozumný a hodný. Adámek je starostlivý.
Jednoho dne chtěl hajného syn Adámek psa. Hajný měl syna rád, a proto mu koupil psa Alíka. Alík chodil s hajným do lesa na procházky, aby se naučil něco o zvířátkách. Jednoho dne našli stopy od tří psů z vesnice. Jednou o Vánocích ztratil Adámek v lese rukavici. Alík byl hodný a běžel do lesa mu jí najít. Tam ale byli psi a ti psi ho pokousali. Naštěstí ho našli jezevec s vlkem a na prknech ho odtáhli k hájovně. Hajný jel s Alíkem na veterinu, kde jim řekli, že do dvou týdnů bude zase běhat. Když vlk s jezevcem potkali ty tři psy, vyprášili jim kožich, aby už se do lesa nevrátili.
Knihu jsem četl jeden den.
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Kniha má čtyři nepojmenované kapitoly.
Kniha se mi líbila, protože má hezké ilustrace.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože má rád psy.
Kniha se mi dobře četla. Je zajímavá tím, že je o psovi, který chodí s hajným do lesa.

Kocourek se vrací

Kocourek se vracíAutor: Michaela Hrachovcová
Ilustroval: Alice Danielovská
Druh literatury: příběh
Vydalo nakladatelství Advent-Orion spol. s. r. o v Praze roku 2011.
Kniha má 66 stran.
Knihu jsem četl jeden den.
Kniha je o kocourkovi, který šel do lesa, i když mu to maminka nepovolila. Potom se ztratil. Ale potkal kocourka. Ten mu chtěl pomoct najít maminku. Jenomže při zpáteční cestě ho chtěla sníst liška. Kocourek byl mazaný a schoval se na strom. Tam ho ale objevila veverka. Veverka se divila. Další den ráno ho veverka doprovodila až na kraj lesa. Tam už byl hospodářův dům, v kterém bydlela i maminka. Maminka se divila, kde byl.
Charakteristika postav: Kocourek je neposlušný, odvážný. Hospodář je milý. Veverka je kamarádská.
Kniha je zajímavá tím, že je o kocourkovi, který se vydal sám do lesa, ale potom se chtěl vrátit.
Kniha se mi líbila, protože je o kočce, která jde sama do lesa.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože má rád kočky.
Kapitoly jsou označeny číslicí.
Kniha má čtyři kapitoly.
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.

Ariščina dobrodružství

Ariščina dobrodružstvíAutor: Markéta Mullerová
ilustrátor: Jaroslav Tichý
Vydalo nakladatelství Advent-Orion, spol, s r. o. v Praze roku 2018.
Kniha má 92 stran.
Druh literatury: povídka
Kniha je o pejskovi Arišce. Ariška vyrůstala se třemi kocoury, nejdříve s Matesem, se kterým zažila spoustu dobrodružství. Ale potom se přestěhovali a bydlela s kocourem Hltavcem a Ocáskem a kočičkou Bárou. Panička učila Arišku povely jako například: sedni, lehni. Potom panička řekla Arišce, že má ještě jeden povel a to je mrtvý pes. To je povel, kde si měla Ariška lehnout, nehýbat se a dělat mrtvou.
Charakteristika postav: Ariška je hodná. Páníčci mají rádi zvířátka.
Knihu jsem četl jeden den.
Kniha má dvanáct kapitol: Jak jsem jako štěně cestovala čtyři sta kilometrů, Můj kamarád Mates, Učím se poslouchat a také toho už hodně umím, Na výstavě a také u pana doktora, Jak to bylo s vánočním stromečkem, Jak jsem našla páníčkův nový domov a jak se nám smečka rozrostla, V psím spřežení, Jak jsem vytrestala drzou slepici, Toulavý kocour, Rychle, rychle volejte hasiče, Psí kamarádi, Kočička Bára.
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
Kniha se mi líbila, protože je o pejskovi a má hezké ilustrace.
Knihu bych doporučil Štěpánovi, protože má rád psy.
Kniha je zajímavá ilustracemi a dějem.

Táta to motá

Táta to motáAutor: Ivona Březinová
Ilustrovala: Eva Sýkorová Pekárková
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2019.
Druh literatury: pohádka
Kniha má čtyři kapitoly: Pohádka první, Pohádka druhá, Pohádka třetí, Pohádka čtvrtá
Charakteristika postav: Šárka je rozumná. Vašík je chytrý. Tatínek je nápaditý.
Jednoho dne se královi a královně narodila princezna, ale když se princezničce objevily první vlásky, přiletěla čarodějnice, vzala malou princezničku a ukryla ji na dně studny. Tuhle pohádku neznám, řekl Vašík a tatínek začal zase vyprávět. Princeznička měla v osmnácti letech tak dlouhý cop, který dosáhl až na okraj studny. A toho využila čarodějnice a navečer se vždycky letěla proletět a vracela se až k ránu. Najednou se v pokojíčku ozvalo, proč tady sedíte potmě, řekla maminka a Šárka odpověděla, protože nám tatínek vypráví popletené pohádky. Vtom se tatínek pustil do vyprávění. Když čarodějnice odletěla, tak do studny spadl lampion, který tam hodila princezna Locika, která byla proměněná na žábu a ta žabka Locika slezla po princezniných vlasech a povídali si. Šárka řekla, že by tam asi nevylezla. A zase se tatínek pustil do vyprávění. A vždycky žabka Locika vylezla po princezniných vlasech na okraj studny a takhle se to pořád opakovalo. Ale jednoho dne pomohla žabka Locika princezně, aby vylezla z té studny a vtom jí princezna řekla, že chce být taky žába, a tak se z princezny stala žába. A co se stalo s čarodějnicí, se chtěly dozvědět děti a tatínek jim řekl, že se vrátila zase do studny, ale už nikdy nemohla vylézt.
Knihu jsem si vybral, protože se mi líbil vrchní obrázek.
Kniha je zajímavá tím, že v ní jsou hezké obrázky.
Knihu bych doporučil Viktorovi, protože by se mu mohla dobře číst a mohly by se mu líbit obrázky.
Kniha je pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl dva týdny.
Počet stran: 79.

Ruměnička Lipůvka a její kamarádi

Ruměnička Lipůvka a její kamarádiAutor: Radomír Socha
Ilustrátor: Zdeňka Studlarová
Vydalo nakladatelství Advent-Orion Praha roku 2022.
Počet stran: 158
Druh literatury: pohádka
Kapitola Jak ruměnice pospolná přišla na svět a poznala kamaráda cvrčka vypráví o tom, jak přišlo jaro a všichni se radovali. Cvrček viděl v hromádce zeleného listí malé bílé vajíčko, ze kterého se ozývalo ťukání. Najednou se z něho vylíhla ruměnice. Ruměnice se seznámila s cvrčkem Vrzálkem. Ruměnice si dala lipová semínka. Vrzálek se zeptal Ruměnice, že když má ráda lipová semínka, jestli jí nemůže říkat Lipůvka. A ona souhlasila.
Charakteristika postav: Lipůvka má ráda lipová semínka. Vrzálek rád vrže na housle.
Kniha je zajímavá svým dějem.
Knihu jsem si vybral, protože mě zaujal obrázek na navrchu.
Kniha se mi líbila svým dějem. Doporučil bych ji Adamovi, protože má rád zvířata.
Kniha je pro čtenáře od osmi let.
Knihu jsem četl jeden týden.
Názvy kapitol: Jak ruměnice pospolná přišla na svět a poznala kamaráda cvrčka, Jak se Lipůvka seznámila s lučním koníkem a další
Kniha má šestnáct kapitol.

Nezbedníci

NezbedníciAutor: Martina Drijverová
Ilustrátor: Markéta Vydrová
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2011.
Knížka vypráví různé darebácké příběhy, které provádějí malé děti. Jeden chlapeček se jednou třeba rozhodl, že bude milovat výšky. Hned jak si usmyslel, že bude milovat výšky, jeli zrovna na hrad. Když tam dorazili, za pět vteřin byl úplně nahoře. Všichni lidé nadávali, protože všechny předbíhal, ale jemu to vůbec nevadilo. Vylezl úplně nahoru a spadl z velké výšky. Hodně ho to bolelo, ale on viděl mravence a všechny jiné brouky z tak malé výšky, že by to ani míň nešlo. A tak si uvědomil, že největší umění je pozorovat brouky hodně znízka.
Charakteristika postav: Chlapeček neposlouchá rodiče. Rodiče jsou stateční.
Knihu bych doporučil Adamovi, protože by se mu mohla dobře číst.
Knihu jsem si vybral, protože se mi líbil obrázek na deskách.
Druh literatury: nezbednické příběhy
Počet stran: 66
Kniha je určena pro čtenáře od sedmi let.
Knihu jsem četl čtyři dny.
Názvy kapitol: Chlapeček a výška, Chlapeček a maminka, Chlapeček a moucha.